Πιστο...Χασκι;


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
φιλε μου..μακαρι να ειχα την οικονομικη ασφαλεια και δεν θα το σκεφτομουν ..θα την επερνα με 1000...δυστιχως ομως δεν μπορω...γιαυτο προσπαθω να μαθω εγω οσα ποιο πολλα μπορω ωστε να εχω την καλυτερη σχεση με την lucy μου....και ειμαι απο την Κυπρο-παφο
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Ο καλύτερος τρόπος για να μην παίρνει κάτι από κάτω που δεν πρέπει, είναι να μην υπάρχει τίποτα κάτω που δεν πρέπει να πάρει. Ο χώρος του κουταβιού πρέπει να είναι puppy proofed.
Ότι απαγορευμένο, εκτός πρόσβασης.
Από την άλλη, πολλά παιχνίδια ασφαλή για δάγκωμα, πχ kong, παντού.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ευχαριστω φιλε μου..για το παιχνιδι μαζι του δεν ανησιχω..αλλα οταν βρισκει κατι στο πατωμα...δεν μπορω να του το παρω με τιποτα...προχθες βρηκε ενα χαρτι στο πατωμα και μεχρι να του το παρω με δαγκωσε 3-4 φορες και γριλιζε...του φοναζα μηη..τιποτα...το αφηνα μεχρι να το αφησει ...ετρεχε παντου για να μην του το παρω...
Άρα επί της ουσίας του το παραχώρησες ενώ δεν ήθελες να το έχει. Το κουτάβι -και κάθε κουτάβι- αυτό το είδε παιχνίδι γιατί την επιβράβευσες "ααα το κρατάς και δεν το αφήνεις? μπράβο πάρ'το, το αξίζεις".
Για να καταλάβεις τον αντίκτυπο, βάλε στην θέση του χαρτιού που πήρε ένα ξύλο μυτερό, μια πρόκα...κατι που θα της είχε προκαλέσει πόνο/τραυματισμό/θάνατο. Θα της το άφηνες ώσπου να το αφήσει?
Αν δεν θες να παίρνει τίποτα από το πάτωμα, θα πρέπει να προλαβαίνεις να μην υπάρχει τίποτα στο πάτωμα.
Φρόντισε να της μάθεις ενα καλό "μη", κοφτό και χωρίς φωνές, που δεν θα αμφισβητεί. Στους 3 μήνες ζωής της, δεν ξέρω πόσο το έχεις διδάξει... Αλλά καλώς ή κακώς αφού μπήκες στον χορό με φυλή ανεξάρτητη όπως τα χάσκυ, θα πρέπει να βάλεις κατι στην ακρη για εκπαιδευτη... (κατ΄εμέ έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει, πριν καν αποκτήσεις τη μικρή)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf