Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα haviharakennel.εχω κάποιες απορίες. δίνω την acana εδώ και δυο μέρες 70-30 σύνολο 100 γραμμάρια γιατι τοςο έδινα την rc.η acana στην συσκευασία γράφει απο 1-10 κιλά βάρος του σκύλου 100-150 γραμμάρια.εμενα που ειναι 4,5 κιλά ποσο πρέπει να δωσω;;;;;;;;
Σημερα δεύτερη μερα στην απογευματινή βολτα έκανε κακά δυο φορές την πρώτη μια χαρά η δεύτερη αρκετά μαλακά.μηπως ειναι λόγο παραπάνω τροφής γιατι το 100-150 δεν ξερω ακριβώς ποσο πρέπει να δωσω για τα 4,5 κιλά ακριβώς τωρα που την μοιράζω και με την παλιά!!
H Φρόσω είναι κοντά στα 5 κιλά οπότε μπορούμε να συγκρίνουμε. Εγώ της δίνω 40 γρ. το πρωί και 40 γρ. το βραδάκι ενώ στο Μαρκο που είναι 6 κιλά δίνω 50+50γρ.
Αν ταίζεις 2 φορές δίνε τώρα για μια εβδομάδα 50+40 το πρωί και 50+40 το βράδυ και μετά σταδιακά μειώνεις τη παλιά και αυξάνεις την καινούρια. Αν δεις πολλά κακάκια μπορείς να μειώσεις ακόμα λίγο την ποσότητα.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
H Φρόσω είναι κοντά στα 5 κιλά οπότε μπορούμε να συγκρίνουμε. Εγώ της δίνω 40 γρ. το πρωί και 40 γρ. το βραδάκι ενώ στο Μαρκο που είναι 6 κιλά δίνω 50+50γρ.
Αν ταίζεις 2 φορές δίνε τώρα για μια εβδομάδα 50+40 το πρωί και 50+40 το βράδυ και μετά σταδιακά μειώνεις τη παλιά και αυξάνεις την καινούρια. Αν δεις πολλά κακάκια μπορείς να μειώσεις ακόμα λίγο την ποσότητα.
Ας δοκιμάσω λοιπόν..
Haviharakennel ;)

H Φρόσω είναι κοντά στα 5 κιλά οπότε μπορούμε να συγκρίνουμε. Εγώ της δίνω 40 γρ. το πρωί και 40 γρ. το βραδάκι ενώ στο Μαρκο που είναι 6 κιλά δίνω 50+50γρ.
Αν ταίζεις 2 φορές δίνε τώρα για μια εβδομάδα 50+40 το πρωί και 50+40 το βράδυ και μετά σταδιακά μειώνεις τη παλιά και αυξάνεις την καινούρια. Αν δεις πολλά κακάκια μπορείς να μειώσεις ακόμα λίγο την ποσότητα.
Καλημερα.εχθες το βραδινό γεύμα δεν το έφαγε όλο.τωρα το πρωι το ίδιο.βλεπω ομως και εχθες κσι σημερα αυτο που εχει αφήσει ειναι μπερδεμένο παλιά-καινούργια τροφή.
Αν δεν της άρεσε η acana δεν θα έτρωγε την rc όπου δεν είχε πρόβλημα και την καταβρόχθιζε;;;;;;;

Μολις ήρθε ξανά στο μπολ και έφαγε λιγο ακομα.
Την μάζεψα την τροφή μολις τωρα.
 
Last edited by a moderator:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
η RC που έδινες έχει πολύ μικρή κροκέτα? αν ναι μπορεί απλά να βαριέται να μασουλάει. Μη στεναχωριέσαι, θα συνηθίσει. Το να τρώει πιο σιγά είναι καλύτερο παρά να καταβροχθίζει την τροφή.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
η RC που έδινες έχει πολύ μικρή κροκέτα? αν ναι μπορεί απλά να βαριέται να μασουλάει. Μη στεναχωριέσαι, θα συνηθίσει. Το να τρώει πιο σιγά είναι καλύτερο παρά να καταβροχθίζει την τροφή.
Ειναι πιο μικρές οι κροκέτες της rc.μου αρέσει που δεν ειναι λαίμαργη φυσικα,αλλα μου κανει εντύπωση που λιγο πριν το μαζέψω είχε αφήσει περισσότερη απο την rc.μηπως για να μην μένει νηστικια να αυξήσω την acana??????

Εχθες ο Κτηνιατρος είπε 120 γραμμάρια απο την acana αλλα εγω εμπιστεύομαι την δίκη σου γνωμη.δλδ 100 γραμμάρια.
 
Last edited by a moderator:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
κοίτα, αυτή είναι η προτεινόμενη δοσολογία:

ΒΑΡΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ


5 kg 100 g 60 g


Εγώ για 5 κιλά δίνω 80 γρ. επειδή δίνω και άλλα πράγματα την ημέρα (κρόκο αβγού, λάδι καρύδας, κανένα ωμό λαιμό από κοτόπουλο, λίγο γιαουρτάκι, λιχουδιά εκπαίδευσης, κ.α.) οπότε δεν θέλω να την παραταΐσω
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
κοίτα, αυτή είναι η προτεινόμενη δοσολογία:

ΒΑΡΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ


5 kg 100 g 60 g


Εγώ για 5 κιλά δίνω 80 γρ. επειδή δίνω και άλλα πράγματα την ημέρα (κρόκο αβγού, λάδι καρύδας, κανένα ωμό λαιμό από κοτόπουλο, λίγο γιαουρτάκι, λιχουδιά εκπαίδευσης, κ.α.) οπότε δεν θέλω να την παραταΐσω
Η μόλυ ειναι 4,700.εγω δίνω κάποιες λιχουδιές μέσα στην μερα για κάποιες εντολές και στην βολτα για τσισα κακά αλλα οχι όλες τις φορές.και ενδιάμεσα μπανάνα η αχλάδι η μήλο.αυγο μια φορά την εβδομαδα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Η μόλυ ειναι 4,700.εγω δίνω κάποιες λιχουδιές μέσα στην μερα για κάποιες εντολές και στην βολτα για τσισα κακά αλλα οχι όλες τις φορές.και ενδιάμεσα μπανάνα η αχλάδι η μήλο.αυγο μια φορά την εβδομαδα.
ναι, και εγω δεν τα δίνω όλα αυτά σε μια μέρα μόνο το λάδι καρύδας καθημερινά μισό κουταλάκι
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
ναι, και εγω δεν τα δίνω όλα αυτά σε μια μέρα μόνο το λάδι καρύδας καθημερινά μισό κουταλάκι
Που μπορώ να βρω το λάδι καρύδας;;;και σε τι κανει καλο;;;;;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα, εγώ παίρνω από δω: http://veganhellas.gr/23-bio-coconut-oil.html

και εδώ τα καλά που κάνει:
http://www.dogster.com/lifestyle/ten-reasons-to-add-coconut-oil-to-your-dogs-diet
(y)

κοίτα, αυτή είναι η προτεινόμενη δοσολογία:

ΒΑΡΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ


5 kg 100 g 60 g


Εγώ για 5 κιλά δίνω 80 γρ. επειδή δίνω και άλλα πράγματα την ημέρα (κρόκο αβγού, λάδι καρύδας, κανένα ωμό λαιμό από κοτόπουλο, λίγο γιαουρτάκι, λιχουδιά εκπαίδευσης, κ.α.) οπότε δεν θέλω να την παραταΐσω
Εχουμε 4 μέρες που Τρώμε acana.δεν τρώει λαίμαργα οπως την προηγούμενη,δεν τρώει ομως ουτε κανονικά.δλδ εχθες το βράδυ της έβαλα φαγητο στης 9 και το τελείωσε 9:45.σημερα το πρωι της έβαλα 9:15 και ακομα το μπολ εχει λιγο τροφή.βασικα εγω δεν την αφήνω την τροφή κατω ολη μερα.τι να κάνω να της βάλω το βράδυ το επόμενο γεύμα και αν δεν το φαει σε μισή ωρα να το μαζέψω;;;;;;;μηπως δεν της αρέσει;;;;;;

Να δοκιμάσω orijen;;;;
 
Last edited by a moderator:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Να δοκιμάσω orijen;;;;
γιατί????? δεν χρειάζεται τόση πρωτεΐνη. Άμα αλλάζει κάθε εβδομάδα την τροφή θα του ξερεγουλάρεις τελείως το στομάχι.
Και όχι δεν θα αφήνεις το μπολάκι 45 λεπτά αλλά μόνο 30 και αν δεν φάει όλο θα φάει στο επόμενο γεύμα. Θα δεις πως θα το αδειάζει μετά ;)
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
γιατί????? δεν χρειάζεται τόση πρωτεΐνη. Άμα αλλάζει κάθε εβδομάδα την τροφή θα του ξερεγουλάρεις τελείως το στομάχι.
Και όχι δεν θα αφήνεις το μπολάκι 45 λεπτά αλλά μόνο 30 και αν δεν φάει όλο θα φάει στο επόμενο γεύμα. Θα δεις πως θα το αδειάζει μετά ;)
Δεν θελω να αλλάξω τροφή απλα ο μόνος λόγος ανησυχίας ειναι μηπως δεν της άρεσε..αν και της δυο πρώτες μέρες την έφαγε σε 15 λεπτά περίπου.
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
αλήθεια?? εμείς την τρώμε σε 2-3 λεπτά. Από κακάκια πως πάει?
Στην πρωινή βολτα μια φορά κανονικά.απογευμα 3-4 φορές.1-2η κανονικά 3 η αρκετά μαλακά και 4 απλα η σακούλα χάλια πιο κρεμώδες.γιαυτο κσι σε ρωτάω...

αλήθεια?? εμείς την τρώμε σε 2-3 λεπτά. Από κακάκια πως πάει?
Σε ένα λεπτό έτρωγε την rc.
Ποτε θα ισορροπήσουμε σε τροφή και κακακια;;;;;;
 
Last edited by a moderator:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σε ένα λεπτό έτρωγε την rc.
Ποτε θα ισορροπήσουμε σε τροφή και κακακια;;;;;;
κοίτα εγώ τώρα τελευταία μόνο acana ταΐζω απλά αλλάζω κωδικούς οπότε δεν έχω θέμα γενικώς με τα κακάκια. Εσένα πιστεύω να πάρει λίγο χρόνο αφου περνάει από καλαμπόκι σε κρέας άρα πρέπει να συνηθίσει το πεπτικό σύστημα. Είναι πολλά τα κακά, μείωσε την ποσότητα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
κοίτα εγώ τώρα τελευταία μόνο acana ταΐζω απλά αλλάζω κωδικούς οπότε δεν έχω θέμα γενικώς με τα κακάκια. Εσένα πιστεύω να πάρει λίγο χρόνο αφου περνάει από καλαμπόκι σε κρέας άρα πρέπει να συνηθίσει το πεπτικό σύστημα. Είναι πολλά τα κακά, μείωσε την ποσότητα.
Ετσι και αλλιως ειναι μειωμένη αφου οπως σου ειπα δεν την τρώει ολη.

Πριν λιγο την μάζεψα.ειχε αφήσει λιγότερο απο το μισό.

Θα προτιμούσα να την τρώει ποιο ευχάριστα...γιατι ετσι αισθανομαι πως ειναι με το ζόρι.φυσικα αν ειναι φυσιολογικό αυτο οκ θα κάνω υπομονή μεχρι να έρθει στα καλα του.
 
Last edited by a moderator:




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
κανεις μεταβαση στην τροφη, ετσι;
Ναι και εδώ και 4-5 μέρες ειναι σκέτη η καινούργια,αφου ειχε προηγηθεί για 6-7 μέρες μισή μισή με την παλιά.
 
  • Like
Reactions: spyv


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θα προτιμούσα να την τρώει ποιο ευχάριστα...γιατι ετσι αισθανομαι πως ειναι με το ζόρι.φυσικα αν ειναι φυσιολογικό αυτο οκ θα κάνω υπομονή μεχρι να έρθει στα καλα του.
Ξέρεις ότι σε πιο άθλιες τροφές γίνονται προσθετικά γεύσης για να τις τρώνε τα σκυλιά με όρεξη. Τα δικά μου απλά δε γνωρίζουν τη RC γι' αυτό τρώνε acana με όρεξη.
Και τα παιδιά τρελαίνονται για τηγανιτές πατάτες και τα σάντουιτς από τα Goody's είναι όμως εξίσου υγιεινό φαγητό με ας πούμε το σπανάκι που τα περισσότερα απεχθάνονται?
Για τη Χαρά μου που είναι λίγο μίζερη στο φαγητό προσθέτω λίγο πρόβειο γιαούρτι στην τροφή ή μισό κουταλάκι λάδι καρύδας - θα έβλεπες πόσο γρήγορα το αδειάζει το μπολ. Δοκίμασε το και συ
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ξέρεις ότι σε πιο άθλιες τροφές γίνονται προσθετικά γεύσης για να τις τρώνε τα σκυλιά με όρεξη. Τα δικά μου απλά δε γνωρίζουν τη RC γι' αυτό τρώνε acana με όρεξη.
Και τα παιδιά τρελαίνονται για τηγανιτές πατάτες και τα σάντουιτς από τα Goody's είναι όμως εξίσου υγιεινό φαγητό με ας πούμε το σπανάκι που τα περισσότερα απεχθάνονται?
Για τη Χαρά μου που είναι λίγο μίζερη στο φαγητό προσθέτω λίγο πρόβειο γιαούρτι στην τροφή ή μισό κουταλάκι λάδι καρύδας - θα έβλεπες πόσο γρήγορα το αδειάζει το μπολ. Δοκίμασε το και συ
Εχεις δίκιο κακός εξ αρχής αγοραςα rc.Αυριο πρωι πάω να πάρω για να δοκιμάσω.(y)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π