Περίοδος – Συμπεριφορά – Σκέψεις για στείρωση


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
λοιπον στη φυση στις αγελες δεν εχουν ολες οι θυληκες την ικανοτητα να αναπαραγουν ,οπως και ολοι οι αρσενικοι δεν κανουν επιβασεις
επισης η ψευδοκυηση υπαρχει στα θυληκα της αγελης για μονο ενα λογο,σε περιπτωση που πεθανει το θηλυκο που τεκνοποιησε τα αλλα θηλυκα να μπορεσουν να μεγαλωσουν τα ορφανα μωρα
επισης ,στη φυση εχουμε μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας και το οποιο εμεις οι ανθρωποι προσπαθουμε να μειωσουμε, προσεχοντας και προστατευοντας την ποιοτητα ζωης τους
Συμφωνω και συμπληρώνω ότι και οι πληγες είναι μέρος της φύση (τα ζώα μαχονται πολλές φορες μεταξύ τους και πληγόνονται)
Αν δούμε ένα τραυματισμένο ζωο, δηλαδη, δεν το βοηθαμε, αφου η φύση έχει προνοήσει;
Χμμ..
Εχουμε παει κοντρα στη φύση εδώ και εκατοντάδες χρονια. Ας κοιτάξουμε γύρω μας. Ποσο "φυσικο" είναι το περιβάλλον που ζουμε.
Αν θελουμε να είμαστε κοντά στη φύση, ας ξεκινησουμε να ζουμε σε σκηνες, να μην πεταμε σκουπιδια, να μην κλαδευουμε τα δενρτα (τι στο καλο; απο τη φυση μεγαλωνουν), να μην χρησιμοποιουμε φαρμακα εκτος απο μαντζουνια, κλπ κλπ.
Κι όταν φτασουμε σε αυτο το σημείο μιλαμε και για τη στειρωση.
Εγώ αυτο πιστευω.
 


Sotos

Active Member
11 Μαρτίου 2010
37
0
Θεσσαλονικη
Το γεγονος της περιοδου μαζι με ολο το πακετο των προβληματων υγειας εξαιτιας της, ειναι ο μοναδικος λογος + της αδυναμιας μου να μην μπορω να κανω στειρωση, που με αποθαρρυναν να εχω ενα θυληκο..Σε περιπτωση που ειχα μια θυληκια χωρις να ηξερα οταν την ειχα παρει, για την περιοδο και μαθαινα στη συνεχεια τους κινδυνους αυτους, τοτε ναι θα αναγκαζομουν να της κανω στειρωση αλλα δεν θα ενιωθα και τοσο καλα με τον εαυτο μου.Ισως να ενιωθα λιγο καλα, με τη σκεψη οτι θα ειχα βοηθησει την σκυλιτσα.
 
Last edited:


faraoulis

Active Member
3 Μαϊου 2010
41
0
Έχω μία σκυλίτσα 4 χρονών τώρα. Πριν δύο χρόνια αποφασίσαμε α τη στειρώσουμε γιατί έχουμε και έναν αρσενικό και τα πρόγματα ήταν δύσκολα όπως καταλαβένετε.
Είχαμε μεγάλη αγωνία και δεν την πήραμε ελαφριά αυτή την απόφαση αλλά στο τέλος καταλήξαμε ότι ήταν η σωστή για τη σκυλίτσα μας. Η Βανιλίτσα μας έχει την τάση να το σκάει συχνά, ανοίγει πόρτες, λουκέτα, πηδάει φράχτες κλπ.
Όλα πήγαν καλά, μέχρι τώρα δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, εξακολουθεί να είναι τρελλά ζωηρή, παιχνιδιάρα και να προσπαθεί να το σκάσει συχνά πυκνά.
Δεν ξέρω αν είναι καλό για το ζώο ή όχι πάντως είναι δύσκολα τα πράγματα με τις θηλυκές και πιστεύω ότι τουλάχιστον για τη δική μας περίπτωση ήταν η σωστή λύση.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Συμφωνω και συμπληρώνω ότι και οι πληγες είναι μέρος της φύση (τα ζώα μαχονται πολλές φορες μεταξύ τους και πληγόνονται)
Αν δούμε ένα τραυματισμένο ζωο, δηλαδη, δεν το βοηθαμε, αφου η φύση έχει προνοήσει;
Χμμ..
Εχουμε παει κοντρα στη φύση εδώ και εκατοντάδες χρονια. Ας κοιτάξουμε γύρω μας. Ποσο "φυσικο" είναι το περιβάλλον που ζουμε.
Αν θελουμε να είμαστε κοντά στη φύση, ας ξεκινησουμε να ζουμε σε σκηνες, να μην πεταμε σκουπιδια, να μην κλαδευουμε τα δενρτα (τι στο καλο; απο τη φυση μεγαλωνουν), να μην χρησιμοποιουμε φαρμακα εκτος απο μαντζουνια, κλπ κλπ.
Κι όταν φτασουμε σε αυτο το σημείο μιλαμε και για τη στειρωση.
Εγώ αυτο πιστευω.

το λάθος μας που το περιβάλλον γύρω μας δεν είναι πλέον και τόσο φυσικο...
εσύ προτείνεις να το τελειοποιήσουμε αν κατάλαβα καλά?
δηλαδή π.χ. ακόμα κι αν μπορεί να γεννήσει φυσιολογικά μιά σκύλλα
εσύ προτείνεις να της γίνει καισαρική?

η στείρωση είναι μια ανθρώπινη επέμβαση
και όπως όλα έχει θετικά και αρνητικά
αν μπορείς να εγγυηθείς στον εαυτό σου ότι θα προσέχεις την σκύλλα σου για ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες τότε είναι μάλλον καλύτερα απο το να την στειρώσεις
αν μπορείς να μην πετάς σκουπίδια ή να τα μειώσεις είναι καλύτερα απο το να πετάς τα πάντα παντού
όσο πιο κοντά στην φύση τόσο το καλύτερο
για όλους
απλό :)
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
το λάθος μας που το περιβάλλον γύρω μας δεν είναι πλέον και τόσο φυσικο...
εσύ προτείνεις να το τελειοποιήσουμε αν κατάλαβα καλά?
δηλαδή π.χ. ακόμα κι αν μπορεί να γεννήσει φυσιολογικά μιά σκύλλα
εσύ προτείνεις να της γίνει καισαρική?
Όχι. Μιλάω για το αυτονόητο και όχι για την πολυτέλεια. Καλώς ή κακως τα ζώα δεν μπορουν να ζήσουν πλέον στο φυσικο τους περιβαλλον αφου εμείς, οι άνθρωποι, έχουμε συντελεσει πολύ σε αυτο, μεταλλάξαμε και το ίδιο το περιβάλλον αλλα και τα ζώα. Πιστευω ότι για να μπορέσει ένας σκύλος να είναι "ευτυχισμένος" στις συνθηκες στις οποίες ζει, εφοσον ήδη στερείται παρα πολλά πιο σημαντικά κατα τη γνωμη μου, ίσως καποιες φορες να πρεπει να στειρωθει.

αν μπορείς να εγγυηθείς στον εαυτό σου ότι θα προσέχεις την σκύλλα σου για ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες τότε είναι μάλλον καλύτερα απο το να την στειρώσεις
Για τη συνείδηση μας ναι. Δεν είμαι σίγουρη οτι αισθάνεται το ίδιο και η σκύλα.. :)

ούτε για να προφυλάξεις την σκύλα σου απο ψευδοκύηση ή πυομήτρα;
Αλλωστε εξαρχης έχω πει :

Συμφωνω με τη στειρωση, στις περιπτωσεις που χρειαζεται.
Εγω στειρωσα τη Lora πριν περιπου 3 εβδομαδες. Εφοσον δεν προκειται να ζευγαρώσει, γιατι να ταλαιπωρειται;
Η συμπεριφορά της δεν έχει αλλαξει παρα μονο στην αντιμετωπιση τν θηλυκων που συνανταμε στο δρόμο όπου είναι πιο ήρεμη σε σχεση με πριν.
Αν δεν υπηρχαν για θέματα υγείας (πυομήτρα) συμφωνω κι εγώ μαζι σου!
 


anetost

Active Member
8 Ιανουαρίου 2010
32
0
athens
Εμενα ο κτηνιατρος μου ειπε οτι η στειρωση ειναι αρπαχτη κ δν εχει λογικη,γιατι με αυτη τη λογικη θα επρεπε κ τισ γυναικεσ μας να τις στειρωναμε.αν χτυπα ξυλο προκυψει καρκινοσ τησ μητρας κανεισ την επεμβαση τοτε,το ιδιο ειναι οχι απο πριν προληπτικα.αυτα.με ψαρωσε που ειναι κτηνιατρος κ μου μιλησε ξεκαθαρα κ δ μου τα αρπαξε
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μάλλον δεν μπορεί να κάνει στείρωση

βασικά δεν είναι κι έτσι...
και υπάρχουν λαοί που όταν κάνουν όσα παιδιά θέλουν μετά κάνουν μια στείρωση(άνδρες και γυναίκες)
επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που προλαμβάνεις παθήσεις-και για τον καρκίνο ακόμα που λές,καλύτερα δεν είναι (αν έχεις αυξημένες πιθανότητες και έχεις κάνει όσα παιδιά επιθυμούσες) να την βγάλεις απο το να πάθεις καρκίνο και να κινδυνευεις για μετάσταση?

μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και η πιθανή άμβλωση ή οποιαδήποτε επιπλοκή της γέννας ή του τοκετού είναι καλύτερα απο μια στείρωση?
ένας αρσενικός που μαμάει τον αέρα 18 ώρες την μέρα?

δεν είναι και πανάκεια-αλίμονο
και δεν είναι και το πασπαρτού
αλλά δεν είναι και αρπαχτή...κάποιοι βέβαια σίγουρα θα την κάνουν και στο έτσι
 


anetost

Active Member
8 Ιανουαρίου 2010
32
0
athens
εγω το λεω γιατι σκεφτομουν να τησ κανω και το ανεφερα γιατι μου το ειπε κτηνιατροσ κ μιλησε κ χεκα8αρα,ενω μπορουσε να μου τα παρει πανηγυρικα.ας ρωτησει ο καθενας το κτηνιατρο του κ ασ πραξει οτι νομιζει οτι ειναι καλυτερο
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλά,δεν σου είπα και τίποτα εσένα προσωπικά! :)

κάνει στειρώσεις εκεί? αν κάνει έχει ένα βαθμό σύν μεν-αλλά δεν σου είπε και όλη την αλήθεια
 


anetost

Active Member
8 Ιανουαρίου 2010
32
0
athens
Δε ρωτησα αν κανει,αλλα πιστευω πωσ ναι γιατι ειναι κτηνιατρικη κλινικη στο περιστερι κ γραφει οτι κανει ολες τις εξετασεις.μου ειπε τη γνωμη του κ ενα συλλογισμο κ μου φανηκε σωστος.Εξαρταται κ απτη περιπτωση βεβαια.κ δεν το πηρα πατριωτικα,no worries :)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εμενα ο κτηνιατρος μου ειπε οτι η στειρωση ειναι αρπαχτη κ δν εχει λογικη,γιατι με αυτη τη λογικη θα επρεπε κ τισ γυναικεσ μας να τις στειρωναμε.αν χτυπα ξυλο προκυψει καρκινοσ τησ μητρας κανεισ την επεμβαση τοτε,το ιδιο ειναι οχι απο πριν προληπτικα.αυτα.με ψαρωσε που ειναι κτηνιατρος κ μου μιλησε ξεκαθαρα κ δ μου τα αρπαξε
Τα σκυλια ΔΕΝ ειναι ανθρωποι.

Σκυλα που δεν γενναει και μενει αστειρωτη τις περισσοτερες φορες θα αρρωστησει απο προβληματα που θα μπορουσε κανεις να αποφυγει κανοντας μια στειρωση.
Δεν νομιζω πως μια πυομητρα στα 9 χρονια του σκυλιου ειναι οτι πιο ευκολο.Πολλοι γιατροι δεν αναλαμβανουν ΚΑΝ το χειρουργειο για αυτην την ηλικια.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Λοιπον... εμενα η Φριντα μου δν ειχε ζευγαρωσει ποτε.
Στα 6 της παρουσιασε πυομητρα και της καναμε χειρουργειο.
Στα 9 της παρουσιασε καρκινο στους μαστους. Στειλαμε για βιοψια τους ογκους και μας ειπαν καλοηθης.
Στα 12,5 της παρουσιασε καρκινο στον πνευμονα και στο κεφαλι.
Ανα 3ετια μας χτυπησε.
Ενας κτηνιατρος μας ειχε πει πως μειωνονται οι πιθανοτητες για καρκινο αν στειρωθει σχετικα νωρις.
Καπου στο 1ο ετος της ηλικιας του το σκυλι(θυληκα).
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αποφασιστηκε παιδια. Θα την στειρωσω. μενει μονο να μιλησω με την κτηνιατρικη κλινικη για το πότε ειναι ο καταλληλοτερη στιγμη.
 












Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Καλη επιτυχια και ασε κατω τα τσιγαρα μεχρι να βγει!!!
Μια χαρα θα τα παει!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf