Παράδειγμα ωμής (φρέσκιας) διατροφής


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Βλεποντας την φωτο με τα υλικα μου δημιουργειται η απορια:
Γιατι κιμας κ οχι κομματι κρεας;;
 
  • Like
Reactions: canis and vrmode




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@east49

Όπως έχω επαναλάβει, είναι ένα τυχαίο παράδειγμα. Ο κιμάς εξυπηρετεί αν θες να αναμίξεις και υλικά που θα ήταν δύσκολο να ενσωματωθούν και να καταναλωθούν αλλιώς (αν και υπάρχουν λύσεις) όπως τα έλαια, οι σκόνες, κ.α.

Επίσης, υπάρχει και οικονομικός λόγος μια που πολλές φορές ο κιμάς είναι φθηνότερος ανά κιλό.

Κατά τα άλλα, ναι και κομμάτια κρέατος και ανάλογα το ζώο (είδος, φυλή, μέγεθος) όσο το δυνατόν ολόκληρο το ζώο που αποτελεί την τροφή. Ξέρω μπορεί να "ακούγεται κάπως" αλλά έτσι είναι... Η παλαιότερη ενασχόληση μου με τα ερπετά έχει κάνει πιο "οικεία" την χρήση ολόκληρων/ανέπαφων ζώων για τροφή. Φίδια, σαύρες, βατράχια, χελώνες θα χρειαστούν ποντικάκια, αρουραίους, νεοσσούς, κοτόπουλα, ψάρια, κουνέλια και αυτά θα πρέπει να είναι ολόκληρα και ανέπαφα για να θέλουν να τα φάνε αλλά και για να καλύπτουν όλες τους τις ανάγκες.

Ας μη βάλουμε τέτοιο παράδειγμα...
 
  • Like
Reactions: Aslan


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ειχα την εντυπωση οτι ο κιμας ειναι ακριβοτερος αφ ενος, αλλα κυριως, προτειμω να χρησιμοποιουν τα δοντια τους κ οχι να τα τρωνε αλεσμενα......

Οποτε ναι καλυτερα ολοκληρο κ ανεπαφο.
Μπορει να μην το δινω μπαρφ κ να το μαγειρευω αλλα η πρωτη υλη ειναι ιδια.....
 
  • Like
Reactions: canis


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@east49

Επίσης, υπάρχει και οικονομικός λόγος μια που πολλές φορές ο κιμάς είναι φθηνότερος ανά κιλό.
Στο θέμα μοσχάρι πάντως το πιο οικονομικό μέρος είναι τα "μάγουλα μοσχαριού" (το κρέας από όλο το κεφάλι ουσιαστικά, πλην γλώσσας - με τη γλώσσα ανεβαίνει η τιμή). Σε βαρβάκειο μόνο εννοείται.

Τιμή βαρβακείου 4€/kg (το πρωί στις 7.00). Προς το μεσημέρι υποθέτω ότι θα πέφτει η τιμή αλλά δεν το χω τσεκάρει...
 
  • Like
Reactions: canis




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω οσο αναφορα την πρωτη υλη, πληρωνω
Πληρωνω:
Πλαταρια 0.4
Κοτοπουλο 1.2
Σφαγεια χοιρινου/μοσχαρισιου 1.0
Σφαγεια αρνι 1.5
Κεφαλια σολωμου 1.0
Αυγα 10/100τμχ

Παιρνω επισης κοκκαλα τσαμπα, υπολλειματα κρεοπολειου τσαμπα, υπολλειματα χασαποταβερνας ψαροταβερνας τσαμπα κ φυσικα οτι μενει απο το σπιτι.....

Βεβαια τα παραπανω ειναι για επιδρομη απο 200-300κιλων τα οποια μπαινουν σε δυο καταψυκτες......
Αν αναλογιστει κανεις οτι ταιζω συνολικα 6-8κιλα την ημερα, οι καταψυκτες αδειαζουν στο διμηνο......
 
  • Like
Reactions: canis


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@betty coltrane

Καθαρίζω όπως όταν κάνουμε κεφτέδες, όταν κόβουμε/φιλετάρουμε κοτόπουλο για κοτομπουκιές (συχνό και αγαπημένο παιδικό γεύμα), όπως όταν έχουμε τελειώσει με το γέμισμα και δέσιμο της γαλοπούλας, κ.ο.κ. Δηλαδή, κάνουμε ακριβώς τα ίδια όπως και μετά την προετοιμασία των δικών μας γευμάτων που δε διαφέρουν και τόσο στις πρώτες ύλες.

Αν με "μπωλ" εννοείς τα των σκύλων να σου πω πως κάποιες φορές δε τα χρησιμοποιούμε ή ακόμα και να το κάνουμε το περιεχόμενο αναγκαστικά θα μεταφερθεί εκτός για να φαγωθεί. Οπότε, σφουγγάρισμα και πλύσιμο των μπωλ με τον ίδιο τρόπο που θα πλυθεί η επιφάνεια κοπής κρέατος (μπορεί να είναι πλυντήριο πιάτων).
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
@canis δεν αντιλεγω οτι ειναι ποιοτικοτερο και οικονομικοτερο, σιγουρα ειναι!!
Αλλα μολις μπηκα σπιτι και αντικρυσα τις δουλειες που εχω να κανω και οχι παστιτσιο.. ουτε αυγο τηγανιτο δεν εχω ορεξη να κανω :p
 
  • Like
Reactions: canis


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Πληρωνω:
Πλαταρια 0.4
Κοτοπουλο 1.2
Σφαγεια χοιρινου/μοσχαρισιου 1.0
Σφαγεια αρνι 1.5
Κεφαλια σολωμου 1.0
Αυγα 10/100τμχ
@east49 αυτες είναι τιμες Αθηνας/Βαρβακειου;

Γιατί δεν σας κρύβω ότι με τις τιμές του πρώτου post σκιάχτηκα λίγο... 0,80 τα πλατάρια; Πάνε κάποια χρόνια από όταν τάιζα μόνο ωμά που αγόραζα από Βαρβάκειο και φαντάστηκα ότι μπορεί να έχουν αλλάξει οι τιμές αλλά όχι κι έτσι! Για τις τιμές του κρέατος γενικώς σε αυτό το διάστημα δεν έχω άποψη γιατί δεν το τρώω ώστε να ψωνίζω για μένα, οπότε μου ήρθε λίγο απότομο (σε περίπτωση που αναρωτηθήκατε από ποιον πλανήτη κατέβηκα :p ).
 
  • Like
Reactions: canis


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απο Βαρβακειο μερικες κ απο κτηνοτροφικη μοναδα οι υπολοιπες........
 
  • Like
Reactions: canis


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@east49 αυτες είναι τιμες Αθηνας/Βαρβακειου;

Γιατί δεν σας κρύβω ότι με τις τιμές του πρώτου post σκιάχτηκα λίγο... 0,80 τα πλατάρια; Πάνε κάποια χρόνια από όταν τάιζα μόνο ωμά που αγόραζα από Βαρβάκειο και φαντάστηκα ότι μπορεί να έχουν αλλάξει οι τιμές αλλά όχι κι έτσι! Για τις τιμές του κρέατος γενικώς σε αυτό το διάστημα δεν έχω άποψη γιατί δεν το τρώω ώστε να ψωνίζω για μένα, οπότε μου ήρθε λίγο απότομο (σε περίπτωση που αναρωτηθήκατε από ποιον πλανήτη κατέβηκα :p ).
0.80 τα πλαταρια με φτερα οχι τα σκετα
ειναι καλη τιμη ! στο περιστερι τα εχουν 1,2 και στο καπανδριτη 1 ευρω ! στην βαρβακειο νομιζω εχει μονο σκετα. + οτι ερχονται στο σπιτι με ψυχωμενα αυτοκινητα και ειναι ολοφρεσκα δεν μυριζουν ακθολου και ειναι και επωνυμα πινδος.
 
  • Like
Reactions: canis


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Τα πλατάρια του παραδείγματος δεν είναι "γδυμένα". Δηλαδή, είναι το μέρος της πλάτης από ένα ολόκληρο κοτόπουλο που απλά του έχει αφαιρεθεί το στήθος και τα μπούτια. Έχουν όλο το κρέας και την πέτσα άθικτα συν φτερούγες και λαιμό, οπότε είναι πιο πλήρη σαν τροφή. Αν πάρεις το πλατάρι αυτό:

πλατάρι.jpg

...σίγουρα θα πρέπει να προσθέσεις περισσότερο κρέας για να πεις ότι είσαι εντάξει ή έστω να το έχεις υπόψη σου και να "ρεφάρεις" σε επόμενο τάισμα.

Πάντως, είναι πολύ πιθανό να βρείτε (βρίσκω κι εγώ κατά καιρούς) πολύ καλύτερες τιμές από αυτές του παραδείγματος.
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Συνήθως και στα Super Markets (όχι σε όλα)... στην Βαρβάκειο πάντα, ενώ σε κρεοπωλεία όχι πάντα.
 
  • Like
Reactions: yasemin and vek




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
0.80 μου ειπαν,καλα ειναι?
για σκετους λαιμους ? η το πλαταρι που ειναι λαιμος με λιγο πλατη ? οπως και να εχει ειναι ακριβα! σκετους λαιμους βρισκω σπανια.
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Δεν μπορώ να θυμηθώ τιμή για να σε βοηθήσω... Νομίζω υπάρχουν και πιο φθηνοί. Αν έχεις Carrefour ή Σκλαβενίτη κοντά, ρίξε μια ματιά, συνήθως έχουν.
 
  • Like
Reactions: yasemin


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
0,30 έπαιρνα αν θυμάμαι σωστά πριν χρόνια τα πλατάρια από Βαρβάκειο, αλλά ήταν τσίτσιδα :D
Αν των 0,80 είναι μαζί με φτερούγα, υποθέτω πράγματι δεν είναι κακή τιμή, με δεδομένο ότι έχουν περάσει και τόσα χρόνια.

Thanks για για την πλαταροανάλυση!

Θυμάμαι ότι κάποιες φορές είχε και σκέτους λαιμούς τότε στη Βαρβάκειο, αλλά δεν τους προτιμούσα και δεν θυμάμαι τιμή.

Σίγουρα θα το είχα ξαναγράψει σε κάποιο παλιότερο θέμα, αλλά με την ευκαιρία το επαναλαμβάνω. Για όσους θέλουν να ψωνίσουν από Βαρβάκειο αλλά σκέφτονται το πόσες ώρες μένουν τα κρέατα στους πάγκους και τη δυσκολία παρκαρίσματος, υπάρχει λύση. Αυτό που έκανα τότε ήταν να παίρνω τηλέφωνο από πριν (την προηγούμενη μέρα ή πολύ νωρίς το πρωί) και ζητούσα να κρατήσουν τη συγκεκριμένη ποσότητα που ήθελα. Έπαιρνα πάντα από 2 συγκεκριμένους, έναν που είχε μόνο κοτόπουλα και έναν μόνο με μοσχάρι (επομένως δεν υπήρχε επαφή με χοιρινό κρέας σε εργαλεία, πάγκους κλπ). Πήγαινα λίγο πριν το κλείσιμο, φέρνανε το κρέας σε μεγάλες σακούλες από τα ψυγεία (δεν είχε βγει καν σε πάγκο εφόσον ήταν κρατημένο), το ζυγίζανε μπροστά μου, πλήρωνα και τα φέρνανε και μέχρι το αυτοκίνητο που ήταν σταματημένο (με τον οδηγό μέσα, που βοηθάει η αλήθεια είναι) ακριβώς απ'έξω. Σάββατο απόγευμα πάντα, ούτε κίνηση ούτε τίποτα, εφόσον βέβαια αποφεύγει κανείς τις περιόδους των γιορτών. 10 λεπτά υπόθεση ήταν και πήγαινα περίπου ανα 3μηνο. Προϋποθέτει βέβαια μεγάλο καταψύκτη και γερή μέση για την ορθοστασία του πακεταρίσματος μετά, που κρατούσε λίγες ώρες. Και έξτρα προσοχή τους καλοκαιρινούς μήνες, αν κάνει πολλή ζέστη τα κρέατα μπορεί να "αρπάξουν" μέχρι να χωριστούν σε μερίδες αν είναι τόσα πολλά. Τότε μπορεί να προγραμματιστεί μια έξτρα εξόρμηση, ώστε να μειωθεί η ποσότητα ανα αγορά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3