Πλησιάζει η στείρωση...


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλησπέρα σε όλους...

Σε μία βδομάδα από σήμερα θα πάμε να μας δει ο γιατρός μας, να κάνουμε και τις γενικές μας εξετάσεις, έτσι ώστε να μπορέσουμε να προγραμματίσουμε τη στείρωση της Νεφέλης!

Η αλήθεια είναι οτι έχω αγχωθεί, μιας και είναι το πρώτο μου σκυλί που θα υποβληθεί σε αυτή την επέμβαση.
Ο γιατρός μας, μας έχει καθησυχάσει, αλλά και πάλι σκέφτομαι το ζόρι που θα τραβήξει και γίνεται κόμπος το στομάχι μου!!
Μου είπε οτι για λίγες μέρες θα πρέπει να την ανεβοκατεβάζω αγκαλιά από τους καναπέδες και ασανσέρ για να πηγαίνουμε για τις ανάγκες της.
Με ανησυχεί επίσης, το οτι έχουμε 2 σταθερά αδέσποτα έξω από την πόρτα μας, τα οποία χοροπηδάνε πάνω της μόλις την δούνε και κατσικιάζει και αυτή. Aυτό πως μπορώ να το αποτρέψω;;

Τέλος, πόσο καιρό μετά την επέμβαση θα μπορούμε να επιστρέψουμε στις κανονικές μας βόλτες και στις κατσικιές μας;;

(Ελπίζω να μη μου παχύνει μόνο μετά τη στείρωση, γιατί τη θέλω fit!! :p )

Ο πρώτος της οίστρος ήρθε 17/02/2015 και τελείωσε 20/03/2015 και είναι 14 μηνών.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
σχετικα με τα αδεσποτα ..
στελνεις τον εναν πακετο στους ιδιοκτητες του και τους απειλεις οτι αν τον ξανα αφήσουν εξω μονο του θα τους τον παρω και θα τον δωσω για υιοθεσια.
τον αλλο του περνας λουρι πριν βγεις εξω και για οσο διαστημα ειναι εξω η νεφελη ,ενας κραταει τη νεφ, ο άλλος τον αζορ, και τον λυνεις οταν ξαναμπει η νεφελη μεσα....
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Όσον αφορά τον Ψύλλο, δε τους καίγεται καρφί. Εδώ τους έλεγα οτι θα τον κομματιάσει ο 40κιλος όσο έσερνε η άλλη και ούτε κουνήθηκαν να έρθουν να τον πάρουν. Μη σου πω θα χαρούν αν τον δώσω για υιοθεσία.
Για τον Αζόρ, καλή ιδέα. Αυτό θα κάνουμε..
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
και όσο για το βαρος μην σε νοιαζει καθολου, την λόρυ την εχω πιο φιτ από ποτε, και την τρεχω και στο μινιμουμ χρονικο διαστημα...
μου φαινεται τον Ψυλλο θα τον βγαλουμε καμια φωτογραφια για αγγελια γιατι πολύ μαγκεψαν. κανονικα θα επρεπε να παμε βουρ για καταγγελια αλλα μετα θα λυσσαξουν και ολοι οι υπόλοιποι για να τους υποστηριξουν....:sick:
 
  • Like
Reactions: Lavernne


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Θέλει λίγο προσοχή για να μην κάνει καμιά κοίλη στο σημείο της τομής. Αποφεύγουμε λοιπόν τις κατσικιές. Εγώ θα πρόσεχα να μην κάνει τρέλες για δυο τρείς μήνες, ίσως και λίγο παραπάνω, βόλτες βέβαια κανονικά. Τα ράμματα είναι εσωτερικά τα περισσότερα και αυτά που μένουν έξω πέφτουν σε μερικές μέρες, αν μείνει κανένα το κόβει ο γιατρός.
Αν δεις ότι αρχίσει να παίρνει βάρος μειώνεις τροφή. Δεν αφήνεις να ξεφύγει.
Ξεχνάς τι γράφει το τσουβάλι σε γραμμάρια, έτσι κι αλλιώς είναι ενδεικτικό, και ταΐζεις εμπειρικά.
Καλή επιτυχία.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όπως αναφέρθηκε μην φοβάσαι το θέμα κιλά. Οι δικές μου δεν πήραν. Θέλει απλά λίγη παραπάνω ίσως προσοχή αλλά αν κάνεις ότι πρέπει δεν θα έχεις θέμα.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Όσον αφορά τα κιλά, με ανησυχεί διότι η μικρή κάνει "ταξιδάκια" στον πρώτο όροφο, που μένουν οι γονείς μου. Όσο και αν έχουμε μαλώσει, όσο και αν έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, της δίνουν χαζομάρες και τρώει. Αυτό φοβάμαι πιο πολύ!
Αν παρόλα αυτά τη δω να ανεβαίνει κιλά, θα της μειώσω τροφή, όπως είπατε.

Για τις κατσικιές, επίσης φοβάμαι τον πατέρα μου. Την αφήνει να παίζει με τους γαμπρούς και πολλές φορές δε την προσέχει όσο θα ήθελα. Κουβέντα δε σηκώνει, γιατί κλασικά, τα ξέρει όλα! :mad::censored:
Αν καταλάβω οτι δε την προσέχει όσο θα του πω οτι χρειάζεται, θα κοπούν οι επισκέψεις στους παππούδες μέχρι να αναρρώσει πλήρως η μικρή!


Εγώ θα πρόσεχα να μην κάνει τρέλες για δυο τρείς μήνες, ίσως και λίγο παραπάνω, βόλτες βέβαια κανονικά. Τα ράμματα είναι εσωτερικά τα περισσότερα και αυτά που μένουν έξω πέφτουν σε μερικές μέρες, αν μείνει κανένα το κόβει ο γιατρός.
2-3 μήνες;; τόσο πολύ θα μας πάρει για να επιστρέψουμε στα παλιά καλά μας κατσικοπαίχνιδα;; :oops:

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Lavernne το πιο σωστό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου, ότι κι αν λέμε εμείς.

Προσωπικά οι 2-3 μήνες μου φαίνονται υπερβολικά πολλοί. Vasgial τους προτείνεις για την περίπτωση κήλης; Πώς θα δημιουργηθεί εφόσον έχουν επουλωθεί τα πάντα πολύ νωρίτερα από τους 2-3 μήνες;
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Lavernne το πιο σωστό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου, ότι κι αν λέμε εμείς.

Προσωπικά οι 2-3 μήνες μου φαίνονται υπερβολικά πολλοί. Vasgial τους προτείνεις για την περίπτωση κήλης; Πώς θα δημιουργηθεί εφόσον έχουν επουλωθεί τα πάντα πολύ νωρίτερα από τους 2-3 μήνες;
Eφόσον είμαι ψυχωτική και για το παραμικρό τον ζαλίζω, νομίζω πως ότι μου γράψετε εδώ θα τεθεί σαν ερώτηση την Τρίτη που θα πάμε για να της κάνει τις εξετάσεις.
Όπως είπα και πιο πάνω, δεν έχω κάνει ξανά στείρωση σε ζώο δικό μου ή αδέσποτο και έχω πλήρη άγνοια της κατάστασης πριν, κατά τη διάρκεια και μετά.

Όσες συμβουλές μου δώσετε, είναι κέρδος για μένα μιας και θα είμαι πιο χαλαρή και δε θα αγχώνω και τη μικρή! :)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το ότι έχει επουλωθεί και μπορεί να αφαιρέσει και τα τυχόν εναπομείναντα ράμματα δεν σημαίνει ότι οι ιστοί είναι στην κατάσταση που ήταν πριν το χειρουργείο. Χρειάζονται χρόνο. Για νορμάλ καταστάσεις όπως βόλτες μπορείς από τις πρώτες μέρες έχοντας υπ' όψιν σου ότι υπάρχει και μια φρέσκια τομή.
Ίσως 3 μήνες να είναι πολύς χρόνος όμως εγώ θέλω να ειμαί σίγουρος.
Δεν γνωρίζω και την ένταση του παιχνιδιού της αλλά εμείς στα νιάτα μας είχαμε πολύ έντονο ταπεραμέντο. Στην πρώτη στείρωση πριν 14 χρόνια και επειδή ο τότε γιατρός ήξερε τι διάολος ήταν τόσο μου είχαν πει και τόσο πρόσεξα. Στη δεύτερη δεν ρώτησα και ακολούθησα της ίδιες οδηγίες.
Σαφώς και ο πλέον αρμόδιος να δώσει οδηγίες και συμβουλές είναι ο γιατρός.
Εγώ γιατρός δεν ειμαι απλά μετέφερα την προσωπική μου εμπειρία.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Όσα έχω στειρώσει, δικά μου και αδέσποτα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Συνήθως αμέσως μετά την επέμβαση προσέχουν και μόνα τους γιατί τραβάνε/πονάνε τα ράμματα, οπότε δεν κάνουν απότομες κινήσεις. Θέλει να όντως να τα προσέχεις να μην τρέχουν και χοροπηδάνε τις πρώτες μέρες (θέλει προσοχή και στις σκάλες, στην πολύ αρχή), αλλά όχι και για μήνες, τουλάχιστον σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες και συμβουλές ιατρών. Πολλές φορές καταλαβαίνουν και τα υπόλοιπα σκυλιά ότι κάτι διαφέρει, και απέχουν από μόνα τους από παιχνίδι και ενοχλήσεις, τουλάχιστον για τις πολύ πρώτες μέρες.

Οι έξτρα ερωτήσεις που μου έρχονται για να κάνεις στον γιατρό σας, είναι αν προτείνει "χωνί" (ελισαβετιανό κολάρο) και αν ναι, αν έχει εκείνος ή πρέπει να το προμηθευτείς από pet shop. Κάποιοι γιατροί βάζουν ταινία στην τομή, και έτσι γλιτώνεις το ελισαβετιανό. Τουλάχιστον αν υπάρχει κάποιος στο σπίτι συνέχεια, γιατί αν μείνει ώρα μόνη της και είναι πολύ επίμονη, μπορεί να καταφέρει να βγάλει την ταινία.

Και αν θεωρεί σκόπιμες και τις βιοχημικές, εκτός των γενικών εξετάσεων. Είναι μικρή σε ηλικία, και δεν ξέρω αν έχετε κάνει ήδη γενικό τσεκαπ ως τώρα, αν όχι ίσως δεν θα ήταν κακή ιδέα με την ευκαιρία της στείρωσης. Δύσκολα θα έχει κάποιο θέμα σε τόσο μικρή ηλικία, αλλά μιας και λες ότι είσαι ψυχωτική :)

Γενικά μην παρααγχώνεσαι, γιατί μπορεί να την δεις περισσότερο πεσμένη από το κανονικό και δεν θα είναι από την στείρωση, αλλά γιατί καταλαβαίνει ότι λειτουργείς σαν να συμβαίνει κάτι "φοβερό".

Καλή επιτυχία!
 
  • Like
Reactions: spyv and Lavernne


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Στην πρώτη στείρωση πριν 14 χρόνια και επειδή ο τότε γιατρός ήξερε τι διάολος ήταν τόσο μου είχαν πει και τόσο πρόσεξα. Στη δεύτερη δεν ρώτησα και ακολούθησα της ίδιες οδηγίες.
Ίσως εκεί είναι η διαφορά τότε. 14 χρόνια είναι πολλά. Η πρώτη στείρωση που έκανα σε σκύλο ήταν πριν σχεδόν 8 χρόνια, και ήδη δεν έχει καμία σχέση με τις πρόσφατες. Στο μέγεθος της τομής, στον τρόπο που ράβουν κλπ. Ίσως έχει να κάνει και με αυτό, αλλά και με το σύστημα του κάθε γιατρού.

Γι'αυτό το πιο σωστό είναι όντως οι συμβουλές του δικού της γιατρού, που σίγουρα θα αφορούν τις δικές του εμπειρίες και τον τρόπο που στειρώνει εκείνος.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Όσα έχω στειρώσει, δικά μου και αδέσποτα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Συνήθως αμέσως μετά την επέμβαση προσέχουν και μόνα τους γιατί τραβάνε/πονάνε τα ράμματα, οπότε δεν κάνουν απότομες κινήσεις. Θέλει να όντως να τα προσέχεις να μην τρέχουν και χοροπηδάνε τις πρώτες μέρες (θέλει προσοχή και στις σκάλες, στην πολύ αρχή), αλλά όχι και για μήνες, τουλάχιστον σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες και συμβουλές ιατρών. Πολλές φορές καταλαβαίνουν και τα υπόλοιπα σκυλιά ότι κάτι διαφέρει, και απέχουν από μόνα τους από παιχνίδι και ενοχλήσεις, τουλάχιστον για τις πολύ πρώτες μέρες.

Οι έξτρα ερωτήσεις που μου έρχονται για να κάνεις στον γιατρό σας, είναι αν προτείνει "χωνί" (ελισαβετιανό κολάρο) και αν ναι, αν έχει εκείνος ή πρέπει να το προμηθευτείς από pet shop. Κάποιοι γιατροί βάζουν ταινία στην τομή, και έτσι γλιτώνεις το ελισαβετιανό. Τουλάχιστον αν υπάρχει κάποιος στο σπίτι συνέχεια, γιατί αν μείνει ώρα μόνη της και είναι πολύ επίμονη, μπορεί να καταφέρει να βγάλει την ταινία.

Και αν θεωρεί σκόπιμες και τις βιοχημικές, εκτός των γενικών εξετάσεων. Είναι μικρή σε ηλικία, και δεν ξέρω αν έχετε κάνει ήδη γενικό τσεκαπ ως τώρα, αν όχι ίσως δεν θα ήταν κακή ιδέα με την ευκαιρία της στείρωσης. Δύσκολα θα έχει κάποιο θέμα σε τόσο μικρή ηλικία, αλλά μιας και λες ότι είσαι ψυχωτική :)

Γενικά μην παρααγχώνεσαι, γιατί μπορεί να την δεις περισσότερο πεσμένη από το κανονικό και δεν θα είναι από την στείρωση, αλλά γιατί καταλαβαίνει ότι λειτουργείς σαν να συμβαίνει κάτι "φοβερό".

Καλή επιτυχία!
Σκάλες μας τις απαγόρευσε για τουλάχιστον 10-15 μέρες. Εμείς ήμαστε στο ισόγειο, οπότε δεν έχουμε θέμα. Απλά όταν θα είναι να την πάμε στους γονείς μου, θα παίρνουμε το ασανσέρ.

Για χωνί μου είπε οτι δε θα χρειαστεί να βάλουμε. Είναι εσωτερικά τα ράμματα και πως δεν είναι απαραίτητο. Η μικρή πολύ σπάνια μένει μόνη της, και όταν γίνεται αυτό κοιμάται.
Αλλά, εννοείται πως μετά την επέμβαση θα βρίσκεται κάποιος μαζί της συνέχεια (δε μπορώ να πάρω και άδεια από τη δουλειά για να μένω εγώ στο σπίτι).

Εξετάσεις κάναμε το Μάρτιο και ήταν όλα άψογα. Οπότε μου είπε πως θα κάνουμε γενικές τώρα και αυτό γιατί εγώ είμαι υπερβολική και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Επειδή την είχα υιοθετήσει με ερλίχεια, κάνουμε συχνά εξετάσεις για να ελέγχουμε την κατάσταση.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!! Θα φροντίσω να μπω σε λειτουργία "εισπνοές-εκπνοές" εκείνες τις μέρες!! χαχα :)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ίσως εκεί είναι η διαφορά τότε. 14 χρόνια είναι πολλά. Η πρώτη στείρωση που έκανα σε σκύλο ήταν πριν σχεδόν 8 χρόνια, και ήδη δεν έχει καμία σχέση με τις πρόσφατες. Στο μέγεθος της τομής, στον τρόπο που ράβουν κλπ. Ίσως έχει να κάνει και με αυτό, αλλά και με το σύστημα του κάθε γιατρού.

Γι'αυτό το πιο σωστό είναι όντως οι συμβουλές του δικού της γιατρού, που σίγουρα θα αφορούν τις δικές του εμπειρίες και τον τρόπο που στειρώνει εκείνος.
Η τομή της Λάρας δεν έχει καμία σχέση με την τομή που έκαναν στην Ίσιδα 8 χρόνια μετά.
Η Λαρά στειρώθηκε επειγόντως λόγω πειομητρας, αφού αν ψηλαφίσεις την κοιλιά της νιώθεις το εσωτερικό μεταλικό ράμμα.
Σίγουρα σήμερα τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά.
 
  • Like
Reactions: Xotikouli


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Lavernne ξέχασα και 1-2 δευτερεύοντα, αλλά πρακτικά θέματα.

Κατά τη διάρκεια της επέμβασης, χορηγείται ορός. Ο ορός θα την κάνει να θέλει να κατουρήσει όταν ξυπνήσει. ΠΟΛΥ. Και ίσως όχι μόνο την πρώτη φορά, μπορεί να ουρήσει πάλι σύντομα μετά, και ξανά μεγάλη ποσότητα. Μην τρομάξεις! Και καλού κακού μην την βάλεις κατευθείαν στο αυτοκίνητο όταν την πάρεις, δες πρώτα αν θέλει να κατουρήσει.

Η νάρκωση όπως καταλαβαίνεις θα την κάνει κοτόπουλο. α. Μην στεναχωρηθείς, είναι φυσιολογικό να πηγαίνει σαν μεθυσμένη. β. Να ξέρεις ότι σπάνια μεν (τουλάχιστον δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει), αλλά είναι πιθανό η νάρκωση να της προκαλέσει παραισθήσεις. Μην φανταστείς ότι είναι κάτι που μπορεί να το περιμένεις μέρες μετά. Ή πριν κοιμηθεί εντελώς ή αμέσως μετά (που λογικά δεν θα είσαι μπροστά όταν την ξυπνάνε).

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΑΣ
 
Last edited:


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Lavernne ξέχασα και 1-2 δευτερεύοντα, αλλά πρακτικά θέματα.

Κατά τη διάρκεια της επέμβασης, χορηγείται ορός. Ο ορός θα την κάνει να θέλει να κατουρήσει όταν ξυπνήσει. ΠΟΛΥ. Και ίσως όχι μόνο την πρώτη φορά, μπορεί να ουρήσει πάλι σύντομα μετά, και ξανά μεγάλη ποσότητα. Μην τρομάξεις! Και καλού κακού μην την βάλεις κατευθείαν στο αυτοκίνητο όταν την πάρεις, δες πρώτα αν θέλει να κατουρήσει.

Η νάρκωση όπως καταλαβαίνεις θα την κάνει κοτόπουλο. α. Μην στεναχωρηθείς, είναι φυσιολογικό να πηγαίνει σαν μεθυσμένη. β. Να ξέρεις ότι σπάνια μεν (τουλάχιστον δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει), αλλά είναι πιθανό η νάρκωση να της προκαλέσει παραισθήσεις. Μην φανταστείς ότι είναι κάτι που μπορεί να το περιμένεις μέρες μετά. Ή πριν κοιμηθεί εντελώς ή αμέσως μετά (που λογικά δεν θα είσαι μπροστά όταν την ξυπνάνε).

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΑΣ
Πριν λίγο καιρό κάναμε ηρεμηση για να βγάλουμε ξυλάκι από το αυτί της, οπότε είμαι προετοιμασμένη για την κοτοπουλίασή της όσον αφορά το μετα τη ναρκωση!

Για την ούρηση θα το έχω στο μυαλό για να είναι ήρεμη και η μικρή και να μη ζοριστει!

Επειδή με ξέρει ο κτηνίατρος της, μου είπε ότι θα με πάρει να πάω να την παραλάβω μόνο αφού ξυπνήσει η νεφ και είναι έτοιμη για το σπίτι!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
και κατι ακομα, όταν στειρωσα την πρωτη μου θηλυκια , επειδή με καταλαβε ο γιατρος οτι τραβηξα μεγαλη φρικη, επι δυο μερες μετα ειμασταν συνεχως στο τηλέφωνο και δεν διαμαρτυρήθηκε καν ο φουκαρας. δηλαδη τηλεφωνα του και βασανιζε τον αφοβα:sneaky:
*για να καταλαβαινουν και οι υπόλοιποι με την λαβέρν πηγαίνουμε στον ίδιο κτηνιατρο και εχουμε γινει κλίκα.

επίσης φροντισε να εχεις λιγο κοτοπουλάκι στο σπιτι να της βρασεις σε περίπτωση ανάγκης, η μπέλλα μετα την στειρωση εκανε απεργεια πεινας καιδεν αγκιζε καθολου την ξηρα . από την άλλη η λόρυ μετα την στειρωση με το που ξυπνησε από τη ναρκωση , ορμιξε και τσακισε κατευθειαν το φαί της και αφησε και εμενα και τον ντοκτορ αφωνους
 
  • Like
Reactions: Lavernne


D

Deleted member 14614

Guest
Βρε Lavernne μην ανησυχείς, είναι καθαρά υπόθεση ρουτίνας! :)

Αυτό με τα αδέσποτα είναι ένα θέμα, η αλήθεια είναι. Μήπως να δοκίμαζες να τα αποσπάσεις με καμιά λιχουδιά?
Όσον αφορά τους γονείς, πες τους ότι ο γιατρός προειδοποίησε ότι απαιτείται τεράστια προσοχή, γιατί είναι πολύ σοβαρή επέμβαση και να προσέχουν. :p
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Εμένα η δικιά μου δύο μέρες ήταν σαν πτώμα αλλά μετά σαν να μην έγινε τίποτα.
Ο γιατρός μου είχε πει για μια εβδομάδα να την προσέχω να μην τρεχει-παιζει-ανεβαινει σκαλες κτλ
Αυτο με τα αδεσποτα να το προσεξεις γιατι εκτος του οτι θα την πονέσουν (οπότε θα τα διωξει μόνη της γαυγιζοντας τους φαντάζομαι) μπορει να υπάρξει και κίνδυνος με τα ράμματα ίσως αν γίνει κάτι πιο αγαρμπο.
Πιστεύω μετα από δυο βδομαδες θα ναι τελειως καλα και ανετα θα κανει ο,τι θελει.

Υ.Γ. Μεγάλο ρόλο παίζουν και τα ράμματα. Εμένα ο δικός μου τα έκανε προς τα μέσα-εσωτερικά οπότε και επουλώθηκαν και πιο γρήγορα καθώς τα έγλειφε και δεν υπήρχε κίνδυνος να τα κόψει.

Υ.Γ. Για το αν παχαίνουν δεν το γνωρίζω, καθώς άλλοι λένε ότι είναι μύθος, ενώ άλλοι ότι ισχύει. Εμένα πάντως πάχυνε λίγο, αλλά νομίζω πως οφείλεται στο ότι σταμάτησα να την πηγαίνω για τρέξιμο, όπως συνήθιζα.

Όλα θα πάνε καλά!
 
  • Like
Reactions: Lavernne


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος παχαίνει από το φαΐ, δεν φουσκώνει μόνος του επειδή στειρώθηκε.
Οπότε αν παχύνει θα είναι επειδή κάποιος τον μπουκώνει παραπάνω απ΄όσο πρέπει...:rolleyes:
Αν είστε τέτοιοι τύποι προφανώς και ο σκύλος θα ξεφύγει...:)

Ταίζετε τα κουπάκια που πρέπει και δεν θα ξεφύγει ο σκύλος ποτέ. It's simple...