Πλησιάζει η στείρωση...


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
με ποιο δικαίωμα θα το δωσεις εσυ για υιοθεσία?????
Σε εμένα αναφέρεσαι και στον Αζορ;
Αν ναι, δε καταλαβαίνω ούτε εγώ το ύφος σου και τον τρόπο σου.
Ήταν ένα σκυλί αδέσποτο που το φρόντιζα και όταν τον δαγκωσαν τα σκυλιά 5 μήνες του έκανα τη θεραπεία του και τον πρόσεχα!
Δε βρέθηκε άνθρωπος να τον υιοθετήσει και τον υιοθετήσαμε εμείς!
Ποιό είναι το πρόβλημα σου;
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Σε εμένα αναφέρεσαι και στον Αζορ;
Αν ναι, δε καταλαβαίνω ούτε εγώ το ύφος σου και τον τρόπο σου.
Ήταν ένα σκυλί αδέσποτο που το φρόντιζα και όταν τον δαγκωσαν τα σκυλιά 5 μήνες του έκανα τη θεραπεία του και τον πρόσεχα!
Δε βρέθηκε άνθρωπος να τον υιοθετήσει και τον υιοθετήσαμε εμείς!
Ποιό είναι το πρόβλημα σου;
οχι συγγνώμη δεν αναφέρομαι σε εσένα..

αναφέρομαι στην Ioanna a η οποία στο αρχικό πόστ λεει με υφακι να τους πεις πως αμα το ξαναδω ελεύθερο θα το δώσω για υιοθεσία..

ποια είανι αυτή που κάνει τέτοια νταβατζιλίκα δηλαδη
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Ορίστε;;; Με το δικαίωμα ότι το βρήκε, το φιλοξένησε, το γιατροπόρεψε και δεν μπορεί να έχει δεύτερο σκύλο μόνιμα. Με ποιο δικαίωμα λες εσύ να μην του βρει οικογένεια;
(Άσχετο, ο Αζορ έχει οικογένεια, την καλύτερη που θα μπορούσε.)
Δεν καταλαβαίνω ούτε το ύφος σου ούτε την ερώτησή σου.
δεν εννούσα εκείνη, διάβασε τη διόρθωση
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
σχετικα με τα αδεσποτα ..
στελνεις τον εναν πακετο στους ιδιοκτητες του και τους απειλεις οτι αν τον ξανα αφήσουν εξω μονο του θα τους τον παρω και θα τον δωσω για υιοθεσια.
τον αλλο του περνας λουρι πριν βγεις εξω και για οσο διαστημα ειναι εξω η νεφελη ,ενας κραταει τη νεφ, ο άλλος τον αζορ, και τον λυνεις οταν ξαναμπει η νεφελη μεσα....
γιαυτο το σχόλιο λέω
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Με την @ioanna a γνωριζόμαστε και ξέρει και το σκυλί. Επίσης είμαστε εθελόντριες και οι δύο στη φιλοζωική.
Γνωρίζω το χιούμορ της και ας μη το καταλαβαίνουν οι αλλοι!
Το ένα δεσποζομενο, στο οποίο αναφέρεται, μακάρι να έβρισκε άλλους ιδιοκτήτες, αλλά ας μην επεκταθώ!
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμ βάζε, άνθρωπέ μου, κανένα quote να μην παίρνουμε τσάμπα ανάποδες! Πάντως δεσποζόμενο χωρίς συνοδό δεν νοείται από το νόμο. Το αρπάς, πας σε κτηνίατρο, αν είναι ατσιπάριστο έχεις κάθε δικαίωμα να το δώσεις για υιοθεσία. Αν είναι τσιπαρισμένο, βλέπεις αν έχει δηλωθεί απώλεια στον κτηνιατρικό σύλλογο (αυτό πριν αλλάξει χέρια η βάση δεδομένων, τώρα δεν ξέρω). Αν έχει δηλωθεί, επιστροφή στον ιδιοκτήτη του με συμβουλές πως να μην ξαναχαθει. Αν δεν έχει δηλωθεί απώλεια, έχεις το δικαίωμα να κάνεις μια καταγγελία ΝΑ(με το συμπάθειο) για εγκατάλειψη και φυσικά κάθε δικαίωμα να το κρατήσεις ή να το δώσεις για υιοθεσία.
 
Last edited:


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Mε ποιο δικαιωμα?
Με το δικαιωμα ενος ανθρωπου που νοιαζεται για ενα σκυλο για τον οποιο αδιαφορουν οι ιδιοκτητες του,σου φτανει αυτο?
και εσυ που ξέρεις οτι αδιαφορούν΄.

και αμα το εχασαν και το ψαχνουν??

ασε για τις περισσοτερες φιλοζωικές μην σχολιάσω. που μερικοι ΟΧΙ ολοι κανουν ευθανασία σε σκυλάκια επειδή δεν εχουν που να τα δώδουν

και που εχει τυχει σε μένα οταν εψαχνα να υιοθετησω, και δεν μου εδιναν ρατσες γιατι ηθελαν να τα ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ!!! και τα εδιναν σε οποιον τους εδινε ΧΡΗΜΑΤΑ,..

δεν κατηγορώ εσας αλλα το οτι ειστε από φιλοζωικές δε μου λεει τπτ
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Εμ βάζε, άνθρωπέ μου, κανένα quote να μην παίρνουμε τσάμπα ανάποδες! Πάντως δεσποζόμενο χωρίς συνοδό δεν νοείται από το νόμο. Το αρπάς, πας σε κτηνίατρο, αν είναι ατσιπάριστο έχεις κάθε δικαίωμα να το δώσεις για υιοθεσία. Αν είναι τσιπαρισμένο, βλέπεις αν έχει δηλωθεί απώλεια στον κτηνιατρικό σύλλογο (αυτό πριν αλλάξει χέρια η βάση δεδομένων, τώρα δεν ξέρω). Αν έχει δηλωθεί, επιστροφή στον ιδιοκτήτη του με συμβουλές πως να μην ξαναχαθει. Αν δεν έχει δηλωθεί απώλεια, έχεις το δικαίωμα να κάνεις μια καταγγελία Να (Με το συμπάθειο) για εγκατάλειψη και φυσικά κάθε δικαίωμα να το κρατήσεις ή να το δώσεις για υιοθεσία.
εχεις δικιο sorry
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
και εσυ που ξέρεις οτι αδιαφορούν΄.

και αμα το εχασαν και το ψαχνουν??

ασε για τις περισσοτερες φιλοζωικές μην σχολιάσω. που μερικοι ΟΧΙ ολοι κανουν ευθανασία σε σκυλάκια επειδή δεν εχουν που να τα δώδουν

και που εχει τυχει σε μένα οταν εψαχνα να υιοθετησω, και δεν μου εδιναν ρατσες γιατι ηθελαν να τα ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ!!! και τα εδιναν σε οποιον τους εδινε ΧΡΗΜΑΤΑ,..

δεν κατηγορώ εσας αλλα το οτι ειστε από φιλοζωικές δε μου λεει τπτ
Αν το έχασαν και το ψάχνουν θα το έχουν ήδη τσιπαρισμένο και θα έχουν δηλώσει απώλεια στις αρμόδιες αρχές.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Το σκυλί το συγκεκριμένο μένει δίπλα από το σπίτι μου, οπότε άσε με να ξέρω καλύτερα αν αδιαφορούν η αν το έχασαν.
Ούτε τσιπ έχει, ούτε καν περιλαίμιο τις περισσότερες μέρες.
Όταν είχε οίστρο η σκύλα μου, έκανα ολόκληρο σχέδιο για να βρω το τηλέφωνο τους και να τους πω ότι ένα άλλο αδέσποτο προσπαθεί να τους φάει (κυριολεκτικά) το σκυλί τους. Δεν ήρθε κάνεις τους να τον πάρει. Ούτε καν να δουν ότι είναι καλά. Είναι της άποψης οτι είναι κρίμα να έχεις το σκυλί δεμένο, είναι καταπίεση μου είχε πει ο γιος της ιδιοκτήτριας.
Ευτυχώς, τον μορτη τον ξέρουν όλοι στη γειτονιά και τον τραταρουν λιχουδιές και φαγητό και αυτός ξέρει από αυτοκίνητα.
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μια που ειστε μαζεμενες σε αυτο το νημα οι των φιλοζωικων να σας θεσω μια ενσταση μου...

εχει να κανει με την υποχρεωτικη στειρωση των σκυλιων ως απαραιτητη προυποθεση για την οποια υιοθεσια...αντιλαμβανομαι και κατανοω το σκεπτικο,αλλα εχετε υπ οψιν οτι χανετε κυριολεκτικα τεραστιο αριθμο πιθανων υποψηφιων,ειδικα αρσενικων ζωων,οι οποιοι παροτι δεν εχουν σκοπο να ζευγαρωσουν η να παρατησουν το ζωο, αποτρεπονται απο την συγκεκριμενη τακτικη...

ενας εξ αυτων ειμαι κι εγω,παροτι οπαδος της καθαροαιμιας,μα και εχουν προκυψει δυο περιπτωσεις πιθανης υοιθεσιας απο τις οποιες απετραπην λογω της υποχρεωτικης στειρωσης...

ξερω οτι δεν θελετε να παρετε το ρισκο της αναξελεγκτης αυξησης πληθυσμου,αλλα θεωρω οτι ενα 15λεπτο γενικης,χαλαρης σκυλοσυζητησης θα το εκανε υπολογισιμο σε βαθμο ανω του 80%...το υπολλειπομενο 20% θεωρω οτι αξιζει να παρθει εαν συνυπολογισετε τα πασιφανη και τεραστια,συγκριτικα,με την μη υιοθεσια οφελη..


θα βοηθουσε ,σε μεγαλο βαθμο ,επισης, τονα μην κανετε τον υποψηφιο να αισθανεται οτι περναει ανακριση τριτου βαθμου ,κατι το οποιο ειναι καθαρα θεμα χειρισμου...δεν μου εχει τυχει προσωπικα,αλλα μου εχουν μεταφερθει πολυ ασχημες εντυπωσεις απο συζτησεις υποψηφιων με μελη των κατα τοπους οργανωσεων,ακομη και αυτων που δεν ειχαν κανενα προβλημα με την υποχρεωτικη στειρωση...

θα ηθελα να ακουσω και την δικη σας αποψη μια και δεν εχω ποτε μιλησει ,επι των παραπανω με καποιο μελος φιλοζωικης...
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
μια που ειστε μαζεμενες σε αυτο το νημα οι των φιλοζωικων να σας θεσω μια ενσταση μου...
Μα το να μαζεψεις ενα σκυλί απο το δρομο και να το δώσεις για υιοθεσία με συμβόλαιο δεν σε κάνει ''των φιλοζωικών''.
εχει να κανει με την υποχρεωτικη στειρωση των σκυλιων ως απαραιτητη προυποθεση για την οποια υιοθεσια...αντιλαμβανομαι και κατανοω το σκεπτικο,αλλα εχετε υπ οψιν οτι χανετε κυριολεκτικα τεραστιο αριθμο πιθανων υποψηφιων,ειδικα αρσενικων ζωων,οι οποιοι παροτι δεν εχουν σκοπο να ζευγαρωσουν η να παρατησουν το ζωο, αποτρεπονται απο την συγκεκριμενη τακτικη...

ενας εξ αυτων ειμαι κι εγω,παροτι οπαδος της καθαροαιμιας,μα και εχουν προκυψει δυο περιπτωσεις πιθανης υοιθεσιας απο τις οποιες απετραπην λογω της υποχρεωτικης στειρωσης...

ξερω οτι δεν θελετε να παρετε το ρισκο της αναξελεγκτης αυξησης πληθυσμου,αλλα θεωρω οτι ενα 15λεπτο γενικης,χαλαρης σκυλοσυζητησης θα το εκανε υπολογισιμο σε βαθμο ανω του 80%...το υπολλειπομενο 20% θεωρω οτι αξιζει να παρθει εαν συνυπολογισετε τα πασιφανη και τεραστια,συγκριτικα,με την μη υιοθεσια οφελη..
Το οφελος για μια φιλοζωική είναι να δει λιγότερα ζώα να ψοφολογάνε στο δρόμο. Αν καταφερεις να σκεφτεις λογικά θα δεις οτι το στειρωμένο αδέσποτο είναι συμφερότερο από το μη στειρωμένο δεσποζόμενο (ειδικά αρσενικό)γιατί ,πίστεψέ με,και με 2 ώρες συζήτησης πάλι τίποτα δεν καταλαβαίνεις.
Όταν ζητάς να σου δώσουν σκυλί, δεν κάνεις παζάρια από πάνω.Παίζεις με τους όρους αυτού που σου το δίνει. Αν δεν σου αρέσει, πηγαίνεις και μαζευεις εσύ δικό σου από το δρόμο.
θα βοηθουσε ,σε μεγαλο βαθμο ,επισης, τονα μην κανετε τον υποψηφιο να αισθανεται οτι περναει ανακριση τριτου βαθμου ,κατι το οποιο ειναι καθαρα θεμα χειρισμου...δεν μου εχει τυχει προσωπικα,αλλα μου εχουν μεταφερθει πολυ ασχημες εντυπωσεις απο συζτησεις υποψηφιων με μελη των κατα τοπους οργανωσεων,ακομη και αυτων που δεν ειχαν κανενα προβλημα με την υποχρεωτικη στειρωση...
Δεν μιλάμε για σχέση πελάτη-υπαλλήλου για να υποχρεούται ο ένας να χειριστεί ευγενικά τον άλλο. Και δεν προλαβαίνετε να γινετε φιλαράκια να να αποφασίσει η φιλοζωική αν πληρείς τις προϋποθέσεις να υιοθετήσεις το ζώο τους.
θα ηθελα να ακουσω και την δικη σας αποψη μια και δεν εχω ποτε μιλησει ,επι των παραπανω με καποιο μελος φιλοζωικης...
Η άποψή μου είναι οτι η τακτική που ακολουθεί η κάθε φιλοζωική δεν είναι ούτε το πιο αποδοτικό ουτε το ευγενέστερο. Είναι αυτό που αντέχει να κάνει. Εχω κατηγορήσει και εγώ πολύ κόσμο και εντελώς άδικα.
Σου προτείνω λοιπόν Ράιν να μαζέψεις κάτι και να το δώσεις για υιοθεσία , να δεις εκ των εσω το θέμα, αφού σε ενδιαφέρει.
''Ένσταση'' έγραψες πιο πάνω και αναγκάζομαι να ακολουθήσω και εγώ την τεχνική του Τρύφωνα: ποιος είσαι και σε ποιούς κάνεις ενστάσεις ξανά;
 


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
@reinmeister2 Είναι που δεν έχεις πετύχει υποψήφιους ιδιοκτήτες να έχουν παπαγαλίσει όλες τις "σωστές" απαντήσεις (ναι θα το στειρώσω/δε θα το ζευγαρώσω, ναι θα έχω περίφραξη και/ή θα μεριμνώ να βγαίνει πάντα με το λουρί, ναι τα παιδιά μου θα τα ελέγχω να μην ανεβαίνουν καβάλα στο ζώο, ναι είχα Ν αριθμό σκύλων στο παρελθόν που όλοι τους ανεξαιρέτως πέθαναν από βαθιά γεράματα και και και...) και όταν ζητάς να δεις το ζώο λίγες εβδομάδες ή μήνες μετά, αρχίζουν οι δικαιολογίες 'το έδωσα στο γαμπρό μου στο χωριό', 'έφυγε και φοβήθηκα να σας το πω' (εννοείται χωρίς καν να έχουν βάλει ένα αφισάκι ότι χάθηκε), 'δε μπορώ σήμερα, μεθαύριο ή την άλλη εβδομάδα, αλλά το ζώο μια χαρά είναι', 'χάλασε η κάμερα στο κινητό μου και δε μπορώ ούτε φωτογραφία να σου στείλω' και στο τέλος επιμένοντας και μετά από διαπληκτισμούς, να βλέπεις ένα ζώο που εσύ ξέρεις με πόση προσπάθεια και έξοδα και στεναχώριες και κόπο το ξαναφέρνεις πίσω στη ζωή, να περνάει χειρότερα από αδέσποτο, μόνιμα δεμένο ή/και κακοποιημένο ή/και άφαντο! Ακούγεται τραβηγμένο, αλλά το τι κυκλοφορεί εκεί έξω δε λέγεται...

Σκέψου μόνο πόσο κουλός και ανενημέρωτος είναι ο μέσος ιδιοκτήτης σκύλου (και μετά σκέψου ότι τουλάχιστον οι μισοί είναι χειρότεροι από το μέσο όρο).

Κι εγώ το ίδιο με την @ioanna a θα σου προτείνω, μάζεψε ένα σκύλο απ' το δρόμο και ψάξε να βρεις σωστούς κηδεμόνες από το ευρύ κοινό ή απο αγγελία (και όχι ένα γνωστό σου που τυχαίνει να θέλει σκύλο, μιλάω για έναν ξένο άνθρωπο που γνωρίζεις τώρα), να δεις τα γούστα και μετά συζητάμε για το αν πρέπει να επιβάλλεται ή όχι η στείρωση. Και μόλις βρεις σπίτι για το πρώτο, υπολόγισε την ίδια διαδικασία 2 και 3 και 4 φορές την εβδομάδα ή το μήνα. Και αν δεν έχεις όχι ερωτηματολόγιο, αλλά Ιερά Εξέταση μπας και καλύψεις όσο περισσότερες πιθανότητες, εδώ είμαστε να το κουβεντιάσουμε.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και εγώ τη Άμπυ από φιλοζωική την υιοθέτησα και μέσα στο συμβόλαιο είναι η υποχρέωση στείρωσης. Είμαι υπέρ της στείρωσης κυρίως για το θέμα της πυομήτρας μιας και είναι πιο άμεσος κίνδυνος οπότε δεν είχα θέμα, αλλά και κατά να ήμουν εφόσον διάλεξα αυτό τον τρόπο απόκτησης σκύλου και πάλι δεν θα είχα θέμα μιας και ήξερα που έμπαινα. Το μόνο που διαπραγματεύτηκα ήταν η ηλικία στείρωσης, μιας και στην αρχή υπήρξε κουβέντα για στείρωση πριν την πρώτη περίοδο αλλά μπορέσαμε και συμφωνήσαμε για στείρωση μετά τον πρώτο οίστρο. Τους δικαιολογώ απόλυτα. Δεν ξέρουν με τι ανθρώπους έχουν να κάνουν, πόσο υπεύθυνοι είναι, αν θα τηρήσουν όσα λένε κλπ. Βρίσκουν κουτάβια πεταμένα επί καθημερινής βάσης επομένως θέλουν να διασφαλίσουν ότι από τα κουτάβια/σκύλους που δίνουν δεν θα υπάρξει και άλλη φουρνιά αδέσποτων. Μην παίρνεις τον εαυτό σου παράδειγμα. Εσύ είσαι υπεύθυνος (όπως και όλοι εδώ μέσα) και δεν θα άφηνες να γίνει κάτι. Ένα μεγάλο ποσοστό όμως δεν είναι ευαισθητοποιημένο, ενημερωμένο και υπεύθυνο. Επειδή λοιπόν η εκάστοτε φιλοζωική δεν γίνεται να τους σκανάρει όλους με τόση λεπτομέρεια αναγκαστικά έχει ένα καλούπι για να γλιτώσει τα χειρότερα. Πόσες φορές άλλωστε δεν έχουμε ακούσει "μα ήταν σε κήπο με πολύ ψηλή περίφραξη", "μα πρόσεχα αλλά μου ξέφυγε" κτλ;
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εξάλλου αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μόνο από όσα έχω ακούσει, και σε εκτροφέα όταν πας δεν σε περνάει από ανάκριση για να δει που θα δώσει το κουτάβι του; Ε και για τους εθελοντές κάπως έτσι, και πιο πολύ ίσως μιας και η υιοθεσία μπορεί να είναι πιο επιπόλαιη σκέψη από την αγορά όπου και έρευνα θα έχεις κάνει και χρήματα θα δώσεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3