Περίοδος – Συμπεριφορά – Σκέψεις για στείρωση




lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Αρη μην το σκεφτεσαι καθόλου!πριν μια βδομάδα στείρωσα τη δικιά μου!ολα ο.κ !την ίδια μέρα το βράδυ χοροπήδαγε.Καλή επιτυχία!!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω για την ενθαρρυνση κυριες μου.
Βεβαια μπορει να εχω παρει την αποφαση, αλλά ακομα δεν εχω κανονισει τιποτα.

Μολις πριν λιγες μερες σταματησε η περιοδος και τωρα ειμαστε στις επικινδυνες μερες και την προσεχω σαν τα ματια μου.
Μου εκανε εντυπωση οτι ειχε πολυ λιγοτερο αιμα απο την προηγουμενη φορα που ειχα παθει πραγματικα πλακα. Ελπιζω να μην ειναι ανησυχητικο αυτο.

Παντως απο χθες εφτιαξε εντελως η διαθεση της και πλεον ειναι η γνωστη Ηρα, με ο,τι συνεπαγεται αυτο!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Άντε όλα καλά να πάνε... μετά τον δεύτερο οίστρο και εμείς θα πάμε κατά Οκτώβρη το υπολογίζω
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το λιγότερο αίμα είναι αναμενόμενο!
Μετά τους πρώτους οίστρους μπορεί και να μην δεις καθόλου αίμα, άντε καμια σταγονίτσα!
Μαθαίνουν να το κουμαντάρουν το "σύστημα" καλύτερα και μειώνεται κατά πολύ η εμφανής ροή!
Εγώ από κάποια ηλικία και μετά το έπαιρνα χαμπάρι από τους γαμπρούς, το ημερολόγιο και την διόγκωση των έξω γεννητικών οργάνων....αίμα πουθενά!

Με το καλό, οταν πάρεις την οριστική απόφαση!
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οτι θα το κανω ειναι μαλλον σιγουρο. Να δω ομως τι θα μου πουν και απο την κτηνιατρικη για το πότε ακριβως και οτιδηποτε αλλο κρινουν.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Πόσους οίστρους πέρασε η Ήρα? Έχει καμία σημασία τελικά το πότε? Δεν μου το έχει διευκρινίσει κανένας....
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Από ότι θυμάμαι από όταν το έψαχνα για τη δικιά μου, καλό είναι να είναι μακριά από την περιόδο της (το πόσο διάστημα πρέπει να περάσει θα το πει ο γιατρός) γιατί κατά την περίοδο το αναπαραγωγικό σύστημα αιματώνεται περισσότερο και υπάρχει μεγαλύτερη αιμορραγία κατά την επέμβαση.

Elli αν με το πότε εννοείς μετά από πόσους οίστρους είχα ανοίξει κάποτε ένα θέμα σχετικά:

Στείρωση. Πότε?

Off topic: Μα πώς περνάει έτσι ο καιρός...? Πάνε κιόλας τρία χρόνια από τότε!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Το έχω διαβάσει κοπέλα μου αυτό!!!! Και έχω ρωτήσει και 3 γιατρούς και πάλι άκρη δεν έβγαλα!!!!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Από ότι θυμάμαι από όταν το έψαχνα για τη δικιά μου, καλό είναι να είναι μακριά από την περιόδο της (το πόσο διάστημα πρέπει να περάσει θα το πει ο γιατρός) γιατί κατά την περίοδο το αναπαραγωγικό σύστημα αιματώνεται περισσότερο και υπάρχει μεγαλύτερη αιμορραγία κατά την επέμβαση.
Ειρηνη, ακριβως αυτο μου ειπαν κι οι δικοι μας γιατροι εδω στην Ξανθη. Να περασει καποιο διαστημα. Αλλά μετα ειναι και το θεμα της ζέστης.
Μονο οι πανεπιστημιακοι θα αφησω να κρινουν ακριβως την καταλληλη σατιγμη.
 








Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
οταν η επεμβαση πραγματοποιηται σε νεαρη ηλικια μειωνεται σημαντικα ο κινδυνος αναπτυξης νεοπλασματων στους μαστους,μαλιστα λενε οτι αν γινει πριν το πρωτο ή το δευτερο οιστρο ο κινδυνος αυτος σχεδον μηδενιζεται,οι περισσοτεροι γιατροι συμφωνουν για το χρονο της επεμβασης μετα το δευτερο οιστρο επειδη παρουσιαζεται ακρατεια ουρων συχνοτερα σε σκυλες στις οποιες εγινε η επεμβαση αυτη πριν απο το πρωτο οιστρο
η ωοθηκυστερεκτομη πρεπει να αποφευγεται κατα τη διαρκεια του προιστρου, του οιστρου και του πρωτου μισου του μετοιστρου-διοιστρου,γιατι υπαρχει κινδυνος επιπλοκων εξαιτιας της μεγαλυτερης αιματωσης των ωοθηκων και της μητρας
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Μολις τελειωσαμε με τον τριτο μας οιστρο.


Kαι στην δικια μου εγινε η στειρωση μετα τον τριτο οιστρο.
Μαιο ο οιστρος και Ιουλιος η στειρωση.
 


cgri1976

Well-Known Member
καλημερα καλημερα.
μπαινω λιγο σφηνα αλλα δεν θελω να ανοιξω καινουργιο topic με το ιδιο θεμα...
η lucy ειναι 14 μηνων. για πρωτη φορα αδιαθετησε τον φεβρουαριο για τρεις ημερες και μετα σταματησε. αλλα μετα απο μιαμιση εβδομαδα ξανααρχισε και κυλησε με κανονικη ροη αιματος περιπου για 20 ημερες. αρα τελειωσε τελος μαρτιου. το πιπι της αλλα και οι θηλες τις ηταν πρημσενες. θεωρησα οτι ειναι απο το πρηξημο...συν οτι ολα τα αρσενικα κανανε ουρα απο πισω της και την ενοχλουσαν, αλλα αυτη δεν τους αφηνε και λογικο γιατι το αιμα ειχε σταματησει και γενικα ειχαν περασει 3 εβδομαδες απο τοτε που ειχε σταματησει και μετα την πηγα στο παρκο με αλλα σκυλια....καποια στιγμη ειδα στο μαξιλαρι της οτι ειχε λιγο μια γραμμη απο αιμα.... την εψαιξα αλλα τιποτα.... το ειπα στην γιατρο της, την πηγα να την δει και μου ειπε οτι θα της περασει.... το προβλημα ομως συνεχιζοταν με τα αρσενικα...μου μπηκαν υποψιες και την πηγα σε αλλο γιατρο.... τελικα ειχε ψευδοκυηση και γαλα στις θηλες τις. της χορηγησα γαλαστοπ και μετα απο δυο εβδομαδες καθαρισε...αλλα μεχρι και σημερα το πιπι της ειναι πρησμενο....και παλι πριν μια εβδομαδα ειδα μια γραμμη απο αιμα στο μαξιλαρι της. παλι την εψαξα αλλα δεν ειδα τιποτα....την πηγα και σημερα στον γιατρο για το ετησιο εμβολιο της, τον ρωτησα γιατι ακομα ειναι πρησμενη στο πιπι της και τι γινεται με το θεμα της στειρωσης. μου απαντησε οτι αν συνεχισει για 10 ημερες ακομα να ειναι ετσι ή να ξεπριστει εστω και λιγο προχωραμε στην στειρωση...αλλα αν εχει πρηστει περισσοτερο περιμενουμε και ακολουθουμε τα γνωστα σε ολους βηματα.... επισης ενα αλλο ειναι οτι τα εξοδα της στειρωσης ειναι 250 euro..... κλεφτης??? νομιζω ή δεν νομιζω? πραγματικα εχω αλλαξει πολλους γιατρους, ειτε για το ενα ειτε για το αλλο... το ξερω οτι η μικρη μου βγηκε λιγο "παραξενη" αλλα που θα μου παει θα την κανω εγω turbo και θα γινει εντελως καλα...απλα θελω να γνωριζω λιγο παραπανω γιατι νομιζω οτι με πιανουν ¨κοτσο¨οι γιατροι. βλεποντας με οτι ενδιαφερομαι για το σκυλι το εκμεταλλευονται... αν καποιος ειχε παρομοια κατασταση και μπορει εστω και λιγο να με φωτισει θα του ημουν ευγνωμων..
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Με ψευδοκυησεις δεν εχω ταλαιπωρηθει. Για στειρωση εγω πληρωσα 400 ευρω αλλα περιπου οι περισσοτερες τιμες κυμαινονται γυρω στα 250 με 300 ευρω, οποτε οχι κοτσο δεν σε εχουν πιασει. Εχω ακουσει βεβαια και κατι χιλιαρικακια να παιζουν αλλα οποιος δεν ρωταει αυτα παθαινει.
 


killah1

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
142
0
47
Γιάννενα
400? χιλιάρικα? 200 ευρώ έχει πει σε μας ο κτηνίατρος οπότε και το 250 μου φαίνεται λογικό.

υπάρχει κάποια εξέταση που μπορεί να γίνει για να δει κάποιος σε πιο στάδιο του κύκλου της είναι η σκύλα ή είμαι λάθος?
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
επισης ενα αλλο ειναι οτι τα εξοδα της στειρωσης ειναι 250 euro..... κλεφτης???
Εμεις δώσαμε 150 για τη Lora.
Αν δεν κάνω λάθος, έχει να κανει και με το βάρος. Η Lora είναι 19 κιλά.
Ποσο είναι η μποξερινα σου;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf