Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;


Malawi

Member
4 Απριλίου 2014
6
0
αυτο με το νερο το ειχα διαβασει σαν αποψη που εξέφραζαν καποιοι ιδιοκτητες. παρολαυτα εγω δεν εχω καμια αποψη επι του θεματος
 


aloutos

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
21
0
Κύπρος
Εγω δίνω visan αλλα θα συμβουλευτω τον κτηνιατρο μου και μαλλον θα την αλλάξω
Τριχωμα• γιαλυστερο πολυ όμορφο αλλα μαδαμεεεε
κοπρανα• ωραια σφιχτά και σκουρα
διαθεση• ειναι πάντα πρόθυμη να κάνουμε κκάτι
ενεργεια• ειναι τεμπελα λατρευουμε τον υπνο
αφομοιωση • καλη
μυρωδια ανάσας• δεν βρωμάει
δεν μου έχει κάνει εμετο η διαρροια
κι εγώ proct dog από τη visan και έχω σχεδόν ίδια αποτελέσματα.
Τριχωμα• γιαλυστερο πολυ όμορφο αλλα μαδαμεεεε
κοπρανα• ωραια σφιχτά και σκουρα
διαθεση• ειναι πάντα πρόθυμη να κάνουμε κκάτι
ενεργεια• δεν σταματάει ποτέ να θέλει να παίξουμε, μόνο όταν κοιμάται βαθιά
αφομοιωση • καλη
μυρωδια ανάσας• μυρίζει κάποιες φορές
δεν μου έχει κάνει εμετο η διαρροια

έχετε να προτείνετε κάποια τροφή ειδικά για το τρίχωμα; σίγουρα είναι και θέμα του κάθε σκύλου ξεχωριστά, αλλά μια προσπάθεια αξίζει μπας και μειωθούν.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Royal Canin Mini Junior

1) Τρίχωμα - Καλό
2) Κόπρανα - Καλά
3) Διάθεση - Ανεξάντλητη
4) Ενέργεια - Ανεξάντλητη
5) Αφομοίωση - Πολύ καλή
6) Ποιότητα, ποσότητα, μυρωδιά κοπράνων - Κανονική
7) Μυρωδιά ανάσας -
Kαλή
8) Κάνει εμετούς - Όχι
 
  • Like
Reactions: mariatheo


Πλουτο

New Member
9 Απριλίου 2016
1
0
32
Εκτός από τις ακριβες ξηρες τροφές. Ποιες άλλες φθηνές είναι καλές για τα σκυλιά.[/QUOTE]
 




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Ανανέωση μετά από χρόνια:
Έχουμε δοκιμάσει μπόλικες τροφές και τις περισσότερες τις βγάζουμε από το στόμα...
Η απάντηση του γιατρού ήταν ότι έχει αλλεργία σε κάποιες πρωτεΐνες που βάζουν στις κροκέτες για να φουσκώσουν.
Μέχρι στιγμής, έχουμε αλλάξει από hills, royal canin, acana, optidog (κάπως έτσι. δεν θυμάμαι ακριβώς) και μερικές άλλες πιο φτηνές. Με τη μόνη που δεν έκανε εμετό ήταν τη royal canin για κουταβια. μόλις περάσαμε στην ενήλικη, εμετοί...
τώρα έχω βρει μία που του έκατσε καλά

Dorado, Exclusion Mediterraneo με κοτοπουλάκι.

1) Τρίχωμα - Γυαλιστερότατο
2) Κόπρανα - Καλά
3) Διάθεση - Καλή
4) Ενέργεια - Την έχει την ενέργειά του, δεν μπορώ να πω!!!
5) Αφομοίωση - Πολύ καλή
6) Ποιότητα, ποσότητα, μυρωδιά κοπράνων - Τα κάνει σε 2 δόσεις τα κακά του όταν βγαίνουμε. Και αν κάτσουμε καμιά ώρα έξω, θα προσπαθήσει να ξανακάνει -ενώ δεν έχει να βγάλει τίποτα, μέχρι να στάξει ο άχρηστος). Κανονική ποσότητα όπως έκανε πάντα. Τη μυρωδιά... εντάξει... Δεν μυρίζει και λεβάντα... Τώρα ειδικά με τον ήλιο, μέχρι να πετάξω το σακούλι, είμαι να λιποθυμήσω!
7) Μυρωδιά ανάσας -
Kαλή. Δεν βρωμάει. Μου δίνει και φιλάκια αφού φαει (τότε βρωμάει κροκετίλας :p )
8) Κάνει εμετούς - Όχι. θα κάνει αν του δώσω κάτι άλλο και του πειράξει την ισορροπία.

Πάρτε και το τρελό μωρό μια φωτογραφία με το απόκτημά του! 12963631_658774517593912_8350149336511125094_n.jpg 12963631_658774517593912_8350149336511125094_n.jpg
 


Psyxodrama07

Member
14 Απριλίου 2016
16
0
28
ποια ειναι προτιμοτερη τροφη για ενα amstaff? εχω ακουσει πως η royal canin ειναι καταλληλη για ολα τα σκυλια
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Royal Canin Mini Junior

1) Τρίχωμα - Καλό
2) Κόπρανα - Καλά
3) Διάθεση - Ανεξάντλητη
4) Ενέργεια - Ανεξάντλητη
5) Αφομοίωση - Πολύ καλή
6) Ποιότητα, ποσότητα, μυρωδιά κοπράνων - Κανονική
7) Μυρωδιά ανάσας -
Kαλή
8) Κάνει εμετούς - Όχι
Την ίδια ακριβώς τροφή και εμείς και ολα σούπερ.
Δεν ξερω αν πρέπει να την αλλάξω ομως με ολα αυτά που ακούω για την rc
 
  • Like
Reactions: Tri


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Την ίδια ακριβώς τροφή και εμείς και ολα σούπερ.
Δεν ξερω αν πρέπει να την αλλάξω ομως με ολα αυτά που ακούω για την rc
Κι εγώ το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά από τη στιγμή που την τρώει με τόση όρεξη και βλέπω θετικά αποτελέσματα, είπα να την κρατήσω. :)
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Κι εγώ το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά από τη στιγμή που την τρώει με τόση όρεξη και βλέπω θετικά αποτελέσματα, είπα να την κρατήσω. :)
Καλημερα Tri και εμενα την τρώει με πολυ όρεξη.δειχνει να της αρέσει πολυ,γιαυτο κσι δεν εχω μπει στην διαδικασία αλλαγής.
 
  • Like
Reactions: Tri


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Εγώ τι να πω ρε παιδιά που δε της έχει κάτσει καμία ξηρή τροφή;Τρωει BARF αλλά τρώω και εγώ μουρμούρα από τη γυναίκα γιατί έχουμε κάνει κατάληψη στη κατάψυξη...!!!!!
 
  • Like
Reactions: mariatheo


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ν&D Low Grain Puppy Medium

1) Τρίχωμα - Μια χαρά γυαλιστερό και στιλπνό
2) Κόπρανα - Καλά
3) Διάθεση - Εξαιρετική
4) Ενέργεια - Από ενέργεια άλλο τίποτα!! Και 3 ώρες να την είχα έξω θα έπαιζε χωρίς πρόβλημα
5) Αφομοίωση - Πολύ καλή
6) Ποιότητα, ποσότητα, μυρωδιά κοπράνων - Κακά κάνει συνήθως σε δύο δόσεις - μία πρωί μία απόγευμα. Ποσότητα κανονική, ενώ τις περισσότερες φορές είναι καλοσχηματισμένα εκτός και αν της έχω δώσει κάτι στη ζούλα και την έχει πειράξει. Μυρωδιά, εντάξει κακά είναι μυρίζουν αλλά όχι σε σημείο λιποθυμίας
7) Μυρωδιά ανάσας -
Μια χαρά μυρωδιά σκυλιλέ :p Δίνει φιλάκια χωρίς να πέφτεις ξερός :p
8) Κάνει εμετούς - Όχι.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Έχει τώρα ένα μήνα περίπου που άλλαξα κωδικό και στα 3 (Χαρά, Μάρκο και Φρόσω) και τρώνε τώρα Acana Chicken & Burbank potato

1) Τρίχωμα - πολύ καλό και γυαλιστερό (εκτός της Χαράς που χάνει αρκετή τρίχα)
2) Κόπρανα - super
3) Διάθεση - super
4) Ενέργεια - πολύ, αλλά αυτή υπάρχει πάντα ανεξάρτητα της τροφής
5) Αφομοίωση - super
6) Ποιότητα, ποσότητα, μυρωδιά κοπράνων - ποσότητα σχεδόν μηδαμινή, πολύ καλά σχηματισμένα, τα κάνουν έξω οπότε δεν ξέρω αν μυρίζουν
7) Μυρωδιά ανάσας -
ουδέτερη
8) Κάνει εμετούς - Όχι
9) τρώνε και χορταράκια κάπου κάπου
10) τρώνε με πολύ όρεξη (εκτός της Χαράς πάλι που είναι γενικώς μίζερη στο φαγητό και θέλει ενισχυτικά γεύσης όπως κονσέρβα ή γιαουρτάκι)
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Έχει τώρα ένα μήνα περίπου που άλλαξα κωδικό και στα 3 (Χαρά, Μάρκο και Φρόσω) και τρώνε τώρα Acana Chicken & Burbank potato

1) Τρίχωμα - πολύ καλό και γυαλιστερό (εκτός της Χαράς που χάνει αρκετή τρίχα)
2) Κόπρανα - super
3) Διάθεση - super
4) Ενέργεια - πολύ, αλλά αυτή υπάρχει πάντα ανεξάρτητα της τροφής
5) Αφομοίωση - super
6) Ποιότητα, ποσότητα, μυρωδιά κοπράνων - ποσότητα σχεδόν μηδαμινή, πολύ καλά σχηματισμένα, τα κάνουν έξω οπότε δεν ξέρω αν μυρίζουν
7) Μυρωδιά ανάσας -
ουδέτερη
8) Κάνει εμετούς - Όχι
9) τρώνε και χορταράκια κάπου κάπου
10) τρώνε με πολύ όρεξη (εκτός της Χαράς πάλι που είναι γενικώς μίζερη στο φαγητό και θέλει ενισχυτικά γεύσης όπως κονσέρβα ή γιαουρτάκι)
Το σκεφτομαι σοβαρά να πάρω και εγω acana.γις πες μου την αλλάζω τωρα η περιμενω να χρονίσει;;;;;; Και ποια περνώ που η μολυ ειναι 4,5 κιλά;;;;;;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το σκεφτομαι σοβαρά να πάρω και εγω acana.γις πες μου την αλλάζω τωρα η περιμενω να χρονίσει;;;;;; Και ποια περνώ που η μολυ ειναι 4,5 κιλά;;;;;;
Κοίτα η Φρόσω ήταν 7 μηνών και ο Μάρκο 10 όταν την άλλαξα αλλά αυτή που δίνω τώρα είναι για όλα τα στάδια ζωής και επίσης έχει λιγότερες πρωτεΐνες και λιπαρά οπότε είναι πιο fit για το καλοκαίρι. Η Φρόσω είναι 5 κιλά τώρα αλλά μια χαρά τη δαγκώνει την κροκέτα.
Και να τηρείς ευλαβικά την ποσότητα μη σου κάνει διάρροια. Εγώ δίνω λίγο λιγότερο από αυτήν που αναγράφεται επειδή δίνω και λιχουδιές στην εκπαίδευση.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Κοίτα η Φρόσω ήταν 7 μηνών και ο Μάρκο 10 όταν την άλλαξα αλλά αυτή που δίνω τώρα είναι για όλα τα στάδια ζωής και επίσης έχει λιγότερες πρωτεΐνες και λιπαρά οπότε είναι πιο fit για το καλοκαίρι. Η Φρόσω είναι 5 κιλά τώρα αλλά μια χαρά τη δαγκώνει την κροκέτα.
Και να τηρείς ευλαβικά την ποσότητα μη σου κάνει διάρροια. Εγώ δίνω λίγο λιγότερο από αυτήν που αναγράφεται επειδή δίνω και λιχουδιές στην εκπαίδευση.
Οποτε μπορώ να το ξεκινήσω τωρα.θα δίνω και εγω λιγοτερο γιατι δίνω και εγω λιχουδιές λόγο ας πούμε εκπαίδευσης.να ρωτήσω κάτι άλλο!στην αρχή θα πρέπει να δίνω μισή μισή την τροφή μεχρι να την συνηθίσει;;;;;;

Έχει τώρα ένα μήνα περίπου που άλλαξα κωδικό και στα 3 (Χαρά, Μάρκο και Φρόσω) και τρώνε τώρα Acana Chicken & Burbank potato

1) Τρίχωμα - πολύ καλό και γυαλιστερό (εκτός της Χαράς που χάνει αρκετή τρίχα)
2) Κόπρανα - super
3) Διάθεση - super
4) Ενέργεια - πολύ, αλλά αυτή υπάρχει πάντα ανεξάρτητα της τροφής
5) Αφομοίωση - super
6) Ποιότητα, ποσότητα, μυρωδιά κοπράνων - ποσότητα σχεδόν μηδαμινή, πολύ καλά σχηματισμένα, τα κάνουν έξω οπότε δεν ξέρω αν μυρίζουν
7) Μυρωδιά ανάσας -
ουδέτερη
8) Κάνει εμετούς - Όχι
9) τρώνε και χορταράκια κάπου κάπου
10) τρώνε με πολύ όρεξη (εκτός της Χαράς πάλι που είναι γενικώς μίζερη στο φαγητό και θέλει ενισχυτικά γεύσης όπως κονσέρβα ή γιαουρτάκι)
Haviharakennel οποτε παίρνω αυτήν εδώ οπως την εχεις γράψει ετσι!!!!!
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: haviharakennel


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Οποτε μπορώ να το ξεκινήσω τωρα.θα δίνω και εγω λιγοτερο γιατι δίνω και εγω λιχουδιές λόγο ας πούμε εκπαίδευσης.να ρωτήσω κάτι άλλο!στην αρχή θα πρέπει να δίνω μισή μισή την τροφή μεχρι να την συνηθίσει;;;;;;
Ναι πάντα για περίπου 10 μέρες ανακατεύω και τις 2 τροφές σταδιακά αυξάνοντας την ποσότητα της καινούριας και μειώνοντας την παλιά.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ναι πάντα για περίπου 10 μέρες ανακατεύω και τις 2 τροφές σταδιακά αυξάνοντας την ποσότητα της καινούριας και μειώνοντας την παλιά.
Ευχαριστω πολυ.οποτε παίρνω acana chicken &burbank potato;;;;;;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ευχαριστω πολυ.οποτε παίρνω acana chicken &burbank potato;;;;;;
Ε, τη δοκιμάζεις αν θέλεις, στα δικά μου έκατσε πολύ καλά. Τα συστατικά της είναι πολύ καλά οπότε ταΐζεις και παρακολουθείς. Μετά από περίπου 1 μήνα μπορείς να έχεις μια πρώτη εικόνα.
Α, και ξέχασα να πω ότι δε έχουν καθόλου αέρια ενώ η Barbie όταν έτρωγε τη φαρμακευτική RC είχε πολλά αέρια (και πολύ δύσοσμα, θεέ μου), τώρα που την άλλαξα η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ε, τη δοκιμάζεις αν θέλεις, στα δικά μου έκατσε πολύ καλά. Τα συστατικά της είναι πολύ καλά οπότε ταΐζεις και παρακολουθείς. Μετά από περίπου 1 μήνα μπορείς να έχεις μια πρώτη εικόνα.
Α, και ξέχασα να πω ότι δε έχουν καθόλου αέρια ενώ η Barbie όταν έτρωγε τη φαρμακευτική RC είχε πολλά αέρια (και πολύ δύσοσμα, θεέ μου), τώρα που την άλλαξα η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά.
Καλησπέρα haviharakennel.εχω κάποιες απορίες. δίνω την acana εδώ και δυο μέρες 70-30 σύνολο 100 γραμμάρια γιατι τοςο έδινα την rc.η acana στην συσκευασία γράφει απο 1-10 κιλά βάρος του σκύλου 100-150 γραμμάρια.εμενα που ειναι 4,5 κιλά ποσο πρέπει να δωσω;;;;;;;;
Σημερα δεύτερη μερα στην απογευματινή βολτα έκανε κακά δυο φορές την πρώτη μια χαρά η δεύτερη αρκετά μαλακά.μηπως ειναι λόγο παραπάνω τροφής γιατι το 100-150 δεν ξερω ακριβώς ποσο πρέπει να δωσω για τα 4,5 κιλά ακριβώς τωρα που την μοιράζω και με την παλιά!!

Ε, τη δοκιμάζεις αν θέλεις, στα δικά μου έκατσε πολύ καλά. Τα συστατικά της είναι πολύ καλά οπότε ταΐζεις και παρακολουθείς. Μετά από περίπου 1 μήνα μπορείς να έχεις μια πρώτη εικόνα.
Α, και ξέχασα να πω ότι δε έχουν καθόλου αέρια ενώ η Barbie όταν έτρωγε τη φαρμακευτική RC είχε πολλά αέρια (και πολύ δύσοσμα, θεέ μου), τώρα που την άλλαξα η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά.
Καλησπέρα haviharakennel.εχω κάποιες απορίες. δίνω την acana εδώ και δυο μέρες 70-30 σύνολο 100 γραμμάρια γιατι τοςο έδινα την rc.η acana στην συσκευασία γράφει απο 1-10 κιλά βάρος του σκύλου 100-150 γραμμάρια.εμενα που ειναι 4,5 κιλά ποσο πρέπει να δωσω;;;;;;;;
Σημερα δεύτερη μερα στην απογευματινή βολτα έκανε κακά δυο φορές την πρώτη μια χαρά η δεύτερη αρκετά μαλακά.μηπως ειναι λόγο παραπάνω τροφής γιατι το 100-150 δεν ξερω ακριβώς ποσο πρέπει να δωσω για τα 4,5 κιλά ακριβώς τωρα που την μοιράζω και με την παλιά!!
 
Last edited by a moderator:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf