Παράλογη μήνυση απο γείτονα και δίκη για σκύλο


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Δεν βρίσκω τίποτα παράξενο στο θέμα του φίλου μας. Χωρίς να γνωρίζω αν είναι όντως έτσι ωστόσο υπάρχουν πολλοί κακοπροαίρετοι που βγάζουν καντήλες με τη σκέψη του κατοικιδίου στο οίκιμα που ζουν και αυτοί. Όπως επίσης δεν βρίσκω περίεργο ότι δεν θέλει να πληρώσει δικηγόρο επειδή ένας τύπος του έκανε μήνυση...Ωστόσο δυστυχώς μάλλον θα πρέπει αν θέλει να πάρει μία έγκυρη γνώμη.
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Το περίεργο που το βρίσκετε βρε παιδιά?

Και εγώ στο φοιτητικό μου διαμέρισμα δεν είχα το όνομα μου στα κουδούνια. Είχα ένα άλλο. Όπως και πολλές φίλες που κατοικούν μόνες τους δεν γράφουν το όνομα τους στο θυροτηλέφωνο για λόγους ασφαλείας...

Στους λογαριασμούς προφανώς και θα έχεις γραμμένο το όνομα σου...σε νοικιαζόμενο σπίτι είσαι δεν θα πληρώνεις ΔΕΗ άλλου...

Άρα είναι λογικό να μην τον βρήκε η αστυνομία...
Αμ δε!
ο φίλος προφανώς νοικιάζει
Σίγουρα υπάρχουν κοινόχρηστα
Τα κοινόχρηστα βγαίνουν στο όνομα του ιδιοκτήτη
Αν ένας ένοικος θέλει να του κάνει μήνυση, βρίσκει τον ιδιοκτήτη και ο ιδιοκτήτης δίνει κανονικά το όνομα
Η δε αστυνομία, ξέρει όνομα διεύθυνση ...τα πάντα
Για αυτό λέω ότι εάν είχε πάει η αστυνομία κι εάν υπάρχει μήνυση και δικαστήριο (δηλαδή...έχει περάσει χρόνος πολύς από τη μήνυση...) θα άφηνε ραβασάκι
Άσε που για τέτοιους λόγους η αστυνομία εργάζεται 24 ώρες το 24
Και μη ξεχνάτε ότι υπάρχει και ιδιοκτήτης....

Άμα ήραν έτσι απλό...όλοι οι εγκληματίες (δεν λέω εγκληματία τον oberon) θα έβγαζαν το όνομα από το κουδούνι και τέλος !!!
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Αμ δε!
ο φίλος προφανώς νοικιάζει
Σίγουρα υπάρχουν κοινόχρηστα
Τα κοινόχρηστα βγαίνουν στο όνομα του ιδιοκτήτη
Αν ένας ένοικος θέλει να του κάνει μήνυση, βρίσκει τον ιδιοκτήτη και ο ιδιοκτήτης δίνει κανονικά το όνομα
Η δε αστυνομία, ξέρει όνομα διεύθυνση ...τα πάντα
Για αυτό λέω ότι εάν είχε πάει η αστυνομία κι εάν υπάρχει μήνυση και δικαστήριο (δηλαδή...έχει περάσει χρόνος πολύς από τη μήνυση...) θα άφηνε ραβασάκι
Άσε που για τέτοιους λόγους η αστυνομία εργάζεται 24 ώρες το 24
Και μη ξεχνάτε ότι υπάρχει και ιδιοκτήτης....

Άμα ήραν έτσι απλό...όλοι οι εγκληματίες (δεν λέω εγκληματία τον oberon) θα έβγαζαν το όνομα από το κουδούνι και τέλος !!!
τα κοινόχρηστα δεν βγαίνουν πάντα στο όνομα του ιδιοκτήτη.

και ώς φοιτητής σε άλλη πόλη και τώρα στη δική μου πάλι ως ενοικιαστής στα κοινόχρηστα το δικό μου όνομα αναγράφεται
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
τα κοινόχρηστα δεν βγαίνουν πάντα στο όνομα του ιδιοκτήτη.

και ώς φοιτητής σε άλλη πόλη και τώρα στη δική μου πάλι ως ενοικιαστής στα κοινόχρηστα το δικό μου όνομα αναγράφεται
Ναι βρε ξέρω...
Στην περίπτωση του oberon προφανώς δεν βγαίνουν στο όνομα του
Γιατί εάν έβγαιναν τότε η αστυνομία θα τα διάβαζε και θα έβλεπε ότι στο διαμέρισμα Β12 (λεω πχ) μένει ο oberon ομπερονοπουλος και τέλος!
Δεν θα τον έψαχναν!!!! Θα τον είχαν βρει!

Άρα ή δεν μας τα λέει καλά ο φίλος μας ή δεν τα ξέρει καλά!
Το κλειδί είναι η γειτόνισσα !
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αποφύγεις μια δίκη εάν ότι σίγουρα θα δικαιωθείς και εάν έχεις και μάρτυρες από την υπόλοιπη πολυκατοικία...Όσο για το οικονομικό μπορεί να δικηγόρος να σε συμβουλεύσει,ξέρω περιπτώσεις όπου τα έξοδα τα πληρώνει ο χαμένος...

Εγώ δεν θα κρύβομουν εάν ο σκύλος δεν ενοχλούσε αντίθετα μη σου πω θα έκανα και εγώ για ψυχική οδύνη ή δυσφήμιση ή παρενόχληση.... ότι μπορούσα τέλοςπάντων...
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
ΥΓ
Με την ευκαιρία..ο δικός σου σκύλος χάνει τρίχες αυτή την περίοδο?
Με την ευκαιρία... να σου απαντήσω και εγώ ότι φανταστική η ιδέα χάπι-φτύσιμο! (y)
Τη δοκίμασα αλλά αμέλησα να το σχολιάσω. :D
 
  • Like
Reactions: kostillos


vkop

Active Member
8 Νοεμβρίου 2015
32
108
38
Αν η αστυνομία γνώριζε ότι διαμένεις σε αυτήν την διεύθυνση αν δε σε έβρισκε θα θυροκολλούσε την κλήση του δικαστηρίου.... Καλό είναι να επικοινωνήσεις με το τοπικό αστυνομικό τμήμα να ενημερωθείς... Πιθανότερα να είναι κλήση για παράπονα έπειτα από εισαγγελική παραγγελία που έχει κάνει ο γείτονάς σου.... Σε κάθε περίπτωση όμως επικοινώνησε με το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Οταν λες οτι ο σκύλος γαβγίζει μονο οταν χτυπάει το κουδούνι, ποσο συχνά χτυπάει το κουδούνι δηλαδη;
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Οταν λες οτι ο σκύλος γαβγίζει μονο οταν χτυπάει το κουδούνι, ποσο συχνά χτυπάει το κουδούνι δηλαδη;
Το χτυπαει ο γειτονας που της εκανε μηνυση και τραβαει βιντεο για να εχει αποδεικτικα στοιχεια :cool:
 


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Σαν νεο μέλος και σαν νέος σκυλοκηδεμόνας, έχω τις εξης απορίες τις οποίες και παραθέτω παρακάτω.
  1. Βάσει νομου, δεν επιτρέπεται καθε διαμέρισμα πολυκατοικίας να έχει εως 2 κατοικίδια;
  2. Εγώ ας πουμε που έχω δυο, μπορεί ο χι γείτονας να μου κανει μήνυση γιατι το σκυλι μου γαυγίζει και το τσιντσιλά μου βγάζει κραυγές;
  3. Δεν υπάρχει νόμος σε ισχύ που να με προστατεύει;
Σχετικά με την μήνυση τώρα, εννοείται πως μπορεί να τοιχοκολληθεί εξω απο το διαμέρισμα σου ή σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Όπως επίσης η αστυνομία γνωρίζει που μένεις και μπορεί να βρεί και που εργάζεσαι, οποτε καλο ειναι να την παραλάβεις το συντομότερο. Και κατι τελευταίο. Αφού δεν εχεις παραλάβει την μηνυτήρια επιστολή πως γνωρίζεις ποιος σε έχει μηνύσει?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλύπτεσαι από το πλήθος των ζώων που έχεις!
Αν γαβγίζουν τις ώρες κοινής ησυχίας δεν καλύπτεσαι από τις ώρες κοινής ησυχίας!
Και αν γαβγίζουν εκτός ωρών κοινής ησυχίας παύουν οι κανόνες καλή γειτονίας και η διακριτικότητα/σεβασμός/αντίληψη κτλ κτλ...:)

Πολλοί τα πάνε καλά με τον νόμο αλλά πάσχουν από διακριτικότητα...
 


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Καλύπτεσαι από το πλήθος των ζώων που έχεις!
Αν γαβγίζουν τις ώρες κοινής ησυχίας δεν καλύπτεσαι από τις ώρες κοινής ησυχίας!
Και αν γαβγίζουν εκτός ωρών κοινής ησυχίας παύουν οι κανόνες καλή γειτονίας και η διακριτικότητα/σεβασμός/αντίληψη κτλ κτλ...:)

Πολλοί τα πάνε καλά με τον νόμο αλλά πάσχουν από διακριτικότητα...

Δηλαδή αν εγώ για παράδειγμα έχω εναν περίεργο γείτονα, μπορεί να μου κάνει μήνυση οποιαδήποτε στιγμή, δηλώνοντας πως ο σκύλος μου ενοχλεί (εστω και αν δεν ενοχλει) τις ωρες κοινής ησυχίας;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έχει αναρτηθεί σε άλλη ενότητα ο νόμος...
ο οποιος μεταξύ άλλων λέει:

Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις
πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση
δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν
στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχο τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις
βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα
πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών
διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί
ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας,
εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να
περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.
 
  • Like
Reactions: Aslan and sea-mol


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αν εισαι σε ολα τα υπολοιπα σωστος απεναντι στον νομο,τι μπορεις να κανεις για ενα σκυλι που γαυγιζει σε ωρες κοινης ησυχιας ; Πως το αντιμετωπιζεις ;
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Επι της ουσίας ναι... ένα σκυλι που λυσσομανάει ανεξέλεγκτα κάθε ώρα της μέρας είναι σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να κοψεις το σβέρκο σου να το λύσεις. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να το ανέχεται είτε σε ώρες κοινής ησυχίας είτε εκτός αυτών. Μην δηλαδή, προσπαθούμε επειδή υπάρχει νόμος και επιτρέπει τα κατοικίδια, να ξεχειλώσουμε την ανοχή του.... γιατί αυτά γυρνάνε και μπουμερανγκ.
 




maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Για να είμαι ειλικρινής η δικιά μου θα γαυγίσει κάποιες φορες κατα τη διάρκεια της ημέρας αλλα και της νύχτας. Ας πούμε σύνολο 5 φορές το 24ωρο. Αν κοιμάται και ακούσει κάποιο περίεργο ήχο θα ξυπνήσει και γαυγίζει μεχρι να της πω "οχι". Τι να κανω, είναι και συναγερμός πανάθεμα την.. :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3