Πετ σοπ


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω σε διακοπες βρηκα το μονο φαρμακειο ανοικτο να παρω ενεση και να κανω την ενεση και η νεαρη φαρμακοποιος μου ειπε οτι φοβαται να κανει ενεσεις και οτι αν ει αιμα μπορει να λιποθυμησει,,,,,,, τελικα ξυπνησε τη μανα της και μου εκανε εκεινη --)) ελεος !! παρτε της την αδεια !!
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εγω σε διακοπες βρηκα το μονο φαρμακειο ανοικτο να παρω ενεση και να κανω την ενεση και η νεαρη φαρμακοποιος μου ειπε οτι φοβαται να κανει ενεσεις και οτι αν ει αιμα μπορει να λιποθυμησει,,,,,,, τελικα ξυπνησε τη μανα της και μου εκανε εκεινη --)) ελεος !! παρτε της την αδεια !!

να μην σε πληγώσω αλλά δεν μαθαίνεις να κάνεις ενέσεις στην φαρμακευτική!!! πόσο μάλλον σε ζωάκια! Οπότε να χαίρεσαι που στην έκανε η μαμά της και δεν χτύπησε η κοπέλα κάποιο νεύρο!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.747
Στην Ελλάδα έχεις σπουδάσει φαρμακευτική jac? Γιατί και ο πατέρας μου είχε μάθει να κάνει ενέσεις στην σχολή του αλλά και πολλά χρόνια αργότερα όταν σπούδαζε φίλη μου φαρμακευτική μάθαινε να κάνει ενέσεις.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
να μην σε πληγώσω αλλά δεν μαθαίνεις να κάνεις ενέσεις στην φαρμακευτική!!! πόσο μάλλον σε ζωάκια! Οπότε να χαίρεσαι που στην έκανε η μαμά της και δεν χτύπησε η κοπέλα κάποιο νεύρο!
Αρκετοι φιλοι μου που απεφοιτησαν πριν 2 χρόνια, θα διαφωνήσουν μαζι σου. Μια χαρά τους εμαθαν να κάνουν ενέσεις στη φαρμακευτικη.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
στην Ιταλία και οχι στην Ελλάδα αλλα το πρόγραμμα σπουδών είναι το ίδιο. Θεωρητικά χαίρω πολύ μαθαίνεις τι και πως (και πάλι οχι σε ζώα) αλλά ουσιαστικά στην πρακτική σε φαρμακείο μαθαίνεις πάνω σε ''ζωντανό'' υλικό για αυτό και την λένε πρακτική. (στην πρακτική που έχω κάνει στην ελλάδα έμαθα και εγω και δεν απόρησε κανείς που δεν ήξερα, αρα δεν νομίζω οτι αλλάζει αυτο και στους εγχωριους φοιτητες καθώς και οι αλλοι 2 που καναν πρακτική επίσης δεν ήξεραν) τώρα οταν οι περισσότεροι κάνουν πρακτική στους γονείς τους που έχουν φαρμακείο δεν μου κάνει εντύπωση να μην ξέρουν...

Πάντως εγώ εαν μου έφερναν σκύλο να του κάνω ένεση γλυκόζη ή οτι άλλο δεν θα την έκανα παρά μόνο εαν ήταν ζωτικής σημασίας κάθε δευτερόλεπτο για τον σκύλο.

Τωρα εαν στην ελλάδα τους μαθαίνουν να κάνουν ενέσεις σε σκυλιά συγχαρητήρια για το open mind των σπουδών μας! (και οχι δεν ειρωνεύομαι)
 


dexter1810

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2012
56
0
Παιδια αυτο που γινεται το θεωρω λιγο τραβηγμενο.Εχω ξεκινησει εγω ενα θεμα και στο θεμα εχουν γραφτει 7 σελιδες, εκ των οποιων μονο η μια αφορα το θεμα μου.
Δεν υπαρχει ενας Αντμιν να το σταματησει αυτο και να μεταφερει τα σχετα με το θεμα ποστ καπου αλλου?
Κανονισμοι δεν υπαρχουν στο φορουμ?
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
να μην σε πληγώσω αλλά δεν μαθαίνεις να κάνεις ενέσεις στην φαρμακευτική!!! πόσο μάλλον σε ζωάκια! Οπότε να χαίρεσαι που στην έκανε η μαμά της και δεν χτύπησε η κοπέλα κάποιο νεύρο!
,,,,,,
να σε ενημερωσω οτι τα φαρμακεια εχουν το ρολο των πρωτων βοηθειων απο αρχαιοτατων χρονων ειδικα σε απομακρυσμενες απο τον πολιτισμο περιοχες και μαλιστα αν δεν εχεις και χρηματα επανω σου σου παρεχουν δωρεαν τις πρωτες βοηθειες,,, οπως και τα κεντρα υγειας αλωστε,,,, εχω παρε δωσε με ψαροντουφεκο και εχω ερθει σε στενη επαφη ουκ ολιγες φορες απο διαφορα δηλητηριωδη διαφορα περιεργα,,,,,,,
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Παιδια αυτο που γινεται το θεωρω λιγο τραβηγμενο.Εχω ξεκινησει εγω ενα θεμα και στο θεμα εχουν γραφτει 7 σελιδες, εκ των οποιων μονο η μια αφορα το θεμα μου.
Δεν υπαρχει ενας Αντμιν να το σταματησει αυτο και να μεταφερει τα σχετα με το θεμα ποστ καπου αλλου?
Κανονισμοι δεν υπαρχουν στο φορουμ?
,,,,,,,,
αργησες να διαμαρτυρηθεις,,, καναμε καταπατηση τωρα εδω και τοσες μερες και εχει παραγραφει το αδικημα ,,,==))
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
,,,,,,
να σε ενημερωσω οτι τα φαρμακεια εχουν το ρολο των πρωτων βοηθειων απο αρχαιοτατων χρονων ειδικα σε απομακρυσμενες απο τον πολιτισμο περιοχες και μαλιστα αν δεν εχεις και χρηματα επανω σου σου παρεχουν δωρεαν τις πρωτες βοηθειες,,, οπως και τα κεντρα υγειας αλωστε,,,, εχω παρε δωσε με ψαροντουφεκο και εχω ερθει σε στενη επαφη ουκ ολιγες φορες απο διαφορα δηλητηριωδη διαφορα περιεργα,,,,,,,
δεν αντιλέγω αλλά νομίζω δεν είναι μέρος των υποχρεώσεών μας να ξέρουμε πρώτες βοήθειες για σκύλους! Το οτι παρέχονται δωρεάν πρώτες βοήθειες νομίζω είναι αυτονόητο όπως και οτι εμβόλια, πίεση κτλ παρέχονται δωρεάν. Αλλά ξαναλέω δεν έχουν κατάρτιση σε ζώα μαθαίνουν πρώτες βοήθειες για ανθρώπους, δεν των υποχρεώνει κανείς να αναλάβει την ευθύνη για ένα ζωάκι. Για αυτό και τα φαρμακεία δεν πωλούν κτηνιατρικά σκευάσματα εαν δεν έχουν κτηνίατρο.

Σε τελική ανάλυση σου ξαναλέω προτιμούσες να μας γράφεις αυτή την στιγμή οτι μια φαρμακοποιός έκανε ένεση στον σκύλο σου και εκείνος έπαθε το χι-ψι πράγμα;
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Υποθετικά μιλώντας πάντα γιατί δεν γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις να πω καταρχήν για την νεαρή κτηνίατρο : υπάρχουν νέοι επιστήμονες που στην κυριολεξία τα σπάνε από γνώσεις ...αν υποθέσουμε ότι μπήκε αμέσως στη σχολή...τέλειωσε χωρίς να χάσει χρόνο καθόλου....έκανε και 2 χρόνια πρακτική σε κάποιον ...μια χαρά της βγαίνει να είναι 25 χρονών και καλή γιατρός (άσε που μπορεί να μικροδείχνει κιόλας και να είναι μεγαλύτερη). Το κτηνιατρείο μπορεί να μην είναι πλήρως εξοπλισμός ....γιατί μπορεί να μην έχει το κεφάλαιο που απαιτείται να το εξοπλίσει.
Και επιπλέον ...μην μιλάμε για τις ενέσεις σαν να είναι μια πολύ υψηλού επιπέδου διαδικασία....άνετα την κάνει και κάποιος μόνος του στον εαυτό του αν παραστεί ανάγκη.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Όχι κ άνετα..εδώ σε τρυπάνε οι επαγγελματίες 5,6,φορές μέχρι να βρουν φλέβα και σε κάνουν να δείχνεις σαν συνταξιούχος πρεζάκιας...

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.750
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π