Πιστεύω να μην είναι αλήθεια!!!












greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Με το μαγειρευτο η την μπαρφ θα εισαι πολυ πιο σιγουρος.
Εχεις τον χρονο την γνωση και την διαθεση ομως?
Εγω αρχιζω με δειλα βηματα προς αυτον τον τυπο διατροφης πλεον,μιας και εχω δοκιμασει και διαβασει πανω στα συστατικα των τροφων παρα πολλα πραγματα.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Με το μαγειρευτο η την μπαρφ θα εισαι πολυ πιο σιγουρος.
Εχεις τον χρονο την γνωση και την διαθεση ομως?
Εγω αρχιζω με δειλα βηματα προς αυτον τον τυπο διατροφης πλεον,μιας και εχω δοκιμασει και διαβασει πανω στα συστατικα των τροφων παρα πολλα πραγματα.
Μπααααααα....τίποτα απ' όλα :)
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Μάλλον γνώση μπορεί. Όσους ξέρω και ταίζουν ότι τρώνε κι αυτή, είναι μια χαρά οι σκύλοι τους!!!!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Αν εννοείς ότι τρώνε και αυτοί, τότε μάλλον οι σκύλοι τους δεν είναι μια χαρά..., κι αυτό γιατί όταν λέμε μαγειρευτό φαγητό, δεν εννοούμε αυτό που μαγειρεύουμε για μας (τους ανθρώπους), αλλά φαγητό που μαγειρεύουμε μόνο για τους σκύλους...
Το ανθρώπινο (φαγητό) δεν ενδείκνυται για τους σκύλους...
(δε μιλάμε για κανα μεζεδάκι που και που...)
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Αν εννοείς ότι τρώνε και αυτοί, τότε μάλλον οι σκύλοι τους δεν είναι μια χαρά..., κι αυτό γιατί όταν λέμε μαγειρευτό φαγητό, δεν εννοούμε αυτό που μαγειρεύουμε για μας (τους ανθρώπους), αλλά φαγητό που μαγειρεύουμε μόνο για τους σκύλους...
Το ανθρώπινο (φαγητό) δεν ενδείκνυται για τους σκύλους...
(δε μιλάμε για κανα μεζεδάκι που και που...)
Για αυτό που τρώνε και αυτοί εννοώ. Ξέρω κάτι κυνηγόσκυλα και κάτι τσοπανόσκυλα και τρέχουν και βγάζουν κάτι λαγούς για πλάκα και είναι 13-14+ χρονών!!!!!!
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
και στο χωριό του πεθερού μου αποφάγια τα τα'ί'ζουν φίλε Αντώνη και κάποια είναι έτσι όπως λες ...... αλλά κάποιες δεκάδες αποβιώνουν γιατί "κάτι τα πείραξε" αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς ακριβώς τι!
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
και στο χωριό του πεθερού μου αποφάγια τα τα'ί'ζουν φίλε Αντώνη και κάποια είναι έτσι όπως λες ...... αλλά κάποιες δεκάδες αποβιώνουν γιατί "κάτι τα πείραξε" αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς ακριβώς τι!
Ποιο πολλά την κάνουν από τροφές και δεν πέρνει κανείς χαμπάρι τίποτα παρά από αποφάγια. Π.χ. Κίνα........η γνωστή ιστορία που κουκουλώθηκε με συγκεκριμμένη τροφή χωρίς να πάρει την δημοσιότητα που έπρεπε και ξεχάστηκε αμέσως!!! Όταν ακούω και απεβιώνουν σκύλοι που τους έχουν και καλά τα καλύτερα, 7 και 8 χρονών, και βλέπεις τα άλλα όπως στο χωριό του πεθερού σου που λες, και τα έχει ξεχάσει ο χάρος..........νομίζω ότι κάτι λέει αυτό!!!! Να πω βέβαια, ότι κι εγώ τροφή δίνω γιατί δεν μπορώ αλλιώς. Μακάρι να μπορούσα!!!!
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
φίλε Αντώνη μην τα μπερδεύεις τα πράγματα .... πάντα υπάρχει οι ιστορίες που αυτός που δεν έπινε δεν κάπνιζε δεν ήταν υπέρβαρος πέθανε ξαφνικά νεότατος και μετά κολλάει και ο μπάρμπας που κάπνιζε από το νηπιαγωγείο έπινε λίτρα αλκοολούχων και διάφορες καταχρήσεις άλλες και έζησε ως τα βαθιά γεράματα (και δεν έκλεινε και το φέρετρο).

αυτά λοιπόν τα ακούω χρόνια και ίσως και όλοι μας αλλά αυτά είναι οι εξαιρέσεις και δεν είναι ο κανόνας ... το γονίδιο σε όποιον λάχει θα κάνει την ζημιά του αλλά ο τρόπος ζωής είναι σημαντικός παράγοντας για να επιβαρύνει ή να επιβραδύνει την κατάσταση.

Το να τρέφεται ο σκύλος σου σωστά είναι κάτι που επιθυμείς εσύ και το σωστό...για τον δικό σου σκύλο.... είναι στην δική σου κρίση. Το κοινώς αποδεκτό όμως έχει μελετηθεί αρκετά και δεν έχει προκύψει από τις μυθοπλαστικές ιστορίες του καφενείου.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
O.k. Συμφωνώ και με αυτά που λες εσύ αλλά και με αυτά που λέω εγώ πιο πολύ :) . Μην το συνεχίσουμε γιατί δεν θα βρούμε άκρη. Εσύ θα λες τα δικά σου κι εγώ τα δικά μου. Όλα καλά.
 






agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Το θέμα δεν είναι να έχει κάποιος άποψη (και να μην την αλλάζει), γιατί είδε..., άκουσε...
Το θέμα είναι να έχεις άποψη, αφού πρώτα έχεις "μελετήσει/διαβάσει/μάθει". Όχι από μια, αλλά από διάφορες πηγές...
Τότε ναι..., να επιμένεις και να μη δέχεσαι μύγα στο σπαθί σου...
Το ότι τα τάδε σκυλιά στο χωριό τρώνε ότι και οι άνθρωποι κι έφτασαν τα...150 έτη, δε λέει κάτι...(φαντάζομαι εκεί ο κτηνίατρος είναι...άγνωστη λέξη...)
Σύμφωνοι υπάρχουν οι εξαιρέσεις, αλλά μόνο και μόνο για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα...
Εξάλλου είδες τι...περιττώματα βγάζουν τα σκυλιά αυτά?
(όπως εξονυχιστικά "ψάχνεις" του δικού σου, εννοώ...)

:)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κάπου εδώ μου έρχεται το σταφύλι στο μυαλό... Τελικά είναι τοξικό για τα σκυλιά όπως λένε οι έρευνες ή είναι μια καταπληκτική λιχουδιά για τα σκυλιά, τα οποία και ξετρελλαίνονται με αυτό και γι'αυτό? Κι αν είναι τοξικό για τα σκυλιά, τότε γιατί δεν ανέπτυξαν απέχθεια προς αυτό με το πέρασμα των χρόνων(τόσο τα σκυλιά, όσο και τα σταφύλια υπάρχουν από αρχαιοτάτους χρόνους)? Ξέρω, ξέρω έχει αναπτυχθεί σε άλλο θέμα...

Θέλω απλά να πώ ότι έχω μπερδευτεί... Καλύτερο να ενημερωνόμαστε από τη σοφία της επιστήμης ή από τη σοφία του λαού?