Πεσμένο αυτί σε ακίτα


akitagreece

Member
20 Μαρτίου 2007
12
0
Το δεξί αυτί του ακίτα μου έχει πέσει ενώ είχε σηκωθεί ενώ το αριστερό είναι ψηλά. Είναι 3 μηνών και κάτι ημερών τώρα. Θα ξανασηκωθεί; είναι κάτι φυσιολογικό;

Έχω πει σε όλους να μην το χαιδεύουν τα αυτιά και ούτε εγώ το κάνω. Από τι μπορεί να έγινε;
Διορθώνεται από τον κτηνίατρο;
 


S

SwkDoG

Guest
Εγώ λέω πως δεν είναι ανάγκη να ανησυχείς... :)

Ακόμα είναι μικρός.Δεν νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα ακόμα και αν τον χαϊδεύουν και στα αυτιά.

Μέχρι τους 6-7 μήνες θα είσαι εντάξει πιστεύω... :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σε πολλες φυλες πεφτουν τα αυτια, οταν αρχιζει ο σκυλος να αλλαζει δοντια!

Στα δικα μας, τα γαλλικα, γινεται πολυ συχνα, επειδη ειναι και ιδιαιτερα τεραστιες οι αυτουλαρες τους.
 


Delos

New Member
25 Ιανουαρίου 2007
4
0
Του δικού μου ήταν πεσμένο το ένα αυτί (παρεπιμπτώντος το δεξί) μέχρι 7 μηνών αλλά σηκώθηκε.. Και όχι μόνο ήταν πεσμένο αλλά του το δάγκωνε συνέχεια και ο άλλος που έχουμε.. Μην ανυσηχείς λοιπόν.
 


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
καλησπερα ...οπως εγραψα και σε ενα αλλο ποστ μου ! η σκλυλιτσα μου τα εχει σηκωμενα κανονικα ειναι 5 μηνων ακιτα αμερικανικο ! το θεμα ειναι οτι τωρα τελευταια αυτο που διαπιστωνω ειναι οτι εκει που αιζει η οταν τρεχει που τρεχει και με τα 4 ποδια σαν κατσικακι ειναι οτι το δεξι του αυτι ειναι σαν πιο χαλαρο δλδ παιζει πανω κατω ταλαντωνεται με την κινηση και το παιχνιδι του σκυλου!
κατα τα αλλα τα εχει ορθια καρφι! απλως ρωταω μηπως ειναι κατι στραβο και το προλαβουμε!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
4-6 μηνών αλλάζει η γνάθος και το κεφάλι του σκύλου γιατί βγαίνουν τα μόνιμα δόντια!
Αυτό έχει ως συνέπεια την διαμόρφωση του κεφαλιού με αποτέλεσμα να επηρεάζονται τα αυτιά!
Αν και 5 μηνών, τα αυτιά ως επί τω πλείστω όρθια και ταλαντεύεται το ένα κατά την διάρκεια που κινείται, τότε όλα βαίνουν καλώς!Σε κανα μήνα θα είναι οκ!Ο χόνδρος στην βάση του αυτιού που μας ενδιαφέρει περισσότερο λειτουργεί, οπότε το πτερύγιο θα το σταθεροποιήσει με τον καιρό!Αν έλεγες ότι το πτερύγιο δεν μπορεί να στηριχθεί ακόμα και όταν είναι χαλαρή τότε θα σου πρότεινα νάρθηκα εσωτερικά του πτερυγίου, αλλά φαίνεται ότι το αυτί δουλεύει καλά, οπότε δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι!

Τα παραπάνω τα περιμένεις από ένα καθαρόαιμο σκύλο!
Αν όμως δεν είναι καθαρόαιμος δεν ξέρουμε τι θα γίνει!
Το σήκωμα των αυτιών είναι γονιδιακός παράγοντας ή θέμα τραυματισμού του χόνδρου. Λίγο ρόλο παίζουν τα χαιδέματα στο κεφάλι.
Αν ο σκύλος έχει τα γονίδια να τα σηκώσει θα το κάνει είτε τον χαϊδέψεις, είτε όχι!
 


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Ακριβως αυτο αδερφε... μονο οταν τρεχει και παιζει ταλαντευετε μονο το ανω μερος του αυτιου! Το σκυλι ειναι καθαρο . Δηλαδη με λιγα λογια οταν δεν παιζει η δε τρεχει τα αυτια ειναι τσιτα πανω!



Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 

Attachments



bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Καλημέρα αδέρφια τελικά μολλον βρηκα από τι προέρχεται το θέμα με το αυτι...σήμερα εχασα 10 χρόνια απο τη ζωη μου πρωί πρωί. ..την ξυπνησα στις για να την βγαλω βολτα κ βγηκε από το σπιτάκι της με το δεξι της αυτι τσαλακωμένο κ πεσμενο...απο το ν υπνο. Το παταει στον υπνο της...μετα απο 3 λεπτα σηκωθηκε βέβαια παλι. Υπαρχει θεμα? Τι να κάνω. Καλημέρα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Εχω καταανχωθει ρε γαμωτο...εχασα 10 χρονια απο τη ζωη μοθ μόλις την ειδα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν είναι λόγος αυτός, αλλά προσπάθησε να μην καταπονείται η περιοχή.

την ξυπνησα για να την βγαλω βολτα
Υπάρχουν σκυλιά που τα ξυπνάς για να πάνε βόλτα?:rolleyes:
Συνήθως γίνεται το αντίθετο!:cuniaoo:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
σήμερα εχασα 10 χρόνια απο τη ζωη μου πρωί πρωί. ..
Έχασες 10 χρόνια απο τη ζωή σου γιατι αγχώνεσαι με το αν θα σηκωθεί ή όχι το αυτί του σκύλου; Δηλαδή φαντάσου να γίνει και τίποτα σοβαρό τι θα πάθεις..

Υπάρχουν σκυλιά που τα ξυπνάς για να πάνε βόλτα?:rolleyes:
Συνήθως γίνεται το αντίθετο!:cuniaoo:
Μακάρι να ξυπνούσα εγω εκείνον, για να πάμε βόλτα](*,)
 


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Θα το κοιμηζω μεσα στο σπιτι στο σαλονι για να μην μπαινει στο σπιτακι του και διπλωνεται με αποτελεσμα να ζοριζει το αυτι του πανω στο σπιτακι του....μεχρι να μεγαλωσει θα το χω στο σαλονι

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Εγω θα συμφωνισω με τον St3lio. Το κουταβι ειναι μικρο και αναπτυσσομενο ακομι. Το σηκωμα των αυτιων εξαρταται απο πολλα. Απο το αν ειναι καθαροαιμο, απο τις γραμμες αιματος, απο το ποσο μεγαλοσωμο ειναι, απο την διατροφη του...κτλ

20 χρονια τωρα ακουω την π@π@ρια για το χαιδεμα των αυτιων. Εχω βαρεθει να λεω. Τα αυτια αν ειναι να σηκωθουν....ΘΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ. Το χαιδεμα δν τα επηρεαζει καθολου. Χαιδεψτε οσο θελετε.
 


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Εγω θα συμφωνισω με τον St3lio. Το κουταβι ειναι μικρο και αναπτυσσομενο ακομι. Το σηκωμα των αυτιων εξαρταται απο πολλα. Απο το αν ειναι καθαροαιμο, απο τις γραμμες αιματος, απο το ποσο μεγαλοσωμο ειναι, απο την διατροφη του...κτλ

20 χρονια τωρα ακουω την π@π@ρια για το χαιδεμα των αυτιων. Εχω βαρεθει να λεω. Τα αυτια αν ειναι να σηκωθουν....ΘΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ. Το χαιδεμα δν τα επηρεαζει καθολου. Χαιδεψτε οσο θελετε.
Τα αυτια του ειναι σηκωμενα καρφι....το θεμα ειναι οτι οταν τρεχει ταλαντωνοντε πανω κατω...αυτο ειναι που με ανησυχεί. ..δε το συζηταω περι καθαροαιμιας...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4
 




bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Ναι κ μου ειπε οτι ειναι πολυ πιυανο να ειναι απο τα δοντια....κ οντως αλλαξει δοντια...μιας κ παρατηρησα λιγο αιμα στα πισω δοντια απο τους κοινοδοντες!

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Αυτια και ουρα χαλαρωνουν οταν αλλαζουν δοντια στα 4 μηνων περιπου. Δεν ειπα οτι δν ειναι καθαροαιμο το κουταβι απλα μιλουσα γενικα. Απο τι στιγμη που εχουν σηκωθει τα αυτια, ασ χαλαρωσαν. Σιγα σιγα θα σφιξουν.
 


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Οκ αδερφε μου ευχαριστώ

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
παιδια μια ερωτηση .....ποσα κιλα γινονται τα θυληκα αμερικανικα?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3