Πίντσερ μινι.


mikerrgp

Active Member
20 Ιουνίου 2008
33
0


αυτος ειναι ο δικος μου κ δεν εχει κομενα αυτακια
 
Last edited:


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Τελικά για την απορία που είχα οσον αφορά το μέγεθος βρηκα κάποιες απαντήσεις απο καποιους ανθρώπους που ρωτησα και γενικά φαινεται η παρακάτω αποψη να ευσταθει... Το πολύ μικρό μεγεθος που εχω συναντείσει σε σκυλιά αυτης της ρατσας προέρχεται απο μια σειρα γεννών σκυλιών γεννηθηκαν μικρότερα του κανονικου , απο καποιες δισπλασιες. Αυτά τα προβληματικά κατα μια ενοια σκυλια ζευγαρωσαν με αλλα παρόμοια και ουτο καθεξής... Στην ουσια δηλαδη ειναι προιόντα προβληματικης αναπτηξης καποιων προγωνων και απο οτι επισης εμαθα , ειναι και πιο ευπαθη και προβληματικά απο τα σκυλιά κανονικου μεγεθους , οπως δηλαδη τα περιγραφει το fci.Τωρα ολα αυτά μπορει και να μην ισχυουν , απλώς σας παραθέτω την αποψη που τελικά υπερτερισε στην λογική μου... Ετσι και αλλιως ολα ειναι σχετικά και η αγαπη ειναι παντα η ιδια.:)
 


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Γυρισαμε και μεις από τις διακοπές και γενικά τα πηγαμε καλά. Ητανε και η πρωτη φορα που βγηκαμε από το σπίτι (λογο εμβολίων) και μαθαμε αμεσως χωρις κανενα προβλημα να τα κανουμε εξω , και καποιες εντολες. Με τη θαλασσα δεν τα πηγαμε και πολύ καλά (μαλλον δεν του αρεσε και τοσο) αλλά μικρος ειναι ακομα. Του χρόνου βλεπουμε....:)
Αντε να λυσουμε και το προβλημα που κλαίει και ουρλιαζει αμα μενει μόνος και θα τα παμε καλά και τον χειμώνα...(αλλιώς τον βλέπω στο φουρνο με πατατες :D..)
΄Καλό χειμώνα σε όλους
 


25 Αυγούστου 2008
23
0
Καλησπέρα,έχω και εγώ ένα πίντσερ,καθαρόαιμο από ότι μου έχουν πει,όχι πως με νοιάζει και αν δεν είναι.Ο Cookies λοιπόν είναι αρκετά υπερκινητικός,όχι σε σημείο που να ενοχλει βέβαια.Ο δικός μου μαδάει δύο με τρεις φορές το χρόνο και αρκετά.Όταν κρατάς φαί στο χέρι μπορεί να πηδήξει αρκετά ψηλά,μέχρι τους ώμους σχεδόν,σαν ελατήριο.Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι χειμώνα-καλοκαίρι του αρέσει να χώνεται κάπου για να κοιμηθεί.Η μύτη του δεν έχει τρίχες από επάνω γιατί μονίμως την τρίβει είτε σε χαλάκια είτε σε κουβέρτες για να χωθεί.Μπορεί να χωθεί παντού,αν κάθεσαι και τον έχεις αγκαλιά χώνει τη μουσούδα του κάτω από τη μασχάλη σου.Είναι τέλειος!!!
 
Last edited:


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Την ιδια συμπεριφορα εχει και ο δικος μου αν και ειναι μικρουλης ακομα...:)
Μαλιστα αυτο με το κρυψιμο σε οποιο σκοτεινο και στενο μερος βρει μου εχει κανει πολύ εντυπωση.
Το θεμα με το μαδημα μου την δεινει γιατι ανυσηχω μην μεινει ετσι καραφλος ...
 
Last edited:






Morena

Member
1 Οκτωβρίου 2008
6
0
Πειραιας
Πανο εχω και εγω ενα mini Pinscher ενος ετους..Προσ το παρον δεν εχω βρει καποιο site εχω αγορασει ομως το βιβλιο για τη ρατσα τους που μου προσφερει ολες τις αναλογες πληροφοριες!Απ'οτι μου ειπανε κυκλοφορουν και DVD για καθε ρατσα!Αν ψαξεις ισως κατι να βρεις!!
 


Gi_4ce!

Active Member
27 Σεπτεμβρίου 2008
25
0
40
C:/Athens/MyHome.hom
www.GSR600.gr
Ειλικρινά δεν μου πάει καθόλου καλά να κόψω τα αυτάκια ενός τέτοιου τέλειου σκύλου!!!

Βοηθάει σε κάτι το κόψιμο των αυτιών (π.χ.πιο ευκολη ανόρθωση των αυτιών ντε...:p)?

Το οτι παθαίνουν ωτίτιδες μπορει να οφείλεται και στα κομμένα αυτάκια?
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
το κοψιμο των αυτιων ειναι καθαρα κοσμητικη επεμβαση στους σκυλους συντροφιας...τιποτα δεν εξυπηρετει και μαλιστα ειναι πηγη ταλαιπωριας και πιθανων προβληματων υγειας...
σε ορισμενες φυλες εργασιας υποστηριζεται οτι κοβονται ακομα για λειτουργικους λογους...κυνηγοι μεγαλου θηραματος κλπ...
 






joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Παιδια καλησπερα. Επανερχωμαι μετα απο περιπου 3 χρονια , οπου η συμβιωση μου με τον Παρη πλεον ειναι δεδομενη ευχαριστηση-σχεση-αγαπη...τι να πω δεν ξερω. Ειναι πλεον εδω και πολυ καιρο μερος της οικογενειας μου ,της καθυμερινοτιτας μου και φυσικά η αγαπη μου για αυτον ειναι απεριοριστη. Οσο υπερβολικό και αν ακουγεται αυτο , ειναι πλεον το φιλαρακι μου , ο κολητος μου , και τα προβληματα που ειχα τον πρωτο καιρο που τον ειχα μου φανταζουν μηδαμινα. Εκλεγε φωναζε αν τον αφηνα μονο , πληρωσα χιλιαρικα σε ντανταδες προκειμενου να μπορω να συνεχισω την ζωη μου , αλλα δεν το μετανιωνω. Με υπομονη και αγαπη ξεπερασε τα οποια συνδρομα ειχε και τωρα , ( βασικα εδω και 2 χρονια ) ειναι μια χαρα....
 
Last edited:


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
...πραγματικα μας εχει κανει καλο ολων , και πιστευω οτι και εμεις του εχουμε ανταποδωσει , οποτε δεν εχω καποιο θεμα, απλως ειπα να γραψω σημερα , να μοιραστω την φιλια μου με τον Παρη , και να βαλω καμια φωτογραφια παρακάτω , να θαυμασει και αυτος την αφεντομουτσουναδα του στο ιντερνετ , γιατι μου κανει παραπονα.... Ευχαριστω για ολα. Ισως ποσταρω ξανα για λεπτομεριες αν δω διαβαζοντας οτι μπορω να βοηθησω καποιο φιλο , οπως βοηθηθηκα και εγω στην αρχη απο το σαιτ...
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλώς τον! :) Χαίρομαι πολύ που τα πάτε τόσο καλά είναι ένας κούκλος ο σκυλάκος!
Νταντάδες? Εννοείς ότι αντιμετώπισες το άγχος αποχωρισμού προσλαμβάνοντας ανθρώπους για να κάνουν παρέα στο σκύλο?
 


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Καλώς τον! :) Χαίρομαι πολύ που τα πάτε τόσο καλά είναι ένας κούκλος ο σκυλάκος!
Νταντάδες? Εννοείς ότι αντιμετώπισες το άγχος αποχωρισμού προσλαμβάνοντας ανθρώπους για να κάνουν παρέα στο σκύλο?
ε ναι , το εκενα αυτο , αν και ηξερα οτι δεν ηταν σωστό και θα διαιωνιζώταν η κατασταση ετσι. Βασικά σιγα σιγα τον αφηνα μονο του ολο και πιο πολυ μεχρι που συνηθησε. Για τις μερες ομως που ελειπα αρκετα τον εδινα σε μια κοπελα που ειχα πετσοπ φιλη μου και τον κραταγε σπιτι της.. Ευτηχως τωρα ολα καλα :)
 


Billys_GT193

New Member
2 Νοεμβρίου 2011
3
0
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους και απο εμενα! 1ο ποστ εδω και ειμαι στην αναζητηση για Toy Pinscher! Δεν ψαχνω απο πετσοπ αλλα απο οτι βλεπω στο νετ ειναι γενικα δυσκολη η ευρεση ενος.

Θα ηθελα να σας ρωτησω την γνωμη σας για αυτα που πουλανε ιδιωτες σε διαφορα site στο ιντερνετ. Γραφουν για διαβατηρια εμβολια και τα λοιπα αλλα το ψιλοφοβαμαι οτι θα ειναι ψεμματα!

Γενικα ψαχνω συγκεκριμενη ρατσα πρωτα απο ολα λογω οτι εχει η αδερφη μου ενα θυληκο (ειναι γερικο αλλιως θα το ζευγαρωναμε να επαιρνα) και τα ξερω και επειδη ειναι πολυ μικρα (μενω σε 2αρι) και επειδη θα μπορω να το παιρνω ανετα μαζι μου σε διακοπες και τα λοιπα.

Θα εκτιμουσα αν μπορουσατε να με βοηθησετε να βρω και εγω ενα pinscher.

Αν καποιο μελος που εχει καποιο και το ζευγαρωσε και εχει κανα μικρο να δωσει θα το εκτιμουσα πολυ. Ή αν γνωριζετε καποιον να δινει.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Αχ μωρέ Billy...

πρώτα από όλα καλωσήρθες! Φτιάξε ένα δικό σου θρεντ να τα πούμε εκεί καλύτερα γτ έχεις πολύ διάβασμα να κάνεις... Περιμένουμε.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλησπερα σε ολους και απο εμενα! 1ο ποστ εδω και ειμαι στην αναζητηση για Toy Pinscher! Δεν ψαχνω απο πετσοπ αλλα απο οτι βλεπω στο νετ ειναι γενικα δυσκολη η ευρεση ενος.

Θα ηθελα να σας ρωτησω την γνωμη σας για αυτα που πουλανε ιδιωτες σε διαφορα site στο ιντερνετ. Γραφουν για διαβατηρια εμβολια και τα λοιπα αλλα το ψιλοφοβαμαι οτι θα ειναι ψεμματα!

Γενικα ψαχνω συγκεκριμενη ρατσα πρωτα απο ολα λογω οτι εχει η αδερφη μου ενα θυληκο (ειναι γερικο αλλιως θα το ζευγαρωναμε να επαιρνα) και τα ξερω και επειδη ειναι πολυ μικρα (μενω σε 2αρι) και επειδη θα μπορω να το παιρνω ανετα μαζι μου σε διακοπες και τα λοιπα.

Θα εκτιμουσα αν μπορουσατε να με βοηθησετε να βρω και εγω ενα pinscher.

Αν καποιο μελος που εχει καποιο και το ζευγαρωσε και εχει κανα μικρο να δωσει θα το εκτιμουσα πολυ. Ή αν γνωριζετε καποιον να δινει.
Μακρια απο ιδιωτες! Δες ενα περιστατικο με πινσερ απο ιδωτη Μην σου φαινεται ακραιο ουτε σπανιο φαινομενο.
Ευτυχως που το σκυλακι της αδερφης σου ειναι μεγαλο και δεν κανατε κι εσεις τετοιο λαθος απο αγνοια. Μακρια απο αγγελιες ιδωτων! Ειναι απατη και τα σκυλια πιθανον να κουβαλανε ενα σωρο κληρονομικες ασθενειες που θα χρυσοπληρωσεις αργοτερα.

Αν θελεις αποκλειστικα αυτη τη φυλη κι οχι ενα ημιαιμακι τοτε ψαξε ΜΟΝΟ σε εκτροφεις. Εκανα μια γρηγορη αναζητηση για εσενα στο γκουγκλ. Βρηκα αυτο στην Ελλαδα (θα σου πουν και τα μελη που πηγαινουν σε σκυλοεκθεσεις αν υπαρχουν κι αλλα) και αλλα ευρωπαικα εκτροφεια μπορεις να βρεις εδω.
Επισης ενα τηλεφωνο στον Κυνολογικο Ομιλο Ελλαδας θα σου λυσει την απορια για το ποια εκτροφεια υπαρχουν κι αν υπαρχουν γεννες αυτων τον καιρο. http://www.koe.gr/

εντιτ: κοιταξα τα στοιχεια επικοινωνιας και ειναι στην Κυπρο τελικα
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf