Πανσιόν ζώων


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Με την κοπελα που μιλησα,
Εγώ: Μαλλον για μενα θα ειναι πιο δυσκολο απ' οτι για το σκυλο...
Εκείνη: Τουλαχιστον εχετε αυτογνωσία!

Αχαχαχαχχαχαχαχχα!
τη συμπαθησα ήδη
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Ο χώρος είναι εξαιρετικός αλλά όπως είπε το μαρέκο καλό είναι να έχουμε μάθει τα ζαβά μας και λίγο να μένουν μόνα τους.
Εγώ τον Έλβις δεν τον έμαθα ποτέ και το καλοκαίρι που έμεινε 2 εβδομάδες στο παλλήνη κέννελς ήρθε πισω αδυνατισμένος και σαν χαμένος. Είχα αφήσει και τις ιδιοφυιες , μάνα και θεια να κάνουν μία επίσκεψη για να δούνε πως είναι, αυτός μόλις τους είδε άρχισε να κάνει σαν τρελός
αυτές νόμιζανε ότι είναι χαρούμενος και φυγανε...και ο έρημος έμεινε να περιμένει να τον πάρουν..
Ο χώρος είναι πολύ καλός και ο σκύλος θα είναι ασφαλής. Πολύ σημαντικό είναι οτι και οι ιδιοκτήτες μένουν εκεί.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
  • Like
Reactions: ISKENDER and johnk


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μεσα σε ολο τον κακο χαμο προλαβα να παω το Σαντσο στο Παλληνη Κεννελ για μια δοκιμαστικη διανυκτερευση. Ολα καλα. Τον αφησα χθες το απογευμα και τον πήρα σημερα. Ουρα ψηλα, αυτια ζωηρα, χαρουμενος. Μια χαρα.
Απ οτι καταλαβα τα σκυλια δεν βγαινουν βολτα αλλα προαυλιζονται σε εναν μικρο χωρο οπου ασχολειται και καποιος μαζι τους για λιγη ωρα. Θα προτιμουσα βολτα αλλα οκ ειναι λυση αναγκης, δεν ειναι και κεντρο αναψυχης! :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τι εννοείς βόλτα?

Οι σωστές Pansion δεν βγάζουν βόλτες τα σκυλιά, απλά τα προαυλίζουν μόνα τους, ούτε καν προαυλισμός με κάποια από τα υπόλοιπα σκυλιά της Pansion.
Η Pansion είναι διατήρηση, δεν είναι ψυχαγωγία.

Εγώ προσωπικά Pansion που θα έβγαζε τον σκύλο βόλτα δεν θα την προτιμούσα.
Οι λόγοι ευνόητοι, δεν θα ήθελα ο σκύλος μου να γνωρίσει κανένα εξωτερικό ερέθισμα εν απουσία μου. Αν γίνεται ακόμα και με τον άνθρωπο της Pansion την μικρότερη δυνατή επαφή να είχαν θα το προτιμούσα!:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Οντως...βόλτα έξω στον δρόμο με λουρί εννοείς;
Η τρίχα μου σηκώνεται και μόνο στην σκέψη. Μύνηση θα τους έκανα, αν έκαναν κάτι τέτοιο :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ναι, δικιο εχεις. Το παραδέχτηκα και η ιδια. Απλως αν τα καταφερω, ο σκυλος θα μεινει εκει 8 μερες. Θα εχω τυψεις που δε θα εχει λιγο τεντωθει.

Παντως ο σκυλος ειναι μονος του ολη την ωρα. Αυτο ηταν και απο τα πρωτα που ρωτησα.
Ακομα ρωτησα αν γίνεται να εχουν στα διπλανα κλουβακια κανενα θηλυκο ή εστω συμπαθητικο αρσενικο για να μην ειναι και "παρατημενος" και τσιτα και μου ειπαν οτι το λαμβανουν υπόψη.

Το παρακανω θεμα αλλα ελπιζω - σε σκυλοφορουμ ειμαστε- να μην ακουγομαι τελειως υστερικη! Στην τελικη, νομιζω οτι η πανσιον κανει καλο και σε μενα γιατι συνειδητοποιω οτι εχω μια υπεροπτικη αντιληψη οτι σαν εμενα κανεις δεν φροντιζει το σκυλο μου, χωρις εμενα κακοπερναει (ναι καλα :)) κλπ κλπ
Νομιζω οτι μια τετοια εγκατασταση ειναι το ασφαλεστερο μερος για να εχω γω το κεφαλι μου ησυχο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Να χαίρεσαι που δεν τα βγάζουν βόλτα. Ένας λόγος που δεν άφησα τον σκύλο μου με την μαμά μου και να έρχεται φίλος dog walker να τον βγάζει βόλτα είναι γιατι δεν μου φαίνεται καθόλου ασφαλής λύση η βολτα από άλλους.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το συγκεκριμένο κένελ. Έχουν χρόνια παράδοση. Εγώ πηγαίνω ζώα εκεί από το 1998.
Και ταΐζουν και με καλές τροφές.
Όταν πας τον σκύλο στην Pansion δεν πας και την τροφή που ταΐζεις εσύ?
Ταΐζουν δικές τους?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Και τα δύο μπορείς να κάνεις Στέλιο. Ακόμη και οι πιο φθηνές πανσιόν, προσφέρουν φαγητό. Αλλίμονο. Αν ο σκύλος, τρώει και τις πέτρες, ας φάει από την δική τους τροφή, που είναι και μέσα στην τιμή, να σου κάνει και λίγη οικονομία :p
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Η τροφη που δινουν ειναι royal canin. Θα προτιμησω να φαει τη δικη του γιατι οπως ειπα αλλου το εντερακι ειναι ευαισθητουλι μωρε.

Σε συζητησεις, ακουσα διάφορες αποψεις για το θεμα. Μου προτειναν πχ καποιον που κραταει τα σκυλια στο σπίτι του μαζι με τα σκυλια του ως πιο 'φυσιολογικο' για τον σκυλο. Προσωπικα το θεωρησα πολυ κακη ιδεα.
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όταν πας τον σκύλο στην Pansion δεν πας και την τροφή που ταΐζεις εσύ?
Ταΐζουν δικές τους?
Αν θες τους πας αλλά αφού μιλάμε για μερικές μέρες, ότι ποτέ δεν είχαμε προβλήματα προσαρμογής και δεδομένου πως δεν μιλάμε για τροφή που είναι για τα σκουπίδια, πάντα άφηνα να τις ταΐζουν με τις τροφές που διέθεταν. Πιο παλιά έδιναν Nutro.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Προσωπικά και έχοντας έναν αρκετά δύσκολο σκύλο δεν θα εμπιστευομουνα σχεδόν κανέναν να τον πάει έξω βόλτα. Εκτός βεβαίως από πολύ καλούς φίλους που έτσι κι αλλιώς κάνουν παρέα τα σκυλιά μας και υπάρχει ταύτιση συμπεριφοράς προς τα σκυλιά μας όπου με κλειστά μάτια τα εμπιστευομαι αλλά και με χαρά κραταω τα δικά τους. Είμαι τυχερή!
 
  • Like
Reactions: mareco


mitsos1

New Member
21 Αυγούστου 2016
2
0
43
SOS! Μεγαλη προσοχη στις πανσιον παιδια.Υπαρχει μια που ειναι σωστο κολαστηριο και τα ζωακια πεθαινουν ανυπερασπιστα.Δυστυχως απαγορευεται να πω ονομα,αφορα τους κατοικους Αττικης,οποιος ενδιαφερεται για λεπτομερειες inbox
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Κλεισαμε το γκρεμλιν να παει σε πανσιον για 4 ημερες. Λογω της μη δυνατοτητας να τις επισκεφτω απο τωρα σας εμπιστευτηκα, ειδα και κριτικες αλλου και εκλεισα pallini kennels. θα παμε ομως να αφησω το γκρεμλιν ενα απογευμα οπως μου συστησαν ,να δει λιγο το χωρο και να το δω και εγω.

Η απορια μου ειναι υπαρχει περιπτωση να κανει τοσο χαμο που να με παρουν τηλ και να μου πουνε ελα παρε το τερας σου? Γενικα οταν τον ξαναφησα σε ξενο μερος εκανε ασταματητο γαυγισμα 3 ωρων το πρωτο βραδυ, πρωτη φορα δεν τον ενοιαζε ουτε το φαι,την επομενη μερα ηταν μια χαρα. βεβαια ηταν και μονο 3-4 μηνων. Τωρα μου φαινεται εχει γινει πιο ανεξαρτητος. Στο σπιτι που το ξερει δεν εχουμε κανενα θεμα οταν τον αφηνω, απλα κοιμαται.

Επισης τους προειδοποιησα για το γαυγισμα και μου ειπαν οτι σε αυτη τη περιπτωση βαζουν ηρεμα μη φωνακλουδικα σκυλακια διπλα ωστε να μην αρχισει διαλογος. Μου ειπαν επισης οτι σε αυτη την ηλικια προσαρμοζονται πιο ευκολα και ειναι καλυτερα να μαθει απο τωρα....

Γενικα πιστευω οτι και μονο που θα μυριζει αλλα σκυλια θα με εχει γραμμενη ,και θα περασει καλα. Εγω ειμαι να σκασω απο τωρα που θα τον αφησω! Δε θα εχω μυαλο.
 


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Καλησπέρα,
ψάχνω κι εγώ πανσιόν για το σκυλάκο μου, αλλά το pallini kennels είναι κλεισμένο για τις μέρες που με ενδιαφέρουν. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια άλλη, κατά προτίμηση δοκιμασμένη. Τι γνώμη έχετε (αν τα έχετε δοκιμάσει) για Cats and Dogs (Κορωπί), Marathon Land (Μαραθώνα) και Avra Farm (Θήβα); Υπάρχει κάποια άλλη που θα προτείνατε;
Να σημειώσω ότι ο σκυλάκος μας έχει ζήσει πολύ καιρό αδέσποτος και έχει εγκαταλειφθεί τρεις φορές πριν καταλήξει σ' εμάς και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι δε θα δοκιμάσει να φύγει ή δε θα παρουσιάσει άλλα προβλήματα συμπεριφοράς από τον φόβο του ότι τον εγκαταλείπουμε κι εμείς.
Επίσης, μιλάμε για διαμονή 6 ημερών και, επειδή θα έρθουμε από επαρχία και θα ταξιδέψουμε κατευθείαν από Αθήνα, δεν είναι βέβαιο ότι θα καταφέρω να τον πάω πιο πριν για γνωριμία/ εγκλιματισμό. (Αν τα καταφέρω, εννοείται ότι θα το επιδιώξω).
Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Να συμπληρώσω και τα εξής:
Το pallini kennels μου το σύστησαν από το i love dogs στη Βαρυμπόμπη ως πιο ασφαλές σαν περίφραξη για τυχόν τάσεις φυγής.
Σε άλλον από τους ξενώνες που ρώτησα μου ζήτησαν ως προαπαιτούμενο, εκτός από τα υποχρεωτικά του εμβόλια, να έχει κάνει και το pneumodog. Όταν το συζήτησα με τον κτηνίατρό μου, μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα να του το κάνει, αλλά να ξέρω ότι (1) αφού είναι εμβολιασμένος για parainfluenza, η bordetella είναι δύσκολο να τον προσβάλλει και (2) για να έχει νόημα ως έξτρα προστασία το pneumodog πρέπει να έχει κάνει τουλάχιστον 2 δόσεις, πράγμα που φυσικά δεν προλαβαίνει να γίνει ως τις αρχές Αυγούστου.