Ποια είναι η καλύτερη τροφή;


meds-3

Member
16 Απριλίου 2016
12
3
38
Τώρα αν ανεβεις λίγο παραπάνω σε χρήματα 55€/12κιλ. Θα βρεις κι άλλες τροφές με καλύτερα συστατικά.
Εγω από αυτή την ηλικία είχα ξεκινήσει τη δικιά μου με την N&D low grain Adult και δύο χρόνια περίπου συνέχισε μαυτην...της κάθισε εξαιρετικά και γενικά πρόκειται για πολύ αξιόλογη τροφή
Απο οτι ειδα η N&D ,την οποία την ειχα τσεκάρει ,ξεφεύγει προς το παρόν αρκετά απο το μπατζετ ( η puppy 60€ τα 12 kg )καθώς ο σύντροφος μου εμεινε άνεργος και τα βγάζουμε λιγο δύσκολα πέρα ! Παντως ευχαριστώ για την πληροφορία αμα ξεκολλήσουμε απο την ανεργία να καταφέρουμε να την αγοράσουμε
 


meds-3

Member
16 Απριλίου 2016
12
3
38
Τώρα αν ανεβεις λίγο παραπάνω σε χρήματα 55€/12κιλ. Θα βρεις κι άλλες τροφές με καλύτερα συστατικά.
Εγω από αυτή την ηλικία είχα ξεκινήσει τη δικιά μου με την N&D low grain Adult και δύο χρόνια περίπου συνέχισε μαυτην...της κάθισε εξαιρετικά και γενικά πρόκειται για πολύ αξιόλογη τροφή
Απο οτι ειδα η N&D την οποία την ειχα τσεκάρει ξεφεύγει προς το παρόν αρκετά απο το μπατζετ ( η puppy 60€ τα 12 kg καθώς ο σύντροφος μου εμεινε άνεργος και τα βγάζουμε λιγο δύσκολα πέρα ! Παντως ευχαριστώ για την πληροφορία αμα ξεκολλήσουμε απο την ανεργία να καταφέρουμε να την αγοράσουμε
 


meds-3

Member
16 Απριλίου 2016
12
3
38
Πάντως, μιας και ξεφύγαμε από τις αρχικές τροφές που ρώτησε η θεματοθέτης, αν υπάρχει χρόνος για λίγο διάβασμα τον αρχικό καιρό και μετά καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής του σκύλου, η καλύτερη τροφή είναι το ωμό και το μαγειρευτό. Εννοείται και τα δύο προσαρμοσμένα στις διατροφικές ανάγκες του σκύλου.
. Ισχύει αλλα προϋποθέτει οπως είπες πολυ διάβασμα , χρονο κτλ οποίος τον εχει και μπορει να τα καταφέρει δεν ακούγεται άσχημο , αν κ κάποιοι υποστηρίζουν οτι το ωμο αγριεύει τα ένστικτα του ! Για τροφή ξηρά δεν εχεις κάποια πρόταση ετσι ;
 


meds-3

Member
16 Απριλίου 2016
12
3
38
Πάντως, μιας και ξεφύγαμε από τις αρχικές τροφές που ρώτησε η θεματοθέτης, αν υπάρχει χρόνος για λίγο διάβασμα τον αρχικό καιρό και μετά καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής του σκύλου, η καλύτερη τροφή είναι το ωμό και το μαγειρευτό. Εννοείται και τα δύο προσαρμοσμένα στις διατροφικές ανάγκες του σκύλου.
. Ισχύει αλλα προϋποθέτει οπως είπες πολυ διάβασμα , χρονο κτλ οποίος τον εχει και μπορει να τα καταφέρει δεν ακούγεται άσχημο , αν κ κάποιοι υποστηρίζουν οτι το ωμο αγριεύει τα ένστικτα του ! Για τροφή ξηρά δεν εχεις κάποια πρόταση ετσι ;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτό με τα ένστικτα είναι αστικός μύθος, και καλό είναι να μην μένουμε σε αυτά που "κάποιοι λένε"χωρίς να τα διασταυρώσουμε γιατί" κάποιοι " μπορούν να πουν από τη μεγαλύτερη αλήθεια μέχρι τα πιο επικίνδυνα πράγματα... Ευτυχώς είμαστε στην εποχή του ίντερνετ και της ελεύθερης διακίνησης της πληροφορίας οπότε μπορείς να τσεκάρεις την οποία αλήθεια των λόγων αυτών των κάποιων, φτάνει να χρησιμοποιήσεις την κρίση σου ώστε να ξεσκαρτάρεις την σοβαρή πληροφορία από την αρβύλα.

Για ξηρά, ειλικρινά δεν έχω να σου πω κάποια για καλύτερη γιατί... Καλύτερη είναι αυτή που "κάθεται καλά" στον σκύλο σου. Αυτό που χρειάζεται είναι να διαβάζεις το ταμπελάκι των συστατικών της τροφής. Όχι ότι κι αυτό είναι κάτι εύκολο... Αλλά αν σε ενδιαφέρει, μπορείς να διαβάσεις το λινκ αυτό για να έχεις στο νου σου να μην ξεγελαστείς: http://www.dogforum.gr/community/threads/Διάσπαση-συστατικών-Το-μεγάλο-κόλπο.30872/

Πάντως δεν είσαι η μόνη που την απασχολεί αυτό το θέμα. Αν βάλεις στην αναζήτηση (πάνω πάνω δεξιά, στον μεγεθυντικό φακό) να ψάξεις είτε με λέξη κλειδί την "τροφή", είτε τη λέξη "συστατικά" βγαίνουν πολλά πολλά αποτελέσματα. Μια τέτοια συζήτηση, από την αναζήτηση, που ξεκίνησε πριν από αρκετό καιρό, είναι αυτή. http://www.dogforum.gr/community/threads/Μέσος-ιδιοκτήτης-και-επιλογή-τροφής.3071/
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Tri




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
τα δικα μου με τα ωμα γιναν κροκοδειλα!δεν μπορω να τα μαζεψω!προχθες η μικρη μου εφαγε το πατζουρι!
τα δικά μου να δεις! μετά από μερικά ωμά κοτόπουλα τη νύχτα γίνονται βρικόλακες και μας πίνουν το αίμα...
 








koutsounaki

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
29
3
Αθήνα
Καλησπέρα! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια γιατί σκέφτομαι να αλλάξω την τροφή της σκυλίτσας μου σε κάτι πιο οικονομικό. Είναι 11 ετών περίπου. Μέχρι τώρα της έπαιρνα τροφή της TRAINER αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια εκ των eminent ή optima. Ποια η γνώμη σας για αυτές και επίσης αν κάποιος έχει να μου προτείνει μια οικονομική που να είναι καλύτερη δεκτό!

ΥΓ: ξέχασα να πω ότι είναι περίπου 5,5 κιλά
 






meds-3

Member
16 Απριλίου 2016
12
3
38
Καλησπέρα! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια γιατί σκέφτομαι να αλλάξω την τροφή της σκυλίτσας μου σε κάτι πιο οικονομικό. Είναι 11 ετών περίπου. Μέχρι τώρα της έπαιρνα τροφή της TRAINER αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια εκ των eminent ή optima. Ποια η γνώμη σας για αυτές και επίσης αν κάποιος έχει να μου προτείνει μια οικονομική που να είναι καλύτερη δεκτό!

ΥΓ: ξέχασα να πω ότι είναι περίπου 5,5 κιλά
Γεια χαρά ! Πλεον ξεκίνησα εδω κ καμια 20αρια μέρες και του δίνω την optilife και προς το παρόν βλεπω οτι ειναι καλη αλλα ειναι νωρίς ακομα ! Οταν τον πήρα του έδινα optima όμως οπως ειδα δεν εχει καλα συστατικά και δεν του αρεσε κιολας και ετσι πηγα στην eminent την οποία ειχα κ μεχρι πριν λίγες μέρες ! Απο τις 2 που πρότεινες ψηφίζω eminent
 
  • Like
Reactions: koutsounaki


koutsounaki

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
29
3
Αθήνα
Γεια χαρά ! Πλεον ξεκίνησα εδω κ καμια 20αρια μέρες και του δίνω την optilife και προς το παρόν βλεπω οτι ειναι καλη αλλα ειναι νωρίς ακομα ! Οταν τον πήρα του έδινα optima όμως οπως ειδα δεν εχει καλα συστατικά και δεν του αρεσε κιολας και ετσι πηγα στην eminent την οποία ειχα κ μεχρι πριν λίγες μέρες ! Απο τις 2 που πρότεινες ψηφίζω eminent
Σε ευχαριστώ! Το μόνο που φοβάμαι είναι οτι διαλέγοντας μια πιο φθηνή τροφή προκαλέσω προβλήματα νεφρικα ή στο πεπτικό της λόγω ηλικίας. Θα μπορούσα να πάρω πχ και την eminent ή κάποια άλλη οικονομική και να την ανακατεύω με αυτή που της δίνω τώρα; Έτσι θα μου βγει πιο οικονομικά αλλά ταυτόχρονα θα τρώει και αυτή ένα πλήρες γεύμα. Ή δεν ειναι σωστή για το σκυλί αυτή η μίξη;
(Σορι για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω μπερδευτεί με την ποικιλία από τα σχόλια και τις τροφές που βρήκα στο φορουμ)
 


meds-3

Member
16 Απριλίου 2016
12
3
38
Σε ευχαριστώ! Το μόνο που φοβάμαι είναι οτι διαλέγοντας μια πιο φθηνή τροφή προκαλέσω προβλήματα νεφρικα ή στο πεπτικό της λόγω ηλικίας. Θα μπορούσα να πάρω πχ και την eminent ή κάποια άλλη οικονομική και να την ανακατεύω με αυτή που της δίνω τώρα; Έτσι θα μου βγει πιο οικονομικά αλλά ταυτόχρονα θα τρώει και αυτή ένα πλήρες γεύμα. Ή δεν ειναι σωστή για το σκυλί αυτή η μίξη;
(Σορι για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω μπερδευτεί με την ποικιλία από τα σχόλια και τις τροφές που βρήκα στο φορουμ)
Χωρις να ειμαι σίγουρη νομιζω μια τροφή σταθερά ειναι καλυτερα για τα εντερικά κτλ η μίξη δεν κανει σταθερά τις εκκενώσεις του ! Δεν νομιζω να πάθει πρόβλημα εκτός κ αν πέσεις πολυ σε ποιότητα , όσους κ αν ρωτησα μου είπαν με μια μέτρια προς καλη ποιότητα ειναι ενταξει
 




Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
γειά σου @meds-3 ,εγώ της δικιάς μου της δίνω τη profine κ είμαι απόλυτα ικανοποιημένη! κ την puppy της έπαιρνα κ τώρα πλέον την adult. Το τρίχωμα της λάμπει,τα κακά της είναι στερεά κ όχι διάρροιες κτλ.Επίσης όταν τις αμολάει (τις ακούω) δεν μυρίζουν! αχχαχαχα σημαντικό στοιχείο για τη τροφή. της προσθέτω κ μια κουταλιά ελαιόλαδο,κάνει καλό στο τρίχωμα της.αυτό που λες για την αναπνοή τους δε ξέρω,μπορεί να διαφέρει από σκύλο σε σκύλο.η δικιά μου είναι κομπλέ.Πρέπει να σου πώ ,οτι κατάλληλες τροφές είναι αυτές που έχουν ως πρώτο συστατικό το κρέας,δηλαδή την πρωτεϊνη που χρειάζεται ένας σκύλος κ ειδικά σκύλος σε ανάπτυξη κ όχι ρύζι ή δημητριακά κτλ κτλ πράγματα που φουσκώνουν απλά το σκυλί κ δε του παρέχουν στην ουσία τπτ σημαντικό. Επίσης, ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ τροφές που στα συστατικά τους γράφουν " υποπροϊόντα ζώου κ παράγωγα ζώου"(μύτες,αγκώνες,πόδια,αυτιά αλεσμένα όλα) είναι ότι πιο σάπιο μπορείς να δώσεις στον σκύλο σου.συνήθως αυτές οι τροφές είναι οι πιο φθηνές που θα βρείς γι'αυτό το λόγο.)Απόφυγε τες.
Λογικά θα αλλάξεις κανα 2 τροφές μέχρι να βρεις αυτή που της ταιριάζει καλύτερα. Ελπίζω να είμαι κατατοπιστική κ να της έχεις βρει ήδη την κατάλληλη!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf