Πανσιόν ή σπίτι του;


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Φέτος θα λείψουμε 10 περίπου ημέρες εξωτερικό και δεν μπορούμε να πάρουμε σκυλιά μαζί μας.
Ο Τζιμάκος και η Λούση θα μείνουν με μαμά και θεία , η θεία δεν βγάζει παρά μόνο την Λούση βόλτα και τον Τζιμάκο μόνο με αυτοκίνητο και σε περιφραγμένο χώρο. Καλά ως εδώ.
Αν αφήσω και τον Έλβις μαζί τους δεν θα βγαίνει βόλτες. Είναι πολύ πιο δυνατός από Τζιμάκο και τρώει από κάτω οπότε δεν τον εμπιστεύομαι σε άλλους γενικότερα.
Δεν έχει μείνει ποτέ του μόνος σε πανσιόν και φοβάμαι πως θα αντιδράσει. Φοβάμαι επίσης τις σκνίπες. Γενικά είμαι λίγο σαν υστερική μαμά που φοβάται τα πάντα και δεν ξέρω τι να κάνω. 2 εβδομάδες είναι πολλές για να μην πηγαίνει βόλτες, ενώ στην πανσιόν θα αυλίζεται 2 φορές την ημέρα για μία ώρα την φορά.

Τι να κάνω ρε παιδιά με τον μπούλη;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μα...την δίνεις μόνη σου την απάντηση...

"δυό βδομάδες είναι πολλές, για να μην πηγαίνει βόλτες"

Μια χαρά θα είναι στην πανσιόν.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Μα...την δίνεις μόνη σου την απάντηση...

"δυό βδομάδες είναι πολλές, για να μην πηγαίνει βόλτες"

Μια χαρά θα είναι στην πανσιόν.
λες ε? Και αν πάθει κατάθλιψη? Μέχρι την Δευτέρα πρέπει να απαντήσω δεν θα έχουν θέσεις για πάντα..Για τις σκνίπες βάζουνε λέει διάφορα αλλά θα τον ψεκάζουν και κάθε απόγευμα με σιτρονέλλα. Έχει πολύ σκνίπα η Παλλήνη...
Ουφ..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μια χαρά θα είναι. Μην τρελλαίνεσαι. Βάλτου και φρέσκια αμπούλα, βάλτου και κολλάρο και θα είναι άρχοντας. Ο Τεό είναι μάστορας. Σούπερ θα περάσει. Μη δεν θέλει να γυρίσει πίσω μετά, δεν ξέρω :p
 
  • Like
Reactions: johnk and l.Kyveli


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Κυβέλη, καλά λέει το μαρεκο. Δυο βδομάδες θα πιλαλάει με άλλα σκυλιά;
Διακοπές για το ελβισόπουλο μου φαίνονται. Εσύ δεν ξερω πως θα τη βγάλεις δυο βδομάδες :D
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Κυβέλη έχω το ίδιο άγχος με εσένα αλλά για κάποιους μήνες αργότερα...Αν μου επιτρέπεις θέλω να κάνω κι εγώ κανα 2 ερωτήσεις εδώ για να μην ανοίγω καινούριο θέμα...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Με αφορμή το θέμα αυτό, να πω κάτι γενικό.

Πρέπει, να μπορούν τα σκυλιά μας, να μένουν και μόνα τους. Πρέπει να "εκπαιδεύονται" γι'αυτό, όσο γίνεται νωρίτερα. Πριν χρειαστεί δηλαδή. Οχι ότι και τελευταία στιγμή, δεν είναι εφικτό, αλλά όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Πρέπει, αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να λείψουμε, να μπορούν να μείνουν και κάπου αλλού, που εμείς εμπιστευόμαστε, με ασφάλεια και χωρίς να παθαίνουν πανικό. Ιδανικές θα ήταν, και μερικές επισκέψεις μαζί με τον σκύλο μας, στον χώρο που εμείς έχουμε διαλέξει να χρησιμοποιήσουμε σε ώρα ανάγκης, πριν τον καιρό που θα πρέπει να μείνει εκεί. Για να μαθαίνει τον χώρο.

Και μεγάλη προσοχή, σε όσους διαφημίζονται, ότι λειτουργούν πανσιόν στο σπίτι τους και βγάζουν και τα σκυλάκια βόλτα, έξω στους δρόμους βόλτα, ως σούπερ παροχή. Ούτε γι'αστείο, δεν δέχομαι, να βγάλει στον δρόμο τον σκύλο μου, ένας ξένος. Ούτε μέχρι το απέναντι πεζοδρόμιο.

Υπάρχουν πανσιόν, ωραιότατες, σοβαρές και με επαγγελματικές προδιαγραφές.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Με αφορμή το θέμα αυτό, να πω κάτι γενικό.

Πρέπει, να μπορούν τα σκυλιά μας, να μένουν και μόνα τους. Πρέπει να "εκπαιδεύονται" γι'αυτό, όσο γίνεται νωρίτερα. Πριν χρειαστεί δηλαδή. Οχι ότι και τελευταία στιγμή, δεν είναι εφικτό, αλλά όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Πρέπει, αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να λείψουμε, να μπορούν να μείνουν και κάπου αλλού, που εμείς εμπιστευόμαστε, με ασφάλεια και χωρίς να παθαίνουν πανικό. Ιδανικές θα ήταν, και μερικές επισκέψεις μαζί με τον σκύλο μας, στον χώρο που εμείς έχουμε διαλέξει να χρησιμοποιήσουμε σε ώρα ανάγκης, πριν τον καιρό που θα πρέπει να μείνει εκεί. Για να μαθαίνει τον χώρο.

Και μεγάλη προσοχή, σε όσους διαφημίζονται, ότι λειτουργούν πανσιόν στο σπίτι τους και βγάζουν και τα σκυλάκια βόλτα, έξω στους δρόμους βόλτα, ως σούπερ παροχή. Ούτε γι'αστείο, δεν δέχομαι, να βγάλει στον δρόμο τον σκύλο μου, ένας ξένος. Ούτε μέχρι το απέναντι πεζοδρόμιο.

Υπάρχουν πανσιόν, ωραιότατες, σοβαρές και με επαγγελματικές προδιαγραφές.
Συμφωνώ με όλα όσα λες. Ο Έλβις μια χαρά μένει μόνος του αλλά στο σπίτι. Σε άλλο χώρο δεν χρειάστηκε να τον αφήσω ποτέ. Πώς εκπαιδεύεται για πανσιόν, τον πας για 2 ημέρες χωρίς να χρειάζεται;
To καλό με τον χώρο είναι ότι τον ξέρει, εκεί έκανε υδροθεραπείες και εκπαίδευση.
Αλλά γενικά πολύ χρήσιμο το ποστ σου. Μεγάλη προσοχή στις πανσιόν αλλά και σε όσους διαφημίζουν ότι θα βγάλουν τον σκύλο μας βόλτα.
 
  • Like
Reactions: kanarini and mareco


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Κυβέλη έχω το ίδιο άγχος με εσένα αλλά για κάποιους μήνες αργότερα...Αν μου επιτρέπεις θέλω να κάνω κι εγώ κανα 2 ερωτήσεις εδώ για να μην ανοίγω καινούριο θέμα...

Eννοείται.

Vaggelo με άλλα σκυλιά δεν θα πιλαλάει, στην πανσιόν θα είναι μόνος στον χώρο του και μόνος θα βγαίνει στην αυλή. Δεν διακινδυνεύουν συναναστροφές.
Αλλά και πάλι νομίζω καλά θα περάσει, είναι φύση αισιόδοξος και τόσο κοινωνικός που θα χαρεί την αλλαγή. Έτσι νομίζω δηλαδή.
 
  • Like
Reactions: kanarini and mareco


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ok Μαρία, εγώ έχω άλλο θέμα. Ο κύριος μια χαρά είναι όταν μένει μόνος, δεν φαίνεται να του λείπω καν. Εγώ παθαίνω κατάθλιψη! :p

Μια χαρά θα είναι ο Ελβις Μυρτώ. Κι εγώ πανσιόν θα επέλεγα.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Κυβέλη ευχαριστώ ...

Λοιπόν ίσως χρειαστεί (δεν είναι 100%) σίγουρο να λείψω εξωτερικό κάποια στιγμή για κάποιες μέρες γύρω στις 2 εβδομάδες.
Οι επιλογές μου είναι μόνο 2 προς το παρόν:

1)Αφήνω την μικρή σε ξενοδοχείο σκύλων

2)Την αφήνω σπίτι με τον πατέρα μου που δεν έχει ιδέα από σκυλιά αλλά θα μπορεί να της βάζει φαγητό και νερό και να της κάνει παρέα.
Για τις βόλτες σκέφτομαι μια εκπαιδεύτρια που υπάρχει εδώ Θεσσαλονίκη που αναλαμβάνει και dog sitting και dog walking (που μου την σύστησε και μέλος)...Δηλαδή θα είναι και στο περιβάλλον της η μικρή και τις βόλτες της θα κάνει..

Εσείς τι προτείνετε ,πείτε μου την γνώμη σας...
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
37
Από την δική μου οπτική γωνία, αν πχ. ήταν να στείλω το παιδί στους παππούδες του ή στην κατασκήνωση, θα έκρινα βάση του χαρακτήρα του! Δλδ αν ήταν άτακτος θα προτιμούσα ένα περιβάλλον που θα του πρόσφερε και κάποια ''κοινωνικοποίηση'' ενώ αν ήταν συγκαταβατικό παιδί θα προτιμούσα τους παππούδες γιατί και θα μπορούσαν να τον ελένξουν αλλα και να το καλομάθουν και λίγο διακοπές που είναι :D
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Από την δική μου οπτική γωνία, αν πχ. ήταν να στείλω το παιδί στους παππούδες του ή στην κατασκήνωση, θα έκρινα βάση του χαρακτήρα του! Δλδ αν ήταν άτακτος θα προτιμούσα ένα περιβάλλον που θα του πρόσφερε και κάποια ''κοινωνικοποίηση'' ενώ αν ήταν συγκαταβατικό παιδί θα προτιμούσα τους παππούδες γιατί και θα μπορούσαν να τον ελένξουν αλλα και να το καλομάθουν και λίγο διακοπές που είναι :D
Η κοινωνικοποιηση που λες όμως θα ήταν βάρος ενδεχομένως για τα σκυλια των υπολοιπων που θα ειναι στην πανσιον. Οποτε ειναι μεγάλο ρισκό να το κάνεις γι'αυτο το λόγο. Ένα σκυλι όχι και τοσο ηρεμο, καλό θα ειναι όταν ενημερώνουμε τους ιδιοκτητες της πανσιον να εχει πιο "περιορισμένες" επαφές με τα υπολοιπα
Αλλωστε δε νοείται εκπαίδευση κοινωνικοποιησης χωρις να ειναι παρων ο χειριστης του σκυλου να του δείχνει τι ειναι επιτρεπτο και τι όχι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Τώρα μόλις συνάντησα μια γειτόνισσα φίλη που φόρτωνε τα σκυλάκια της στο αυτοκίνητο. Τα πήγαινε σε μία πανσιόν , μιας εθελόντριας λέει του stray.gr που χρεώνει μόνο 8 ευρώ τον σκύλο την ημέρα. Αλλά δεν τα έχει χωριστά, όλα μαζί και ξέρει λέει πως να τα ταιριάξει. Εγώ παιδιά θα φοβόμουν να τα αφήσω εκεί, αν και τα έχει αφήσει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@ i.kyveli νομιζω γνωριζω την εθελοντρια αυτη του stray.gr που φιλοξενει,Αν μαθεις το ονομα της, στειλε μου με pm να δω οτι μιλαμε για την ιδια και μετα μπορω να σου εγγυηθω οτι αν ειναι αυτη που γνωριζω, τα σκυλακια εκει περνανε ζαχαρη!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Τώρα μόλις συνάντησα μια γειτόνισσα φίλη που φόρτωνε τα σκυλάκια της στο αυτοκίνητο. Τα πήγαινε σε μία πανσιόν , μιας εθελόντριας λέει του stray.gr που χρεώνει μόνο 8 ευρώ τον σκύλο την ημέρα. Αλλά δεν τα έχει χωριστά, όλα μαζί και ξέρει λέει πως να τα ταιριάξει. Εγώ παιδιά θα φοβόμουν να τα αφήσω εκεί, αν και τα έχει αφήσει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα.
Κυβέλη την 2η λύση που έχω εγώ θα την προτιμούσες ή όχι για τον δικό σου σκύλο?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πρακτική συμβουλή: αφήστε τα σκυλιά στην πανσιόν. Όταν γυρίσουν κάνουν 1-1μιση μέρα να "επανενταχθούν" στο σπίτι οπότε προλαβαίνεις να κάνεις τα χοντρά χοντρά και να τακτοποιηθείς γυρνώντας απο τις διακοπές σου.:D

Πέρα απο την πλάκα τώρα, κι εγώ στην αρχή που άφησα τον μεγάλο σε πανσιόν μου κακοφάννηκε πολύ αλλά πήγα να τον πάρω γυρνώντας και ούτε καν σημασία που μου έδωσε, φαινόταν ότι πέρασε καλά. Τη μικρή την αφήνω σε φίλους ή την παίρνω μαζί γιατί γενικά έχει αρκετές φοβίες/παραξενιές για να την αφήσω σε ξενοδοχείο αλλά για έναν κοινωνικοποιημένο σκύλο δε βλέπω κανένα λόγο για να μην πάει σε πανσιόν, διακοπάρει κι αυτός μαζί με εμάς:cool:

ΥΓ: Ελέγξτε πρώτα τις εγκαταστάσεις και την καθημερινότητα του σκύλου στο ξενοδοχείο που θα τον αφήσετε, δεν είναι λίγα τα περιστατικά ανθρώπων που άφησαν τον σκύλο τους σε ξενοδοχείο και τον πήραν πίσω με καινούριες φοβίες, λιγότερα κιλά κλπ.Ιδανικά πηγαίντε συστημένοι(y)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Κυβέλη την 2η λύση που έχω εγώ θα την προτιμούσες ή όχι για τον δικό σου σκύλο?
Kanarini για τον πατέρα σου δεν το συζητώ θα το προτιμούσα.
Για τις βόλτες εγώ προσωπικά δεν θέλω κανείς να βγάζει βόλτα τα σκυλιά μου εκτός από άτομα της οικογένειας που τα ξέρουν καλά. Αν είσαι 100% σίγουρη για την εκπαιδεύτρια όλα οκευ.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Να διευκρινίσω ότι ο πατέρας μου είναι φοβικός με τα σκυλιά (τα ταΐζει έξω απ το σπίτι κτλ) αλλά φοβάται να του ανέβουν πάνω...Με την δικιά μου και μ'ένα σκυλί φίλου του όμως έχει εξοικειωθεί και δεν έχει τέτοια θέματα,το αντίθετο μάλιστα..Αλλά βόλτα δεν τον εμπιστεύομαι να την πάει...Ούτε εγώ έχω εμπιστοσύνη να την βγάζουν άλλοι εκτός από μένα βόλτα αλλά έχω ακούσει καλά λόγια για την εκπαιδεύτρια και μου την σύστησαν όπως είπα.
Είμαι σε δίλημμα δεν ξέρω..
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Το ίδιο θέμα έχω κι εγω. Δυστυχώς η πανσιόν απαγορεύεται δια ροπάλου για τη Μίλβα. Αλλάζουμε και φαρμακευτική αγωγή πλέον και θα είναι ακόμα πιο απαιτητικά τα πράγματα. Επι πληρωμή θα έρχεται άνθρωπος στο σπίτι κάθε μέρα για 1-1μιση ώρα και ξανά κάποιος φίλος για το δεύτερο χάπι..Βόλτες τα σκυλιά ΔΕΝ θα βγουν για 5 μέρες. 1 εβδομάδα θα λείψουμε, αλλά τη μέρα που θα φύγω και τη μέρα που θα γυρίσω, θα βγουν κανονικά. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν να τις βγάλει βόλτα ούτε για 3 λεπτά. Έχω πολύ άγχος και ελπίζω όλα να πάνε καλά.