Ποια ξηρά τροφή να διαλέξω;


Aleka1234

New Member
7 Φεβρουαρίου 2016
3
0
55
Καλημερα εχω πιτμπουλ 9 μηνων 30 κιλα, τον Αρουλη μου.Μου συνεστησαν grain free και hollistic τροφη αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω.Μπορει καποιος να βοηθησει στην επιλογη χωρις να ανεβαινουμε πολυ στην τιμη.
 


eve89

New Member
7 Φεβρουαρίου 2016
2
1
34
Κ εγώ θα ήθελα να μάθω γενικά τι να δίνω στο λυκοσκυλάκι μου, μιας κ δεν είχα ποτέ σκύλο μεγάλου μεγέθους. Μου πρότειναν Royal Canin, αλλά ακούγονται διάφορα για τη συγκεκριμένη εταιρεία όπως διάβασα κ εδώ μέσα. Ενδιαφέρομαι για καλή τροφή σε πιο οικονομικά πλαίσια και πληροφορίες για μαγειρευτό φαγητό. Μακαρόνια μπορώ μαζί με το κρέας ή θα είναι απλά κενές θερμίδες?
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Κ εγώ θα ήθελα να μάθω γενικά τι να δίνω στο λυκοσκυλάκι μου, μιας κ δεν είχα ποτέ σκύλο μεγάλου μεγέθους. Μου πρότειναν Royal Canin, αλλά ακούγονται διάφορα για τη συγκεκριμένη εταιρεία όπως διάβασα κ εδώ μέσα. Ενδιαφέρομαι για καλή τροφή σε πιο οικονομικά πλαίσια και πληροφορίες για μαγειρευτό φαγητό. Μακαρόνια μπορώ μαζί με το κρέας ή θα είναι απλά κενές θερμίδες?
Υπάρχουν πολλές καλές τροφές και πολύ καλύτερες από αυτήν που σου πρότειναν! Όρεξη να έχεις για ψάξιμο και διάβασμα...έχει και στο φόρουμ άπειρα θέματα! ...Σχετικά με το μαγειρευτό, δεν ξέρω σχεδόν τίποτα ό,τι έχω διαβάσει εδώ μόνο, αλλά είχε πάρει το μάτι μου ότι το ρύζι είναι καλύτερο;! δεν ξέρω με σιγουριά. Πάντως δεν αρκούν με τίποτα μόνο κρέας και ρύζι-μακαρόνια, θέλει και λαχανικά και άλλα πολλά.

Υπάρχουν πολλές καλές τροφές και πολύ καλύτερες από αυτήν που σου πρότειναν! Όρεξη να έχεις για ψάξιμο και διάβασμα...έχει και στο φόρουμ άπειρα θέματα! ...Σχετικά με το μαγειρευτό, δεν ξέρω σχεδόν τίποτα ό,τι έχω διαβάσει εδώ μόνο, αλλά είχε πάρει το μάτι μου ότι το ρύζι είναι καλύτερο;! δεν ξέρω με σιγουριά. Πάντως δεν αρκούν με τίποτα μόνο κρέας και ρύζι-μακαρόνια, θέλει και λαχανικά και άλλα πολλά.
edit: Νομίζω όλοι θα συμφωνήσουν ότι το μαγειρευτό είναι καλύτερο από οποιαδήποτε ξηρά, αν είναι 'προσεγμένο' οπότε αν έχεις την δυνατότητα ψαξ'το.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: eve89


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Η Royal Canin έχει σαν πρώτα συστατικά καλαμπόκι, καλαμποκάλευρο αφυδατωμένη προτείνει κρέατος και αλλα τέτοια "καλά"...Γενικός δίνεις άχυρο στην σκύλο για φαγητό...Η Acana δεν συγκρίνετε με την Royal ..Απλά τα πράγματα...Όπως λέει και ένας φίλος είναι σαν να συγκρίνεις τον Jordan με τον Mπακατσιά.

Εγώ γενικά τωρα ταΐζω rc έδινα Origen, την σταματηςα Λόγω κόστους, με rc πολυ ευχαριστημένος, το σκυλί μου τέλειο, δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια εμπάθεια με την rc. Δεν μπορείς να συγκρίνεις μια τροφή ολιστική με rc που ειναι ισορροπημένη. Στην ισορροπημένη διατροφή που ειναι το guideline στην διατροφή των σκυλιών βάση ερευνών κυριαρχούν οι υδατάνθρακες, λογικά λοιπόν το πρώτο συστατικό να ειναι καλαμπόκι γιατί όχι;; Το θέμα ειναι η ποιότητα όμως εγώ αυτο νομίζω, σε μια κορυφαία εταιρεια τα υλικά που υπάρχουν μέσα ειναι ποιοτικά. Παράδειγμα οταν η rc μιλάει για κοτόπουλο δεν βάζει υποπροϊόντα όπως για παράδειγμα........ Τι να πω..... Equilibrio.

P.s. Οταν ήταν κουτάβι της έδινα acana πριν την orijen πολλα προβληματα στο γαστρεντερικό. Και δεν ειναι η εξαίρεση πολλα προβληματα ο Jordan όπως λες με γαστρεντερικά πρόβληματα..... Με τον μπακατσια δεν εχω ακούσει σχεδόν τίποτα....
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Εγώ RC δίνω και είμαι πολυ ευχαριστημένη, τρίχα, βάρος , κακά όλα μια χαρά και την τρώει και με όρεξη. Από τιμή δεν ξέρω συγκριτικά με άλλες τι παίζει δεν το έχω ψάξει καθόλου, αυτή έδινε ο εκτροφέας και με αυτή συνέχισα και εγώ.
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Η Royal Canin έχει σαν πρώτα συστατικά καλαμπόκι, καλαμποκάλευρο αφυδατωμένη προτείνει κρέατος και αλλα τέτοια "καλά"...Γενικός δίνεις άχυρο στην σκύλο για φαγητό...Η Acana δεν συγκρίνετε με την Royal ..Απλά τα πράγματα...Όπως λέει και ένας φίλος είναι σαν να συγκρίνεις τον Jordan με τον Mπακατσιά.

Εγώ γενικά τωρα ταΐζω rc έδινα Origen, την σταματηςα Λόγω κόστους, με rc πολυ ευχαριστημένος, το σκυλί μου τέλειο, δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια εμπάθεια με την rc. Δεν μπορείς να συγκρίνεις μια τροφή ολιστική με rc που ειναι ισορροπημένη. Στην ισορροπημένη διατροφή που ειναι το guideline στην διατροφή των σκυλιών βάση ερευνών κυριαρχούν οι υδατάνθρακες, λογικά λοιπόν το πρώτο συστατικό να ειναι καλαμπόκι γιατί όχι;; Το θέμα ειναι η ποιότητα όμως εγώ αυτο νομίζω, σε μια κορυφαία εταιρεια τα υλικά που υπάρχουν μέσα ειναι ποιοτικά. Παράδειγμα οταν η rc μιλάει για κοτόπουλο δεν βάζει υποπροϊόντα όπως για παράδειγμα........ Τι να πω..... Equilibrio.

P.s. Οταν ήταν κουτάβι της έδινα acana πριν την orijen πολλα προβληματα στο γαστρεντερικό. Και δεν ειναι η εξαίρεση πολλα προβληματα ο Jordan όπως λες με γαστρεντερικά πρόβληματα..... Με τον μπακατσια δεν εχω ακούσει σχεδόν τίποτα....
Εγώ RC δίνω και είμαι πολυ ευχαριστημένη, τρίχα, βάρος , κακά όλα μια χαρά και την τρώει και με όρεξη. Από τιμή δεν ξέρω συγκριτικά με άλλες τι παίζει δεν το έχω ψάξει καθόλου, αυτή έδινε ο εκτροφέας και με αυτή συνέχισα και εγώ.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Παράδειγμα οταν η rc μιλάει για κοτόπουλο δεν βάζει υποπροϊόντα όπως για παράδειγμα........ Τι να πω..... Equilibrio.
Royal Canin για μεσαία ενήλικα σκυλιά εδώ:


Equilibrio για μεσαία ενήλικα σκυλιά εδώ:


Acana για μεσαία ενήλικα σκυλιά εδώ:


Το κοτόπουλο στην RC που το είδες;;;
Κανείς δεν συγκρίνει ετικέτες τύπου "ολιστική", "super premium", "βιολογική" κλπ αλλά την σύσταση των τροφών και στην συγκεκριμένη περίπτωση η acana υπερτερεί ως προς την σύσταση από την rc. Από εκεί και πέρα το τι κάθεται καλά στον κάθε σκύλο ξεχωριστά είναι και αυτό που πρέπει να μας οδηγεί στην επιλογή της τροφής του. Να θυμόμαστε βέβαια ότι τίποτα δεν θα μπορέσει ποτέ να αντικαταστήσει την φυσική τροφή.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό, που το διάβασες και να μου δείξεις και τις έρευνες που το λένε αλλά και γιατί το υποστηρίζουν:
Στην ισορροπημένη διατροφή που ειναι το guideline στην διατροφή των σκυλιών βάση ερευνών κυριαρχούν οι υδατάνθρακες, λογικά λοιπόν το πρώτο συστατικό να ειναι καλαμπόκι γιατί όχι;;
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Royal Canin για μεσαία ενήλικα σκυλιά εδώ:


Equilibrio για μεσαία ενήλικα σκυλιά εδώ:


Acana για μεσαία ενήλικα σκυλιά εδώ:


Το κοτόπουλο στην RC που το είδες;;;
Κανείς δεν συγκρίνει ετικέτες τύπου "ολιστική", "super premium", "βιολογική" κλπ αλλά την σύσταση των τροφών και στην συγκεκριμένη περίπτωση η acana υπερτερεί ως προς την σύσταση από την rc. Από εκεί και πέρα το τι κάθεται καλά στον κάθε σκύλο ξεχωριστά είναι και αυτό που πρέπει να μας οδηγεί στην επιλογή της τροφής του. Να θυμόμαστε βέβαια ότι τίποτα δεν θα μπορέσει ποτέ να αντικαταστήσει την φυσική τροφή.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό, που το διάβασες και να μου δείξεις και τις έρευνες που το λένε αλλά και γιατί το υποστηρίζουν:
Το οτι η ισόρροπιμενη διατροφή ειναι το guideline το λένε οι κτηνίατροι.... Ρωτά και τον δικό σου....ολιστική ειναι είδος τροφής σαν να λέμε κατηγορία..... Super premium ειναι ένα τίποτα στην Ελλάδα.... Οι σοβαροί δεν το χαρακτηρίζουν καν.... Πραγματικά πρεπει να είσαι πολυ άσχετος..... Και το φοβερότερο.... Πήρες και like.....
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το οτι η ισόρροπιμενη διατροφή ειναι το guideline το λένε οι κτηνίατροι.... Ρωτά και τον δικό σου....ολιστική ειναι είδος τροφής σαν να λέμε κατηγορία..... Super premium ειναι ένα τίποτα στην Ελλάδα.... Οι σοβαροί δεν το χαρακτηρίζουν καν.... Πραγματικά πρεπει να είσαι πολυ άσχετος..... Και το φοβερότερο.... Πήρες και like.....
Οποίος εκφέρει διαφορετική απο τη δίκη μας αποψη, ειναι άσχετος. Μαλιστα...

Επίσης εγω δε καταλαβαίνω -άσχετη- γιατι πρεπει να ταΐζω τον σκυλο μου καλαμπόκια και ποια ειναι αυτη η "ισορροπημένη διατροφή" που μου το επιβάλει αυτο. Το εχω ξαναγράψει και μαλιστα μου φαίνεται το εχω γράψει και σε απάντηση σε δικό σου μήνυμα, ταΐζω χρονια RC χωρις προβλημα και γι αυτο και συνεχίζω-έκατσε καλα στο σκυλί- αλλα οχι και να τη βγάζουμε top of the top.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Οποίος εκφέρει διαφορετική απο τη δίκη μας αποψη, ειναι άσχετος. Μαλιστα...

Επίσης εγω δε καταλαβαίνω -άσχετη- γιατι πρεπει να ταΐζω τον σκυλο μου καλαμπόκια και ποια ειναι αυτη η "ισορροπημένη διατροφή" που μου το επιβάλει αυτο. Το εχω ξαναγράψει και μαλιστα μου φαίνεται το εχω γράψει και σε απάντηση σε δικό σου μήνυμα, ταΐζω χρονια RC χωρις προβλημα και γι αυτο και συνεχίζω-έκατσε καλα στο σκυλί- αλλα οχι και να τη βγάζουμε top of the top.
Εχω σταματήσει να σχολιάζω brands.... Δυστυχώς δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά για διατροφή σκύλου και κάθονται και σχολιάζουν-συγκρίνουν δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα........ Η διατροφική προσέγγιση με ολιστική τροφή ειναι όπως στους ανθρώπους οι vegetarians...... Η ισόρροπιμενη διατροφή ειναι αυτο που στις μέρες μας τουλάχιστον ειναι αποδεδειγμένο σαν οφελιμη για τα σκυλιά..... Ας πάμε λοιπόν στο 1+1=2.....
Στην Ισόρροπιμενη διατροφή το 60% προέρχεται απο υδατάνθρακες που ειναι και η κυρία πηγή ενέργειας για τα σκυλιά το 25-30% περίπου πρωτεΐνες και τα υπόλοιπα λιπαρά.
Σε μια λοιπόν ισορροπημένη διατροφή όπως η RC δεν ειναι παράλογο να υπερισχύουν οι υδατάνθρακες. Αυτο ειναι θέμα επιλογής του ιδιοκτήτη..... Σε μια ολιστική τροφή αν καταφυγετε μπορει να καλύψει τα θελω του ιδιοκτήτη αλλα όμως υπαρχει πολυ σημαντική πιθανότητα να μην καλύψει τις ανάγκες του ζώου που ειναι σημαντικότερο..... Τι να το κάνω εγώ να έχει πρώτο συστατικό κρέας αλάτι ζώο μου να χάνει βάρος;; Τέτοια παραδείγματα με ολιστικές τροφές σε σκυλιά που ειναι μυώδη να χάνουν βάρος εχω άπειρα. Για εμένα ειναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα οτι δεν ειναι οι πλέον ενδεδειγμένες τελικά απο τα σκυλιά..... Και δεν το λέω απο θέμα μονο παρατήρησης..... Ειναι και επιστημονικά αποδεδειγμένο σαν διατροφική τάση.....
Η επιλογή δυστυχώς ειναι στο χέρι του ιδιοκτήτη που συνήθως ειναι όχι άσχετος..... Πανασχετος και θελει να βλέπει πρώτο συστατικό κρέας.... Αυτο ειναι το πιο σημαντικό να ειναι πρώτο συστατικό κρέας.
Εγώ λοιπόν εν αντίθεση με όλους σε αυτο το forum επιλέγω τα guidelines και σε σχέση με την arcana θα προτιμήσω την RC, δέχομαι απαντήσεις που στηρίζονται στην επιστημονική τεκμηρίωση και βλακώδες πράγματα του στυλ: Μα το πρώτο συστατικό ειναι κρέας......
ΕΛΕΟΣ......

Royal Canin για μεσαία ενήλικα σκυλιά εδώ:


Equilibrio για μεσαία ενήλικα σκυλιά εδώ:


Acana για μεσαία ενήλικα σκυλιά εδώ:


Το κοτόπουλο στην RC που το είδες;;;
Κανείς δεν συγκρίνει ετικέτες τύπου "ολιστική", "super premium", "βιολογική" κλπ αλλά την σύσταση των τροφών και στην συγκεκριμένη περίπτωση η acana υπερτερεί ως προς την σύσταση από την rc. Από εκεί και πέρα το τι κάθεται καλά στον κάθε σκύλο ξεχωριστά είναι και αυτό που πρέπει να μας οδηγεί στην επιλογή της τροφής του. Να θυμόμαστε βέβαια ότι τίποτα δεν θα μπορέσει ποτέ να αντικαταστήσει την φυσική τροφή.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό, που το διάβασες και να μου δείξεις και τις έρευνες που το λένε αλλά και γιατί το υποστηρίζουν:
Το λένε οι κτηνίατροι σε παγκόσμιο επίπεδο..... Φυσική τροφή εννοείς barfing? αν ναι μην απαντήσεις ξανά σε post μου..... Φαινόμουν άσχετος αλλα τόσο πολυ όχι......
 
Last edited by a moderator:


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το ποιά τροφή είναι καλύτερη, κανείς δεν το ξέρει.
Εμείς αγοράζουμε, ο σκύλος τρώει ... απο κει και πέρα :

1) τιμή : δε μπορείς να πεις πως μια τροφή ειναι ακριβότερη απο την άλλη χωρις να λάβεις υποψη σου τα συστατικά. Το ιδιο κοστίζει ενα κιλό καλαμπόκι και το ίδιο ενα κιλό κρέας ? Το ίδιο θα πληρώσεις σε μια ταβέρνα μισό κιλό ψάρι και το ίδιο μια χωριάτικη ? Με τη χωριάτικη μπορεί να χορτάσεις περισσότερο κιόλας αλλά η χωριάτικη δεν είναι ψάρι ... αν βρεις αστακο με 2ο ευρω, παρε 3 μεριδες ...αν βρεις χωριατικη με 15 ευρω, μαλλον σε κλεβουν. Eπισης, εφοσον μιλαμε για σκυλοτροφες, ειναι οι μεριδες ιδιες ανα ημερα για σκυλο ιδιου βαρους και ενεργειας ? Τελος, αλλη τιμη η τσιπουρα ιχθυοτροφειου και αλλο η αλανιαρα ...

2) το τι λένε οι κτηνιατροι δε σημαινει κατι ... εχετε δει ποτε γιατρο να σας λεει ''Αγοραστε Μπαρμπα Σταθη'' ή Νικας ? ...ουτε οι διαιτολογοι δεν το κανουν αυτο ... Γιατρος που προτεινει συγκεκριμμενη μαρκα τροφης εχει λογικα αλλα ελατηρια εκτος και αν μιλαμε για κτηνιατρικες τροφες που στοχευουν σε συγκεκριμμενο προβλημα του ζωου.

3) μεγεθος εταιριας : τι λεει παλι αυτο ? οτι τα λαχανικα του μπαρμπα Σταθη ειναι καλυτερα απο καποια βιολογικης καλλιεργειας μικρου παραγωγου ? ή καλυτερα απο του παππου στο χωριο ?

4) τι γραφει το σακι (συστατικα) : καταλαβαινουμε τι γραφει το σακι ? δεν αναφερομαι καν στο γιατι περιεχει αυτο που αναφερει αλλα στο τι ειναι αυτο που περιεχει ... τι ειναι πχ η γλουτενη σιταριου ? τι ειναι οι υδρολυμενες πρωτεινες ?

5) ανακλησεις τροφης : εχει η εταιρια που ταιζουμε ανακλησεις στο ενεργητικο της ? βαλτε πχ Royal Canin (ή ACANA) recalls στο google και θα δειτε ...

Εχω ταισει και Royal Canin και Acana ... προσωπικα θεωρω την Acana ανωτερη τροφη σε καθε περιπτωση ... το μαυροσκυλο τωρα πρεπει να κανει διαιτα γιατι με αυτα και τα αλλα, ξεφυγε και δεν την παιρνει ... βρεθηκα σε μια κτηνιατρο τις προαλλες και μου λεει Royal Canin Obesity δαγκωτο :) ...η τροφη αυτη περιεχει αυτα :

COMPOSITION: dehydrated poultry meat, wheat, vegetable fibres, maize gluten, beet pulp, wheat gluten*, hydrolysed animal proteins, animal fats, minerals, psyllium husks and seeds, fish oil, hydrolysed crustaceans (source of glucosamine), marigold extract (source of lutein), hydrolysed cartilage (source of chondroitin). ADDITIVES (per kg): Nutritional additives: Vitamin A: 15000 IU, Vitamin D3: 800 IU, E1 (Iron): 33 mg, E2 (Iodine): 3 mg, E4 (Copper): 4 mg, E5 (Manganese): 42 mg, E6 (Zinc): 140 mg - Technological additives: Pentasodium triphosphate: 3.5 g - Preservatives - Antioxidants. ANALYTICAL CONSTITUENTS: Protein: 34% - Fat content: 10% - Crude ash: 7.9% - Crude fibres: 7.8% - EPA/DHA: 0.14% - Metabolisable energy: 3118 kcal/kg (NRC85). *L.I.P.: protein selected for its very high assimilation.

Εγω της λεω πως θα δωσω στο σκυλο την Acana light and fit που περιεχει αυτα :

Fresh chicken meat (16%), chicken meal (14%), turkey meal (14%), red lentils, whole green peas, pea fiber, fresh chicken giblets (liver, heart, kidney) (5%), herring meal (5%), fresh whole eggs (4%), fresh whole flounder, (4%), sun-cured alfalfa (4%), field beans (4%), green lentils, whole yellow peas, chicken fat (1%), herring oil, (1%), fresh chicken cartilage (1%), dried brown kelp, fresh whole pumpkin, fresh whole butternut squash, fresh whole parsnips, fresh kale, fresh spinach, fresh mustard greens, fresh turnip greens, fresh whole carrots, fresh red delicious apples, fresh Bartlett pears, freeze-dried chicken liver, freeze-dried turkey liver, fresh whole cranberries, fresh whole blueberries, chicory root, turmeric, milk thistle, burdock root, lavender, marshmallow root, rose hips, enterococcus faecium.
Guaranteed Analysis
Crude protein (min.) 35 %
Fat content (min.) 11 %
Crude ash (max.) 7 %
Crude fibres (max.) 8 %
Moisture (max.) 12 %
Calcium (min.) 1.7 %
Phosphorus (min.) 1.1 %
Omega-6 fatty acids (min.) 2.2 %
Omega-3 fatty acids (min.) 0.9 %
DHA (min.) 0.3 %
EPA (min.) 0.3 %
Glucosamine (min.) 1500 mg/kg
Chondroitin sulfate (min.) 1000 mg/kg
Linoleic acid (min.) 2 %
Carbohydrate (NFE) 26 %
Metabolizable Energy is 3070 kcal/kg (368 kcal per 250ml/120g cup), with 40% from protein, 30% from fruits and vegetables, and 30% from fat.


Πρωτεινες , λιπος, φυτικες ινες τα ιδια ... θερμιδες ανα κιλο σχεδον τα ιδια ...συστατικα δεν ειναι ιδια και επειδη τα περισσοτερα συστατικα της RC δεν τα καταλαβαινω, θα δωσω την Acana :) ... ασε που μου αρεσει το σακι περισσοτερο ...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@Tilisos Έγραψα ξανα, ή πλανάται καπου το ποστ μου ή έπεσε το Ίντερνετ και δεν ανέβηκε ποτε :confused:

Παμε παλι... Το "το λένε γιατροί σε παγκόσμιο επίπεδο" δεν ειναι επιστημονική τεκμηρίωση, επίσης γιατροί λένε και να ζευγαρώνει το θηλυκό απαραιτήτως μια φορα διαφορετικά θα πάθει καρκίνο. Υπαρχει καποια έρευνα που να πιστοποιεί αυτα που υποστηρίζεις;

ΥΓ: Γενικα, με φιλική διάθεση το λεω, προσπάθησε να αποφύγεις τους χαρακτηρισμούς. Κι εγω μπορω να σε πω άσχετο που υποστηριζεις κατι με το οποίο δε συμφωνώ αλλα, όπως βλεπεις, δε το κανω. Αντίθετα με το να λες "δεν ειμαι τοσο άσχετος για να ταΐσω barf" εμμέσως πλην σαφώς λες άσχετους όσους το κανουν.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το λένε οι κτηνίατροι σε παγκόσμιο επίπεδο..... Φυσική τροφή εννοείς barfing? αν ναι μην απαντήσεις ξανά σε post μου..... Φαινόμουν άσχετος αλλα τόσο πολυ όχι......
Εγώ ακόμα περιμένω τις πηγές που θα αναφέρονται και αναλύουν (επιστημονικά) την "ισορροπημένη διατροφή" όπως τη λες που αναφέρει ότι πρέπει να κυριαρχούν οι υδατάνθρακες.
Αφού μας λες άσχετους δώσε μας τα links για να ξεστραβοθούμε...
και ας μην είναι από τη σελιδα RC ;)
 
  • Like
Reactions: Orilis and Aslan


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Mην το κουραζουμε πολυ ... η Royal Canin ανηκει στη Mars, κορυφαια εταιρια που εχει προσφερει στην ανθρωποτητα και τη κυνοφιλια χιλιαδες ωφελιμα και συναρπαστικα προιοντα οπως τα Maltesers, M&Ms , τα Snickers, τις Pedigree και δεκαδες αλλα brand names που με επιτυχια ταιζουν εκατ. ανθρωπων και ζωων...
Tι κοινο πχ εχει αυτη η τροφη http://www.californianaturalpet.com/ (που βγαζει και grain free τροφες) με τις Royal Canin ? Aνηκουν στη Mars και οι δυο .

Γιατι αυτη η γατοτροφη http://www.thegoodliferecipe.com/Why-Goodlife.aspx ξορκιζει τα grain,wheat και soy απο τη διατροφη των γατιων :

No corn,
No soy,
No wheat recipe


You wouldn't use them if you were making food for your cat, and neither do we.


, οταν η Royal canin τα εκθειαζει ? Αφου απο το ιδιο αφεντικο πληρωνονται (Mars) ... Moυ αρεσει που στο πινακακι τους με τη συγκριση αναφερουν τις γατοτροφες αλλων group ...γιατι δε βαζουν και τη Royal Canin στο πινακακι ?? :)
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Εγώ ακόμα περιμένω τις πηγές που θα αναφέρονται και αναλύουν (επιστημονικά) την "ισορροπημένη διατροφή" όπως τη λες που αναφέρει ότι πρέπει να κυριαρχούν οι υδατάνθρακες.
Αφού μας λες άσχετους δώσε μας τα links για να ξεστραβοθούμε...
και ας μην είναι από τη σελιδα RC ;)
Δεν συζητάω πλέον για brands δεν με ενδιαφέρουν.... Δώσε hills αν θελεις.... Και δεν συζητάω για το site της rc..... Σου ειπα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου όπου θεωρώ οτι ειναι επιστήμονας.... Εσυ ποιο site επικαλείσαι;;; Γιατί εμπιστεύεστε τα site οτι λέγετε στο διαδύκτιο ειναι σωστό;;; Σε λιγο θα μου πεις οτι αυτά που λέγονται εδώ ειναι σωστά... Έλεος...

Mην το κουραζουμε πολυ ... η Royal Canin ανηκει στη Mars, κορυφαια εταιρια που εχει προσφερει στην ανθρωποτητα και τη κυνοφιλια χιλιαδες ωφελιμα και συναρπαστικα προιοντα οπως τα Maltesers, M&Ms , τα Snickers, τις Pedigree και δεκαδες αλλα brand names που με επιτυχια ταιζουν εκατ. ανθρωπων και ζωων...
Tι κοινο πχ εχει αυτη η τροφη http://www.californianaturalpet.com/ (που βγαζει και grain free τροφες) με τις Royal Canin ? Aνηκουν στη Mars και οι δυο .

Γιατι αυτη η γατοτροφη http://www.thegoodliferecipe.com/Why-Goodlife.aspx ξορκιζει τα grain,wheat και soy απο τη διατροφη των γατιων :

No corn,
No soy,
No wheat recipe


You wouldn't use them if you were making food for your cat, and neither do we.


, οταν η Royal canin τα εκθειαζει ? Αφου απο το ιδιο αφεντικο πληρωνονται (Mars) ... Moυ αρεσει που στο πινακακι τους με τη συγκριση αναφερουν τις γατοτροφες αλλων group ...γιατι δε βαζουν και τη Royal Canin στο πινακακι ?? :)
Η πληροφορίες οτι ανήκει στην Mars την μαθαίνω απο εσένα.... Τι θα πεις αυτο;;; Μια τέτοια πολυεθνική αφού ασχολείται και με το pet food γιατί να μην αγοράσει και μια τροφή ολιστική.... Ξέρεις ποσά προϊόντα υπάρχουν σε καθε κατηγορία προϊόντων που ανήκουν στον ίδιο φορέα;;; Παρα πολλα.... Που δρουν ´´ανταγωνιστικά´´ το ένα με το άλλο....

Το ποιά τροφή είναι καλύτερη, κανείς δεν το ξέρει.
Εμείς αγοράζουμε, ο σκύλος τρώει ... απο κει και πέρα :

1) τιμή : δε μπορείς να πεις πως μια τροφή ειναι ακριβότερη απο την άλλη χωρις να λάβεις υποψη σου τα συστατικά. Το ιδιο κοστίζει ενα κιλό καλαμπόκι και το ίδιο ενα κιλό κρέας ? Το ίδιο θα πληρώσεις σε μια ταβέρνα μισό κιλό ψάρι και το ίδιο μια χωριάτικη ? Με τη χωριάτικη μπορεί να χορτάσεις περισσότερο κιόλας αλλά η χωριάτικη δεν είναι ψάρι ... αν βρεις αστακο με 2ο ευρω, παρε 3 μεριδες ...αν βρεις χωριατικη με 15 ευρω, μαλλον σε κλεβουν. Eπισης, εφοσον μιλαμε για σκυλοτροφες, ειναι οι μεριδες ιδιες ανα ημερα για σκυλο ιδιου βαρους και ενεργειας ? Τελος, αλλη τιμη η τσιπουρα ιχθυοτροφειου και αλλο η αλανιαρα ...

2) το τι λένε οι κτηνιατροι δε σημαινει κατι ... εχετε δει ποτε γιατρο να σας λεει ''Αγοραστε Μπαρμπα Σταθη'' ή Νικας ? ...ουτε οι διαιτολογοι δεν το κανουν αυτο ... Γιατρος που προτεινει συγκεκριμμενη μαρκα τροφης εχει λογικα αλλα ελατηρια εκτος και αν μιλαμε για κτηνιατρικες τροφες που στοχευουν σε συγκεκριμμενο προβλημα του ζωου.

3) μεγεθος εταιριας : τι λεει παλι αυτο ? οτι τα λαχανικα του μπαρμπα Σταθη ειναι καλυτερα απο καποια βιολογικης καλλιεργειας μικρου παραγωγου ? ή καλυτερα απο του παππου στο χωριο ?

4) τι γραφει το σακι (συστατικα) : καταλαβαινουμε τι γραφει το σακι ? δεν αναφερομαι καν στο γιατι περιεχει αυτο που αναφερει αλλα στο τι ειναι αυτο που περιεχει ... τι ειναι πχ η γλουτενη σιταριου ? τι ειναι οι υδρολυμενες πρωτεινες ?

5) ανακλησεις τροφης : εχει η εταιρια που ταιζουμε ανακλησεις στο ενεργητικο της ? βαλτε πχ Royal Canin (ή ACANA) recalls στο google και θα δειτε ...

Εχω ταισει και Royal Canin και Acana ... προσωπικα θεωρω την Acana ανωτερη τροφη σε καθε περιπτωση ... το μαυροσκυλο τωρα πρεπει να κανει διαιτα γιατι με αυτα και τα αλλα, ξεφυγε και δεν την παιρνει ... βρεθηκα σε μια κτηνιατρο τις προαλλες και μου λεει Royal Canin Obesity δαγκωτο :) ...η τροφη αυτη περιεχει αυτα :

COMPOSITION: dehydrated poultry meat, wheat, vegetable fibres, maize gluten, beet pulp, wheat gluten*, hydrolysed animal proteins, animal fats, minerals, psyllium husks and seeds, fish oil, hydrolysed crustaceans (source of glucosamine), marigold extract (source of lutein), hydrolysed cartilage (source of chondroitin). ADDITIVES (per kg): Nutritional additives: Vitamin A: 15000 IU, Vitamin D3: 800 IU, E1 (Iron): 33 mg, E2 (Iodine): 3 mg, E4 (Copper): 4 mg, E5 (Manganese): 42 mg, E6 (Zinc): 140 mg - Technological additives: Pentasodium triphosphate: 3.5 g - Preservatives - Antioxidants. ANALYTICAL CONSTITUENTS: Protein: 34% - Fat content: 10% - Crude ash: 7.9% - Crude fibres: 7.8% - EPA/DHA: 0.14% - Metabolisable energy: 3118 kcal/kg (NRC85). *L.I.P.: protein selected for its very high assimilation.

Εγω της λεω πως θα δωσω στο σκυλο την Acana light and fit που περιεχει αυτα :

Fresh chicken meat (16%), chicken meal (14%), turkey meal (14%), red lentils, whole green peas, pea fiber, fresh chicken giblets (liver, heart, kidney) (5%), herring meal (5%), fresh whole eggs (4%), fresh whole flounder, (4%), sun-cured alfalfa (4%), field beans (4%), green lentils, whole yellow peas, chicken fat (1%), herring oil, (1%), fresh chicken cartilage (1%), dried brown kelp, fresh whole pumpkin, fresh whole butternut squash, fresh whole parsnips, fresh kale, fresh spinach, fresh mustard greens, fresh turnip greens, fresh whole carrots, fresh red delicious apples, fresh Bartlett pears, freeze-dried chicken liver, freeze-dried turkey liver, fresh whole cranberries, fresh whole blueberries, chicory root, turmeric, milk thistle, burdock root, lavender, marshmallow root, rose hips, enterococcus faecium.
Guaranteed Analysis
Crude protein (min.) 35 %
Fat content (min.) 11 %
Crude ash (max.) 7 %
Crude fibres (max.) 8 %
Moisture (max.) 12 %
Calcium (min.) 1.7 %
Phosphorus (min.) 1.1 %
Omega-6 fatty acids (min.) 2.2 %
Omega-3 fatty acids (min.) 0.9 %
DHA (min.) 0.3 %
EPA (min.) 0.3 %
Glucosamine (min.) 1500 mg/kg
Chondroitin sulfate (min.) 1000 mg/kg
Linoleic acid (min.) 2 %
Carbohydrate (NFE) 26 %
Metabolizable Energy is 3070 kcal/kg (368 kcal per 250ml/120g cup), with 40% from protein, 30% from fruits and vegetables, and 30% from fat.


Πρωτεινες , λιπος, φυτικες ινες τα ιδια ... θερμιδες ανα κιλο σχεδον τα ιδια ...συστατικα δεν ειναι ιδια και επειδη τα περισσοτερα συστατικα της RC δεν τα καταλαβαινω, θα δωσω την Acana :) ... ασε που μου αρεσει το σακι περισσοτερο ...
Η γλουτένη σιταριού ειναι πρωτεΐνη όπως όλες οι γλουτενες, λέγετε οτι δεσμεύεται απο το σκυλί κατα 97%, λέγετε απο pet shoppers και κτηνιάτρους, αυτη ηπρωτεινη απο τις ολιστικές τροφές έχει δαιμονοποιηθεί γιατι;;; Επειδή υπαρχει κατα 0.00001% ενας ζωντανοί οργανισμός να έχει κάποια δυσανεξία και να πάθει κοιλιοκακη.... Τις υπόλοιπες πρωτεΐνες τις υδρολειουν οι καλές εταιρείες αφού μια πρωτεΐνη κοτόπουλου μπορει να απορροφηθεί απο το σκυλί κατα 60-70% αν υδρολειθει θα φτάσει το 90%.
Φίλε αν ο γιατρό σου θεωρεί οτι το σκυλί σου χρειάζεται κλινική δίαιτα πήγανε προς τα εκεί.... Μην δώσεις μονο light.....ενδεχόμενος να μην φτάσει για να χάσει βάρος.... Αλλα οκ οτι θελεις.....

Στην arcana ενώ λέει chicken meat μετά λέει chicken meal τι εννοεί;;;;
 
Last edited by a moderator:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν συζητάω πλέον για brands δεν με ενδιαφέρουν.... Δώσε hills αν θελεις.... Και δεν συζητάω για το site της rc..... Σου ειπα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου όπου θεωρώ οτι ειναι επιστήμονας.... Εσυ ποιο site επικαλείσαι;;; Γιατί εμπιστεύεστε τα site οτι λέγετε στο διαδύκτιο ειναι σωστό;;; Σε λιγο θα μου πεις οτι αυτά που λέγονται εδώ ειναι σωστά... Έλεος...
Συνεχίζεις να αποφεύγεις να μου απαντήσεις ευθέως, αρα δεν έχεις επιχειρήματα.
Το ότι σου το λένε κάποιοι κτηνίατροι που θέλουν να σπρώξουν την τροφή RC που έχουν στο μαγαζί τους δεν με πείθει. Θέλω επιστημονική έρευνα ότι οι σκύλοι πρέπει να τρωνε περισσότερους υδατάνθρακες. Εγώ δεν επικαλούμαι κανένα site αλλά βασίζομαι στη ανατομία του σκύλου και στο πως αφομοιώνει το πεπτικό του σύστημα διάφορες ουσίες.
Dεν λέω ότι δεν χρειάζονται υδατάνθρακες (αλλά βέβαια λιγοτερους από το κρέας) αλλά τους πιο ευπεπτους όπως ας πούμε ρύζι και όχι καλαμπόκι που μας πλασάρει η RC.
 
  • Like
Reactions: Aslan and vas


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Συνεχίζεις να αποφεύγεις να μου απαντήσεις ευθέως, αρα δεν έχεις επιχειρήματα.
Το ότι σου το λένε κάποιοι κτηνίατροι που θέλουν να σπρώξουν την τροφή RC που έχουν στο μαγαζί τους δεν με πείθει. Θέλω επιστημονική έρευνα ότι οι σκύλοι πρέπει να τρωνε περισσότερους υδατάνθρακες. Εγώ δεν επικαλούμαι κανένα site αλλά βασίζομαι στη ανατομία του σκύλου και στο πως αφομοιώνει το πεπτικό του σύστημα διάφορες ουσίες.
Dεν λέω ότι δεν χρειάζονται υδατάνθρακες (αλλά βέβαια λιγοτερους από το κρέας) αλλά τους πιο ευπεπτους όπως ας πούμε ρύζι και όχι καλαμπόκι που μας πλασάρει η RC.
Πρώτα απολα πρεπει Μα μιλήσουμε αν υπαρχει παραδοχή η όχι στην ισορροπημένη διατροφή....
Αν δεν είσαι σύμφωνος να μην συνεχίσουμε την κουβέντα....
Ο κτηνίατρος που πηγαίνω δεν πουλάει καθόλου τροφές.....
Εσένα η έρευνα σου ποια ειναι;;; Οτι έχεις στο μυαλό σου οτι οι σκύλοι πρεπει Μα τροναι κρέας;;;
Για παράδειγμα στην medium adult την φωτογραφία που υπαρχει πιο πάνω πρώτο συστατικό ειναι το κρέας... Οποτε δεν ειναι παντού πρώτο το καλαμπόκι.....
Κατι άλλο που μου θύμησες εσυ με την κλινική δίαιτα.... Μου αρέσει μια εταιρεια να έχει και κλινικές δίαιτες... Αυτο σημαίνει οτι γνωρίζουν τι κάνει και πως να χρεισιμοποιουν το καθε υλικό..... Και κατι τελευταίο γιατι υποτιμάς το καλαμπόκι στην τιμη του..... Αν πας στο χρηματιστήριο των αγαθών και ανασυρεις την τιμη του κοτόπουλου θα δεις οτι τα τελευταία 5 χρονια η τιμη του έχει πάρει την κατηφόρα.... Αυτο το βλαιπουμε και εμείς αφού πλέον το αγοράζουμε 1,99 σε προσφορά απο τα σούπερ μάρκετ..... Αντίθετα δεν την τιμη του καλαμποκιού.... Ειναι σε αύξηση λόγω βέβαια οτι έχουν μειωθεί πολυ αυτοί που το καλλιεργούν..... Και κατι ακόμα πιο τελευταίο....... Έχουμε κοτούλες στο χωριό και αγοράζω καλαμπόκι αποξηραμένο και το 10 kg κοστίζει 18 ευρω.... Σχεδόν το ίδιο με το κοτόπουλο.... Το χλωρό καλαμπόκι που χρεισιμοποιειται στις σκυλοτροφές ειναι ακόμα ακριβότερο.....
 




Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Tilisos να σου θυμίσω οτι μιλάμε για σαρκοφάγα ζώα.
Αρα ναι, τα σκυλιά όπως ολα τα σαρκοφάγα πρέπει να τρώνε ΚΥΡΙΩΣ κρέας κι οχι καλαμποκια τα οποία μια χαρά τροφή είναι αν μεγαλώνεις κότες ή αρουραίους του αγρού.

Προσωπικά δεν έχω δεί κάποιο λιοντάρι π.χ. να κυνηγαέι και να σκοτώνει κάποια καλαμποκιά, αντιθέτως εχω δει πολλάκις να σκοτώνει κάποια ζέβρα.

Το ιδιο και οι λύκοι, κλπ, κλπ.Ο σκύλος σου δεν έχει τίποτα πάνω του που να δείχνει οτι είναι φυτοφάγος ή έστω παμφάγος (είδος δοντιών, κίνηση μασέλας, γαστρεντερικό σύστημα, κλπ).Αντιθέτως όλα πάνω του μας λένε οτι είναι ενα σαρκοφάγο ζώο.ΟΛΑ
Αυτά είναι αντικειμενική πραγματικότητα.Δεν είναι η προσωπική μου άποψη απλά.

Οπότε το να ισχυριζόμαστε οτι μια τροφή με καλαμπόκια, πίτουρα, σιτάρια και ΙΣΩΣ ιχνοστοιχεία κρέατος, είναι η καταλληλότερη τροφή για το σκύλο μας, ακούγεται τουλάχιστον λανθασμένο.
Δίνουν που δίνουν κροκέτα οσοι το κάνουν, ας είναι τουλάχιστον κάποια με μπόλικο κρέας μέσα.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Aslan


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Έρευνες που να πιστοποιούν αυτα που λες, εχεις;
Για τις τι,σε των προϊόντων σε παραπέμπω στο χρηματιστήριο αγαθών.... Θα δεις την τάση των τιμών.... Εξάλλου για την τιμη του κοτόπουλου επικαλούμενη και την καθημερινότητα βρε παιδιά... Έχει πέσει πολυ η τιμη του τα τελευταία χρονια.... Αλλα για απόδειξη ψάξτε το εκεί που σας λέω....