Περι chip...


ntinosntinos

Member
9 Αυγούστου 2007
6
0
Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας και να μου λύσετε κάποιες απορίες σχετικά με το chip για τα σκυλιά γιατί εχω μαύρα μεσάνυχτα και εφόσον ο κουταβος που θα πάρω θα έχει chip είπα να το ψάξω λίγο το θέμα και να ενημερωθώ.

1. Πως ξεχωρίζουμε ένα σκυλακο ότι έχει chip? σε ποιο σημείο του σώματος μπαίνει?

2.τι στοιχειά περιεχέι πχ όνομα του ιδιοκτήτη,του σκύλου, του εκτροφείου ή του κτηνιάτρου?

3.Με ποιον τρόπο 'διαβάζονται' αυτά τα στοιχεία? Είναι κάποια συσκευή που μπορεί να την έχει ο καθένας ή μονό κτηνίατροι ή κάποια υπηρεσία?

4.Ποσό διαδεδομένο είναι αυτό το μέτρο στην Ελλάδα? Υπάρχει περίπτωση αν χάσεις τον σκύλο σου να τον ξαναβρείς χάρις το chip? Ή απλά είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν οπότε και λίγες οι πιθανότητες να έχει κάποιο αποτέλεσμα?

Αυτές είναι οι απορίες μου για την ώρα, σας ζάλισα λιγάκι απλά όπως είπα έχω μαύρα μεσάνυχτα για το θέμα!! :oops:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μπράβο ntinosntinos! Εξαιρετικό θέμα! :wink:
Πως ξεχωρίζουμε ένα σκυλακο ότι έχει chip? σε ποιο σημείο του σώματος μπαίνει?
Γίνεται τοπική αναισθησία από τον κτηνίατρο και τοποθετείται με ένεση συνήθως στην αριστερή εξωτερική πλευρά του τραχήλου, (περίπου κάτω από το αριστερό αφτί του σκύλου). Μετά την τοποθέτηση, συμπληρώνεται το πιστοποιητικό ηλεκτρονικής ταυτοποίησης και τα στοιχεία εισάγονται στη βάση δεδομένων του Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου
2.τι στοιχειά περιεχέι πχ όνομα του ιδιοκτήτη,του σκύλου, του εκτροφείου ή του κτηνιάτρου?
Το microchip φέρει ένα μοναδικό αριθμό ο οποίος αποτελείται από ψηφία (εώς 16). Στο πιστοποιητικό ηλεκτρονικής ταυτοποίησης αναγράφονται:
1. Το όνομα του ζώου
2. Το είδος του ζώου.
3. Η φυλή
4. Το φύλο και το χρώμα
5. Η ημερομηνία γέννησης του ζώου
6. Τα στοιχεία του ιδιοκτήτη (Όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο)
3.Με ποιον τρόπο 'διαβάζονται' αυτά τα στοιχεία? Είναι κάποια συσκευή που μπορεί να την έχει ο καθένας ή μονό κτηνίατροι ή κάποια υπηρεσία?
Με scanner. Όλοι οι κτηνίατροι διαθέτουν πλέον scanner. Εάν ο γιατρός περάσει τη συσκευή πάνω από το σημείο στο οποίο έχει τοποθετηθεί το chip, εμφανίζεται στην οθόνη ο μοναδικός αριθμός που φέρει το chip.
4.Ποσό διαδεδομένο είναι αυτό το μέτρο στην Ελλάδα?
Πλέον είναι υποχρεωτικό δια νόμου. Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος έχει άγνοια...
Υπάρχει περίπτωση αν χάσεις τον σκύλο σου να τον ξαναβρείς χάρις το chip? Ή απλά είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν οπότε και λίγες οι πιθανότητες να έχει κάποιο αποτέλεσμα?
Βέβαια! Ο αριθμός του chip είναι μοναδικός και μετά την τοποθέτηση στο ζώο, περνιέται στην βάση δεδομένων του Κτηνιατρικού συλλόγου. Αν κάποιος βρει το σκύλο σου και τον πάει στον κτηνίατρο, θα διαπιστωθεί εάν είναι ηλεκτρονικά ταυτοποιημένος και ανατρέχοντας στην βάση δεδομένων που είναι περασμένα εκτός του αριθμό του chip και τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, θα μπορέσουν να έρθουν σε επαφή μαζί σου.

Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να διαπιστωθεί και εάν ένας σκύλος έχει κλαπεί.

Ρίξε μια ματια στη σχετική απόφαση:
Απόφαση Νο 280241
Σήμανση, καταγραφή δεσποζόμενων σκύλων και λοιπές Διατάξεις
1 Δεκεμβρίου 2003

http://www.greekconsulate.org.au/images/items934;917;922;_B_1777-01.12.2003__Pets.pdf
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Στον δικό μου δεν έκανε τοπική αναισθησία ο κτηνίατρος όταν του εμφύτευσε το τσιπ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Skylos said:
Στον δικό μου δεν έκανε τοπική αναισθησία ο κτηνίατρος όταν του εμφύτευσε το τσιπ.
Θυμάμαι πως η σύριγγα με την οποία εμφύτευσε το microchip ο κτηνίατρος ήταν τεραστία! :shock:
Το σκυλί μάτωσε… Τότε ήταν 6 μηνών και παρόλο που ήταν κουτάβι, θα ήταν δύσκολο να τον κρατήσουμε ήσυχο εάν ένιωθε δυνατό πόνο στο λαιμό.

Τέλος πάντων…

Πριν 3 μήνες περίπου ο φίλος μου ο Κώστας, με τον οποίο έχουμε γνωριστεί στο πάρκο που παίζουν τα σκυλιά μας, είχε την εξής περιπέτεια…

Ένα βράδυ που είχαμε μαζευτεί η παρέα στο παρκάκι, το 2 ετών λαμπραντορ του Κώστα, ονόματι Κίκο, άρχισε να νιώθει ενόχληση στο λαιμό, να προσπαθεί να κάνει εμετό χωρίς αποτέλεσμα και να ξεροκαταπίνει κάνοντας ένα θόρυβο σαν να του έχει κολλήσει κάτι στο φάρυγγα.
Το σκυλί είναι απίστευτα λαίμαργο και επειδή ο Κώστας δεν τον έχει εκπαιδεύσει και δεν μπόρεσε ποτέ να του επιβληθεί, το σκυλί είναι χειρότερο και από ηλεκτρική σκούπα. Δεν υπάρχει σκουπίδι πεταμένο που να μην το φάει.

Πιστέψαμε όλοι πως το σκυλί είχε φάει κάτι από κάτω και του κόλλησε στο λαιμό.
Πανικόβλητος ο Κώστας πήρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο στο σπίτι του και του περιέγραψε τα συμπτώματα. Ο γιατρός ανήσυχος του είπε να έρθει στο ιατρείο το συντομότερο….

Την άλλη μέρα ανήσυχη, τον πήρα τηλέφωνο να μάθω τι έγινε με το σκυλί.

Ο Κώστας λοιπόν είχε φορτώσει τον Κίκο στο αμάξι και τον είχε πάει στο γιατρό, ο οποίος λόγω του έκτακτου περιστατικού, άνοιξε το ιατρείο στις 10. 30 το βράδυ.
Ο κτηνίατρος προσπαθούσε αρκετή ώρα να δει τι ακριβώς συμβαίνει. Το σκυλί έδειχνε να έχει καταπιεί κάτι το οποίο δεν φαίνονταν πουθενά!
Του κάνει ακτινογραφία και εκεί φάνηκε καθαρά το ξένο σώμα στην τραχεία του ζώου.

Αποφασίζουν να ναρκώσουν το σκυλί για να μπορέσουν να αφαιρέσουν το αντικείμενο που είχε καταπιεί. Του κάνουν ολική νάρκωση και προσπαθούν επί ματαιω, να εντοπίσουν το αντικείμενο. Ο γιατρός είχε απελπιστεί! Το ξένο σώμα ήταν πολύ βαθιά στην τραχεία του ζώου και δεν μπορούσε να το αφαιρέσει.
Πήρε τηλέφωνο ένα συνάδελφο του, ο οποίος είχε ιατρείο στα βόρεια προάστια και διέθετε ένα ειδικό εργαλείο, το οποίο μοιάζει με αυτό το οποίο χρησιμοποιούν οι γαστρεντερολόγοι για να κάνουν την γαστροσκόπιση .

Ξαναφορτώνουν το σκυλί στο αυτοκίνητο και ξεκινούν μαζί με τον γιατρό για τα β. προάστια. Στην διαδρομή το σκυλί άρχισε να συνέρχεται από τη νάρκωση και είχε παρενέργειες. Ούρησε και αφόδευσε επάνω του (και στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου), έκανε εμετό και άρχισε να ουρλιάζει.

Κάποια στιγμή έφτασαν στο άλλο κτηνιατρείο και άρχισαν να εξετάζουν το σκυλί και οι δύο κτηνίατροι. Η ακτινογραφία έδειχνε καθαρά το ξένο σώμα, μα το αντικείμενο δεν ήταν πουθενά! Αποφασίζουν να κάνουν επέμβαση στο ζώο. Του κάνουν δεύτερη ολική νάρκωση, του ξυρίζουν το λαιμό και εκεί που ήταν έτοιμοι να τον ανοίξουν, τους ήρθε η επιφοίτηση. «Βρε μήπως…?»

Το scanner τους έδωσε την απάντηση. Το ξένο σώμα ήταν το chip! Η ακτινογραφία είχε γίνει από τέτοια γωνία που το chip φαινόταν σαν ξένο αντικείμενο στην τραχεία του ζώου!

Ο Κώστας είχε ενδώσει στις πιέσεις του γιου του και αγόρασε τον Κικο από ένα συνοικιακό pet shop, το οποίο λίγους μήνες μετά έκλεισε. Το σκυλί όταν το πήρε, ήταν 1 μήνα και ποτέ δεν του έδωσαν διαβατήριο και χαρτιά. Παρόλα αυτά, ο Κίκο ήταν τσιπαρισμένος, πράγμα που ο Κώστας αγνοούσε.

Τέλος καλό βέβαια, όλα καλά! Ο Κίκο είχε μάλλον αλλεργική αντίδραση σε κάτι που έφαγε και με ένα κουτάκι prezolon tabs έγινε περδίκι και ο Κώστας χάλασε γύρω στα 300 ευρώ για αμοιβές κτηνίατρων και καθαρισμό της ταπετσαρίας του αυτοκινήτου.

Ηθικό δίδαγμα:
Είδατε τι μπορεί να πάθει κανείς εάν αγοράσει σκύλο από pet shop? :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εγώ τσιπάρισα τον σκύλο μου, δεν είχα κανένα πρόβλημα ή παρενέργεια, αλλά... κάποια στιγμή μετά από μήνες, ζήτησα στον κτηνίατρο μου να σκανάρει τον σκύλο, να δούμε αν δουλεύει το τσιπ...

Ψάχναμε 10 λεπτά, και μετά από επιμονή, το βρήκαμε!!!

Μετά απ αυτό, δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα των τσιπ...
Εδώ ξέρεις ότι έχει τσιπ, και δεν το βρίσκεις!!!
Αν βρεις έναν σκύλο, πως θα ξέρεις ότι έχει τσιπ, και μέχρι πόσο να επιμείνεις να ψαχουλέυεις το ξένο σκυλί μέχρι ότου βρεις το "κρυμμένο" τσιπ?

Θα είχε κάποιο νόημα να ανιχνεύεται από κάποια απόσταση... Εξ επαφής, και μετά από τόσο ψαχούλεμα, κανένας σκύλος δεν νομίζω ότι θα ανεχότανε εύκολα αυτήν την κατάσταση, αν δεν είναι μαζί του ο πραγματικός του ιδιοκτήτης...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αν ο κτηνίατρος περάσει το scanner πάνω από το σημείο που έχει εμφυτευτεί το chip, ο αριθμός που φέρει εμφανίζεται στην οθόνη του scanner.
Δεν χρειάζεται ψαχούλεμα! :wink:
 


dior

Active Member
12 Αυγούστου 2007
36
0
amangos.κανένας σκύλος δεν νομίζω ότι θα ανεχότανε εύκολα αυτήν την κατάσταση, αν δεν είναι μαζί του ο πραγματικός του ιδιοκτήτης...

συμφωνω με τον amangos φανταζεστε να επρεπε να βρει καποιος το τσιπακι στο πιτμπουλ που και καλα βιασε το 2χρονο αγορακι?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Αν ο κτηνίατρος περάσει το scanner πάνω από το σημείο που έχει εμφυτευτεί το chip, ο αριθμός που φέρει εμφανίζεται στην οθόνη του scanner.
Δεν χρειάζεται ψαχούλεμα! :wink:
10 λεπτά, ο κτηνίατρος μου, περνούσε πέρα δώθε το μηχάνημα που διαβάζει το μικροτσίπ, στον λαιμό του σκύλου, μπρος πίσω, πάνω κάτω, διαγώνια κλπ. Εγώ έκανα κεφαλοκλείδωμα στον σκύλο μου, για να μην γυρίσει και χώσει καμμία ψιλή στον κτηνίατρο. Κάποια στιγμή ο σκύλος άρχισε να εκνευρίζεται...

Δεν υπερβάλλω με τον χρόνο. Ο γιατρός απορούσε, ο ίδιος το είχε βάλει!!!

Για φαντάσου να βρεις ένα "χαμένο" πιτ μπουλ, ένα ροτβάηλερ, κλπ, και να πρέπει να του κάνει κάποιος παρόμοιο κεφαλοκλείδωμα, μέχρι ότου περάσει το μηχάνημα από το ακριβές σημείο!!!
Και αφού δεν το βρεις το μικροτσιπ με την πρώτη ή με την δεύτερη, πόση ώρα θα επιμείνει μέχρι να βρεθεί το μικροτσιπ που αποφάσισε να παίξει το κρυφτουλι?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
amangos said:
10 λεπτά, ο κτηνίατρος μου, περνούσε πέρα δώθε το μηχάνημα που διαβάζει το μικροτσίπ, στον λαιμό του σκύλου, μπρος πίσω, πάνω κάτω, διαγώνια κλπ. Εγώ έκανα κεφαλοκλείδωμα στον σκύλο μου, για να μην γυρίσει και χώσει καμμία ψιλή στον κτηνίατρο. Κάποια στιγμή ο σκύλος άρχισε να εκνευρίζεται...
:shock:
Υπάρχει περίπτωση να είχε πρόβλημα το scanner?
Τελικά το chip μετακινείται ή μένει σταθερό κάτω από το δέρμα στο σημείο που έγινε εμφύτευση? Και αν μετακινείται, πόσο μετακινείται? :?

Εμένα με ανησυχεί και κάτι άλλο…
Το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο το microchip, είναι ένα αδρανές υλικό, αλλά τι συγκεκριμένα? Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στο ζώο?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
πρέπει να μετακινείται κάπως, αλλά... το "πρόβλημα" αν κατάλαβα καλά είναι ότι πρέπει να περάσει ακριβώς από πάνω το μηχάνημα, και με την σωστή φορά.

Άρα, εαν μετακινηθεί λίγο, αλλάζει και η φορά, και δεν το διαβάζει.

Εμένα δεν μου αρέσει το μικροτσιπ στα σκυλιά μας και για άλλο λόγο:
Αρχίζουν με τα ζώα, και στο τέλος θα μας υποχρεώσουν κι εμάς... Όποιος θα αρνείται, θα θεωρείται ένοχος...

Προς το παρόν τα μικροτσιπ μας τα βάλανε στα κινητά μας, και όποτε θέλουν το ακριβές στίγμα μας, που πάμε, τι κάνουμε, και πιθανόν να μας ακούνε και να μας βλέπουνε όποτε το κρίνουν αναγκαίο.

Η λύση είναι απλή: Το κινητό στα σκουπίδια, αλλά... ποιός το κάνει?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Εγώ είμαι υπέρ της ηλεκτρονικής ταυτοποίησης.
Αυξάνονται οι πιθανότητες να βρεθεί ένα χαμένο ή κλεμμένο ζώο και είναι ο μοναδικός τρόπος για να εξαλειφθεί το φαινόμενο της εγκατάλειψης των ζώων.
Για να έχει αποτέλεσμα το μέτρο θα πρέπει να ξεκινήσει καμπάνια ενημέρωσης, να υπάρχει έλεγχος και να μειωθεί το κόστος του τσιπαρισματος. 45-50 ευρώ είναι πολλά….
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
ROTTIE said:
Τελικά το chip μετακινείται ή μένει σταθερό κάτω από το δέρμα στο σημείο που έγινε εμφύτευση? Και αν μετακινείται, πόσο μετακινείται? :?
Έχω ακούσει για περιπτώσεις που μετακινήθηκε πολύ, αλλά δεν ξέρω αν ήταν με τα τσιπ που χρησιμοποιούνται τώρα ή πιο παλιές υλοποιήσεις.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Εγώ είμαι υπέρ της ηλεκτρονικής ταυτοποίησης.
Αυξάνονται οι πιθανότητες να βρεθεί ένα χαμένο ή κλεμμένο ζώο και είναι ο μοναδικός τρόπος για να εξαλειφθεί το φαινόμενο της εγκατάλειψης των ζώων.
Γι αυτό έβαλα μικροτσίπ στην δικιά μου, αλλά... θεωρώ ότι δεν έχει ουσία, αφού αν ποτέ χαθεί, κανένας δεν θα μπορέσει να ψάχνει τόση ώρα στον λαιμό της για να βρει το τσιπ, εκτός κι αν την υιοθετήσει και κερδίσει την εμπιστοσύνη της, οπότε δύσκολα θα θέλει να την επιστρέψει!!!

Θα είχε περισσότερο νόημα αν μπορούσε το σκυλί να σκαναριστεί από απόσταση κάποιων μέτρων.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Κει εμείς είχαμε πρόβλημα για να βρει ο κτηνίατρος το chip στην Siba. To chip το βάλαμε όταν το σκυλί ήτανε 4 μηνών, σαν απλή ένεση, για λόγο ταξιδιού στο εξωτερικό. Μετά από 10 λεπτά ψαξίματος το chip βρέθηκε κάπου γύρο από το λαιμό του σκύλου μου, σίγουρα μεταφέρετε γύρο γύρο, από τότε (2 χρόνια πάνε) δεν έχουμε ξανά ψάξει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
amangos said:
Γι αυτό έβαλα μικροτσίπ στην δικιά μου, αλλά... θεωρώ ότι δεν έχει ουσία, αφού αν ποτέ χαθεί, κανένας δεν θα μπορέσει να ψάχνει τόση ώρα στον λαιμό της για να βρει το τσιπ,
Εάν χάσουμε το σκύλο μας δεν σημαίνει ότι επειδή είναι τσιπαρισμένος θα τον βρούμε κιόλας!
Ας του φοραμε λοιπόν πάντα μια μεταλλική ταυτότητα (τύπου Τ.Α.Π.) με τα στοιχεία μας στο κολάρο του. Δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα και μπορεί να αποδειχθεί πιο πολύτιμη από το chip! :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Yοτίθεται ότι βάσει νόμου, οι κτηνίατροι πρέπει να ελέγχουν κάθε σκύλο πριν τον εξετάσουν και πριν κάνουν οτιδήποτε με τον σκύλο αυτον.

Έτσι, εαν έχει τσιπ, όποιος βρει τον σκύλο και αποφασίσει να τον κρατήσει, αργά ή γρήγορα θα καταλήξει σε έναν κτηνίατρο, και ο κτηνίατρος θα ανακαλύψει το τσιπ και θα βρει τον πραγματικό ιδιοκτήτη.

Ενώ εαν κάποιος βρει (ή κλέψει) έναν σκύλο, και αποφασίσει να πετάξει στα σκουπίδια την ταυτοτητα που έχει στο κολάρο, ο σκύλος δεν μπορείνα αποδειχθεί ότι είναι δικός σου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Σωστά!
Θεωρητικά έτσι πρέπει να γίνεται, διότι ο αριθμός του chip κωλύεται στο βιβλιάριο υγείας του ζώου. Εγώ εννοούσα την περίπτωση που κάποιος βρει το ζωάκι μας και αναζητήσει τους ιδιοκτήτες του αμέσως. Σε αυτήν την περίπτωση, η ταυτότητα θα βοηθήσει να ενημερωθεί άμεσα ο ιδιοκτήτης του σκύλου και το ζώο να επιστρέψει μια ώρα αρχύτερα στο σπίτι του.

Στην αντίθετη περίπτωση, που περιγράφεις εσύ, ο κτηνίατρος θα πρέπει να υποψιαστεί ότι κάτι δεν πάει καλά εάν του έρθει κάποιος με ζώο χωρίς βιβλιάριο υγείας, ισχυριζόμενος ότι το έχασε.
Ο κτηνίατρος τότε οφείλει να ρωτήσει εάν το ζώο είναι τσιπαρισμένο. Ο κανονικός ιδιοκτήτης του θα πρέπει να το γνωρίζει. Αυτός που βρει ένα ζώο και αποφασίσει να το κρατήσει, δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει εάν το σκυλί είναι ηλεκτρονικά ταυτοποιημένο, οπότε θα αρχίσει να τα «μασάει». Τότε ο κτηνίατρος θα πρέπει να ελέγξει το σκυλί και εάν βρει chip, να ανατρέξει στη βάση δεδομένων του Κτηνιατρικού συλλόγου για να κάνει επαλήθευση των στοιχείων του ιδιοκτήτη.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην πορεία, εάν τα στοιχεία είναι διαφορετικά? Τι οφείλει να κάνει ο κτηνίατρος? Να ενημερώσει το σύλλογο και να ειδοποιηθεί ο κανονικός ιδιοκτήτης ή να καλέσει την αστυνομία? :roll:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Τότε ο κτηνίατρος θα πρέπει να ελέγξει το σκυλί και εάν βρει chip, να ανατρέξει στη βάση δεδομένων του Κτηνιατρικού συλλόγου για να κάνει επαλήθευση των στοιχείων του ιδιοκτήτη.
Εαν το βρεί!!!
Πόση ώρα θα ψάχνει ο κτηνίατρος ένα τσιπ που παίζει το κρυφτουλι?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην πορεία, εάν τα στοιχεία είναι διαφορετικά? Τι οφείλει να κάνει ο κτηνίατρος? Να ενημερώσει το σύλλογο και να ειδοποιηθεί ο κανονικός ιδιοκτήτης ή να καλέσει την αστυνομία? :roll:
Έλα ντε!!!
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί... :roll:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Ενδιαφέρουσα απορία αλλά στην πραγματικότητα αν δεν του πει ο πελάτης ότι το βρήκε δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει το σκάννερ ο κτηνίατρος (ούτε βιβλιάριο θα ζητήσει).