Ποιά τροφή;;;


alexnt

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2016
26
3
38
Καλησπέρα, νέος στο φόρουμ παρόλο που το σκυλακι μου είναι 12 χρόνων.
Γράφω γιατί μετά από κουβέντα με ένα φίλο σχετικά με τις τροφές και την τιμή τους μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.
Στη Λίντα, λοιπόν, που είναι 12χρόνων οπως είπα, 22 κιλά και στειρωμένη από τα 9 δίνω τα τελευταία χρόνια τη royal canin 10+. Πιο πριν περάσαμε από την αντίστοιχη 7+, arden grange senior, acana(adult) και proplan όταν ήταν μικρή.
Αυτό που μου είπε ο φίλος είναι ότι τα 60€/15kg που δίνω είναι πολλά για premium τροφή και στην ουσία πληρώνω το marketing της εταιρείας και οτι υπάρχουν super premium τροφές με τα ίδια λεφτά. Επίσης μου είπε οτι η διαφορά μεταξύ τους είναι οτι οι super premium έχουν πρώτο συστατικό το κρέας και οι άλλες τα σιτηρά και για να πω την αλήθεια προτιμώ να δίνω στο σκύλο μου κρέας. Εδώ και 2 μέρες ψάχνω να βρω μια καλύτερη τροφή από τη rc μέχρι τα 60€.
Γενικά ψωνίζω από το pet4u, όμως δεν τις έχει κατηγοριοποιημένες ως premium και super pr. και έχω μπερδευτεί λίγο.
http://www.pet4u.gr/skiloi/ksira-trofi-skilou/
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να επιλέξω από την παραπάνω λίστα μια super premium τροφή με την ίδια αναλογία ποσότητας-τιμής;
Αυτή που πρόσεξα περισσότερο είναι η sam's field, equilibrio και profine. Αυτές είναι καλύτερες από rc; Είναι super pr; Κάπου πήρε το μάτι μου οτι η πρώτη είναι ολιστική, ισχύει;
Την winner plus την ξέρει κανείς;; Τη βρίσκω 60€/18kg(αυτή μου πρότεινε ο φίλος και μου έιπε οτι είναι super premium).
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις..!
 


pioneelf

Active Member
2 Ιουλίου 2015
38
146
43
Sam's field και Profine είναι στην ουσία οι ίδιες τροφές.

Για εμένα οι καλύτερες στη κατηγορία των 50€.

Απο εκεί και πέρα νομίζω ότι για να ανέβεις κατηγορία πηγαίνεις στα 70+€,που υπάρχουν αρκετές πολύ καλές τροφές πχ Naturea,Platinum,Acana και άλλες.

Πάντως σίγουρα θεωρώ την RC υπερεκτιμημένη...
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλημέρα νομίζω ότι τ premium κ super είναι ένα μέσο marketing, εκεί έχω καταλήξει. Από προσωπική εμπειρία με τις τροφές αποκλείω rc (έχω ακούσει πολλά αρνητικά) κ Arden (τουλάχιστον για τ σκύλο μου). Η Acana θεωρώ από ο.σο έχω ψάξει (διαβάζοντας μόνη τ συστατικά στη σακούλα ούτε βγάζω συμπέρασμα, προτιμώ ν τ γυρεύω μέσα από ξένα κυρίως σελίδες πάνω στη τροφή) θεωρείται η καλύτερη κ αυτή δίνω στον Ωρίωνα.
 


alexnt

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2016
26
3
38
Sam's field και Profine είναι στην ουσία οι ίδιες τροφές.

Για εμένα οι καλύτερες στη κατηγορία των 50€.

Απο εκεί και πέρα νομίζω ότι για να ανέβεις κατηγορία πηγαίνεις στα 70+€,που υπάρχουν αρκετές πολύ καλές τροφές πχ Naturea,Platinum,Acana και άλλες.

Πάντως σίγουρα θεωρώ την RC υπερεκτιμημένη...
Δηλαδή εσύ φίλε μου ποιά δίνεις; Από τις 2 sams και profine ποιά θα έδινες; Έχεις πάρει ποτέ καποια από αυτές; Ρωτάω μήπως ξέρεις και για το γευστικό μέρος της υπόθεσης, θα το τρώει ή θα της το φέρω καπέλο; :D
Επιπλέον έστειλα mail στη sams και μου απάντησε οτι είναι super pr ολιστηκής προσέγγισης. Να έιναι το ίδιο και η profine;

Καλημέρα νομίζω ότι τ premium κ super είναι ένα μέσο marketing, εκεί έχω καταλήξει. Από προσωπική εμπειρία με τις τροφές αποκλείω rc (έχω ακούσει πολλά αρνητικά) κ Arden (τουλάχιστον για τ σκύλο μου). Η Acana θεωρώ από ο.σο έχω ψάξει (διαβάζοντας μόνη τ συστατικά στη σακούλα ούτε βγάζω συμπέρασμα, προτιμώ ν τ γυρεύω μέσα από ξένα κυρίως σελίδες πάνω στη τροφή) θεωρείται η καλύτερη κ αυτή δίνω στον Ωρίωνα.
Acana έδινα για κανα χρόνο όταν είχε πρωτοβγει αλλά τώρα δε θα βγαίνω εγώ αμα την πάρω...
Εκεί στα ξένα site λένε τπτ καλό για αυτές που προανέφερα, έχεις δει;
Επίσης θέλω να ρωτήσω αν ξέρουμε χώρα προέλευσης για αυτές της 2.
 
Last edited:


pioneelf

Active Member
2 Ιουλίου 2015
38
146
43
Εγώ δίνω Sam's κοτόπουλο εδώ και κανένα χρόνο και τις δοκιμαζω κιόλας τις κροκέτες την πρώτη φορά.Κοίτα,ειδικά χειμώνα που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από τροφή δεν προλαβαίνω να βάλω στο μπωλ.

Πάντως άν κάποια φορά χρειαστώ τροφή γρήγορα πηγαινω σε ενα πετσοπαδικο της γειτονιας και παίρνω ένα 3κιλο profine.Είναι ακριβώς η ίδια τροφή και αν δεν κάνω λάθος βγαίνει και απο το ίδιο εργοστάσιο.Μέχρι και η κροκέτα δλδ ολόιδια είναι.

Τώρα σκέφτομαι για αλλαγή να μετακομίσω για λίγο καιρό στην οικονομική σειρά της Naturea ,που είναι στην ίδια κατηγορία,για να αλλάξει και λίγο η γεύση τους.


http://www.samsfield.com/contact

http://www.profinepet.com/kontakt
 






spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
παιδια ξερει κανεις την BOSCH κ αν ναι μια γνωμη. Μου τη δινει ενας petshopas 35 ευρω περιπου
 




spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
το φανταζομαι γι αυτο ρωταω αν εχει κανεις εμπειρια. του δινω profine τωρα απλα ψαχνομαι για εναλλακτικες αν παει κατι στραβα. την bosch την βρισκω λιγο πιο φθηνα απο 50ευρω ιντερνεταδικα κ ρωταω αν αξιζει αυτη η διαφορα τιμης
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
το φανταζομαι γι αυτο ρωταω αν εχει κανεις εμπειρια. του δινω profine τωρα απλα ψαχνομαι για εναλλακτικες αν παει κατι στραβα. την bosch την βρισκω λιγο πιο φθηνα απο 50ευρω ιντερνεταδικα κ ρωταω αν αξιζει αυτη η διαφορα τιμης
Αναλόγως ποιο της Bosch. Έχει κάποια που είναι για πεταμα και έχει άλλες που είναι σχετικά καλες
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
@Captain hook , είναι εύκολο να μας πεις πια θεωρείς καλή και πια οχι. Έχω μπερδευτεί πολύ με το θέμα τροφή και η bosch ήταν στης υποψήφιες κυρίως λόγο της τιμής.
 
  • Like
Reactions: spawn1917


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
μονο η happy dog neusseland εχει το αποτελεσμα που θελω στο σκυλο μου και εχω δοκιμασει αρκετες συμπεριλαμβανομενης και της naturea. Επισης τη θεωρω best value for money με την τιμη της καπου στα 45€/12.5 κιλα.
 
  • Like
Reactions: Lefty!




alexnt

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2016
26
3
38
Εγώ δίνω Sam's κοτόπουλο εδώ και κανένα χρόνο και τις δοκιμαζω κιόλας τις κροκέτες την πρώτη φορά.Κοίτα,ειδικά χειμώνα που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από τροφή δεν προλαβαίνω να βάλω στο μπωλ.

Πάντως άν κάποια φορά χρειαστώ τροφή γρήγορα πηγαινω σε ενα πετσοπαδικο της γειτονιας και παίρνω ένα 3κιλο profine.Είναι ακριβώς η ίδια τροφή και αν δεν κάνω λάθος βγαίνει και απο το ίδιο εργοστάσιο.Μέχρι και η κροκέτα δλδ ολόιδια είναι.

Τώρα σκέφτομαι για αλλαγή να μετακομίσω για λίγο καιρό στην οικονομική σειρά της Naturea ,που είναι στην ίδια κατηγορία,για να αλλάξει και λίγο η γεύση τους.


http://www.samsfield.com/contact

http://www.profinepet.com/kontakt

Τελικά τη σαμς την τρώει με τα χίλια ζόρια. Δεν της αρέσει η γεύση μάλλον. Να μπώ στον κόπο να δοκιμάσω profine ή τσάμπα θα πάει; Αυτό που πρόσεξα στις 2 μάρκες, τουλάχιτσον για την κατηγορία senior, είναι ότι η sams δεν περιέχει χονδροϊτίνη κ γλυκοζαμίνη (μιας και συμπεριλάμβάνει στην ίδια κατηγορία light κ senior μαζί) και έτσι κι αλλιώς ήθελα να πάω σε profine senior (που είναι κατηγορία μόνη της και γι αυτό τις περιέχει). Απλά φοβάμαι μήπως και δεν την τρώει. Επίσης πρόσεξα οτι η pro senior έχει 12% λιπαρά σε αντίθεση με τη sams που έχει 9%. Μήπως αυτό την κάνει πιο γευστική; Πραγματικά δε θέλω να γυρίσω σε royal(για την οποία δεν τρελένεται αλλά την έτρωγε πιο εύκολα) και δεν ξέρω ποιά άλλη να δοκιμάσω. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf