Παραλυση πισω ποδιων


Jess-ch

Member
18 Οκτωβρίου 2016
8
1
Εχω ενα σκυλακι εδω και 4 χρονια το οποιο βρηκα στν δρομο σε ηλικια περιπου 2μιση-3 χρονων οπως μας ειπε ο κτηνιατρος. Αρχικα παρατηρησα οτ εκανε τσισα της σε δια φορα σημεια ενω καθοταν κρεβατι , χαλι , καναπε κλπ. Η πρωτη σκεψη ειναι οτ ηθελε χρονο μεχρι ν συνηθισει. Αργοτερα εμφανισε πληγες οπου πηγα στ κτηνιατρο κ υστερα απ εξετασεις με ενημερωσε οτ επεσχε απ καλαζααρ περιπου ενα χρονο περιπου απ τοτε π τν βρηκα. Σταματησε ν μ κανει εντυπωση το γεγονος οτ την βρηκα στν δρομο μοας και αρκτη "ανθρωποι" καταφευγουν σε τετοιες μεθοδους. Δυστυχως η μια θεραπεια κοστιζε 270€ ενα σιροπι κτι π δεν καταφερα ν κανω αμεσα καθοτι ειμ ανεργη και εχω αλλ ενα σκυλακι . Ο γιατρος μ εγραψε zylapour για ενα εξαμηνο και εγινε καλυτερα . Καναμε ξανα εξετασεις κ ο δεικτης ειχε πεσει. Λογω της ζημιας π ειχε στα νεφρα απεφυγα να της δωσω ξανα zylapour ωσπου αρχιζε ν δειχνει σημασια ασταθειας στα πισω ποδια . Αρχικα νομιζα οτ μουδιαζε καθως ποτε δν ητν σκυλακι με υπερενταση η αυξημενη ορεξη , ωσπου απ χτες τα δυο ποδια της παρελυσαν και δεν μπορεσε ν σηκωθει απο χτες... Την πηγα στ γιατρο οπου εκανε ακτινογραφια και μια εξεταση αντανακλαστικων και εδειχνε να εχει εστω καποια αντιδραση στα ποδια. Του εξηγησα οτ δεν καταφερα ν κανω τν θεραπεια γ την ασθενεια της λογω οικονομικων αλλα ουτε μπορουσα να την αφησω στν δρομο οπως της ειχαν κανει κ προσπαθησα με ο,τ ειχα παρολα αυτα η ακτινογραφια δν εδειξε κατι κ μ ειπε πως αν δεν εχω τα χρηματα γ ενδεχομενο χειρουργιο να συμβιβαστω με τ ενδεχομενο οτ θα μεινει παραλυτγ λιγω προβληματις του νωτιαιου μυελου η ευθανασια... Το τελευταιο δε θελω ουτε να το σκεφτομαι. Μ εφραψε κορτιζονη και να περομενω καποιες μερες , ελπιζω αλλα μ λεει δυσκολα. Δεν μπορω κανω τ χειρουργιο αμεσα και θελω να την δω να ξαναπερπαταει δεν της αξιζει ο,τ εχει περασει απλα εχω τα οικονομικα δυστυχως. Αν υπαρχει καποιος π να ξερει ποσο κοστιζει κατα προσεγγιση και καποιον γιατρο με τον οποιο να μπορω ν συμφωνησω τ οικονομικο εστω μεσα σε καποιο χρονικο διαστημα γτ η καταστασγ επειγει λογω κ της αλλης ασθενειας. Το προβλημα ειναι στ σπονδυλικη της στηλη κ επομενος τ νωτιαιο μυελο. Δεν ξερω τι να κανω , δε γινεται να συμβαινουν τετοια πραγματα σε αυτα τα πλασματα... Ευχαριστω γ τν χρονο σας .
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλημέρα, τ μόνο που μπορώ ν σου πω, εκτός από συγχαρητήρια, είναι ν πάρεις στη σειρά τ τηλέφωνα τν κτηνιάτρων. Από πλευράς μου θέλεις ν βρεθούμε Παλαιό Φάληρο ν πάμε στο γιατρό μου, χωρίς ν ξέρω τ αποτέλεσμα.
 


Jess-ch

Member
18 Οκτωβρίου 2016
8
1
Καλημερα! Ναι κ σημερα θα περασω απο μια κλινικη αρκετα καλη εδω στη νεα σμυρνη οπου κ μενω κιολας . Ενα προβλημα ειναι οτ δεν οδηγω οπτ οι μερακινησεις ειν δυσκολες και λογω της ακρατειας δυσκολα με δεχονται με τν σκυλιτσα σε ταξι. Αν μπορεις ν μ δωσεις ενα τηλεφωνο και βεβαιως να παμε . Σε ευχαριστω πολυ!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Το σκυλάκι δηλαδή συνεχίζει εδώ και 4 χρόνια να υποφέρει από καλαζάρ, χωρίς να ολοκληρώσει θεραπεία; Αν ο γιατρός σου θεωρεί ότι η παράλυση οφείλεται στο καλαζάρ που δε θεραπεύτηκε, τότε δυστυχώς μάλλον προετοιμάζεσαι για το χειρότερο ο,τι και να κάνεις, αν το καλαζάρ δε θερπαευτεί νωρίς, δεν μπορείς μετά να κάνεις κάτι και δεν μπορω να φανταστώ πού θα ωφελούσε το χειρουργείο:( Κτηνίατρος δεν ειμαι, αλλά δυστυχώς το έχω δει το έργο πάνω από μία φορές. Η δεν κατάλαβα καλά και το καλαζάρ έχει θεραπευτεί, και ψάχνετε άλλο αίτιο για τα νέα συμπτώματα;
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Jess-ch

Member
18 Οκτωβρίου 2016
8
1
Ανεφερα πως λογου κοστους δεν μπορεσα να κανω την θεραπεια με την αντιβιοση αν εννοεις το zylapour δεν θεωρειται θεραπεια απλα κανοντας αυτο και με προσοχη καταφερε να εχει ζησει αλλα 4 χρονια και οσο πιο κανονικα γ την κατασταση της.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ανεφερα πως λογου κοστους δεν μπορεσα να κανω την θεραπεια με την αντιβιοση αν εννοεις το zylapour δεν θεωρειται θεραπεια απλα κανοντας αυτο και με προσοχη καταφερε να εχει ζησει αλλα 4 χρονια και οσο πιο κανονικα γ την κατασταση της.
Επειδή δε γνωρίζω προφανώς τι φάρμακα έδωσε ο γιατρός και ποια δεν μπορέσατε να παρετε, αν η θεραπεία τελικά δεν έγινε ποτέ σωστά, το σκυλί παρέμεινε άρρωστο απλά με προσωρινή βελτίωση και μία παράταση στη ζώη του με προβλήματα που σενεχώς επιδεινώνονται, και αν όσα συμβαίνουν τώρα είναι το τελικό στάδιο της νόσου, κάνεις ευθανασία να μη βασανίζεται το ζωάκι σου διότι από ένα σημείο και περα δεν γίνεται κάτι άλλο δυστυχώς. Αν καταστραφούν κάποια όργανα, η βλάβη δεν διορθώνεται πια. Αλλά δεν έχω πραγματικά καταλάβει αν το πρόβλημα που έχετε τώρα είναι τελικό στάδιο καλαζάρ ή κάτι άλλο εντελώς άσχετο στη σπονδυλική στήλη; Σας έβγαλε διάγνωση ο κτηνίατρος;
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Jess-ch

Member
18 Οκτωβρίου 2016
8
1
Δεν μ ειπε οτ οφειλεται εκει αν κ ειπα ερκετες φορες οτ πασχει απ καλαζααρ εκανε ακτινογραφια - δε ξερω κατα ποσο δειχνει κατι - ειπε δν εδειξε και πως ειναι βλαβη στο νωτιαιο μυελο , νευρολογικο ειν τ προβλημα και το καλαζαρ ειναι μια ασθενεια τ νευρικου συστηματος οπτ κατα πασα πιθανοτητα ειναι υπευθυνο γτ δεν προκληθηκε καποιο αλλο ατυχημα η κατι περα απο την νοσο π να μας ενημερωσε ο γιατρος οτν ξανακανε εξετασεις
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Δυστηχώς μετά από 4 χρόνια νομίζω πως το χειρουργείο δεν θα ωφελήσει σε κάτι και απλός θα ταλαιπωρείται το ζώο και την τσέπη σας. Σας εύχομαι το ζωάκι σας να γίνει καλά
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Δεν κατάλαβα αν το πρόβλημα είναι ορθοπεδικό ή από το καλαζάρ. Πως ο γιατρός συμπέρανε ότι υπάρχει θέμα στον νωτιαίο μυελό; Είδε κάτι στην ακτινογραφία; Μήπως το πρόβλημα με το καλαζάρ και τα νεφρά δημιουργεί πόνους και για αυτό δεν κινείται καλά;
 


Jess-ch

Member
18 Οκτωβρίου 2016
8
1
Δεν μπορει να σηκωθει καθολου εδω και 2 μερες , ειναι σα να μη νιωθει τα ποδια της. Οχι δεν ειδε κατι στην ακτινογραφια οπως μου ειπε! Μ εγραψε prezamol εως την τριτη 3 χαπακια πρωι και βραδυ κ να περιμενω μεχρι πεμπτη να δω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Οι εξετάσεις καλαζάρ τώρα τι τίτλο έδειξαν? Το σκυλί τρώει?
Την κορτιζόνη μάλλον την παίρνει για την περίπτωση προβλήματος στη μέση όπως η πρόπτωση δίσκου. Εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο πάντως τότε το σκυλί χρειάζεται απόλυτη ακινησία - θα μου πεις δεν κινείται έτσι κι αλλιώς.
Τι σκυλί τι είναι - με τι μοιάζει εννοώ? Ρωτάω μήπως έχει καμια προδιάθεση από σκελετικής κατασκευής.
Πάντως το να μην περπατάει τα πίσω πόδια φοβάμαι μπορεί να έχει ένα σωρό αιτίες - θέλει πολύ ψάξιμο... Από ορθοπαδικά μέχρι λοιμώδη ή προβλήματα με νεφρά κλπ. :(
 


Jess-ch

Member
18 Οκτωβρίου 2016
8
1
Αποτι μ ειπανε εχει ποιντερ με καποια αλλη ρατσα . Προβλημα με τα νεφρα της ειχε απο οταν την ειχα βρει εκανε τσισα πανω της αλλα ποτε δεν ειχε αιμα η κατι αρκετα ανησυχητικο. Ειχα ενημερωσει και το γιατρο μ ειπε οτ οφειλοταν στην ασθενεια και γιαυτ δεν της εδινα zylapour πανω απ 6μηνες . Εχει ορεξη κανονικα και ολα κανονικα απλα δεβ μπορει ν σηκωθει. Τις εξετασεις πρεπει ν τις επαναλαβω φετος γιατι ξαναπηραμε zylapour και της το σταματησα πριν μερες. Ενημερωνα τν γιατρο καθε φορα που εκαβε πληγε στα αυτια κ ειχε αυξημενη ταση γ τσισα κ τοτε μ ελεγε ν ξεκινησω να της δινω.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Το καλαζάρ μετά από κάποια φάση, που δυστυχώς την έχετε περάσει εδώ και καιρό, δε θεραπεύεται. Αν ισχύουν όλα αυτά που περιγράφεις, έχεις ένα σκυλάκι που δυστυχώς υποφέρει εδώ και χρόνια, γι αυτό δεν έχει και όρεξη για φαγητό και παιχνίδι, και σιγά σιγά χάνει όργανα και ζωτικές λειτουργίες. Κάθε άνθρωπος είναι βέβαια διαφορετικός, προσωπικά με μία νόσο που προκαλεί πόνους και όχι μόνο και δεν μπορεί πια να θεραπευτεί, θα είχα ήδη προχωρήσει σε ευθανασία :(
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Jess-ch

Member
18 Οκτωβρίου 2016
8
1
Τρωει κανονικα γαυγιζει κανονικα το μονο που δεν μπορει ειναι να σηκωθει. Πως να κανω ευθανασια απο την στιγμη που τρωει ακομα
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τρωει κανονικα γαυγιζει κανονικα το μονο που δεν μπορει ειναι να σηκωθει. Πως να κανω ευθανασια απο την στιγμη που τρωει ακομα
Γι αυτό σου λέω, εξαρτάται από τον άνθρωπο και το πώς βλέπει την κατάσταση του σκύλου του. Την ευθανασία σε καλαζάρ, προσωπικά την έκανα πολύ νωρίτερα από τη φάση που είσαι εσύ, γιατί ένιωθα ότι το σκυλί υποφέρει, και όλοι οι κτηνίατροι ήταν κατηγορηματικοί ότι μόνο να παρατείνουμε το μαρτύριο μπορούμε. Είναι όμως καθαρά προσωπική απόφαση και πολύ δύσκολη
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer








Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν το σκυλάκι τρώει και συμπεριφέρεται κανονικά, γιατί προτείνετε ευθανασία δεν μπορώ να καταλάβω; Υπάρχουν καροτσάκια που μπορούν να βοηθήσουν στις βόλτες και το σκυλάκι μπορεί να ζήσει ευτυχισμένο.

 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Όχι ευθανασία ρε παιδιά. Θέλει ψάξιμο το θέμα. Εδώ δεν ξέρουμε γιατί δεν περπατάει.
Ούτε το καροτσάκι είναι λύση. Το θέμα είναι να βρεθεί το πρόβλημα. Γιατί κάτι μου λέει ότι αν το πρόβλημα θεραπευτεί θα περπατάει , δεν μου φαίνεται ορθοπεδικό εμένα. Τα νεφρά της δεν μπορεί να είναι κάτι τυχαίο.
Ζήτα βοήθεια από κάποιο κτηνίατρο, από φίλους , από fb. Μάζεψε χρήματα και κάνε όλες τις εξετάσεις, όλες όλες. Σε κάποιον άλλον γιατρό για να διασταυρώσεις γνώμες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3