Πιτμπουλ και μορφολογία


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Eγω νομιζω οτι ο καθενας εχει την δικη του ερμηνεια.....
Και για μενα ο ορος ο Bulldog ειναι μια πιο γενικη εννοια παρα η ιδια η φυλη του Αγγλικου Bulldog..
Αλλωστε υπαρχουν πολλα Bulldog αναγνωρισμενα η μη...
Alapaha blue blood bulldog
American bulldog
Catahoula Bulldog
French Bulldog
Ca de Bou(Mallorquin Bulldog)
Old boston Bulldog
Kαι παει λεγοντας.....
Μην ξεχναμε επισης κατι σημαντικο...Τα Πιτμπουλ πριν χρονια τα "Λακοσκυλα" Bulldog τα αποκαλουσαν...

όλες όμως με προσδιοριστικό.
το τι εννοούμε εμείς δεν σημαίνει και τι είναι κυνολογικά ορθό!!
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Ακριβως. Ακομα και εδω: http://bulldogbreeds.com/ διαχωριζονται τα Bulldogs, και δεν αναφερεται ως σκετο Bulldog το αγγλικο...

Θα ηθελα αν μπορει ο tangerin να μας δειξει που αναφερεται επισημως διαφορετικα, για να εχουμε πιο σφαιρικη εικονα.
http://www.akc.org/breeds/bulldog/
 








ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ok. Το αγγλικο αναφερεται ως σκετο Bulldog. Ισως θα επρεπε να υπαρξει επεξαργασια πανω σε αυτο. Και τα άλλα ως Bulldogs αναφερονται και υπαρχει συγχιση. Νομιζω οτι το http://bulldogbreeds.com/ καλα τα διατυπωνει λαμβανοντας υπ οψην τις τωρινες συνθηκες με τις τοσες αλλες φυλες που χρησιμοποιουν τον όρο διαχωριζοντας τα. Αλλα το δεχομαστε και αυτο...:cool:
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
όλες όμως με προσδιοριστικό.
το τι εννοούμε εμείς δεν σημαίνει και τι είναι κυνολογικά ορθό!!
Η λεξη κυνολογικα ορθο απο που προκυπτει?Απο ΑΚC,UKC κ,τ.λ?
Κυνολογικα ορθο δεν υπαρχει τιποτα αν μιλησουμε με βαση την Ιστορια...
Κυνολογικα ορθο συμφωνα με τα "θελω" καποιων ισως ναι..
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Ok. Το αγγλικο αναφερεται ως σκετο Bulldog. Ισως θα επρεπε να υπαρξει επεξαργασια πανω σε αυτο. Και τα άλλα ως Bulldogs αναφερονται και υπαρχει συγχιση. Νομιζω οτι το http://bulldogbreeds.com/ καλα τα διατυπωνει λαμβανοντας υπ οψην τις τωρινες συνθηκες με τις τοσες αλλες φυλες που χρησιμοποιουν τον όρο διαχωριζοντας τα. Αλλα το δεχομαστε και αυτο...:cool:
αυτό δεν είναι κυνολογικη ομοσπονδία,ένα site είναι που ο κατασκευαστής του ίσος να θεώρησε γράφοντας το έτσι θα διεκόλυνε το site και τίποτα παραπάνω.δεν μπορεί να θεωρηθεί επίσημο επειδή το γραφει english.
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
αυτό δεν είναι κυνολογικη ομοσπονδία,ένα site είναι που ο κατασκευαστής του ίσος να θεώρησε γράφοντας το έτσι θα διεκόλυνε το site και τίποτα παραπάνω.δεν μπορεί να θεωρηθεί επίσημο επειδή το γραφει english.
Δεν ειπα οτι ειναι το επισημο, ειπα οτι σωστα κανει και το διαχωριζει λαμβανοντας υπ οψην τις τωρινες συνθηκες και την πληθωρα των φυλων.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ορθό=σωστό, ξέρω πολύ καλά τι είπα
Η λεξη κυνολογικα ορθο απο που προκυπτει?Απο ΑΚC,UKC κ,τ.λ?
Κυνολογικα ορθο δεν υπαρχει τιποτα αν μιλησουμε με βαση την Ιστορια...
Κυνολογικα ορθο συμφωνα με τα "θελω" καποιων ισως ναι..
tangerin, Ο Master δεν ρωτησε για το ορθό τι σημαινει και απο που προκυπτει, αλλα για το κυνολογικα...Eκει πηγαινε το ''ομοσπονδιακα'' που υπεθεσα εγω...χαχαχα, οσοι μας διαβαζουν και εχουν μαλλια, θα τα χασουν! :p:D
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Πριν 70 χρονια τα Πιτ(Λακοσκυλα) τα λεγανε Bulldog.Πολυ πριν ολοι αυτοι FCI,AKC δωσουν στο Αγγλικο Bulldog την ονομασια σκετο Bulldog....
View attachment 29041
Iστορικα δεν υπαρχει τιποτα ορθο....
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
αυτό το "κα ντε μπού" κάθε φορά που το διαβάζω πέφτω κάτω στα γέλια!!!! μα είναι όνομα αυτό πάλι??????
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ok. Το αγγλικο αναφερεται ως σκετο Bulldog. Ισως θα επρεπε να υπαρξει επεξαργασια πανω σε αυτο. Και τα άλλα ως Bulldogs αναφερονται και υπαρχει συγχιση. Νομιζω οτι το http://bulldogbreeds.com/ καλα τα διατυπωνει λαμβανοντας υπ οψην τις τωρινες συνθηκες με τις τοσες αλλες φυλες που χρησιμοποιουν τον όρο διαχωριζοντας τα. Αλλα το δεχομαστε και αυτο...:cool:
Το οτι υπαρχουν δεκαδες αλλοι τυποι bulldog (καθε 4-5 χρονια καποια νεα γραμμη βγαινει), δε σημαινει οτι θα πρεπει να αλλαξει το επισημο ονομα του πρωτου bulldog που αναγνωριστηκε με αυτο το ονομα ...και με τα staffy πολλοι μπερδευονται,παροτι εχουν διαφορετικα ονοματα ...ας ξεμπερδευτουν :D

Το ονομα δεν εχει μεγαλη σημασια ομως ... το πρωτο bulldog γραφτηκε στο AKC το 1886 και σημερα (125 χρονια μετα και δεκαδες αλλους τυπους bulldog αργοτερα) , το bulldog ειναι απο τους πιο δημοφιλεις σκυλους συντροφιας στην Αμερικη και αυτο το γεγονος ελαχιστα εχει να κανει με το αν λεγεται bulldog ή british bulldog (εμενα τουλαχιστον δε με επηρεασε στην επιλογη μου και δε θα επαιρνα πχ american bulldog επειδη ειναι και αυτο ενα απο τα bulldog)
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Αν ημουν 15 χρονων και ηθελα εναν εκφραστικο σκυλο , ανθρωποκεντρικο για να γουσταρει και την παρεα μου , υγιη και αθλητικο για να ασχολουμαι στην πλατεια τα απογευματα , θα επερνα " pure " pit ουτε αμσταφ ουτε τιποτα αλλο .
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
σαν τα χιόοοοοοονιααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!

15 χρονο με πίτ όμως? είναι έτοιμος ο ψυχισμός του 15χρονου να κοινωνικοποιήσει σωστά και να τιθασέψει τυχών "άσχημες τάσεις" ?
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Εχω δει πολυ ωριμοτερες στασεις σε διοργανωσεις αγωνων απο παιδια 7-18 χρονων που προπονω απο οτι εχω δει απο τους γονεις τους
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
υπάρχει αυτό που λές σίγουρα
κατα μέσο όρο όμως ,πέρα απο τα παιδιά που προπονείς,τα 15χρονα που έχω στο μυαλό μου ,πως να στο πώ?δεν θα έρχονταν να τα προπονήσεις !!!!!!!!!!
αν αυτό λέει κάτι :lol:

μάλλον θα προτιμούσαν να πάνε πλατεία και να πουλάνε μούρη με το big bad dog τους
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3