Πίντσερ μινι.


Billys_GT193

New Member
2 Νοεμβρίου 2011
3
0
Αθήνα
Αχ μωρέ Billy...

πρώτα από όλα καλωσήρθες! Φτιάξε ένα δικό σου θρεντ να τα πούμε εκεί καλύτερα γτ έχεις πολύ διάβασμα να κάνεις... Περιμένουμε.
Ευχαριστω για το καλοσωρισμα καταρχας! Εκανα μια αναζητηση και ειδα οτι υπηρχε τοπικ για Pinscher οποτε συνεχισα εδω για να μην ανοιγω αλλο τοπικ και γινεται μπαχαλο αν μπαινει ο καθενας και ανοιγει ενα τοπικ για ερωτηση. Αν υπαρχει θεμα μπορω να ανοιξω δικο μου.

Αλλα το "Αχ μωρέ Billy..." γιατι μου λεει οτι δεν ειναι καλο :p
 


Billys_GT193

New Member
2 Νοεμβρίου 2011
3
0
Αθήνα
Μακρια απο ιδιωτες! Δες ενα περιστατικο με πινσερ απο ιδωτη Μην σου φαινεται ακραιο ουτε σπανιο φαινομενο.
Ευτυχως που το σκυλακι της αδερφης σου ειναι μεγαλο και δεν κανατε κι εσεις τετοιο λαθος απο αγνοια. Μακρια απο αγγελιες ιδωτων! Ειναι απατη και τα σκυλια πιθανον να κουβαλανε ενα σωρο κληρονομικες ασθενειες που θα χρυσοπληρωσεις αργοτερα.

Αν θελεις αποκλειστικα αυτη τη φυλη κι οχι ενα ημιαιμακι τοτε ψαξε ΜΟΝΟ σε εκτροφεις. Εκανα μια γρηγορη αναζητηση για εσενα στο γκουγκλ. Βρηκα αυτο στην Ελλαδα (θα σου πουν και τα μελη που πηγαινουν σε σκυλοεκθεσεις αν υπαρχουν κι αλλα) και αλλα ευρωπαικα εκτροφεια μπορεις να βρεις εδω.
Επισης ενα τηλεφωνο στον Κυνολογικο Ομιλο Ελλαδας θα σου λυσει την απορια για το ποια εκτροφεια υπαρχουν κι αν υπαρχουν γεννες αυτων τον καιρο. http://www.koe.gr/
Καταρχας ευχαριστω και εσενα για την αμεση απαντηση σου! Στο λινκ που εβαλες για το περιστατικο με πινσερ απο ιδιωτη δυστηχως μαλλον εβαλες λαθος λινκ!

Μια ερωτηση που ηθελα να κανω και πριν και το ξεχασα ειναι αν μπορω π.χ. να πω στον ξαδερφο μου που ζει Γερμανια να ψαξει να βρει απο εκει και να το στειλει! Ειναι εφικτο αυτο? Υπαρχει τρεξιμο στην ολη διαδικασια?

Εγω να φανταστειτε θελω ενα πινσερακι σαν αυτο της φωτο μου. Τωρα αν ειναι ετσι και ειναι και ημιαιμο δεν με πειραζει. (Η αληθεια ειναι οτι εγω προσωπικα δεν γνωριζω πολλα απο σκυλια και διαβαζω πολλα που δεν καταλαβαινω εδω περα οποτε αμα πεταξω καμια μπαρουφα μην μου την "πεσετε" προσπαθω να μαθω και εγω τι γινεται!)

Μπορει καποιος να μου πει για παραδειγμα ποσο παει απο εκτροφειο ενα πινσερακι?
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Διάβασε πρώτα αυτό το θέμα
για αρχή κ μετά κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ με τις λέξεις εκτροφείο, byb (back yard breeder = εκτροφέας της πίσω αυλής) κ συνέχισε να διαβάζεις. Οταν το κάνεις και θα καταλάβεις που πήγαινε το "Αχ μωρέ Billy..." και τι θα σου απαντήσουμε αν ακόμα θες απαντήσεις σε ότι ρώτησες. ;)

Εχουμε κ μεις κάμποσες ερωτήσεις να σου κάνουμε! :p
Καλό διάβασμα!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καταρχας ευχαριστω και εσενα για την αμεση απαντηση σου! Στο λινκ που εβαλες για το περιστατικο με πινσερ απο ιδιωτη δυστηχως μαλλον εβαλες λαθος λινκ!

Μια ερωτηση που ηθελα να κανω και πριν και το ξεχασα ειναι αν μπορω π.χ. να πω στον ξαδερφο μου που ζει Γερμανια να ψαξει να βρει απο εκει και να το στειλει! Ειναι εφικτο αυτο? Υπαρχει τρεξιμο στην ολη διαδικασια?

Εγω να φανταστειτε θελω ενα πινσερακι σαν αυτο της φωτο μου. Τωρα αν ειναι ετσι και ειναι και ημιαιμο δεν με πειραζει. (Η αληθεια ειναι οτι εγω προσωπικα δεν γνωριζω πολλα απο σκυλια και διαβαζω πολλα που δεν καταλαβαινω εδω περα οποτε αμα πεταξω καμια μπαρουφα μην μου την "πεσετε" προσπαθω να μαθω και εγω τι γινεται!)

Μπορει καποιος να μου πει για παραδειγμα ποσο παει απο εκτροφειο ενα πινσερακι?
Γεια, καλώς όρισες!
Κοντά στο χιλιάρικο. Και είναι η μοναδική αξιόπιστη πηγή απόκτησης καθαρόαιμου σκύλου. Θα έχεις εγγυήσεις για την υγεία του κουταβιού σου, τον χαρακτήρα του και τη μορφολογία του.

Τα σκυλιά δεν τα ζευγαρώνουμε - αυτό είναι δουλειά των εκτροφέων! Αυτοί που τα ζευγαρώνουν έχουν γεμίσει τον κόσμο Α) αδέσποτα Β) καθαρόαιμα κάκιστης μορφολογίας, συχνά με προβλήματα υγείας και συμπεριφοράς, ουσιαστικά ημίαιμα.

Τα σκυλιά δεν τα αγοράζουμε από pet shops!
Αυτά τα βασικά!

Διάβασε και μάθε τα ΠΑΝΤΑ για τη φυλή που σε ενδιαφέρει! Δες γιατί θέλεις το σκυλάκι αυτό και μη σταθείς μόνο στην εμφάνιση. Κοίτα γενικά αν σου ταιριάζει.

Είναι μικρόσωμο, αλλά δεν είναι εύκολο! Χρειάζεται πειθαρχία και σοβαρή εκπαίδευση, όπως όλοι οι σκύλοι.

Ημιαιμάκι που να μοιάζει σαν αυτό της φωτογραφίας σου, δύσκολα θα βρεις σε καταφύγιο. Αν δεν σε ενδιαφέρει, όμως, να είναι καθαρόαιμο πίντσερ το σκυλί, μπορεί να βρεις ανάμεσα στα πρώην αδέσποτα κάποιο που να σου ταιριάζει πολύ!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Για να μην ξαναγράφω τα ίδια η γυναίκα....

Καλημέρα κι από μένα.

Τα πράγματα με τα πιντσερ δεν είναι και τόσο εύκολα...
Υπάρσει το German Pitscher 14 με 20 κιλά και το Zwergpitscher ή Miniatur Pintscher 4-6 κιλά. Δυστυχώς τα μικροσκοπικά αυτά σκυλάκια που συναντάμε κατά καιρούς είναι είτε αποτέλεσμα κακής εκτροφής όπως στα Yorkies η οποία στοχεύει στο όσο πιο μικρό τόσο πιο καλό (και μοσχοπουλημένο) ή αποτέλεσμα διασταύρωσης με το English Toy Terrier (Black and Tan) [FONT=&quot]2.7‑3.6 kg[/FONT] ή και"καθαρόαιμα" English Toy Terrier, τα οποία είναι πολύ πολύυυυ δύσκολο να τα ξεχωρίσεις από τα Pintscher ειδικά άμα δεν έχεις ιδέα ότι υπάρχουν....

Μια χαρά είναι το σκυλάκι σου, ας μην τα καταντάμε ποντίκια τα σκυλιά... ;)

Προς μελέτη και διαφώτηση: http://www.fci.be/nomenclature.aspx
Είναι πολύ πιθανόν λοιπόν αυτό που ο ιδιώτης θα σου πουλήσει στην αγγελία να είναι Black and Tan Terrier και όχι mini pitszher, ή ακόμα χειρότερα αυτό της αδελφής σου να είναι Τερριε και όχι pinscher και να μην το ξέρεις.
Οι διαφορές είναι ανεπαίσθητες και αντιληπτές μόνο σε ένα μάτι που 1) γνωρίζει και την άλλη φυλή και 2) έχει μία εμπειρία στο να τις ξεχωρίζει.

Επίσης πρόσφατο παράδειγμα ιδιωτης πούλαγε pintscher γνωστός παρά τις αντιρρήσεις μου πήγε και τα έσκασε και το πήρε... ήταν τελικά διασταύρωση german pintscher και boxer (αν έχεις το θεό σου δηλ.).

Διάβασε καλά τα πρότυπα στο πιο πανω link και απευθύνσου σε εκτροφέα για να μην σε πιάσουν κότσο...

Για να καταλάβεις ένα μινι πιν και ένα αγγλικό τόι τερριε

english-toy-terr&#.jpgimages..jpg
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καταρχας ευχαριστω και εσενα για την αμεση απαντηση σου! Στο λινκ που εβαλες για το περιστατικο με πινσερ απο ιδιωτη δυστηχως μαλλον εβαλες λαθος λινκ!
Δεν ειναι λαθος. Περιμενα να ψαξεις τα υπολοιπα ποστ του μελους που σου εδειξα.
Εδω τα παρατραγουδα του.
1.
2.
 


diasabby11

Member
14 Δεκεμβρίου 2011
5
0
καλησπέρα σας ,
έχω ένα μινι πιν θηλυκό καστανοκόκκινο χρώμα , 1 έτους και 3 μηνών , και μου κάνει εντύπωση που διάβασα ότι μαδάει το δικό σας.....
Το δικά μας δεν χάνει τρίχα σχεδόν ποτέ , τις περισσότερες φορές τις τρίχες τις βλέπουμε στην πετσέτα του μπάνιου της όταν την στεγνώνουμε ......
 


Xeno

New Member
4 Ιουνίου 2012
1
0
Γεια σας και απο μένα!
Ξενοφώντας,
έχω ένα μιν-πιν 6,5 ετών (Ribo) μαυρο-καφε
 


eleutheriaria

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2012
300
1
Καλημέρα παιδιά, καλώς σας βρήκα, καλώς όρισα και τα σχετικά!! :D:mrgreen:

Μπαίνω λοιπόν στο θέμα, τα μίνι πιν μαδάνε υπερβολικά όταν φτάσει η εποχή τους;;
Έχω ήδη ένα ηλικιωμένο ημίαιμο και δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε από την τρίχα! Αλλά τι να κάνουμε.. έρωτας! *agapoylas*
Απλά τώρα μ'ενδιαφέρει να αποκτήσω ένα μινι πιν, και μπήκα εδώ για πληροφοριούλες!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Όλα τα σκυλιά μαδάνε. Απλά όταν είναι κοντρότριχα είσαι κάπως πιο τυχερός.
 


eleutheriaria

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2012
300
1
Το φυσιολογικο μαδημα δε μ'ενοχλει, αλλωστε και γω μαδαω! Απλα εχουμε τρελαθει με τη γριουλα μας ολα αυτα τα χρόνια και τωρα θελουμε κατι λιγο πιο νορμαλ.. Θα'ναι και δυο ..ένας τριχωτος πανικος στο διαμερισμα!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Όλα τα σκυλιά μαδάνε. Απλά όταν είναι κοντρότριχα είσαι κάπως πιο τυχερός.

Μπααα... εκει η τριχα καρφωνεται σαν βελονα σε ολα τα υφασματα και ρουχα και επιπλα και δεν βγαινει ποτε. Απο τα μακρυτριχα δεν εισχωρει και μαζευεται ευκολοτερα.
 


eleutheriaria

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2012
300
1
Μπααα... εκει η τριχα καρφωνεται σαν βελονα σε ολα τα υφασματα και ρουχα και επιπλα και δεν βγαινει ποτε. Απο τα μακρυτριχα δεν εισχωρει και μαζευεται ευκολοτερα.
Ωχ ωχ.. τετοια να μου λες, τετοια να μου λες!!
 


eleutheriaria

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2012
300
1
Επίσης, επειδή με δυσκολεύει λίγο το φόρουμ, υπάρχει άλλο σχετικό θέμα για μινι πιντσερ που μπορώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες;
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Πολύ κάνουν το λάθος και νομίζουν ότι όσο πιο .... σφουγγαρίστρα το σκύλι τοσο περισσότερη τρίχα και όσο πιο κοντή τόσο λιγότερη.

Λάθος... το σκυλί που μου έρχεται πρώτο στο μυαλό για την ποσότητα της τριχόπτωσης είναι το pug....

Όπως είπαν και πιο πάνω η κοντή λεία τρίχα είναι σαν βελόνα και εισχωρεί παντού και βγαίνει δύσκολα.

Επίσης να επισημάνω ότι υπάρχουν σκυλιά που ΔΕΝ μαδάνε...... :rolleyes:
 


demi_truli

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2012
366
211
Αθήνα, Βύρωνας
www.facebook.com
Καλησπέρα. Ονομάζομαι Δήμητρα και είμαι καινούριο μέλος. Το έχω ψάξει πολύ το θέμα και (όλη μου τη ζωή!) και αποφάσισα να αποκτήσω ένα μικρόσωμο σκύλο. Μα -αφού είμαι μικρή ακόμα (13) και επειδή θέλω να αναλάβω όλες τις ευθύνες και να μην επιβαρύνω την οικογένειά μου- θα περιμένω μέχρι να γίνω δεκαοχτώ και να τελειώσω το λύκειο. Μα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προετοιμαστώ κατάλληλα, σωστά; Είμαι εντελώς άπειρη στη ζωή με ένα σκύλο (μιας και δεν είχα ποτέ μου) μα είμαι πρόθυμη για όσες θυσίες χρειαστεί.
Ζω σε ένα διαμέρισμα 95 τ. μ. με αρκετά μεγάλη βεράντα. Επίσης, διαθέτω χώρο στην ταράτσα και στο υπόγειο. Αυτός ο χώρος είναι κατάλληλος για ένα σκύλο ράτσας Μίνι Πίντσερ (που ταιριάζει στον χαρακτήρα μου);
Ακόμα θα ήθελα να μάθω από κάποιον έμπειρο (όπως είστε οι περισσότεροι) πως είναι η ζωή με ένα Μίνι Πίντσερ. Ευχαριστώ.
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
γεια σου δημητρα! το σκεπτικο σου ειναι πολυ σωστο και πολυ ωριμο για την ηλικια σου και μπραβο! τα πινσερ ειναι πολυ δραστηρια σκυλια, με εξαιρετικο ταπεραμεντο και σε μια συνεχη εγρηγορση. αν εχεις σκοπο να ασχολεισαι πολλες ωρες μαζι του, τοτε παρτο. αν οχι, δεν θα στο συστηνα. θελει κοπο και προσπαθεια. εκπαιδευεται σχετικα ευκολα αλλα θελει πολυ υπομονη. σου μιλαω εξ'ιδιων! υπαρχουν και αλλες μικροσωμες φυλες οι οποιες θα σε "κουρασουν" λιγοτερο απο ενα πινσερ! βεβαια νεα εισαι οποτε η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου! εχεις καιρο παντως, ψαξε και για αλλα μικροσωμα! υπαρχουν πολλα αξιολογα! :) οχι οτι τα πινσερ δεν ειναι, απλα ειναι λιγο "μπελας" αν μου επιτρεπεται η εκφραση!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Κανίς. Δεν μαδάει. Θα υπάρχουν κι άλλες φυλές φαντάζομαι.
Χρυσούλα τα γιόρκι μαδάνε;
Έχω μια απορία και για τα westies. Μαδάνε;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3