Πέτρα στα δόντια


D

Deleted member 14614

Guest
Βεβαιος και μπορει!

Επισης και ο χρωματισμος στην μουσουδα σε λευκα σκυλια!
Πελατις μου με Westie αλλαξε τροιφη- και τρομαξε! Απο κει ποου ο σκυλος του ειχε κατασπρη μουσουδα ( μουστακια, γεννακια) εγιονε καφεκοννινη! Οταν ξαναλααξε τροφη- σιγα σιγα επανηλθε.
Πω, ευχαριστώ FrenchieFan! Το σκεφτόμουν να την αλλάξω, αλλά μετά και από αυτό, μόλις τελειώσει το σακούλι, θα το κάνω σίγουρα.
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Mε συγχωρείτε για το οφφ τόπικ, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω glykeria, το σοβαρό περιστατικό είχε να κάνει με πρόβλημα υγείας που του δημιούργησε το κόκκαλο; Και αν ναι ωμό ή ψημένο και από τι μέρος του ζώου;
Το κόκκαλο ήταν από πετ σοπ καπνιστό της εταιρίας camelot. Ταλαιπωρηθήκαμε μία εβδομάδα με διάρροιες που δεν μπορεί άνθρωπος να φανταστεί, εμετούς με αίμα και γενικά ήταν πολύ επώδυνη εμπειρία και για εμάς και για την Ήρα η οποία είχε γίνει άλλος σκύλος, σαν φάντασμα. Από τότε ο γιατρός είπε ποτέ ξανά κόκκαλο. Ποτέ δεν είχα δώσει μαγειρεμένο κόκκαλο, μόνο από πετ σοπ και μόνο ωμά μοσχαρίσια από δικό μας κρεοπώλη που δεν είχαν δημιουργήσει πρόβλημα... Είναι μη σου τύχει...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το κόκκαλο ήταν από πετ σοπ καπνιστό της εταιρίας camelot. Ταλαιπωρηθήκαμε μία εβδομάδα με διάρροιες που δεν μπορεί άνθρωπος να φανταστεί, εμετούς με αίμα και γενικά ήταν πολύ επώδυνη εμπειρία και για εμάς και για την Ήρα η οποία είχε γίνει άλλος σκύλος, σαν φάντασμα. Από τότε ο γιατρός είπε ποτέ ξανά κόκκαλο. Ποτέ δεν είχα δώσει μαγειρεμένο κόκκαλο, μόνο από πετ σοπ και μόνο ωμά μοσχαρίσια από δικό μας κρεοπώλη που δεν είχαν δημιουργήσει πρόβλημα... Είναι μη σου τύχει...
καλά, εγώ όταν είπα κόκκαλα, εννοούσα τα ωμά όχι από το petshop, τα τελευταία νόμιζω δεν είναι πραγματικά κόκκαλα αλλά είναι φτειαγμένα από δέρμα. Ποτέ δεν έδωσα τέτοια, μόνο κάποιες φορές τα στικάκια proplan.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Προφανώς καταπιε ολοκληρο τεμάχιο οστου και δεν προλάβατε να αντιδράσετε. Συνηθως η χημικη συνθεση αυτων των προιοντων είναι εξ οσων γνωριζω βιοσυμβατη με τον οργανισμο .
 
  • Like
Reactions: glykeria


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Το κόκκαλο ήταν από πετ σοπ καπνιστό της εταιρίας camelot.
Και στη δικιά μου η μοναδική φορά που την πείραξε κάτι ήταν ένα κόκαλο από pet shop. Έκανε εμετό και διάρροια. Ήταν της ίδιας εταιρίας αλλά ήταν από αυτά τα επεξεργασμένα αληθινά.
Τα ωμά κόκαλα, τα κανονικά από το κρεοπωλείο, τα τρώει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα.

@rick το θέμα της τροφής δε σας θέλει καθόλου... :(

Από τις ξηρές είχαμε δοκιμάσει την royal canin dental χωρίς αποτέλεσμα. Βέβαια έδωσα μόνο ένα σακί, περίπου ένα μήνα, και ήταν σε σκύλο με ήδη σχηματισμένη πέτρα. Κατά πόσο δρα προληπτικά δε ξέρω.
Σκεφτόμουν να δοκιμάσουμε και την hill's t/d μιας και λένε ότι η hill's έχει καλές κτηνιατρικές -τότε με το επεξεργασμένο κόκαλο με δυο μέρες κονσέρβα hill's i/d έγινε περδίκι, αλλά τελικά δεν.

Υπάρχει κάποιος που έδωσε ειδική τροφή σε σκύλο που έχει ήδη πρόβλημα και είδε αποτέλεσμα, ή είδε ότι όντως κάνει πρόληψη, πχ την δίνει μετά από καθαρισμό και δεν παρουσίασε ξανά πρόβλημα;
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@rick Καθαρα ενημερωτικα μπορεις να πεις ποια τροφη εδινες αρχικα και σε ποια αλλαξες και δημιουργησε το προβλημα με την πετρα;
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Για την πέτρα στα δόντια μας έδωσαν εμάς ένα δείγμα προϊόντος - υγρού που περιχύνεται στις προβληματικές περιοχές των δοντιών - STOMODINE λέγεται, αλλά δεν το έχουμε δοκιμάσει ακόμη. Μας το έδωσαν με διαβεβαιώσεις περί "θαυματουργής" λειτουργίας.

Με μια παλιά οδοντόβουρτσα δοκιμάσατε καθόλου να τρίψετε τα δόντια του σκύλου
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Λες μία οδοντόκρεμα σε σωληνάριο πράσινο με άσπρο;
Εμείς βεβαίως και τη δοκιμάσαμε!
Και βεβαίως και δεν είχε αποτέλεσμα. :mad:

Για όποιον ενδιαφέρεται από οδοντόκρεμες επανακυκλοφόρησε και η dentisept. Δεν την έχω δοκιμάσει, έχω όμως ακούσει (και για αυτή...:rolleyes:) ότι είναι πολύ καλή. Έχει την ίδια δραστική ουσία με την stomodine. Την εισάγει η pet health, ίσως και άλλες εταιρίες. Απλά το αναφέρω γιατί σε ένα pet shop και σε έναν κτηνίατρο που ρώτησα μου είπαν ότι δεν κυκλοφορεί ενώ η παραπάνω εταιρία μου είχε επιβεβαιώσει ότι κυκλοφορεί ξανά κανονικά.


Και από οδοντόβουρτσες δοκιμάσαμε όχι μόνο κλασσική αλλά και ηλεκτρική!
Για το αποτέλεσμα μάλλον παρέλκει να αναφερθώ. :(
 


D

Deleted member 14614

Guest
@rick το θέμα της τροφής δε σας θέλει καθόλου... :(
Μα, γιατί το λες αυτό? Πρέπει να έχω αλλάξει μόνο 5 εταιρείες μέσα σε 7 μήνες! χαχα :p
@rick Καθαρα ενημερωτικα μπορεις να πεις ποια τροφη εδινες αρχικα και σε ποια αλλαξες και δημιουργησε το προβλημα με την πετρα;
Κοίτα, ο σκύλος έχει περάσει από αρκετές τροφές. Στο καταφύγιο επί 1,5 χρόνο έτρωγε Happy Dog. Σε εμένα έφαγε Arden Grange κοτόπουλο, Pro Plan, Belcando, Royal Canin. Με όλες τέλεια δόντια. Λόγω θέματος υγείας έφαγε Hill's W/D και τώρα Arden Grange αρνί. Δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ αν αυτό ξεκίνησε με τη Hill's ή με την Arden Grange, αλλά πιστεύω ότι είναι από την τελευταία. Αυτό το στηρίζω στο γεγονός ότι με τα κόκκαλα ψιλοκαθαρίζει και μετά από λίγο γεμίζει πάλι.
 
  • Like
Reactions: Aslan


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Τους αγόρασα οδοντόκρεμα και οδοντόβουρτσες και ξεκινήσαμε από σήμερα.
Ο Έλβις δεν με αφήνει , πάει να την δαγκώσει , αλλά πιστεύω σιγά σιγά να το συνηθίσει.

Ο Τζιμάκος ξάπλωσε κάτω, δεν κάνω πλάκα, άνοιξε το στοματάκι του και με άφησε ένα ένα δοντάκι να του το βουρτσίσω. Σε οτιδήποτε αφορά περιποίηση πάντοτε με αφήνει να τον φροντίσω, καθαρισμός αφτιών, βούρτσισμα, μπάνιο κλπ είναι άψογος, αλλά δεν περίμενα και να δεχτεί το βούρτσισμα δοντιών, κάτι που στα 3 του χρόνια δεν είχε κάνει ποτέ..
Πόσο συχνά πρέπει να τους τα βουρτσίζω;
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Πόσο συχνά πρέπει να τους τα βουρτσίζω;
Απ' ότι έχω διαβάσει συστήνεται να βουρτσίζουμε κάθε μέρα. Εγώ προτιμώ βράδυ, που την έχει ψιλοπάρει ο ύπνος και δεν φέρει πολλές αντιστάσεις.
Α, να και ένα χρήσιμο άρθρο: http://www.trihes.gr/οδηγίες-για-το-βούρτσισμα-των-δοντιών/
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




D

Deleted member 14614

Guest
Πόσο συχνά πρέπει να τους τα βουρτσίζω;
Απ' ότι έχω διαβάσει συστήνεται να βουρτσίζουμε κάθε μέρα. Εγώ προτιμώ βράδυ, που την έχει ψιλοπάρει ο ύπνος και δεν φέρει πολλές αντιστάσεις.
Α, να και ένα χρήσιμο άρθρο: http://www.trihes.gr/οδηγίες-για-το-βούρτσισμα-των-δοντιών/
Εξαρτάται από την οδοντόκρεμα και τι αναφέρουν οι οδηγίες. Για παράδειγμα, η Tropiclean συστήνει 1 φορά τον μήνα βούρτσισμα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Ε ναι προφανώς διαβάζουμε τις οδηγίες. Χρησιμοποιώ της trixie η οποία δεν αναφέρει περιορισμό. Ωστόσο προσωπικά και αν δεν είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα από πέτρα δε θα προτιμούσα οδοντόκρεμα που να ενδείκνυται για μια φορά το μήνα. Πολύ δραστικά μάλλον τα συστατικά της...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


D

Deleted member 14614

Guest
Glykeria κατά λάθος έβαλα παράθεση και το δικό σου post!
Κοίτα, η εταιρεία αναγράφει ότι αν θες, ρίχνεις μια μικρή ποσότητα στο νερό του σκύλου καθημερινά αντί για βούρτσισμα. Αλλιώς, βουρτσίζεις μια φορά το μήνα.
Πάντως, τη δουλειά που κάνει ένα κόκκαλο δεν την κάνει η οδοντόκρεμα. Έχω δει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά μεταξύ αυτών των δύο και δεν παίζει να ξαναγοράσω οδοντόκρεμα.
Μη μου λες για Trixie, δεν θέλω να την ακούω με τα κωλοπεριλαίμια και σαμαράκια που έχει! χαχα (σήμερα μόλις κόπηκε το περιλαίμιο ενώ ήμασταν έξω, αν είναι δυνατόν-off topic τέλος)
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Παιδιά επειδή εδώ οι κτηνίατροι με κοιτάνε σαν χαζοί όταν μιλάω για δόντια σκύλου αποφάσισα και τον πήγα εκτός. Θυμίζω μαλτεζακι 7 ετών. Τον πήρα από 2 μηνών ζει στο σπίτι του δίνω τριξι κονγκ και κόμπους. Κόκαλα Όχι για τι δύο φορές πήγε να πνιγεί και φοβάμαι. Ωστόσο πριν πάω στον καθαρισμό που μου σύστησε ο κτηνίατρος στην πόλη πήρα το place off. Αντί για το φαγητό θα μπορούσα να το ρίξω στο νερό ή υπάρχει πρόβλημα?
 








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Παιδιά επειδή εδώ οι κτηνίατροι με κοιτάνε σαν χαζοί όταν μιλάω για δόντια σκύλου αποφάσισα και τον πήγα εκτός. Θυμίζω μαλτεζακι 7 ετών. Τον πήρα από 2 μηνών ζει στο σπίτι του δίνω τριξι κονγκ και κόμπους. Κόκαλα Όχι για τι δύο φορές πήγε να πνιγεί και φοβάμαι. Ωστόσο πριν πάω στον καθαρισμό που μου σύστησε ο κτηνίατρος στην πόλη πήρα το place off. Αντί για το φαγητό θα μπορούσα να το ρίξω στο νερό ή υπάρχει πρόβλημα?
Δεν εχω δωσει, αλλα το ειχα ψαξει, η σκονη γραφει στις κροκετες, ριχνεις την αναλογη ποσοτητα.
δες και αυτο το θεμα εχει κ αλλες ιδεες...
https://www.dogforum.gr/community/threads/Καθαρισμός-δοντών.33968/
 
  • Like
Reactions: swtiria


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3