Πλησιάζει η στείρωση...


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Το όλο ερωτηματολόγιο στο οποίο καλείται να απαντήσει ο εκάστοτε υποψήφιος ακούγεται πραγματικά σαν ''ανάκριση'' μόνο που αυτή η λέξη αποδίδει αρνητική σημασία στην προκειμένη περίπτωση, ενώ η διαδικασία γίνεται, κάθε άλλο, για καλό σκοπό...
Και δεν νομίζω πως υπάρχει άλλη λύση. Επισκέπτεσαι τον ενδιαφερόμενο στον χώρο του για να αξιολογήσεις και τις συνθήκες υπό τις οποίες θα ζει το σκυλί και έπειτα αρχίζεις την κουβέντα για να δεις τι ''σόι'' άνθρωποι είναι... αν και οι βασικές προθέσεις και τα στοιχεία του χαρακτήρα κάποιου φαίνονται από τα πρώτα κιόλας λόγια, απλά χρειάζεται να εμβαθύνεις για να δεις αν πληρούνται σημαντικές προϋποθέσεις. Δεν χρειάζεται να γίνεται σε έντονο κλίμα όλο αυτό...προσωπικά έχω πάει πολλές φορές σε σπίτια υποψήφιων με άλλα μέλη της φιλοζωικής ή ακόμη και με φίλους που έχουμε μαζέψει και έχουμε περιθάλψει κάποιο ζωάκι και όλα κύλησαν μια χαρά...απλώς ξεκινάς συζήτηση και θέτεις και ερωτήματα σε χαλαρά πλαίσια πάντα, ώστε να μην σε περάσει για πιεστικό ο άλλος...και είναι όλα καλά...

@noni_papa μην το έχεις και σίγουρο ότι η αγορά γίνεται και με μεγαλύτερη ευσυνειδησία απ' ότι η υιοθεσία. Όλα κρίνονται ανάλογα με τις περιστάσεις. Και από BYB να αγοράσει κάποιος πάλι θα τα ''ακουμπήσει'' χωρίς να ξέρει ότι θα τα κλάψει αργότερα που θα χρειαστεί να τα ξοδέψει τριπλά και τετραπλά για ένα σωρό προβλήματα υγείας του σκύλου που θα εμφανιστούν (ή απλά θα το σουτάρει, άλλο καπέλο αυτό). Από την άλλη, έχω γνωρίσει ανθρώπους οι οποίοι βάζοντας στη ζυγαριά υιοθεσία και αγορά σκύλου, κρίνουν πως εφόσον γίνει η απαραίτητη έρευνα η αγορά προσφέρει μεγαλύτερη σιγουριά για ένα υγιές ζώο μορφολογικά και από άποψη υγείας, ενώ η υιοθεσία ενδεχομένως να σημαίνει και σκύλος που θα έχει θέματα υγείας/συμπεριφοράς/ανασφάλειες κλπ. κλπ. Οπότε λαμβάνουν σοβαρότατα υπόψη την υιοθεσία, άσχετα από το χρηματικό ποσό...
Και έπειτα υπάρχει και το σκεπτικό που προβάλεις εσύ. Απλά θέλω να τονίσω πως τα πράγματα είναι διαφορετικά βάσει των κριτηρίων που λογαριάζει ο καθένας. Να ήξερες και πόσους έχω γνωρίσει με καθαρόαιμα από σούπερ αίματα με διπλώματα και παπλώματα τα οποία έζησαν τον ''χρυσό αιώνα'' της καλοπέρασης και πλέον τα τρώει το μπαλκόνι...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Βρε koda, έχω γνωρίσει λίγους ιδιοκτήτες καθαρόαιμων, με πεντιγκρί, από εκτροφέα κλπ κλπ, και σχεδόν όλους μέσω του φόρουμ. Μου κάνει εντύπωση να έχεις γνωρίσει "να ήξερες και πόσους" και να έχεις κρατήσει και τόσο στενή επαφή ώστε να ξέρεις ότι τα σκυλιά τα τρώνε τα μπαλκόνια... Βέβαια, θα μου πεις μένω Πάτρα, δεν μένω Αθήνα, εδώ τα καθαρόαιμα θα είναι λιγότερα...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ενας εξ αυτων ειμαι κι εγω,παροτι οπαδος της καθαροαιμιας,...
rein, τι εννοεις; δεν καταλαβαινω :).

υ. γ. κι εγω δεν ειμαι υπερ της στειρωσης, αλλα για να παρω τον ορφεα υποχωρησα. ο ορφεας ηταν ηδη στειρωμενος οταν επικοινωνησα με τη φιλοζωικη.
το ιδιο θα κανω παντως και οταν θα θελησω να υιοθετησω καποιον αλλο σκυλακο. νομιζω οτι δεν ειναι σπουδαιος λογος για να μην αποκτησεις αυτο που θελεις και ακομα σημαντικοτερα, για να αποκτησει ενας σκυλος μια καλυτερη ζωη.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
rein, τι εννοεις; δεν καταλαβαινω :).

υ. γ. κι εγω δεν ειμαι υπερ της στειρωσης, αλλα για να παρω τον ορφεα υποχωρησα. ο ορφεας ηταν ηδη στειρωμενος οταν επικοινωνησα με τη φιλοζωικη.
το ιδιο θα κανω παντως και οταν θα θελησω να υιοθετησω καποιον αλλο σκυλακο. νομιζω οτι δεν ειναι σπουδαιος λογος για να μην αποκτησεις αυτο που θελεις και ακομα σημαντικοτερα, για να αποκτησει ενας σκυλος μια καλυτερη ζωη.
αν το συνδυασεις με ευγονικη θα καταλαβεις...δεν αναφερομαι μονο στα σκυλια αλλα και στους ανθρωπους...

και πολυ καλα εκανες...αλλωστε σου εχω πει την γνωμη μου επ αυτου και στο νημα του ορφεα...

αν "κολλησεις" με ενα σκυλι δεν θα λαβεις τιποτα υπ οψιν...δεν αναφερομαι σε αυτες τις περιπτωσεις,αλλα στις περιπτωσεις που καποιος θα μπει στην διαδικασια της αποκτησης ζωου απο αυτες τις οργανωσεις...

ευχαριστω τους υπολοιπους,σχετικους με το θεμα, για τα σχολια τους...αυτο που ηθελα να μαθω το εμαθα...
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Kodagoshe καλά ναι σίγουρα υπάρχουν και άνθρωποι που θα πάνε σε κανονικό εκτροφέα, νόμιμο (εξάλλου σε τέτοιον εκτροφέα αναφέρθηκα και όχι σε ΒΥΒ) και στο τέλος δεν θα το φροντίζουν αν και δεν νομίζω ότι είναι πολλοί δεδομένου ότι, τονίζω για το σωστό εκτροφέα, θα έχουν φάει χρόνο σε έρευνα και θα ξέρουν τι και γιατί το θέλουν. Τώρα όσον αφορά σε αυτούς που πάνε σε ΒΥΒ είναι άλλη ιστορία. Κυρίως τα έφερα σε σύγκριση για να πω ότι όπως ο εκτροφέας (ο νόμιμος πάντα) έχει κάθε δικαίωμα να θέσει τις χίλιες ερωτήσεις στον υποψήφιο, έτσι μπορεί και ο εθελοντής της φιλοζωικής, μιας και εκείνος έχει φροντίσει το σκύλο προς υιοθεσία, και έχει ανησυχήσει για αυτόν, και θέλει να πάει στο καλύτερο δυνατό σπιτικό.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Βρε koda, έχω γνωρίσει λίγους ιδιοκτήτες καθαρόαιμων, με πεντιγκρί, από εκτροφέα κλπ κλπ, και σχεδόν όλους μέσω του φόρουμ. Μου κάνει εντύπωση να έχεις γνωρίσει "να ήξερες και πόσους" και να έχεις κρατήσει και τόσο στενή επαφή ώστε να ξέρεις ότι τα σκυλιά τα τρώνε τα μπαλκόνια... Βέβαια, θα μου πεις μένω Πάτρα, δεν μένω Αθήνα, εδώ τα καθαρόαιμα θα είναι λιγότερα...
Δεν χρειάζεται να διατηρούμε στενές επαφές για να το ξέρω...Γύρω στη γειτονιά τόσα χρόνια ανταλλαζω κουβέντες με όλο τον κοσμο. Θυμαμαι χαρακτηριστικά μια οικογένεια 2 στενά παρακάτω από μένα με εναν ελ. Ποιμενικό για τον οποίο και την δεν έκαναν για να τον αποκτήσουν. Εψαχναν επι μήνες εκτροφέα και οντως το σκυλι τελικά φαίνεται πολύ καλά μορφολογικά και απο άποψη υγείας..πλέον, 5 χρόνια αργότερα, περνάει τουλάχιστον 10 ώρες την ημέρα στο μπαλκόνι γιατί δεν είναι στειρωμενος και στο σπίτι καβαλάει πόδια και στη βόλτα λυσσαει με αρσενικά. Ή και ακόμη χειρότερα το μαλτεζακι μιας γειτονισσας που πριν από 3 χρόνια περηφανευόταν για το πεντιγκρι κλπ και πλέον το εχει κλεισμένο σε ένα δωμάτιο με την πόρτα της αυλιτσας ανοιχτή να βγαίνει έξω οπότε θέλει...χρυσοπληρωμενο αποτι μας έλεγε...
Μπορώ πρόχειρα να σου φέρω ως παραδειγματα τουλάχιστον 5 καθαρόαιμα ακόμη. Ένας που κάνει τα ίδια είναι και ενας ξάδερφος μου με το λυκοσκυλο του...

Φυσικακαι δεν εννοώ πως όλα είναι έτσι, προς Θεού..απλά είναι πολλά αυτά που είναι ΚΑΙ έτσι...περνάνε τα χρόνια και ξεθοριαζει στο μυαλό τους ή αξία των χρημάτων που έδωσαν. Γιατί προφανώς υπό τέτοιες συνθήκες συμβίωσης δεν νομίζω να νοιάζονται και ιδιαίτερα για τα σκυλια τους...κάποιοι μαλιστα θεωρούν πως τα σκυλια περνούν μια χαρα όπως είναι, θεωρούν δηλαδή τις συνθήκες ιδανικές...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@reinmeister2 φαντάσου τι περνάει κάποιος υποψήφιος, που μιλάει μαζί μου ε; Παρόλα αυτά, κι εγώ την έχω ψιλοπατήσει στο παρελθόν. Τώρα, ξέρω ακόμη καλύτερα!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@mareco ιλαρα?

@Kodagoshe

η καθαροαιμια η μη δεν εχει να κανει με το πως περναει το εκαστοτε ζωο...δεν αλλαζει κατι ,ειτε πληρωσεις ειτε οχι...οπως ειναι να ζησει το ζωο θα ζησει,ειτε περναει καλα , ειτε ασχημα...

προσωπικα ειχα απ ολα, καθαροαιμα και μη και απο γνωστους και φιλους που εχω επαφες,δεν αλλαζε κατι στην συμπεριφορα τους,οτι και να ειχαν...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ακριβώς επειδή δεν έχει να κάνει με την καθαροαιμία αλλά με το άτομο και στην περίπτωση αγοράς από εκτροφέα και στην περίπτωση υιοθεσίας από φιλοζωική καλό είναι να ελέγχεται μέσα από ερωτήσεις ο χαρακτήρας του υποψήφιου αγοραστή/ιδιοκτήτη για να αποκλειστούν όσο περισσότερο γίνεται οι ακατάλληλοι υποψήφιοι οι οποίοι θέλουν ένα σκύλο χωρίς ίσως να γνωρίζουν τις υποχρεώσεις τους ή χωρίς να θέλουν να τις καλύψουν.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@mareco ιλαρα?

@Kodagoshe

η καθαροαιμια η μη δεν εχει να κανει με το πως περναει το εκαστοτε ζωο...δεν αλλαζει κατι ,ειτε πληρωσεις ειτε οχι...οπως ειναι να ζησει το ζωο θα ζησει,ειτε περναει καλα , ειτε ασχημα...

προσωπικα ειχα απ ολα, καθαροαιμα και μη και απο γνωστους και φιλους που εχω επαφες,δεν αλλαζε κατι στην συμπεριφορα τους,οτι και να ειχαν...
Δεν καταλαβαίνω γιατί με έκανες ταγκ, είπα εγώ κάτι αντίθετο? Ισα-ίσα που έγραψα πως το ότι κάποιος αγοράζει καθαρόαιμο δεν εγγυάται ιδανικές συνθήκες διαβίωσης..το ιδιο και με την υιοθεσία...Όλα είναι βάσει κριτηρίων του καθένα είτε μιλάμε για καθαρόαιμο είτε για ημίαιμο...
Απλά τόνισα κάτι σε σχέση με το ποστ τη noni_papa, δεν νομίζω διαφωνώ κάπου με κανέναν...
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Μήπως σε έχει σαγηνεύσει ο τρόπος που γράφει τα συμπτυγμένα μηνύματά της και τη γουστάρεις rein?
 
  • Like
Reactions: reinmeister2






Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Μήπως σε έχει σαγηνεύσει ο τρόπος που γράφει τα συμπτυγμένα μηνύματά της και τη γουστάρεις rein?
Συμπτυγμενα....

Πολλούς τους κουράζουν τα μεγάλα μου ποστ. ..ίσως κάνω λάθος...Εγώ πάντως διαβάζω τα ποστ όλων ασχέτως μεγέθους εφόσον είναι ενδιαφέροντα..
 
  • Like
Reactions: spyv


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3