Παράλογη μήνυση απο γείτονα και δίκη για σκύλο


oberon_

Member
26 Νοεμβρίου 2015
5
0
33
Καλημέρα,

προχθές με αναζήτησε η αστυνομία στην πολυκατοικία που διαμένω (δεν έχω πουθενά το όνομα μου στο κουδούνι) για να μου παραδώσει μήνυση εις βάρος μου αναφορικά στον σκύλο που έχω (toy μεγέθους) απο γείτονα επειδή ο γείτονας (του ιδίου ορόφου) είπε οτι τον ενοχλεί λόγω γαυγίσματος.

Να αναφέρω οτι ο σκύλος μου, οχι απλά δεν γαυγίζει αλλα εχει συμπεριφορά ...γάτας! Αυτο το βεβαιώνει οχι μόνο ολόκληρη η πολυκατοικία μου αλλα οι πάντες που τον γνωρίζουν. Στα 5 χρόνια που τον εχω, η μοναδική φορά που θα γαυγίσει είναι οταν χτυπήσει κάποιος το κουδούνι του σπιτιού. ΠΟΤΕ άλλοτε διότι είναι ΚΑΙ εκπαιδευμένος απο δάσκαλο οταν ηταν κουτάβι.

Ο εν λόγω γείτονας που μου έκανε μήνυση είναι δικομανής διότι εχει κανει για παράλογους λόγους και σε αλλους στην ίδια πολυκατοικία!

Θέλω να ρωτήσω το εξης, επειδή δεν εχω ούτε τον χρόνο, ουτε την διάθεση και φυσικά δεν θέλω πολύ απλά να πληρώσω δικηγόρους η οτιδήποτε αλλο για να του κάνω την χάρη.

Εαν η αστυνομία ΔΕΝ με βρει (οπως μέχρι τώρα, λόγω οτι δεν αναγράφεται πουθενά το όνομα μου -έμαθα οτι με ψάχνουνε απο μια γειτόνισσα στον ίδιο όροφο η οποία δεν τους έδωσε πληροφορίες), για να μου παραδώσει την μήνυση και φυσικά να υπογράψω οτι την παρέλαβα, τι γίνεται;

Αυτόματα θεωρείται οτι επειδή η αστυνομία δεν με εντόπισε για να υπογράψω οτι παρέλαβα και εφόσον δεν υπάρχει κανένα ειδοποιητήριο οτι η δίκη δεν θα γίνει, οτι αναβάλεται;

Και λεω δίκη γιατι ο αστυνομικός είχε πει στην γειτόνισσα οτι τον ψάχνουμε (εμένα) να του δώσουμε μια μήνυση γιατι σε λίγες ημέρες είναι το δικαστήριο.

Αναμένω απάντηση σας,

ευχαριστώ πολύ!
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
το ερώτημα σου ξεφεύγει από τα δεδομένα του φόρουμ, καθώς παραείναι νομικά εξειδικευμένο για να σου δοθεί απάντηση, ούτε μπορεί κανείς μας να γκουγκλάρει μια εγκύκλιο ή κάποιο νόμο και να σου παραθέσει λινκ.

καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε δικηγόρο ή δικηγορική ομάδα / φόρουμ.

εκτός αν θες τυχαίες γνώμες και απόψεις και όποιον πάρει ο χάρος.

κατά τα άλλα, καλώς ήρθες και παρουσίασέ μας το σκυλάκι σου :)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ότι και να κάνεις, δεν γλυτώνεις την δίκη αν δεν σε βρουν, θα δικαστείς ερήμην.
Γι αυτό άσε τα σαχλά και πάρε την μήνυση, να ξέρεις τουλάχιστον πότε και πού θα πας να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.
 


oberon_

Member
26 Νοεμβρίου 2015
5
0
33
Δηλαδή εννοεις, ή υποθέτεις οτι θα γίνει δίκη ερήμην μου για μια καταγγελία-μήνυση απο την οποία έμαθα "τυχαία" απο γείτονα και για την οποία δεν με εχει ενημερώσει κανεις, δεν εχει τοιχοκολλήσει κανεις τίποτα και δεν με εχει ειδοποιήσει ούτε καν τηλεφωνικώς κάποιος ενω ολα μου τα στοιχεία είναι διαθέσιμα στις δημόσιες υπηρεσίες...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Αν δεν σε βρουν ακολουθούν διαδικασία κοινοποίησης που αφορά ανθρώπους άγνωστης διαμονής. Και αυτή καλύπτει το δικαστήριο για να προχωρήσει στην εκδίκαση της υπόθεσης ερήμην σου. Ως δικηγόρος σε συμβουλεύω αυτό ακριβώς που ειπώθηκε παραπάνω: μην Ρωτάς τέτοια θέματα εδώ. Είναι πολύ πιο σοβαρό απο ένα Φόρουμ (no offense). Συμβουλεψου έναν συνάδελφο δικηγόρο να σε κατευθύνει.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στο μεταξύ μέχρι να γίνει η δίκη τράβα καθημερινά βίντεο για να αποδείξεις ότι ο σκύλος δεν γαβγίζει...
:D
 


oberon_

Member
26 Νοεμβρίου 2015
5
0
33
Αν δεν σε βρουν ακολουθούν διαδικασία κοινοποίησης που αφορά ανθρώπους άγνωστης διαμονής. Και αυτή καλύπτει το δικαστήριο για να προχωρήσει στην εκδίκαση της υπόθεσης ερήμην σου. Ως δικηγόρος σε συμβουλεύω αυτό ακριβώς που ειπώθηκε παραπάνω: μην Ρωτάς τέτοια θέματα εδώ. Είναι πολύ πιο σοβαρό απο ένα Φόρουμ (no offense). Συμβουλεψου έναν συνάδελφο δικηγόρο να σε κατευθύνει.
Σε ευχαριστώ που απάντησες αλλα για να εκδοθεί απο την γειτόνισσα που δεν με ήξερε πως με λένε καν (είμαστε πάνω απο 30 διαμερίσματα και προφανώς είδε τους λογαριασμούς μου για να πιστοποιήσει πως με λένε), πως γίνεται να εκδοθεί μηνυση για καποιον που τον λενε πχ ΤΑΔΕ χωρις περαιτερω στοιχεία; Δλδ μπορει να παει ο καθενας να κανει μια μηνυση στην κυρια πχ. Μαρια Παπαδοπούλου χωρις κανενα αλλο στοιχειο; Και εαν ΔΕΝ υπαρχει δηλαδη αυτο το προσωπο;
 










sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Βρες δικηγόρο.
Ο χρόνος δεν δουλεύει υπέρ σου.
Εκτός αν αποφασίσεις να μετακομίσεις για να αποσύρει την μήνυση (πράγμα στο οποίο μάλλον ελπίζει).
Δεν ξεφτιλίζουμε εμείς το thread, εσύ ξεφτιλίζεις το forum.
 


oberon_

Member
26 Νοεμβρίου 2015
5
0
33
Γιατί το ξεφτυλίζουμε; Δεν σε βολεύει η απάντηση;
με βολευουν οι απαντησεις επι του θεματος, οχι ο σχολιασμος επι προσωπικου. ευχαριστω.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
όσο και να ζοριζόμουν, δε νομίζω ποτέ να βασιζόμουν σε απόψεις και γνώμες άσχετων, σε κυνοφιλικό φόρουμ για νομικό θέμα που να με αφορά.

απευθύνσου σε δικηγόρο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Κανένας δικηγόρος δε μπορεί (και δεν επιτρέπεται) να δώσει απαντήσεις άμεσα επί του θέματος. Σου είπα πολύ γενικόλογα πως δεν πρέπει να το αφήσεις γιατί υπάρχουν και διαδικασίες (γενικά) για αυτούς που δεν παραλαμβάνουν/έχουν μετακομίσει κτλ. Μπορεί να μην ισχύουν όμως στη περίπτωση σου, μπορεί να ισχυουν, να σε συμφέρουν ή όχι. Μόνο ένας δικηγόρος που θα έχει πλήρη γνώση της υπόθεσης θα σου πει υπεύθυνα.
Με τα δικαστήρια πάντως δε παίζουμε και σίγουρα μην εμπιστευτείς κανέναν δικηγόρο σε κανένα φορουμ (ούτε εμένα ούτε κανέναν)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το μελος ghelly,ειναι δικηγορος...μπορει να απαντησει στα ερωτηματα σου..
έχω επιλέξει να παρακολουθώ σιωπηρά...
κάτι λίγο ο κώδικας μας κάτι το "...φυσικά δεν θέλω πολύ απλά να πληρώσω δικηγόρους η οτιδήποτε αλλο για να του κάνω την χάρη."
Οπότε ο καθένας, με την ευθύνη των επιλογών του!
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
oberon δεν μας τα λες ...καλά...
Έχεις ένα σκύλο 5 χρόνια που γαβγίζει μόνο όταν σου χτυπούν το κουδούνι ...
Το οποίο όμως κουδούνι δεν γράφει το όνομα σου...
Όνομα όμως που γράφουν οι λογαριασμοί σου...

Επίσης δείχνεις να ξέρεις ποιος σου έχει κάνει μήνυση και γιατι!
Πως τα ξέρεις αυτά?
Στα είπε η γειτόνισσα?

Λοιπόν...
ΕΑΝ λέω εάν, είχε έρθει η αστυνομία θα σου είχε αφήσει χαρτί
Χαρτί που θα έγγραφε επάνω το όνομα και επώνυμο σου

Τσέκαρε τη....γειτόνισσα και δες εάν έχει φάει ο σκύλος το χαρτί!

ΥΓ
Με την ευκαιρία..ο δικός σου σκύλος χάνει τρίχες αυτή την περίοδο?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το περίεργο που το βρίσκετε βρε παιδιά?

Και εγώ στο φοιτητικό μου διαμέρισμα δεν είχα το όνομα μου στα κουδούνια. Είχα ένα άλλο. Όπως και πολλές φίλες που κατοικούν μόνες τους δεν γράφουν το όνομα τους στο θυροτηλέφωνο για λόγους ασφαλείας...

Στους λογαριασμούς προφανώς και θα έχεις γραμμένο το όνομα σου...σε νοικιαζόμενο σπίτι είσαι δεν θα πληρώνεις ΔΕΗ άλλου...

Άρα είναι λογικό να μην τον βρήκε η αστυνομία...
 




D

Deleted member 14614

Guest
Πάντως, φανταστείτε να μας έρθει μήνυση ξαφνικά από κάποιον ψυχάκια γείτονα και να πρέπει να πληρώνουμε δικηγόρους για να αποδείξουμε τα αυτονόητα. Δεν θα ήθελα να το ζήσω!

(χάθηκα λίγο κανένα μήνα τώρα, αλλά i'm back :p)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3