Παράξενο!!!!


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Αγαπητοί φίλοι. Πριν δύο εβδομάδες μια μέρα ξύπνησα το πρωί και βρήκα την σκυλίτσα μου να στέκετε και να κλέει. ενό στεκόταν φενόταν μια καμπούρα και δεν μπορούσε να κάτσει. Έγινε σαν μια γέφυρα η πλάτη της. Πήγαμε στον κτηνίατρο αλλά δεν βρήκε κάτι, έτσι της έβαλε 2 ενέσεις και της έδινα φάρμακα και ήταν καλά σε 3ς μέρες. Εχτέσ έγινε κάτι παρόμιο με την διαφορά ότι περπατούσε και πονούσε τα δύο πίσω πόδια της. δεν μπορούσε καν να στηριχθή. έτσι πάλι βάλαμε ενέσεις και φάρμακα. αυτό συμβένει ξαφνικά. ο γιατρος πιστεύει ότι είναι κάποιο νέβρο στο σπόνδυλο και επιρεάζετε. την Παρασκευή θα κ.ανοθμε ακτινογραφίες και αναλύσεις αίματος. τι πιστεύετε ότι είναι? Ευχαριστώ εκ τςν προτέρων!!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Welcome to the Club!!
Τα γαλλικα εχουν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ προβλημα με την σπιονδυλικη τους στηλη!
Hemivertibrae, προπτοση δισκων και δισκοκοιλη, ειναι μαζι με Spondylosis και Cauda Equina ι μαλλον οι πιο συχνες παθησεις.
(για αυτο παιρνουμε σκυλο μονο απο εκτροφεις που ελεγχουν τετοια πραγματα στους γεννητορες τους για να κραταμε το ρισκο καπος μικρο!!!).
Η πρωτη μου γαλλιδα ειχει διαφορα προβληματα με την σπονδηλικη της (οχι σε τετοιο βαθμο να παθει προπτοση παντος) και ετσι το εχω ψαξει πολυ το θεμα!
Εμεις τοτε φτασαμε μεχρι γερμανια για να καταλαβουμε τι εχει! Εδω δεν ηξερε ΚΑΝΕΝΑΣ (μονο λεφτα ξερανε να παρουν!!!!). Εδω πριν απο 10 χρονια οι περισσοτεροι κτινιατροι δεν ηξεραν καν τι παει να πει Hemivertibrae!!

Ακομα και ακτινογραφια να κανεις, ειναι πολυ πιθανο, να μην βρουνε τιποτα, παρα μονο, οταν υπαρχει μια πολυ εντονη δυσμορφια σπονδυλων.
Μαλλον η αξωνικη ειναι απαραιτητη εδω!
Ean einai πρωπτοση και εχει ηδη μια ελαφρια παραλυση των πισω ακρων, θα χρειαστει αποσυμφορηση των νευρων.
Αυτο γινεται η φαρμακευτικο, η με χειρουργειο.
Θα σε συμβουλευα να πας σε ειδικο ορθοπαιδικο κτινιατρο- οι περισσοτεροι "οικιακοι κτηνιατροι" δεν ειναι σε θεση να αντιμετοπιζουν το θεμα σωστα, επειδη δεν γνωριζουν καν τα ιδιαιτερα προβληματα της φυλης.
Ενω θα επρεπε απο την πρωτη φορα να του ειχε χτυπισει του δικου σου ιατρο εντονο το καμπανακι κινδυνου και να μην σας στελνει σπιτι αππλα με ενα παυσιπονο!!!!

Οπος και να εχει, καλο ειναι να εχεις το σκυλακι σου για αρκετο καιρο ακινητο- ακομα και σε κλουβι, αν χρειαστει!
3-4 εβδωμαδες θα χρειαστουν σιγουρα.
Και μετα θα αρχισετε σιγα σιγα να το γυμναζετε παλι, αυξανοντας σταδιακα την κινηση.
Απο δο και περα θα ελεγα οτι απαγορευονται τα πηδηματα (καναπεδες, κρεβατια), οι σκαλες (πανο και κατω!!!) , τα παιχνιδια με αποτομο Sprint και φρεναρισμα (να τρεχει και να φερει το μπαλακι του ας πουμε) και το εντονο παιχνιδι με αλλα σκυλια, τα οπια θα μπορουσαν να του χτυπανε την ραχη και να τραβαει πραγματα με τα δοντια του ( να τον τραβατε με ενα κουρελι η ενα κομματι σχοινη). Οτιδιποτε δηλαδη που καταπονει την σπονδυλικη!

Καλο ειναι επισης να βρεις (απο την γερμανια) σταγονες "Steirocall N" (ειναι ανθρωπινο σκευασμα) και να τις δοσεις για μεγαλα χρονικα διαστηματα (εγω εδινα ενα μπουκαλι= 3 μηνες- εκανα 2-3 μηνες διαλημμα και μετα παλι απο την αρχη).
Οι σταγονες αυτες ειναι "θαυματουργες" (απ οταν τις εδινα στην δικια μου, δεν ειχε ξανα προβληματα- μου τις ειπε η αφεντικινα μιας φιλης μου που ειχε μεγαλη κλινικη στην γερμανια και της ειχε χρησημοποιησει σε παααρα πολλες περιπτοσεις, παντα με επιτυχια ), ομοιοπθητικες και χωρις παρενεργιες.
Επισης καλο θα ειναι το χειμονα, να προσεξεις να μην βρεχεται και κρυοσει η πλατη του σκυλου σου.
Να το κρατας ζεστα και στεγνα, φοροντας του ενα μπουφαν στις υγρες και κρυες μερες.

Το κολυμπη ειναι εξαιρετικη γυμναστικη για την σπονδυλικη!
Αλλο ενα δοκιμασμενο και ακρος αποτελεσματικο πραγμα σε προπτοση ειναι οι βδελλες!!!
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και κατι ακομα-
Επειδη ειμαι εδω και πολλα χρονια σε διαφορα γεμμανικα φορουμ για γαλλικα, οι εμπειριες εχουν δειξει, οτι τα προβληματα στην σπονδυλικη που δεν αντιμετοπιζονται σωστα και γρηγροα, ειναι παρα πολυ συχνα αιτια για μονημες βλαβες και παραλυση των γαλλικων και πλεων και πρωτη αιτια για ευθανασιες!
 




marco

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2010
56
0
lesvos
ελπιζω ολα να πανε καλα με το σκυλακι!!!οντωσ ενα μεγαλο μπραωο στην Ανδριανα!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αν δεν απαντησει η φιλη μας μεσα σε λιγες ωρες,θα εχει παθει εγκεφαλικο.Αποτομα της τα ειπες.
Φανταζομαι τι εχεις περασει για να μιλας με λεπτομερειες...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν δεν απαντησει η φιλη μας μεσα σε λιγες ωρες,θα εχει παθει εγκεφαλικο.Αποτομα της τα ειπες.
Φανταζομαι τι εχεις περασει για να μιλας με λεπτομερειες...
Κοιτα, η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη και χρηζει αμεσης επεμβασης! Δεν μενει χρονος για χαιδεμα αυτιων-και ετσι δεν θα κερδισει τιποτα ο φιλος/η φιλη μας, με το να μην μπαινουμε στο ψητο κατευθειαν.

Ναι, περασα πολλα με την πρωτη μου σκυλα (που απλα ειχε ενα σημειο οπου τριβονταν δυο σπονδυλοι, δημιουργοντας επιπονες φλεγμονες- και οχι Hemivertibrae η αλλα σοβαροτερα και παρολα αυτα καπιοα στιγμη επαθε κατι σαν δισκοκοιλη και παρεση ολης της αριστερης μεριας) και δυστυχος εμαθα πολυ αργα τι εστι, τρεχοντας απο τον εναν ανικανο/ανιξερο κτηνιατρο στον αλλον!!!

Μετα, οπος εγραψα και πριν- ακουμε και παρα πολλα απο τα διαφορα φορουμ. Και οταν ακους για αλλη μια φορα, οτι ενα γαλλικο, απο μελος φορουμ που "ηξερες" επρεπε να φυγει, επειδη εμεινε παραλυτο και παρολα που χειρουργηθηκε ηταν ηδη αργα- και αυτο συνεβει καπου 5-10 φορες σε ενα χρονο- κατι παθαινεις.
ΔΕΝ ειναι κατι σπανιο στα γαλλικα και ιδιος τα καιμενακια απο Puppy Mill εχουν ιδιαιτερα συχνα προβληματα!!
 
Last edited:


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Όσα μου προανέφερες θα τα πω και εγώ στον κτηνίατρο. Φοβήθηκα πάρα πολύ. Παιδιά αν πάθει κάτι το σκυλλάκι μου δεν θα το αντέξω. Είναι τα πάντα για εμένα!
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Που μενεις?????

Παντος, να ρωτησεις και τον κτηνιατρο σου, που μπορεις να βγαλεις αξονικη- η εστο μυελογραφημα!
Εαν δεν υποχορουν τα συμπτοματα συντομα η χειροτερευουν καιολας, θα πρεπει να ειναι το επομενο σας βημα!
 
Last edited:




Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Απίστευτη η Ανδριάννα!! Μπράβο!!

Περαστικά για το σκυλάκι σου, french bulldog..
 




french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Πήρα τον κτηνίατρο και του είπα τις απόψεις σου FrenchieFan και αυτός διαφώνησε καθώς μου είπε ότι το σκυλλί είναι καλύτερα. Ο κτηνίατρος που πηγένω είναι ένας από τους καλύτερους κτηνίατρους εδώ. Γι'αυτό και τον πληρώνουμε πανάκριβα! Δεν ξέρω όμως! με αυτά που μου είπες ανυσήχισα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πήρα τον κτηνίατρο και του είπα τις απόψεις σου FrenchieFan και αυτός διαφώνησε καθώς μου είπε ότι το σκυλλί είναι καλύτερα.
Kαι πως ακριβώς διαφώνησε - διάβασε τον καφέ? Αφού δεν έχει κάνει ακτινογραφία/αξονική κλπ. Τι σου είπε για αυτές τις εξετάσεις?

Στα χοντρά προβλήματα ψάχνουμε πάντα και 2η γνώμη. Πήγαινε και σε δεύτερο όπως σου είπε και η FrenchieFan! Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος χρήστης από Κύπρο που να μπορεί να βοηθήσει αν ξέρει καν καλό γιατρό...
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Δεν ξέρω. είπε απλός θα κάνουμε ακτινογραφίες,αναλύσεις αίματος και ωλέπουμε!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πήρα τον κτηνίατρο και του είπα τις απόψεις σου FrenchieFan και αυτός διαφώνησε καθώς μου είπε ότι το σκυλλί είναι καλύτερα. Ο κτηνίατρος που πηγένω είναι ένας από τους καλύτερους κτηνίατρους εδώ. Γι'αυτό και τον πληρώνουμε πανάκριβα! Δεν ξέρω όμως! με αυτά που μου είπες ανυσήχισα!
Το οτι πληρωνεται πολλα λεφτα, δεν κανει τον ιατρο και καλο!!!
Και εγω ξερω καμποσους κτηνιατρους εδω περα, που ειναι πανακριβοι και δεν ξερουν που τους πανε τα τεσσερα!

Δυστυχος δεν ξερω κανεναν σε κυπρο- για να σε κατατοπισω.

Δωσατε στον σκυλο παυσιπονο- πως να μην ειναι καλυτερα?

Δεν του εκανε οστοσο καμια εντυποση, που ξαναπαθε κατι παρομοιο η ακομα και χειροτερα μετα απο λιγες μερες????

Ετσι ετρεχα και εγω με την δικια μου. Ολο με παυσιπονα/αντιφλεγμονοδες ειμασταν- περνουσε, ελεγα εγω οτι ολα ειναι μια χαρα και οι ιατροι ηταν ευχαριστιμενοι, επειδη "περασε ευκολα".
Και σε λιγες εβδωμαδες, να και παλι απο την αρχη.
Μερχι που πηγα γερμανια και εκει μου ειπαν, οτι μετα απο τετοια επεισοδια πρεπει ο σκυλος να μενει ακινητος ( δεν μου το ειχε πει ΚΑΝΕΝΑΣ εδω περα) για να επανελθει. Ουτε για φαρμακα προλυπτικα δεν μου ελεγε κανεις- ουτε να κραταω τον σκυλο μου ζεστα και στεγνα το χειμωνα και να μην πηδαει πολυ κλπ. Οταν τα εμαθα αυτα και τα εφαρμοσα, σταματησε και να εχει προβληματα καθε 3 και λιγο!

Και μας ειχε δει μεχρι και "Μεγαλοκαθηγητης" της κτηνιατρικης σχολης! Αστα να πανε!

Αλλο που με ενοχλει στον δικο σου ιατρο ειναι, οτι δεν εχει κανει ηδη ακτινογραφιες και γενικος περαιτερο εξετασεις! Με κατι τετοια δεν περιμενουμε, αλλα πρεπει να δουμε ΑΜΕΣΑ τι γινεται! Η εστο να αποκλεισουμε τα χειροτερα!
 
Last edited:


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Παιδιά σε 10 λεπτά αποχορώ και πάς στον κτηνιατρο. Ελπιζω όλα να πάνε καλά.Θα σας πω σήντομα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ρώτησα την εκτροφέα μου γιατί είχα δει ότι έχει πελάτες/συνεργάτες στην Κύπρο. Μου είπε ότι υπάρχει εκτροφείο γαλλικών μπουλντόγκ στην Κύπρο, το http://www.bullcykennel.com/. Επικοινώνησε μαζί του μήπως ξέρει να σε κατευθύνει σε κτηνίατρο που να ξέρει από αυτά τα πράγματα, μιας και ασχολείται με τη φυλή. Κάντο άμεσα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3