Πιτμπουλ και μορφολογία




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
ICE από ότι έχω διαβάσει, δίνανε αναβολικά στεροειδή, αν σε αυτά αναφέρεσαι, και τότε. Ούτως ή άλλως τα περισσότερα από αυτά είναι για χρήση στα ζώα, και μετά τα χρησιμοποίησαν και τα χρησιμοποιούν και στους ανθρώπους. Και ας καταστρέφαν τα σκυλιά.
Επίσης τα σκυλιά πριν από τον αγώνα είχαν ειδικό πρόγραμμα προπόνησης και διατροφής.
Διάλεγαν κάποιο σκυλί που τηρούσε τις..προδιαγραφές να το πω έτσι, και οι επαγγελματίες το δουλεύαν πολύ.
Δεν είναι απλό να εκπαιδεύσεις σωστά (και εννοώ αντοχή και δύναμη) έναν σκύλο, και να τον προετοιμάσεις να δώσει το 100%, άσχετα αν γινόταν για τους λάθους λόγους.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μου φαινεται απιθανο τοσο παλια να χρησιμοποιουσαν χημεια στα σκυλια, αλλα αν το εχεις διαβασει το δεχομαι. Αυτο που λες για την αντοχη ειναι πολυ αληθινο. Και εκει, πραγματικα τα σκυλια κακοποιουνται πολλες φορες...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Νομίζω τα pits είναι από τις λίγες φυλές αν όχι η μοναδική,που έχει υποστεί τόσες πολλές μίξεις και "μετατροπές".
Ο κάθε ένας πχ που νόμιζε ότι είχε, η όντως είχε καλά σκυλιά τράβαγε την δική του γραμμή - από τα πιο γνωστά είναι
τα razor's edge που ξεκίνησε κάποιος ιδιώτης την δεκαετία του '80 ..Επίσης είναι μια φυλή που εξαιτίας όλων αυτών,
μπερδεύει πολύ τον κόσμο,έτσι ακούμε να ζητάνε red nose pits,blue nose κλπ λες και είναι κάποια υπο φυλή.
Ότι χειρότερο μπορούσε να κάνει ο άνθρωπος σαυτή τη φυλή,νομίζω το έχει κάνει με τα american bullies,ένα σκυλί με τόσα λάθος πράγματα πάνω του που είναι πραγματικά κρίμα..κάτι κεφάλια ταιράστια που απαιτούν από το ζώο μεγάλη προσπάθεια για να το κρατάει επάνω,δυσκολία στην απλή αναπνοή και φυσικά δε συζητάω για προσπάθεια ζευγαρώματος που το σκυλί λαχανιάζει και εξαντλείται τόσο σαν να το τρέχεις 10 ώρες ..
Πολλες μιξεις που συνεχιζονται και σημερα...
Προσφατα εμαθα οτι στην Σερβια χρησημοποιουν Bully με καποια Pit μιξεις στην προσπαθεια να βγει ενας μεγαλυτερος μαχητης τυπος γυρω στα 35 κιλα η ακομα και 40 για να μπορει να τα βαζει με τα Volkodav γενικοτερα(για να μην λεω τις ρατσες μια μια) που ειναι πολυ μεγαλυτερα σκυλια...
Ποτε δεν ειχα Πιτ αλλα ειναι πολυ καλα σκυλια και σιγουρα οτι εχουν τοσους haters δεν αξιζει στην φυλη....
Το ειχα πει και θα το ξανα πω..Η μονη σωτηρια για να μην πουλαει ο καθενας το καθε τερριερ σαν Πιτ ειναι να αναγνωριστει η φυλη με σκυλια 20-25 κιλα το πολυ και να μπει σε ενα δρομο οπως το Bull Staf και το Am Staff που ειναι "πιο νοικωκυρεμενες φυλες"...
 




tomtechgr

Member
17 Οκτωβρίου 2011
10
0
volos
Αυτα ειναι τα Pit...
Μεχρι και πριν 15 χρονια εβλεπες που και που τετοια σκυλια, εκτοτε πηξαμε στο Amstaff...

Ειχα την ''τυχη'' να γνωρισω απο κοντα εναν τετοιο βετερανο κυνομαχο τον Capone που τον κατεβασε για να τον γηροκομησει ενας φιλος απο την Βεροια στον Βολο σε ηλικια 7,5 ετων. Μεχρι τοτε παλευε στο λακο και ειχε μεινει ζωντανος αλλα με απειρα σημαδια και 1 μονο κυνοδοντα...Η ΒΛΑΚΕΙΑ μου ηταν που δεν τον φωτογραφησα(1993 γαρ, που μυαλο)...:(

Εμοιαζε πολυ με αυτα τα σκυλια...


αγαπτε το συγκεκριμενο σκυλι ειχα την τυχη να το δω ,και ειχα ζευγαρωσει την σκυλα μου με γιο του ,πανεμορφα κουταβια πραγματικος μαχητης ...R.I.P capone
 


tomtechgr

Member
17 Οκτωβρίου 2011
10
0
volos
οταν ειχε ζευγαρωσει τοτε ο καπονε με ενα θηλυκο την πηνελοπη ειχαν βγει απιστευτα κουταβια ,ενα και ενα ολα,και μετα πολυ καλα κουταβια ηταν οταν ζευγαρωθηκε με την κορη του την κιρκη....
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
τα μπουλι τα βλεπω υπερβολικα .Μιλαμε για πολυ χαμηλο κεντρο βαρους με δυσαναλογο μεγεθος κορμου.
βλεπω σε καποιες φωτο και αρκετα με προβληματικους αγκωνες.
δεν την γνωριζω την φυλη και δεν εχω δει ποτε μπροστα μου μπουλι απλα λεω αυτο που βλεπω στις φωτο.
Μου φαινεται μια φυλη που την εξελλισουν μονο και μονο για εντυπωσιασμο.
Ποια η χρησιμοτητα της πρακτικα ?
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Καμία.Το show off μόνο..
Δεν είναι τυχαίο οτι τα bullies κάνουν θραύση στις τάξεις των μαύρων της Αμερικής, που είναι και οι εκτροφείς τη συγκεκριμένης γραμμής στο μεγαλύτερό τους ποσοστό.


P.S.Αν δει κανείς το πρότυπο του American Pit Bull Terrier,τα bullies έχουν τα ακριβώς αντίθετα του προτύπου!
Δείτε πχ το site με τα bullies που linkare ο φίλος πιο πάνω ..όλα τα σκυλιά είναι κάπως έτσι
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
αγαπτε το συγκεκριμενο σκυλι ειχα την τυχη να το δω ,και ειχα ζευγαρωσει την σκυλα μου με γιο του ,πανεμορφα κουταβια πραγματικος μαχητης ...R.I.P capone
οταν ειχε ζευγαρωσει τοτε ο καπονε με ενα θηλυκο την πηνελοπη ειχαν βγει απιστευτα κουταβια ,ενα και ενα ολα,και μετα πολυ καλα κουταβια ηταν οταν ζευγαρωθηκε με την κορη του την κιρκη....
Τοτε θα ξερεις τον Κωστα τον Νικολη στο παρκο της Χιλιαδους, εκει εμενε τοτε δεν πιστευω να εχει αλλαξει σπιτι.
Την Κιρκη την θυμαμαι, ειχα την ''τιμη'' να την γνωρισω και αυτην απο κοντα...:( Η σκυλα που δεν πλησιαζοταν απο κανεναν και απο τιποτα, και ετρωγε ολοκληρες τις γατες με το κεφαλι, την ουρα, και ολες τις τριχες. Εποχες και αυτες...:rolleyes:
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
τα μπουλι τα βλεπω υπερβολικα .Μιλαμε για πολυ χαμηλο κεντρο βαρους με δυσαναλογο μεγεθος κορμου.
βλεπω σε καποιες φωτο και αρκετα με προβληματικους αγκωνες.
δεν την γνωριζω την φυλη και δεν εχω δει ποτε μπροστα μου μπουλι απλα λεω αυτο που βλεπω στις φωτο.
Μου φαινεται μια φυλη που την εξελλισουν μονο και μονο για εντυπωσιασμο.
Ποια η χρησιμοτητα της πρακτικα ?
Καμία.Το show off μόνο..
Δεν είναι τυχαίο οτι τα bullies κάνουν θραύση στις τάξεις των μαύρων της Αμερικής, που είναι και οι εκτροφείς τη συγκεκριμένης γραμμής στο μεγαλύτερό τους ποσοστό.


P.S.Αν δει κανείς το πρότυπο του American Pit Bull Terrier,τα bullies έχουν τα ακριβώς αντίθετα του προτύπου!
Δείτε πχ το site με τα bullies που linkare ο φίλος πιο πάνω ..όλα τα σκυλιά είναι κάπως έτσι
Χρησιμοτητα δεν εχουν και ενα σωρο αλλες φυλες. Μπορει καποιος να το θελει για συντροφο στο σπιτι και να το προτιμα λογω εμφανισης, ή να θελει να εντυπωσιαζει και να τραβαει τα βλεμματα. Το θεμα ειναι κατα ποσο αυτη η εκτροφη επηρρεαζει δυσμενως την υγεια και την καθημερινοτητα του σκυλου. Αν δεν συμβαινει αυτο, τοτε ειναι μια εντυπωσιακη για πολλους(εμφανισιακα τουλαχιστον) φυλη. Κατι σαν μποντυ μπιλντερ, ας πουμε...

Εδω θελω να τονισω οτι οι φωτογραφιες αν εχουν τραβηχτει με συγκεκριμενο τροπο, δειχνουν εναν σκυλο πολυ πιο ογκωδη και εντυπωσιακο απο οτι πραγματικα ειναι. Αν δηλαδη δουμε τον σκυλο ζωντανα απο το πλαϊ, η κατα μηκος απο πανω, δεν θα φανταζει τοσο φαρδυς και μεγαλοκέφαλος οσο οταν τον βλεπουμε μονο απο μπροστα και ζουμαρισμενο-κροπαρισμενο.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Άν είχε χρησιμότητα θα μπορούσαμε ίσως να δικαιολογήσουμε την εκτροφή.
Αλλά να μην έχει καμία απολύτως χρησιμότητα και να τα εκτρέφουν μόνο επειδή μοιάζουν γαμάτα και πολύ "bullies" να ούμε είναι ανοησία.
Τα ξέρεις ICE,είσαι γνώστης και είχες κιόλλας pits δε νομίζω να διαφωνείς μ'αυτό ..
Και άλλες φυλές δεν έχουν κάποια χρησιμότητα αλλά με αντικειμενικά κριτήρια δε νομίζω να υπάρχει άλλος σκύλος με τόσα λάθος πράγματα πάνω του.
Επίσης αυτό που λες για τις φωτογραφίες ναι έχει βάση αλλά ..αυτοί που εκτρέφουν η θέλουν να αγοράσουν θέλουν αυτήν ακριβώς την υπερβολή!Να έχει ταιράστιο ογκώδες κεφάλι,πλατύ στήθος σαν βαρέλι και να δείχνει όσο πιο bad ass γίνεται στη μούρη ..
Αν δεν ήθελαν την υπερβολή αυτή θα επέλεγαν τα στανταρ APBT!
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και αλλες φυλες απο τις 200 δεν εχουν καμια χρησιμοτητα για πολλους, αλλα εκτρεφονται για την εμφανιση τους και ως pet.
To bully με αυτα που εχει μεσα, ας πουμε οτι θα μπορουσε να κανει σωματοφυλακη...
Συμφωνω για τα περι υπερβολης και εντυπωσιασμου οπως εγραψα και παραπανω οσο αφορα τους λογους για τους οποιους τα επιλεγουν οι περισσοτεροι.
Αλλα, δεν μπορουμε να αφορισουμε. Για καποιους ισως ειναι υπερβολη και το staff συγκρινοντας το με κατι εντελως lite και παει λεγοντας...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Δεν αφοριζουμε καμια φυλη ,την γνωμη μας λεμε.Εννοειται πως σε καποιους αρεσουν και για αυτο υπαρχουν σαν φυλη.
Η απορια μου ειναι δηλαδη οτι τα μπουλις ειναι σκυλοι συντροφιας?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Σιγουρα η πλειονοτητα επιλεγει εναν τετοιο σκυλο για εντυπωσιασμο και για την υπερβολη που τον χαρακτηριζει στην διαπλαση. Απο εκει και περα δεν βλεπω γιατι δεν θα μπορουσε να ειναι σκυλος συντροφιας για καποιον. Οπως καθε σκυλος ετσι και αυτος αναλογα με τον ιδιοκτητη του θα πορευθει στην ζωη του...
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
το εχω ξαναγραψει οτι τα bullies ειναι σιγουρα πιο χρησιμα απο τα english bulldog και με λιγοτερα προβληματα
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
η διαφορα ειναι οτι τα αγγλικα μπουλντογκ ειναι μια πολυ παλια φυλη που βοηθησε πολλες φυλες μετεπειτα .Χρησιμοτερα απο τα Α.Μπουλντογκ?
Αυτα οταν βγηκαν ειχαν ενα θεμα μια αποστολη, καλη η κακη, δεν ειναι το ζητουμενο πλεον.
Τα μπουλις ειναι μια νεα φυλη και λεω για πιο λογο δημιουργειται μια τετοια φυλη.Δεν την κατακρινω απλα εχω αυτην την απορια.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
η διαφορα ειναι οτι τα αγγλικα μπουλντογκ ειναι μια πολυ παλια φυλη που βοηθησε πολλες φυλες μετεπειτα .Χρησιμοτερα απο τα Α.Μπουλντογκ?
Αυτα οταν βγηκαν ειχαν ενα θεμα μια αποστολη, καλη η κακη, δεν ειναι το ζητουμενο πλεον.
Τα μπουλις ειναι μια νεα φυλη και λεω για πιο λογο δημιουργειται μια τετοια φυλη.Δεν την κατακρινω απλα εχω αυτην την απορια.
Δυστυχως πολλες φορες εχουμε ολοι μας το κολλημα με "τις παλιες φυλες".Ναι μεν μας αρεσει η Ιστορια αλλα απο την αλλη πολλες φορες καταδικαζουμε οτι καινουργιο παει να βγει η εχει βγει χωρις λογο...
Ας σκεφτουμαι μονο οτι σημερα αν παει να δημιουργηθει μια νεα φυλη θα υπαρχουν πιο πολλες αρνητικες αντιδρασεις παρα θετικες χωρις λογο οταν σημερα μπορει πιο ευκολα και με την τεχνολογια να εξετασθουν τα σκυλια και οι μιξεις για μια νεα φυλη απο οτι πριν 100 χρονια..Η πριν απο 50 χρονια....

Τα Μπουλντογκ ειναι παλια φυλη με Ιστορια αλλα η αληθεια ειναι οτι με τα Bully μοιαζουν(αλλωστε ειναι μερος τους στην δημιουργια)...Πανω κατω τα ιδια σκυλια βλεπω εγω και μαλλον πιο κινητικο το Bully..

Σε καθε περιπτωση καθε σκυλι ειναι ξεχωριστο...Σε πολλες φυλες μπορει ο καθενας να βλεπει λαθη ωτσοσο μπορει να κανουμε και λαθος πολλες φορες...Λαθος εκτιμηση...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
κανενα κολλημα με τις παλιες φυλες .Το μονο κολλημα που εχω ειναι οι Ελληνικες φυλες πλεον.
Γραφω για τον τροπο και τις αναγκες που δημιουργηθηκε το αγγλικο μπουλντογκ σε σχεση με το μπουλι.Τοτε λεω υπηρχε μια αναγκη τωρα ποια ειναι για το μπουλι?
Καλοπροαιρετα ρωταω:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3