Πιτμπουλ και μορφολογία


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ αλλα πιτακια εχει που ειναι ετσι κ πλεων φιλικα,η καλυτερα να πουμε,οχι φιλικα,απλα με χαντακωμενο το ενστικτο.ηταν ενα βημα πριν τον αγιο πετρο,αλλα τα διορθωσαν με ρευμα.απο τις περιπτωσεις που το ρευμα ειναι μονοδρομος.παρολα αυτα ομως,θελουν προσοχη κ παλι.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πιτμπουλ και μορφολογια

Μια σκύλα απο το "σήμερα" που μου αρέσει πολύ και θυμίζει τα σκυλιά του "τότε".. Η Σίμπα είναι εξαιρετική με τα άλλα σκυλιά, πολυ γλυκιά με τους ανθρωπους και ενα απο τα πιο αθλητικά σκυλιά που ξέρω, μόλις 19 κιλά :)

 
Last edited:




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ




Πιο ψιλόλιγνα απο οτι εχουμε συνηθισει να βλεπουμε τα τελευταια χρονια, χωρις περιττα κιλα και ογκο...

Το μεγαλα πλεονεκτηματα που εχουν αυτα τα σκυλια(σε αντιθεση με οτι πιστευουν οι πολλοι), ειναι η ευκινησια, η αντοχη, η διαρκεια και η επιμονη σε οτι κανουν, και οχι το δυνατο δαγκωμα ή η επιθετικοτητα...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μια σκύλα απο το "σήμερα" που μου αρέσει πολύ και θυμίζει τα σκυλιά του "τότε".. Η Σίμπα είναι εξαιρετική με τα άλλα σκυλιά, πολυ γλυκιά με τους ανθρωπους και ενα απο τα πιο αθλητικά σκυλιά που ξέρω, μόλις 19 κιλά :)

Aυτα ειναι....Η σκυλα αυτη ειναι 2πλάσια σε μεγεθος απο τον ICE και τα ιδια ακριβως κιλα! Τα συμπερασματα δικα μας...;)

Πολυ ωραια σκυλα η Σιμπα. Πανεμορφη στο προσωπο, αυτια που θα ζηλευαν πολλοι...
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Να ευλογησω και λιγο τα γενια μας

Ο Διας (23 κιλα)
Image(033)..jpg151020101316...jpg

Υγ.Δυστυχως δεν εχω scanner, και δεν εχω καλυτερες ψηφιακες.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Να ευλογησουμε και εμεις τα δικα μας...:D:cool:

Ο πρωτος ICE(πριν πολλα χρονια), Αmerican Pit Bull. Εδω σε ηλικα 6 μηνων. Ενηλικος δεν ξεπερασε τα 22 κιλα.


 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
http://www.dogforum.gr/v3/album.php?albumid=61

http://www.dogforum.gr/v3/album.php?albumid=294

Αν και δεν έχω ανεβάσει καμία του Μπρούνο που να είναι όρθιος, το σουλούπι του είναι πάνω κάτω ίδιο με της μικρής.
Στα 20 κιλά η Ρούμπι, στα 28 ο Μπρούνοκαι μου φαίνεται και μεγάλος! Θα ψάξω καμία φωτογραφία που να είναι μαζί.
Απ' ότι έχω μάθει πάντως είναι τα πιο μικρά από τη γέννα αυτή (η Ρούμπι ήταν το μόνο θηλυκό οπότε δεν έχουμε και μέτρο σύγκρισης)
 
Last edited:


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
συγγνωμη παιδια που θα διαφωνησω αλλα τα πιτ ηταν ετσι καποτε και ηταν ετσι για καποιο λογο απο την στιγμη που η εργασια τους αλλαξε αλλαξανε και προτυπο ατυπα. μια απο τις ιδιαιτεροτητες αυτης της φυλης ειναι η πολυχρηστικοτητας της εξου και οι πολλες γραμμες
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
συγγνωμη παιδια που θα διαφωνησω αλλα τα πιτ ηταν ετσι καποτε και ηταν ετσι για καποιο λογο απο την στιγμη που η εργασια τους αλλαξε αλλαξανε και προτυπο ατυπα.
Δηλαδη ; Ειναι κακο ενα κατοικιδιο που δεν μαχεται να ειναι fit ή μορφολογικα οπως ειναι αυτα τα σκυλια ; Και γιατι αλλαξανε το προτυπο(ποιο προτυπο?) οποιοι το αλλαξανε ;

Οι τοσοι ομιλοι της ''φυλης'' που υπαρχουν ανα τον κοσμο προφανως φουμαρουνε ο καθενας τον δικο του καπνο, αλλα εμεις εδω μιλαμε για αυτα τα pure ή true pit οπως τα λεμε, καθαρα εγκυκλοπαιδικά...:)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κοιτα ice,πολλες φορες δεν τρωνε κ κανονικα.τα χαπακωνουν οι αλητες που κανουν τετοια πραγματα,γιατι πρεπει να ειναι καπως για να μπορουν να "δουλεψουν".οργανικα δεν ειναι κ ο,τι πιο σωστο να ειναι πολυ αδυνατο.αλλλο το φιτ ομως κ αλλο το αδυνατο που απλα φαινονται οι καπως ανεπτυγμενοι μυς.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ειναι σαν να μου λες τωρα οτι οι γ.π του 80 ειναι καθαροι και αυτοι του 2010 ειναι χαλια απλα εξελιχθηκε η φυλη και δεν εχει να κανει με καλυτερη η χειροτερη αλλα με αλλαγη των απαιτησεων
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
κοιτα ice,πολλες φορες δεν τρωνε κ κανονικα.τα χαπακωνουν οι αλητες που κανουν τετοια πραγματα,γιατι πρεπει να ειναι καπως για να μπορουν να "δουλεψουν".οργανικα δεν ειναι κ ο,τι πιο σωστο να ειναι πολυ αδυνατο.αλλλο το φιτ ομως κ αλλο το αδυνατο που απλα φαινονται οι καπως ανεπτυγμενοι μυς.
Ναι βρε, δεν λεμε να κινδυνευει το ζωο απο την αδυναμια ή τα αναβολικα. Οι τυποι αυτοι, τα γυμναζουν με πολυ περιεργους τροπους...Απλα σε ολους μας λιγο πολυ αρεσει ο ογκος και το μεγεθος και φτασαμε απο αυτα τα σκυλια που ηταν στο staffordshire και ηταν fit, στα SBT σαν τον δικο μου, στα Amstaff και στα Bully και αυτο με κυριο γνωμονα τη μορφολογια και τις κατα καιρους μοδες.
Το αν συζηταμε για αυτα τα δειγματα, δεν ειναι για καποιον αλλο λογο παρα μονο για την ιστορικοτητα και την σπανιοτητα τους. Τα άλλα τα βλεπουμε παντου, και τα εχουμε χορτασει...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ακριβως.αλλαξαν τα ζωα σε πιο ογκωδη ,γιατι ειχαν πιο πολυ προολογο στα ματα μας.σε ευκινησια ομως,καμια σχεση με αυτα τα πιτακια.παντως η γυμναστικη που κανουν ειναι κυριως αντοχης κ οχι ογκου.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ακριβως.αλλαξαν τα ζωα σε πιο ογκωδη ,γιατι ειχαν πιο πολυ προολογο στα ματα μας.σε ευκινησια ομως,καμια σχεση με αυτα τα πιτακια.παντως η γυμναστικη που κανουν ειναι κυριως αντοχης κ οχι ογκου.
Aκριβως. Η γυμναστικη που κανουν ειναι για αντοχη(τι να τον κανουν τον ογκο και το βαρος?) και περιλαμβανει οτι κατεβασει του ανθρωπου ο νους. Θα ελεγα οτι υπεργυμναζονται και ισως καποιοι χανουν και το μετρο γιατι καποια σκυλια αντεχουν και τα πανε σε σκληρες καταστασεις...
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Νομίζω τα pits είναι από τις λίγες φυλές αν όχι η μοναδική,που έχει υποστεί τόσες πολλές μίξεις και "μετατροπές".
Ο κάθε ένας πχ που νόμιζε ότι είχε, η όντως είχε καλά σκυλιά τράβαγε την δική του γραμμή - από τα πιο γνωστά είναι
τα razor's edge που ξεκίνησε κάποιος ιδιώτης την δεκαετία του '80 ..Επίσης είναι μια φυλή που εξαιτίας όλων αυτών,
μπερδεύει πολύ τον κόσμο,έτσι ακούμε να ζητάνε red nose pits,blue nose κλπ λες και είναι κάποια υπο φυλή.
Ότι χειρότερο μπορούσε να κάνει ο άνθρωπος σαυτή τη φυλή,νομίζω το έχει κάνει με τα american bullies,ένα σκυλί με τόσα λάθος πράγματα πάνω του που είναι πραγματικά κρίμα..κάτι κεφάλια ταιράστια που απαιτούν από το ζώο μεγάλη προσπάθεια για να το κρατάει επάνω,δυσκολία στην απλή αναπνοή και φυσικά δε συζητάω για προσπάθεια ζευγαρώματος που το σκυλί λαχανιάζει και εξαντλείται τόσο σαν να το τρέχεις 10 ώρες ..
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
nfeel, τα λες πολυ σωστα.

-------------------------------------------------------------------------
Συνεχιζοντας την κουβεντα που ειχαμε πιο πανω δειτε σας παρακαλω αυτον τον παλιο σκυλο:



Δεν νομιζω οτι δινανε χαπια πριν 60-70 χρονια, ουτε οτι τα staff-amstaff-bully ειναι μορφολογικα βελτιωμενα σε σχεση με αυτον τον staffordshire pit...Εσεις τι λετε ;
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τα πιτ δεν εχουν δυσκολια στην αναπνοη παντως.οσο για τα μεγαλα κεφαλια,συμφωνω,αλλα ας δουμε κ τους τεραστιους μυς στον λαιμο.δεν νομιζω να προσπαθουν κ πολυ να κρατησουν το κεφαλι ορθιο....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.803
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf