Πληροφορίες για το θέμα φύλαξη


Nikos.89dog

New Member
30 Μαϊου 2016
3
0
34
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!!!
Καταρχάς είμαι καινούριο μέλος και μιας που είναι το πρώτο μου ποστ πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους διαχειριστές αλλά και στα μέλη για την εκπληκτική βοήθεια που έχουν παρέχει σε πολλά σκυλοπροβλήματα πολύ καιρό τώρα.Πρίν απο 6 μήνες αγόρασα ένα καθαρόαιμο πιτμπουλάκι τον Δία όπου τότε ήταν 35 ημερών.Επίσης έχω υιοθετήσει απο την φιλοζωική ακόμα 2 ημίαιμα σκυλάκια τον Μήτσο(το κάθε κοκκαλο του ειναι και άλλη ράτσα) και την Ζήνα(ημιάιμο ποιμενικό), η πληροφορία δίνεται για να μην σχολιαστεί απο κάποιους οτι αγόρασα σκύλο μόνο και μόνο για τη ράτσα κτλπ κτλπ κτλπ. μου άρεσε απο μικρό η συγκεκριμένη ράτσα και γιαυτό επέλεξα να ''ζήσω'' μαζί της.
Τα ερωτήματα μου λοιπόν είναι δύο και παρακαλώ οι απαντήσεις να είναι απο άτομα που θέλουν να με βοηθησουν και όχι να με ειρωνευτούν.1) Πόσα κιλά θα φτάσει ο μικρός μου; αυτή την στιγμή είναι 15 κιλά 6 μηνών,είναι καλά για την συγκεκριμένη ράτσα ή χρειάζεται κάποια αλλαγή στην τροφή; θέλει κάποια παραπάνω βοήθεια; Ρώτησα την κτηνίατρο μου και μου είπε οτι είναι μια χαρά.. αλλά εγώ είμαι δύσπιστος.. 2/ Καταλαβαίνω οτι ένας σκύλος εάν έχει απο την φύση του ανεπτυγμένο το ένστικτο του φύλακα θα γίνει άριστος σε αυτόν τον τομέα και οτι εάν θέλω να κάνω τον Δία φύλακα θα πρέπει να τον πάω σε εκπαιδευτή αλλιώς μπορεί να κάνω κάποιο λάθος εάν προσπαθήσω μόνος μου.Γιαυτό λοιπόν θέλω να μου πεί εάν ξέρει κάποιος τι δεν πρέπει να κάνω ώστε να μην γίνει φύλακας δλδ κάποιοι μου λένε οτι εάν το χαιδεύεις πολύ δεν θα γίνει (πραγμα το οποιο δεν πιστευω) κάποιοι άλλοι το αντίθετο..Γνωρίζει κάποιος κάτι που μπορεί να κάνω και το σκυλάκι να μην γίνει ένας καλός φύλακας απο μόνος του; δλδ να επηρεάσω ας πούμε το ενστικτο του αρνητικα; ο Δίας μένει μέσα στο σπίτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα και να τους χαίρεσαι όλους ομαδικώς!! :D
'Οπως είπες κι εσύ, θα πρέπει να πας σε εκπαιδευτή. Ψάξε, μην βιαστείς (ούτως ή άλλως έχεις καιρό μέχρι να είναι σε ηλικία για εκπαίδευση φύλαξης:D), ο εκπαιδευτής θα στις λύσει όλες τις απορίες. Μια συμβουλή που μπορώ να σου δώσω, κοινωνικοποίησε τον, να αποκτήσει όσο πιο πολλές εμπειρίες μπορεί αλλά με προσοχή ούτως ώστε να αποφύγεις όσο γίνεται τις φοβίες. Και να θυμάσαι ότι ένα σκυλί που ορμάει και γαβγίζει και στον αέρα που φυσάει ΔΕΝ είναι φύλακας...

ΥΓ: Καμιά φωτογραφιούλα της αγέλης θα δούμε;
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Να τα χαίρεσαι τα σκυλιά σου και τα τρία!

1. Το πιτμπουλάκι σου, αν είναι καθαρόαιμο, πρέπει να έχει Pedigree, που θα σου καθορίσει χοντρά-χοντρά και το τελικό του μέγεθος. Αρα λοιπόν, αυτός που στο πούλησε, θα πρέπει να ξέρει να σου πει. Βέβαια έχει ήδη κάνει μια τουλάχιστον εγκληματική πράξη, που στο έδωσε 35 ημερών. Απαγορεύεται διά νόμου. Και βέβαια, αν δεν είναι εκτροφέας και δεν έχει εκδόσει Pedigree, έχει κάνει και μια εγκληματική γέννα.

2. Τα πιτμπουλάκια, δεν έχουν έτσι κι αλλιώς, από την φύση τους, ένστικτο φύλαξης. Αγαπάνε πολύ τους ανθρώπους. Και επί αυτού, θα πρέπει να σε ενημερώσει ο δημιουργός του.

Οτιδήποτε άλλο, καλό θα είναι, να το συζητήσεις από κοντά, με έναν εκπαιδευτή.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Είσαι βέβαιη πως έχουν pedigree τα pitbull Μαρία; Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;
 
  • Like
Reactions: mareco


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Φίλε,τα πιτ μπουλ εξ όσων γνωρίζω δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για φύλαξη.Όπως ανέφερε και η mareco,ο χαρακτήρας τους δεν έχει εκείνα τα στοιχεία που θα το χαρακτήριζαν φύλακα.
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@Nikos.89dog Εξαρτάται τι εννοείς φύλακας. Αν ζεις σε διαμέρισμα, σίγουρα θα σε ξυπνήσει αν κάποιος είναι έξω απο την πόρτα. Αν τύχει και είναι και ο σκύλος έξω, το πιο πιθανό είναι να τον αρχίσει ο άλλος στο παιχνίδι και να φύγουν μαζί για καμία τσάρκα, (αν δεν στον σκοτώσει)..
Κατα τα άλλα, δύναμη και ενέργεια να έχεις να ιδρωνεις γιατι θα σε λιώσει και κυριολεκτικά αλλά και με τα κολπάκια του ;)
 
  • Like
Reactions: myEnzo and Orilis




mixalis1990

Well-Known Member
1 Απριλίου 2016
54
92
33
φίλε νικο αν δεν έχεις δει προγονούς δεν ξέρεις ποσά κιλά θα παει...λόγο πωλών παραμέτρων η φυλή έχει πολύ μεγάλες αποκλίσεις..και παίζουν διάφορα αν μιλάμε για καθαρό είναι καθαρό apdt και η 2 γόνοι η είναι κάποιο από τα 2 amstaff..αν παίζει amstaff θα παρει μαλών παραπάνω κιλα...οσο για φύλακας δεν νομίζω να γίνει δεν είναι ενφυτο η φύλαξη..σωματοφυλακας ναι άλλα φύλακας χλωμό!!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και κάτι ακόμα.
Όταν κάποιος δηλώνει ερωτευμένος με κάτι και μάλιστα εδώ και χρόνια, οφείλει το λιγότερο να ξέρει τι είναι αυτό με το οποίο είναι ερωτευμένος. Όταν δεν γνωρίζει τα βασικά χαρακτηριστικά αυτού που είναι ερωτευμένος, μόνο έρωτας δεν είναι αυτό.
Φίλε @Nikos.89dog φιλική συμβουλή να το χαιδευεις πολύ το κουτάβι σου και να χαρείς την μικρή και συνάμα χαριτωμένη κουταβοπεριοδο, να το κοινωνικοποιησεις σωστά και αν δεν γίνει καλός φύλακας δεν έγινε και τίποτα βρε αδερφέ.
 


Nikos.89dog

New Member
30 Μαϊου 2016
3
0
34
Ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας!Εκτιμάω όλες τις απόψεις και τις συμβουλές !!! (τον μικρό τον πήρα 35 ημερών επειδή ο τύπος μου είπε οτι είναι 50ημερων αργότερα που πήγα στον κτηνίατρο μου είπε οτι είναι περίπου τόσο)
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ο άλλος;;;;;ποιος άλλος;;;;;απο που το πήρες;;;;
Να σου ζήσουν και να περάσετε όμορφα πολλα πολλα χρονια.
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σωματοφυλακή δλδ μπορει;;;
αν καταλαβει οτι ο θείος που βλεπει εχει κακες προθεσεις για τον μπαμπα ή την μαμα μπορεί :) το θεμα ειναι να μην νομιζει οτι παιζουν και χοροπηδαει χαρουμενος αριστερα δεξια :D
 


mixalis1990

Well-Known Member
1 Απριλίου 2016
54
92
33
Σωματοφυλακή δλδ μπορει;;;
είναι ποιο εύκολο να γίνει σωματοθυλακας από θύλακας..ναι πάντα μιλάμε με εκπαίδευση όπως όλοι η σκύλοι αλώστε που θέλουμε κάτι ποιο εξειδικευμενο
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
είναι ποιο εύκολο να γίνει σωματοθυλακας από θύλακας..ναι πάντα μιλάμε με εκπαίδευση όπως όλοι η σκύλοι αλώστε που θέλουμε κάτι ποιο εξειδικευμενο
Δεν πιστευω οτι μπορει να κανει ουτε σωματοφύλακη αλλα οκ!!Δεν θα επιμείνω κιολας!!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
είναι ποιο εύκολο να γίνει σωματοθυλακας από θύλακας..ναι πάντα μιλάμε με εκπαίδευση όπως όλοι η σκύλοι αλώστε που θέλουμε κάτι ποιο εξειδικευμενο
σε αυτεςτις φυλές πρεπει να αποφευγουμε να γυριζουμε τον σκυλο στον ανθρωπο , σαν φυλη δεν ειναι καχυποπτη και δεν κανει για φυλαξη.
Το να την γυρίσουμε στον ανθρωπο σημαινει οτι θα χασει την εμπιστοσυνη και μπορει το αποτελεσμα να ειναι εκρηκτικό μη διαχειρισιμο και σιγουρα επικίνδυνο.
Υπαρχουν τοσες φυλες για αυτην την δουλεια.
Τωρα εχουμε ενα σκυλι με θαρρος , αφοβο, αθλητικό αν καταλαβει οτι κινδυνευει ο ανθρωπος του τοτε μπορει να δωσει και την ζωη του ;) αλλά δεν ειναι αυτη η δουλεια του
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
θα το επηρεάσεις πολύ αρνητικα αν δεν το κοινωνικοποιήσεις με ανθρώπους, σκυλια, γατες...καντο φιλο με ολους τωρα που είναι μικρος ....
χαιδεψε το και ασε τις αηδιες ότι το χάιδεμα μπορει να τον κανει κακο φυλακα.μη τα ακους αυτά.
φυλαξη θα κανεις αφου εχει βασικη υπακοή στο αριστο και μετα από 1.5 χρονο.
αν κανει φυλαξη θα γινει ενας καλος φυλακας (αν η εκπαιδευση είναι καλη και το σκυλι δειξει να ανταποκρίνεται σωστα)αλλα δεν είναι η καλυτερη φυλη για αυτό
αν ηθελες φυλακα για αυτή τη δουλεια ας επαιρνες μαλινουα-ποιμενικο κτλ.
αλλα αν θες να νιώθεις καποια ασφαλεια και α ξερεις ότι αν γινει κατι το σκυλι θα ανταποκριθεί ναι είναι οκ.(με εκπαιδευση σωστη ξαναλεω γιατι πολύ μπερδευουν τη φυλαξη με το να γαυγιζει όταν περναει καποιος απεξω )
 


mixalis1990

Well-Known Member
1 Απριλίου 2016
54
92
33
σε αυτεςτις φυλές πρεπει να αποφευγουμε να γυριζουμε τον σκυλο στον ανθρωπο , σαν φυλη δεν ειναι καχυποπτη και δεν κανει για φυλαξη.
Το να την γυρίσουμε στον ανθρωπο σημαινει οτι θα χασει την εμπιστοσυνη και μπορει το αποτελεσμα να ειναι εκρηκτικό μη διαχειρισιμο και σιγουρα επικίνδυνο.
Υπαρχουν τοσες φυλες για αυτην την δουλεια.
Τωρα εχουμε ενα σκυλι με θαρρος , αφοβο, αθλητικό αν καταλαβει οτι κινδυνευει ο ανθρωπος του τοτε μπορει να δωσει και την ζωη του ;) αλλά δεν ειναι αυτη η δουλεια του
ναι σιγουρα δεν ειναι το αστερι σε αυτη τι δουλεια..συγκρινα απλα τις 2 εργασιες
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
σε αυτεςτις φυλές πρεπει να αποφευγουμε να γυριζουμε τον σκυλο στον ανθρωπο , σαν φυλη δεν ειναι καχυποπτη και δεν κανει για φυλαξη.
Το να την γυρίσουμε στον ανθρωπο σημαινει οτι θα χασει την εμπιστοσυνη και μπορει το αποτελεσμα να ειναι εκρηκτικό μη διαχειρισιμο και σιγουρα επικίνδυνο.
Υπαρχουν τοσες φυλες για αυτην την δουλεια.
Τωρα εχουμε ενα σκυλι με θαρρος , αφοβο, αθλητικό αν καταλαβει οτι κινδυνευει ο ανθρωπος του τοτε μπορει να δωσει και την ζωη του ;) αλλά δεν ειναι αυτη η δουλεια του
Εξαιρετικη απαντηση μπραβο!
 
  • Like
Reactions: vek


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δεν πιστευω οτι μπορει να κανει ουτε σωματοφύλακη αλλα οκ!!Δεν θα επιμείνω κιολας!!
χαχα γατακι

επειδη το εχεις ξεκιινησει ολο το στορυ λαθος εχονντας ενα α ποιμενικο αλλα πηρες πιτ γιανα κανεις φυλακα και επειδη εκειι θα καταληξεις στο τελος αποδεδειιγμενα....υπαρχουν απειρα βιινντεο σε φβ κλπ με πιτ που κανουν φυλαξη,που δαγκωννουν φορμες,που ειναιι πριονια.

θα τα εχεις δει ολα αυτα λογικα
ε πως κανουν αυτοι;;;;;;;;;;;ακιβως αυτα ανα μην κανειις καιι ναν αποβαλεις τηνιδεα απο το μυαλο σου οτι θα ειναι φυλακας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3