Περι chip...


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Αυτο για την περιπτωση που πας καθε φορα σε αλλο κτηνιατρο.
οχι ...
καθε φορα που πας σε οποιονδηποτε κτηνιατρο (ειτε γνωστο ειτε αγνωστο) πρεπει αυτος να σφραγιζει το βιβλιαριο του σκυλου που κανει την εξεταση ... !!!
χα χα ....πλακα σου κανω ... καταλαβα τι εννοεις
Για καλο και για κακο ,καλο ειναι να επιβεβαιωνουμε τακτικα την σωστη θεση και (περισσοτερο )την σωστη λειτουργια του chip
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Δηλωσα τον σκυλο μου και καταχωρηθηκε μετα απο περιπου 3,5 μηνες,περιμενα να ειναι μεγαλυτερο το διαστημα.Το επιβεβαιωσα με 1 τηλεφωνο στον Π.Κ.Σ.
Σχετικα με το τσιπακι ακουσα οτι στο εξωτερικο εχουν αναφερθει εκατονταδες κρουσματα καρκινογενεσεων απο το τσιπακι.Γνωριζει καποιος η εχει διαβασει καποια ερευνα πανω σε αυτο?
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Να ρωτήσω κάτι;
Τα στοιχεία του ιδιοκτήτη μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να τα στείλει για να γίνει η καταγραφή;
Γιατί όταν έβαλα το τσιπάκι μου είπε ότι εφόσον θα πάω αγγλία, είναι δύσκολο εκεί να αλλάξουν τα στοιχεία του ιδιοκτήτη οπότε δεν μου πήρε τα στοιχεία για να τα στείλει.
Τώρα όμως θα μείνω παραπάνω στην Ελλάδα και θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα καταχωρηθούν τα στοιχεία μου έτσι όπως πρέπει. Μόνο στον κτηνίατρο μπορώ να το κάνω αυτό; Ή μπορώ να πάω μόνη μου σε κάποια υπηρεσία (μήπως και καταχωρηθούν πιο γρήγορα).
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Κανονικα απο οτι ξερω μεσα στην τιμη(χρηματα)που σου πηρε ειναι και υποχρεωμενος να τα στειλει τι νοημα εχει αλλωστε το τσιπακι!!
Τωρα δε ξερω για το εξωτερικο τι γινεται αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να τα ειχε στειλει ειδη!!Εμενα που την βρηκα και ηταν τσιπαρισμενη(αλλα οχι σε καποιο ονομα)και μετα την περασα στο ονομα μου το εκανε ο γιατρος γιατι το ενα χαρτακι το κολλαει(σιραπτει)στο βιβλιαριο και το αλλο το στελνει στον κτηνιατρικο συλλογο!!Ειναι σαν τριπλοτυπο αυτο δε στο συμληρωσε οταν του το εβαλες?
Εμενα εκανε λιγοτερο απο μηνα να καταγραφει πανω στο μηνα πηρα τηλ.και το ειχαν περασει!!!
Τωρα να κανω λαθος και να παιζει κατι με το εξωτερικο τι να πω!!
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Δεν συμπλήρωσε τίποτα. Μόνο στο διαβατήριο έγραψε τον αριθμό του τσιπ. Μου είπε ότι δεν θα καταγραφεί τίποτα εδώ γιατί δεν θα μπορώ να αλλάξω τίποτα στην Αγγλία. :(
 


Gkolfo

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
52
0
Θεσσαλονίκη
Τον αριθμ. chip, ή αριθμ.τατουάζ θα το γράφει στο pedigree και στο βιβλιάριο υγείας εφόσον τα έκανε ο εκτροφέας.

.
Και αν ο εκτροφέας δεν έχει τσιπάρει τον σκύλο, ποιο πρέπει να γίνει πρώτο χρονικά, το τσιπάρισμα ή η μεταβίβαση ιδιοκτησίας? Ρωτάω γιατί στο έντυπο της μεταβίβασης ζητάται ο αριθμος του chip. Επίσης, πως μπορεί να καταχωρηθεί στο pedigree ο αριθμός chip, εφόσον ο εκτροφέας παραδίδει τον σκύλο χωρίς τσιπάκι και το pedrgree εκδίδεται αρκετους μήνες μετα, αλλά αμέσως μετά τη γέννα?? Ενημερώνεις με κάποιο έντυπο τον ΚΟΕ?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Nα τσιπαριστεί. ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί αν συμβεί αύριο. Εγώ τσίπαρα τον σκύλο μου 7 χρονών όταν την πρωτοπήρα και η οικογενειά μου μου φώναζε ότι κάνω βλακείες, ότι το σκυλί ποτέ δεν θα χαθεί κλπκλπ..Μια φορά να γίνει μια στραβή όμως αν είναι τσιπαρισμένο θα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να βρεθεί, άσε που και ο νόμος το απαιτεί πλέον.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Ο νόμος το απαιτεί όπως πολύ σωστά λέει η Kyveli αλλά αυτό είναι και το λιγότερο...
Ο σκύλος πρέπει να τσιπαριστεί για να αυξήσεις τις πιθανότητες κούφια η ώρα που κάτι μπορεί να συμβεί και θα πρέπει να αποδείξεις ότι το σκυλί είναι δικό σου ή να βοηθήσεις αυτόν που θα θέλει να το επιστρέψει να σε βρει.

Εμένα μου έβγαλε η μικρή το λουρί όταν ήταν πολύ πιο μικρή από φόβο και την έκανε με αποτέλεσμα να τη χάσω από τα μάτια μου για κανένα 5λεπτο. Όταν την εντόπισα ήδη μεσα σε αυτό το μικρό χρονικόδιάστημα προσπαθούσε κάποιος να την πιάσει (είτε για την πάρει είτε για να βοηθήσει βλέποντας ένα κουτάβι μόνο του στο δρόμο χωρίς λουράκι)... εάν τα είχε καταφέρει και τον προλάβαινα με τη μικρή αγκαλιά και ισχυριζόταν ότι είναι δικό του το κουτάβι θα ήταν ο λόγος μου εναντίων του δικού του... ή από την άλλη αν ήθελε να βοηθήσει και δεν τον προλάβαινα δεν θα μπορούσε διότι η ταυτότητα της μικρή είχε βγει μαζί με το λουράκι....

Και στο λέω εγώ που έχω τις άπειρες ηθικές αναστολές με το θέμα του τσιπαρίσματος και ζήταγα, γραφικά ίσως, συγνώμη από το κουτάβι όταν του το έβαλα....
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ημουν παρουσα οταν η κτηνιατρος και εκτροφεας της εβαλε το τσιπ στις 12 εβδομαδες πριν φυγει απο το εκτροφειο...το κουταβι δεν καταλαβε τιποτα!
οταν λετε ηθικες αναστολες, μου το εξηγειτε γιατι δεν μπορω να διαβασω ολο το θεμα?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Γιατί πρέπει να είναι τσιπαρισμένος ο σκύλος μας; Γιατί αρκεί μια κακιά στιγμή, ένα χαζό συμβάν για να τον χάσουμε. Τι έπαθα πριν από μισή ώρα;
Συνήθως τα σκυλιά τα πάμε 2 άνθρωποι βόλτα. Πριν λίγο λοιπόν είπα να τα πάω μια πολύ μικρή βόλτα μόνο για την ανάγκη τους και τα 2 μαζί...Κατεβαίνουμε βγαίνουμε στο δρόμο, αρχίζει ο τραμπούκος (βλ. Ελβις) να πηδάει πάνω στην Λούση όπως συνήθως..Τον μαλώνω , ηρεμεί για λίγο, κάνουν τα χοντρά τους και τα μαζεύω σε 2 σακούλες και πάω να τις πετάξω...Εκείνη τη στιγμή αρχίζει πάλι ο μπουνταλάς τις αηδίες και καταφέρνει εν ριπή οφθαλμού μέσα στον δρόμο να βγάλει το σαμαράκι της Λούσης...Νόμιζα ότι θα πάθω εγκεφαλικό. Περνάω τον οδηγό του στην καγκελόπορτα του κήπου μας και αρχίζω να τρέχω ξετρελαμένη πίσω από την Λούση η οποία είχε πάρει των οματιών της...Χωρίς κολάρο χωρίς τίποτα και να σκέφτομαι, τουλάχιστον έχει τσιπ...Μία κυρία βλέποντας το σκηνικό την αρπάζει καθώς την πλησίαζε και αρχίζει να την χαιδεύει..καλά να είναι η γυναίκα, κατάφερα και την έφτασα και της φόρεσα το σαμαράκι ξανά σιχτιρίζοντας τον μαύρο σίφουνα.
Η σκηνή ήταν απείρου κάλους, εγώ να τρέχω με δύο σακούλες που σκυλοβρωμούσαν στην κυριολεξία και να νοιώθω την πίεση μου να χτυπάει κόκκινο..Τέλος καλό όλα καλά και να έχω και τον μαύρο όλεθρο να με κοιτάζει με αθωότητα μέσα στη τρελή χαρά :"ωραίο αυτό το καινούριο παιχνίδι, πότε θα έρθει και η δική μου ώρα να με κυνηγάς χωρίς λουρί μαμά;;;" Αυτά πάω να ηρεμήσω τώρα...
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ποσο κοστιζει το τσιπ?Ακουω διαφορες τιμες ευχαριστω
Η τοποθετηση μαζι με το chip κοστιζουν 45euro... οτιδηποτε παραπανω απο αυτη την τιμη περιλαμβανει καποια εξτρα χρεωση που καλο ειναι να ρωτησεις!
 




Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Απο ποια ηλικια μπορουμε να βαλουμε τσιπακι στα μικρα μας σκυλακια ?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Απο ποια ηλικια μπορουμε να βαλουμε τσιπακι στα μικρα μας σκυλακια ?
εγώ έβαλα 6,5 εβδομάδων αλλά ήταν τότε 1,5 κιλά περίπου. Εσένα τι σου είπε ο κτηνίατρος?
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Σημερα καναμε εμβολιο...ειπε να μη βαλουμε ακομα και πως θα περιμενουμε να μεγαλωσει λιγο...ετσι...αοριστα. Ο μικρουλης ειναι 2 μηνων και 1 κιλο σχεδον...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σημερα καναμε εμβολιο...ειπε να μη βαλουμε ακομα και πως θα περιμενουμε να μεγαλωσει λιγο...ετσι...αοριστα. Ο μικρουλης ειναι 2 μηνων και 1 κιλο σχεδον...
να τον ακούσεις...
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Εχει τρομαξει το ματι μου στο παρελθον απο κτηνιατρους....Γι αυτο και ψαχνομαι .. Ευχαριστω για την απαντηση ! :)
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
να τον ακούσεις...
Γνωρίζεις κατι επι του θέματος; Γιατι, δηλαδή, του είπε κατι τέτοιο; Για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, κυρίως, ρωτάω :)