Περί τροφης


nikolakis22

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2011
48
0
46
Ekali,Athens
Καλησπέρα..
Εδώ και δυο βδομάδες που έχω πάρει τον Ερμή(Λυκόσκυλο 2,5 Μηνών),είχαμε πρόβλημα με την τροφή,δεν έτρωγε με τίποτα πάνω απο 100γρ την ημέρα και αυτά με το ζόρι..Δοκίμασα να τα σπάσω με γάλα,με κρέμα αλλά τίποτα..Δοκίμασα και άλλες τροφές πάλι τα ίδια...Χθές είπα να πάρω Κονσέρβα μπας και φάει..Έβαλα 5-6 κομματάκια κονσέρβα και έβαλα και απο την τροφή που του έδινα ως τώρα και τα έφαγε όλα σαν πεινασμένο..Ενώ αν είναι μόνο γαριδάκι το μυρίζει και φεύγει..Θέλω την γνώμη σας αν κάνει να τρώει κονσέρβα μαζί με τα γαριδάκια..Γιατί δεν υπάρχει αλλος τρόπος να το ταίσω και το βλέπω αδύνατο και στενοχωριέμαι..
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Tα σκυλια οταν κανει ζεστη δεν τρωνε με ορεξη. Προτιμησε να του βαζεις πολυ νωρις το πρωι, ή αργα το βραδυ. Γαριδακι εννοεις τις κροκετες? χαχα...Λοιπον, αφου εφαγε την κονσερβα αρχισε να βαζεις κονσερβα με ξηρα τροφη ανακατεμενη. Αν δεν το φαει σε 20΄το μαζευεις και το ξαναβαζεις μετα απο 4-5 ωρες και αυτο μεχρι να φαει τελικα. Προσεξε οι μεριδες να ειναι μικρες. Θα φαει, δεν θα πεθανει απο πεινα...:)
 


nikolakis22

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2011
48
0
46
Ekali,Athens
Είναι τρελός δεν τρώει έχει αδυνατίσει...Με έχει σκάσει...Ναι τις κροκέτες λέω γαριδάκι χαχαχα..!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τελικα σε καταφερε και σε εφερε στα νερα του. Προσεχε γιατι θα σου παρει τον αερα. Και στο αλλο θρεντ που εχεις με το ιδιο θεμα σου ειπα οτι οταν πεινασει θα φαει. Διαβασε τι σου γραφω στο αλλο θρεντ στο τελος.
 


Ria Cookie

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2011
63
0
Athens
Πολυ σωστος o Ice! Μην του αφηνεις το φαι συνεχεια κατω..
Επισης, τα σκυλια εχουνε αισθημα αυτοσυντηρησης καποια στιγμη θα φαει.. εχεις αναρωτηθει μηπως εχει κατι και δεν τρωει; η ειναι απλα "λοξα";
Βασικα πιστευω οτι τα σκυλια θελουν ποικιλια στο φαγητο, καθε μερα κυριε ελεησον το βαριεται κι ο παπας!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Βασικα πιστευω οτι τα σκυλια θελουν ποικιλια στο φαγητο, καθε μερα κυριε ελεησον το βαριεται κι ο παπας!
Διαφωνώ....
Δεν μπορείς να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο στο σκύλο σου τροφή (δεδομένου ότι μιλάω πάντα για ξηρά....Και ειδικά αν πρόκειται για κουτάβι....εκτός κι αν θέλεις να του ξετινάξεις το στομάχι....)
Προφανώς θα κάνεις κάποιες δοκιμές, προκειμένου να δεις ποιά είναι η κατάλληλη για το σκύλο σου....

Και επίσης συμφωνώ ότι η ζέστη τα επηρεάζει....(και στα δικά μου έχει μειωθεί η όρεξη, και τα ταϊζω όσο πιο αργά μπορώ...) και στο ότι πρέπει να έχεις σταθερά ωράρια σίτισης... Τα σκυλιά δεν είναι...."χαζά"...όταν πεινάσει θα φάει...
 




Ria Cookie

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2011
63
0
Athens
Διαφωνώ....
Δεν μπορείς να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο στο σκύλο σου τροφή (δεδομένου ότι μιλάω πάντα για ξηρά....Και ειδικά αν πρόκειται για κουτάβι....εκτός κι αν θέλεις να του ξετινάξεις το στομάχι....)
Προφανώς θα κάνεις κάποιες δοκιμές, προκειμένου να δεις ποιά είναι η κατάλληλη για το σκύλο σου....

Και επίσης συμφωνώ ότι η ζέστη τα επηρεάζει....(και στα δικά μου έχει μειωθεί η όρεξη, και τα ταϊζω όσο πιο αργά μπορώ...) και στο ότι πρέπει να έχεις σταθερά ωράρια σίτισης... Τα σκυλιά δεν είναι...."χαζά"...όταν πεινάσει θα φάει...
Κοιταξε να δεις.. μαλλον δεν το εθεσα σωστα με αποτελεσμα να μην καταλαβεις.. εννοουσα πως ειναι καλο να εχει μια σταθερη τροφη (εγω του δινω Ηill's Science Plan) αλλα αναμεμειγμενο καποιες μερες με κονσερβα.. Επισης ειχα δει σε ενα Documentary οτι τα σκυλια βαριουνται το ιδιο φαγητο ολη μερα με φυσικο επακολουθο να ζητιανευουν το δικο μας φαγητο καθε μερα και περισσοτερο. Για να λυθει αυτο, η Victoria εδινε ξηρα τροφη αναμεμειγμενη με λαχανικα η κοτοπουλο κτλ..
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Ria Cookie,

τώρα....συμφωνώ!!!:D:D
Καλά εγώ δεν αναμιγνύω με κονσέρβα, αλλά συχνά πυκνά τους μαγειρεύω ....
 


Ria Cookie

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2011
63
0
Athens
Ria Cookie,

τώρα....συμφωνώ!!!:D:D
Καλά εγώ δεν αναμιγνύω με κονσέρβα, αλλά συχνά πυκνά τους μαγειρεύω ....
E ναι μωρε, δεν τεθηκε σωστα πριν!
Καλα κανεις, πιστευω οτι ειναι πολυ καλο να μαγειρευεις !!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σας παραθέτω ένα post του Γιάννης 1
Δεν είναι καθόλου μύθος ότι ο σκύλος βαριέται τα ίδια φαγητά σε γεύση.Ο σκύλος έχει μόνο 1700 γευστικούς κάλυκες,ενώ ο άνθρωπος 9-10.000.Η αίσθηση της γεύσης δεν είναι αναπτυγμένη και δεν υπάρχει λόγος να του αλλάζετε γεύσεις.
Σαν γεύση μπορεί να ξεχωρίζει ττην γλυκιά,την αλμυρή την πικρή και την ξυνή.Η γεύση στο σκύλο δεν είναι σημαντική.Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να του αρέσει γενικά η τροφή του.Του σκύλου του αρέσει να τρώει συνέχεια το ίδιο φαγητό.Περισσότερες πληροφορίες παίρνει με την όσφρηση για την τροφή του, παρά με την γεύση.Όταν ένα σκυλί αρνήται μια συγκεκριμένη τροφή,δεν έχει να κάνει με την γεύση αλλά με το ότι δεν του είναι ελκυστική.Παρατηρήστε τα σκυλιά σας.Όταν δίνεται κάτι καινούργιο πρώτα το μυρίζουν και μετά το τρώνε,αν το φάνε.
Είμαι και εγώ της άποψης πως ο σκύλος είναι ευχαριστημένος με το να τρώει μια συγκεκριμένη τροφή χωρίς να την ανακατεύουμε με διάφορα.
:)
 


nikolakis22

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2011
48
0
46
Ekali,Athens
Του δίνω Royal Canin German shepderd junior...Έχω δοκιμάσει διάφορες τροφές και δεν έτρωγε..Τον πήγα και στον κτηνίατρο δεν έχει τίποτα...Προτιμώ να τρώει και να με ρίξει παρά να μην τρώει και να περιμένω να πεινάσει και να τον βλέπω αδύνατο..!Είναι 2,5 μηνών πρέπει να τρώει είναι στην ανάπτυξη..!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Απο το αγχος σου μαλλον ειναι το πρωτο σου σκυλακι. Θα σου το ξαναπω. Το σκυλι θα φαει οταν πεινασει και αυτο που ειναι να παρει σε αναπτυξη θα το παρει. Θα εχεις θεμα στην πορεια αν ικανοποιεις τα καπριτσια του κουταβιου. Εσυ θελεις να βαζεις τροφη και ο σκυλος να τρωει, δεν νομιζω οτι θες να εχεις ενα σκυλο με ιδιεταιροτητες στο φαϊ που θα πρεπει να σκεφτεσαι καθε φορα με τι θα ανακατεψεις την ξηρα τροφη. Αν εχεις αυτη την πολυτελεια παω πασο. Σου κανει ναζια ο μικρος και εσυ τσιμπας. Σταθεροτητα θελει.