Ποια ξηρά τροφή να διαλέξω;


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πρώτα απολα πρεπει Μα μιλήσουμε αν υπαρχει παραδοχή η όχι στην ισορροπημένη διατροφή....
Αν δεν είσαι σύμφωνος να μην συνεχίσουμε την κουβέντα....
Ο κτηνίατρος που πηγαίνω δεν πουλάει καθόλου τροφές.....
Εσένα η έρευνα σου ποια ειναι;;; Οτι έχεις στο μυαλό σου οτι οι σκύλοι πρεπει Μα τροναι κρέας;;;
Eσυ δεν ταιζες orijen πριν 12 χρονια και την εκοψες λογω κοστους ? Εγω πριν 12 χρονια δεν την ηξερα καν την orijen ...

Γενικα, σε βλεπω λιγο ανησυχο στο θεμα αυτό :) ... προσωπικα, καθολου δε με ενδιαφερει τι θα ταισεις εσυ ή ο καθενας το σκυλο του... Το να δινεις RC στο σκυλο σου δεν ειναι κακο, ουτε ειναι μια συζητηση με νικητες και ηττημενους ... και προφανως, ουτε η RC (ή η Orijen) θα χρεωκοπησουν απο αυτη μας την κουβεντα ...
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Tilisos να σου θυμίσω οτι μιλάμε για σαρκοφάγα ζώα.
Αρα ναι, τα σκυλιά όπως ολα τα σαρκοφάγα πρέπει να τρώνε ΚΥΡΙΩΣ κρέας κι οχι καλαμποκια τα οποία μια χαρά τροφή είναι αν μεγαλώνεις κότες ή αρουραίους του αγρού.

Προσωπικά δεν έχω δεί κάποιο λιοντάρι π.χ. να κυνηγαέι και να σκοτώνει κάποια καλαμποκιά, αντιθέτως εχω δει πολλάκις να σκοτώνει κάποια ζέβρα.

Το ιδιο και οι λύκοι, κλπ, κλπ.Ο σκύλος σου δεν έχει τίποτα πάνω του που να δείχνει οτι είναι φυτοφάγος ή έστω παμφάγος (είδος δοντιών, κίνηση μασέλας, γαστρεντερικό σύστημα, κλπ).Αντιθέτως όλα πάνω του μας λένε οτι είναι ενα σαρκοφάγο ζώο.ΟΛΑ
Αυτά είναι αντικειμενική πραγματικότητα.Δεν είναι η προσωπική μου άποψη απλά.

Οπότε το να ισχυριζόμαστε οτι μια τροφή με καλαμπόκια, πίτουρα, σιτάρια και ΙΣΩΣ ιχνοστοιχεία κρέατος, είναι η καταλληλότερη τροφή για το σκύλο μας, ακούγεται τουλάχιστον λανθασμένο.
Δίνουν που δίνουν κροκέτα οσοι το κάνουν, ας είναι τουλάχιστον κάποια με μπόλικο κρέας μέσα.
Omani carnivore ο σκύλος για να ξέρουμε για τι μιλάμε.....

Omani carnivore ο σκύλος για να ξέρουμε για τι μιλάμε.....
Omni carnivore sorry....

Eσυ δεν ταιζες orijen πριν 12 χρονια και την εκοψες λογω κοστους ? Εγω πριν 12 χρονια δεν την ηξερα καν την orijen ...

Γενικα, σε βλεπω λιγο ανησυχο στο θεμα αυτό :) ... προσωπικα, καθολου δε με ενδιαφερει τι θα ταισεις εσυ ή ο καθενας το σκυλο του... Το να δινεις RC στο σκυλο σου δεν ειναι κακο, ουτε ειναι μια συζητηση με νικητες και ηττημενους ... και προφανως, ουτε η RC (ή η Orijen) θα χρεωκοπησουν απο αυτη μας την κουβεντα ...
Συμφωνώ 100% απλά όπως και σε καθε forum δυστυχώς μπαίνεις σε μια διαδικασία συγκρίσεων.... Και ακόμα πιο δυστυχώς νικητών η ηττημένων..... Διάβασα πολλα παλιά θέματα για διατροφή σε αυτο το forum και πραγματικά σχεδόν την συμπονεσα την rc..... Xaxa..... Any way sorry σας επριξα...
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Tricky


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Επιστημονικό ονομα Canis lupus familiaris (εχει και λύκο το ονομα μεσα)

Για το άλλο ρίξε μια ματιά εδω.
http://www.dogfoodadvisor.com/canine-nutrition/dogs-carnivores-omnivores/

Το οτι μπορεί να φάει ΚΑΙ κάποιες διαφορετικές τροφές δεν σημαίνει και πολλά πέρα απ' το οτι ως είδος εχει κάποιες προσαρμογές για να μπορεί να επιβιώσει και με διαφορετικές τροφές.

Αλλο όμως επιβιώνω κι άλλο ευδοκιμώ (thrive)
 
  • Like
Reactions: Aslan




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Για τις τι,σε των προϊόντων σε παραπέμπω στο χρηματιστήριο αγαθών.... Θα δεις την τάση των τιμών.... Εξάλλου για την τιμη του κοτόπουλου επικαλούμενη και την καθημερινότητα βρε παιδιά... Έχει πέσει πολυ η τιμη του τα τελευταία χρονια.... Αλλα για απόδειξη ψάξτε το εκεί που σας λέω....
Σε εναν αγγελικά πλασμένο κοσμο κόβονται τα καλαμπόκια απο το χωράφι και μπαίνουν στις σκυλοτροφές, στον δικό μας κοσμο, τωρα, ρίχνουν ο,τι δεν ειναι εκμεταλλεύσιμο στην ανθρώπινη βιομηχανία σίτισης(πέφτει κατακόρυφα το κοστος).

Αλλα σε καθε περίπτωση, εγω σε ρώτησα γιατι η διατροφή του σκύλου πρεπει να στηρίζεται σε ποσοστό 60% σε υδατάνθρακες και εσυ μου λες οτι η τιμή του καλαμποκιού ανεβαίνει.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
$orry που θα το πω, αλλά μια λέξη μου έρχεται στο μυαλό....

ΚΕΡΔΟΣ

Η μια βιομηχανία εναντίων της άλλης...
Εχουν αυλικούς, φανατικούς υποστηρικτές, βάζουν λυτους και δεμένους να διαφημίσουν, να συκοφαντήσουν, να προσηλυτισουν.

Στο παιχνίδι παίζουν κτηνίατροι, αθώες κριτικές σε αμερόληπτα(πάνω απ'όλα) sites, ειδικοί πετσοπουλοι, πληρωμένοι - πουλημένοι επιστήμονες και φυσικά ικανοποιημένοι "πελάτες" που είναι η καλύτερη διαφήμιση και δυσφήμιση μαζί.

Χμ...

Και στη μέση ο σκύλος μας.

Κρίμα...

http://www.instituteofcaninebiology.org/blog/the-poop-about-dog-diets

Έτσι για την κουβέντα :whistle:(n)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Η τάση που φεύγει (σχετικό) και η τάση που έρχεται (επίσης, σχετικό)...

Το σίγουρο είναι πως τα (πολλά) λεφτά θα καταλήξουν στις ίδιες τσέπες.

Ο σκύλος μας είναι άλλο ένα προϊόν προς κατανάλωση που έχει και ένα ακόμα "προσόν", να είναι ένα προϊόν που βοηθά στην κατανάλωση ακόμα περισσότερων προϊόντων και υπηρεσιών. Πολύ καλή περίπτωση!

Ποια είναι η καλύτερη τροφή ή ποιο διατροφικό μοντέλο είναι καλύτερο;

Η απάντηση είναι πιθανότατα η ίδια με αυτήν που θα δίναμε αν η ερώτηση αφορούσε εμάς, την δική μας διατροφή... Την ξέρουμε αυτή την απάντηση; :)
 
  • Like
Reactions: Tricky and johnk


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ποια είναι η καλύτερη τροφή ή ποιο διατροφικό μοντέλο είναι καλύτερο;

Η απάντηση είναι πιθανότατα η ίδια με αυτήν που θα δίναμε αν η ερώτηση αφορούσε εμάς, την δική μας διατροφή... Την ξέρουμε αυτή την απάντηση; :)
Το ποιο διατροφικο μοντελο ειναι το καλυτερο ειναι μαλλον off topic εδω που μιλαμε για την επιλογη ξηρας τροφης ;) ...

Αναφορικα με τη δικη μας διατροφη (παλι off topic) , το τι ΔΕΝ πρεπει να τρωμε ειναι πλεον και τουλαχιστον στοιχειοθετημενο ...δε νομιζω δηλαδη να υπαρχει debate ως προς το αν ο ανθρωπος χρειαζεται να τρωει επεξεργασμενα σαλαμια,λουκανικα, αναψυκτικα, donuts , πιτσες, προτηγανισμενα junk food κλπ με το οποιο ρισκο αυτα περιεχουν (που ισως ειναι αντικειμενο debate) .... θα ηταν τουλαχιστον οξυμωρο καποιος να τρωει ή να ταιζει τακτικα τα παιδια του ολα τα παραπανω και ταυτοχρονα να δινει στο σκυλο του barf ή να μαγειρευει του σκυλου με ευλαβεια οταν ο ιδιος παραγγελνει καθε βραδυ pizza hut ...
 
  • Like
Reactions: vek and canis


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Σε εναν αγγελικά πλασμένο κοσμο κόβονται τα καλαμπόκια απο το χωράφι και μπαίνουν στις σκυλοτροφές, στον δικό μας κοσμο, τωρα, ρίχνουν ο,τι δεν ειναι εκμεταλλεύσιμο στην ανθρώπινη βιομηχανία σίτισης(πέφτει κατακόρυφα το κοστος).

Αλλα σε καθε περίπτωση, εγω σε ρώτησα γιατι η διατροφή του σκύλου πρεπει να στηρίζεται σε ποσοστό 60% σε υδατάνθρακες και εσυ μου λες οτι η τιμή του καλαμποκιού ανεβαίνει.
Το 60% ειναι ενδεικτικό μπορει σε κάποια φόρμουλα να πάει στο 50% ακόμα και 45% αλλα στην ισόρροπιμενη διατροφή το πρώτο συστατικό ειναι οι υδατάνθρακες μετά πρωτεΐνες και τέλος λίπος.
Ο mr petshoper μου υπόσχεται οτι τα συστατικά της εταιρεια που συζητάμε ειναι απο την ανθρώπινη τροφική αλυσίδα....τωρα.... Ποιος να ξέρει....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ποια είναι η καλύτερη τροφή ή ποιο διατροφικό μοντέλο είναι καλύτερο;

Η απάντηση είναι πιθανότατα η ίδια με αυτήν που θα δίναμε αν η ερώτηση αφορούσε εμάς, την δική μας διατροφή... Την ξέρουμε αυτή την απάντηση; :)
Μήπως τρεφόμαστε εμείς σωστά, για να γνωρίζουμε την απάντηση;

Παλιότερα οι σκύλοι έτρωγαν τα αποφάγια μας. Με την προϋπόθεση πως και η δική μας διατροφή ήταν σωστή και ισορροπημένη, ήταν και η δική τους.

Άλλαξε ο τρόπος ζωής μας, άλλαξαν οι διατροφικές μας συνήθειες. Οι ρυθμοί ζωής δεν μας επέτρεπαν να ασχοληθούμε με το δικό μας φαγητό και το junk food / fast food έγινε τρόπος ζωής. Εύκολα, γρήγορα, χωρίς πολλά πολλά.

Την ίδια πορεία είχε και η διατροφική ιστορία του σκύλου.
Τα σκυλίσια μπισκότα αρχικά και η ξηρά αργότερα, βγήκαν για να συμβαδίσουν με τον νέο τρόπο ζωής. Τον γρήγορο. Και όπως έγινε και με την δική μας έτοιμη διατροφή, έτσι και στην σκυλίσια, κάποιοι άλλοι "ειδικοί" αποφάσιζαν τα συστατικά, τις αναλογίες, αλλά και το κέρδος.
Μην το ξεχνάμε αυτό.

Σήμερα, αντί να σκεφτούμε λογικά, υπερασπιζόμαστε "σχολές", ή "μοντέλα" που κάποιοι μας έκαναν να θεωρήσουμε πως είναι σωστά. Και το κάνουμε με πάθος.

Το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι να λαμβάνει ο σκύλος στο γεύμα του τις θρεπτικές ουσίες που χρειάζεται, να έχει μια ολοκληρωμένη αλλά και ισορροπημένη διατροφή.
Ο,τι ισχύει και για μας.

Ωραία ακούγεται, εύκολα γράφεται, αλλά πολύ δύσκολα εφαρμόζεται αν δεν έχεις τις γνώσεις να το κάνεις. Και είναι σίγουρα πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί από τις νέες γενιές (και εγώ μέσα ε;) που γεννηθήκαμε μέσα σε αυτόν τον σύγχρονο τρόπο ζωής.
Δεν ξέρουμε τι σημαίνει σωστή διατροφή.

Το ερώτημα λοιπόν δεν είναι ποια τροφή είναι καλύτερη ή ποια σχολή ή μοντέλο διατροφής είναι καλύτερο, αλλά αν έχουμε την δυνατότητα να δώσουμε στον σκύλο μας ένα σωστό γεύμα.
Και δεν είναι οικονομικό το θέμα ή έλλειψης χρόνου.
Είναι πρωτίστως έλλειψη γνώσης.


Πολλές φορές έχω γράψει πως δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω αν μια ξηρά είναι καλύτερη από μια άλλη. Βλέπω πολλούς που συγκρίνουν συστατικά και υπερασπίζονται με πάθος την μία ή την άλλη τροφή και νοιώθω άβολα. Ειλικρινά, απορώ πως το κάνουν.
Πως είναι δυνατόν να κρίνεις κάτι όταν δεν έχεις την γνώση να το κάνεις;
Πως είναι δυνατόν να υπερασπίζεσαι κάτι (και με πάθος) όταν δεν γνωρίζεις τις λεπτομέρειες.
Μήπως ο πετσοπάς που μας πλασσάρει την σούπερ ντούπερ τροφή ξέρει;
Mήπως ο barfer;
Γιατί και εκεί υπάρχει μια βιομηχανία.
Το βλέπετε άλλωστε πόσο προωθείται η ωμή διατροφή και πόσο διαφημίζεται.

Μαγειρευτό;
Τα ίδια.
Ποιός μπορεί να βγάλει ένα σωστό και ισορροπημένο γεύμα αποκλειστικά για τον σκύλο;
Που να περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα συστατικά και στις σωστές αναλογίες;
Οι κτηνίατροι;
Νομίζετε γνωρίζουν;

Όταν μιλάμε για μαγειρευτό ή για ώμο, τα συστατικά, οι ποσότητες και οι αναλογίες αφήνονται στην τύχη τους. Πάντα στο περίπου.
Εδινα για 3 μήνες μαγειρευτό στον "δύσκολο" σκύλο μου και έχασε μισό κιλό. Στα 3 που ζυγίζει κανονικά, είναι ποσότητα.
Ψαγμένη συνταγή κτηνιάτρου...

Και ξέρετε δεν είναι μόνο η ποσότητα. Είναι και τα συστατικά, οι αναλογίες.
Μπορεί να δίνουμε τριπλάσια ποσότητα από αυτή που απαιτείται σε ένα συστατικό και το 1/10 ή και καθόλου από ένα άλλο συστατικό.

Δείτε εδώ ένα παράδειγμα




Για να μπορέσει κάποιος να βγάλει ένα ολοκληρωμένο - ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής σκύλου που να περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα συστατικά και στις σωστές ποσότητες - αναλογίες, πρέπει να είναι ειδικός διατροφολόγος. Δεν είναι κάτι απλό. Είναι ολόκληρη επιστήμη.


Τα στοιχεία στο link που παρέθεσα είναι σοκαριστικά!
Δεν ξέρω πόσοι έκαναν τον κόπο να το διαβάσουν.

Οχι μόνο διαφωνεί με αρκετά από αυτά που ισχυρίζονται κάποιοι για την ωμή διατροφή αλλά αποκαλύπτει και την προχειρότητα ή ανικανότητα ακόμα και κτηνιάτρων ή "ειδικών" να φτιάξουν ένα ισορροπημένο και ολοκληρωμένο μαγειρευτό γεύμα.

Από τις 200 , λέει, συνταγές μαγειρευτού δημοσιευμένες σε βιβλία, internet και άλλες πηγές, μόνο οι 4!!!! ήταν σωστές. Οι άλλες ήταν για τα μπάζα.

Οσο δε για το ωμό, αναφέρεται στην διαφοροποίηση στο DNA των οικόσιτων σκύλων σε σχέση με τα "άγρια" ξαδελφάκια τους, τους λύκους, σε σημαντικά σημεία του γονιδιώματος που σχετίζονται με την αφομοίωση (πέψη) αμύλου και στον μεταβολισμό του λίπους.
Mε απλά λόγια, δεν είναι το ίδιο και όσοι και όσες βασίζονται ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα στον λύκο για να βγάλουν συμπεράσματα για τον σκύλο, κάνουν λάθος.


Κερασάκι στην τούρτα είναι δυο μελέτες που αφορούν 2 κουτάβια, θύματα της άγνοιας και παραπληροφόρησης.

http://www.instituteofcaninebiology.org/blog/is-raw-diet-the-problem


Ενα Αγίου Βερνάρδου 8 μηνών




Και ένα Shetland Sheepdog 8 μηνών

 






nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Όπως επιβιώνουμε κι εμείς.
από όλο αυτό το κατεβατό μηνυμάτων θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο σύνολο των απόψεων σου, δεν έχουμε τη γνώση να ταίσουμε ένα σκύλο με τον ιδανικό τρόπο και να είμαστε βέβαιοι ότι ο δικός μας τρόπος είναι ο καλύτερος και σωστότερος όλων.
Έχεις απόλυτο μα απόλυτο δίκιο, μια διαμάχη χωρίς τέλος και χωρίς λόγο, ο καθένας μας μπορεί να υπερασπιστεί με τα επιχειρήματα του την τροφή που έχει διαλέξει αυτός και μέχρι εκεί!
Αν ο σκύλος είναι υγιής, μεγαλώνει κανονικά και είναι όλα εντάξει τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι και η τροφή του... :)
 
  • Like
Reactions: Kook_kook


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το 60% ειναι ενδεικτικό μπορει σε κάποια φόρμουλα να πάει στο 50% ακόμα και 45% αλλα στην ισόρροπιμενη διατροφή το πρώτο συστατικό ειναι οι υδατάνθρακες μετά πρωτεΐνες και τέλος λίπος.
Ο mr petshoper μου υπόσχεται οτι τα συστατικά της εταιρεια που συζητάμε ειναι απο την ανθρώπινη τροφική αλυσίδα....τωρα.... Ποιος να ξέρει....
Μαλιστα. Οταν και αν αποκτήσεις επιστημονικά τεκμηριωμένα δεδομένα για όσα υποστηρίζεις, θα ήθελα πολυ να τα δω. Καλο απόγευμα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Μερικοί κτηνίατροι...






Έτσι για την κουβέντα... :D
Μαλιστα. Οταν και αν αποκτήσεις επιστημονικά τεκμηριωμένα δεδομένα για όσα υποστηρίζεις, θα ήθελα πολυ να τα δω. Καλο απόγευμα.
Πατά απλά κ
Μαλιστα. Οταν και αν αποκτήσεις επιστημονικά τεκμηριωμένα δεδομένα για όσα υποστηρίζεις, θα ήθελα πολυ να τα δω. Καλο απόγευμα.
Μαλιστα. Οταν και αν αποκτήσεις επιστημονικά τεκμηριωμένα δεδομένα για όσα υποστηρίζεις, θα ήθελα πολυ να τα δω. Καλο απόγευμα.
πατά απλα ισορροπημένη διατροφή στο Google...... Θα βρεις παρα πολλα στοιχεία με το ποσοστό των συστατικών.... Το θέμα ειναι αν θελεις να ακολουθείς την ισορροπημένη διΤροφη....

Μαλιστα. Οταν και αν αποκτήσεις επιστημονικά τεκμηριωμένα δεδομένα για όσα υποστηρίζεις, θα ήθελα πολυ να τα δω. Καλο απόγευμα.
Τα δικά σου επιστημονικά δεδομένα ποια ειναι τα συστατικά της τροφής;;; Δηλαδή ποιο πανεπιστήμιο την έκανε αυτη την έρευνα;;;
 
Last edited by a moderator:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πατά απλά κ


πατά απλα ισορροπημένη διατροφή στο Google...... Θα βρεις παρα πολλα στοιχεία με το ποσοστό των συστατικών.... Το θέμα ειναι αν θελεις να ακολουθείς την ισορροπημένη διΤροφη....


Τα δικά σου επιστημονικά δεδομένα ποια ειναι τα συστατικά της τροφής;;; Δηλαδή ποιο πανεπιστήμιο την έκανε αυτη την έρευνα;;;
Δε καταλαβαίνω γιατι αρπάζεσαι.

Σου ζήτησα αρκετες φορές έρευνες που να πιστοποιούν αυτα που με τοσο σθένος υποστηρίζεις, τα επιχειρήματα σου δε με κάλυψαν οποτε δε βρισκω και λογο να συνεχίσω την κουβεντα και σου ζήτησα αν βρεις τα στοιχεία αυτα να ενημερώσεις γιατι με ενδιαφέρει και "η αλλη όψη" του νομίσματος.

Εμενα η λογικη μου μου λεει πως ο σκύλος πρεπει να τρέφεται κυρίως με κρεας (υπαρχει λόγος που δεν εχει ράμφος...) αλλα και με πληθώρα άλλων τροφών (σιτηρά, λαχανικά, αυγά κ.α.) σε μικρότερη αναλογία. Κατα τα αλλα, μιας και είμαστε "μοιρασμένοι στα δυο" με το ενα μου σκυλί να τρώει κατα βάση πάνω απο 80-85% κοτοπουλο/ μοσχάρι/ ψάρι σε καθε γεύμα και το αλλο ξηρά τροφή στης οποίας τα συστατικά καθαρό κρεας δε μπορω να βρω καν (και δε τρώει και απο το ωμό, της ξινίζει της κυρίας :cool:) δε θα ελεγα πως εχω ιδιαίτερα "φανατική" αποψη με καποια απο τις δυο μεθόδους, ωστόσο το κρεας σαν πρωτο συστατικό μου φαίνεται πιο σωστό.
 


Kook_kook

Member
4 Νοεμβρίου 2015
9
7
34
Γερακας
Καλημερα!απο τοτε που πηρα το σκυλακι μου δοκιμασα αρκετες τροφες και ακομη και σημερα το ψαχνω.εδω και δυο χρονια εχω δει κ ακουσει πολλα για διαφορες εταιριες.εμενα η γνωμη μου ειναι η εξης. εταιριες που βγαζουν μια τροφη αλλα σε λιγες γευσεις ειναι οι καλυτερες σαφως και οι ακριβοτερες βεβαια. Η acana αρκετα καλη τροφη οπως ειπαν και οι αποπανω.ομως πρεπει να λαβεις υποψη σου και την ρατσα για να διαλεξεις τροφη. (Δν εννοω να πας στην rc που χει 45 κ καλα διαφορετικες τροφες που καλυπτουν καθε ρατσα ξεχωριστα)εννοω πως αν π.χ το σκυλι σου ειναι μολλοσος η ντοπερμαν δωσε του μια "βαρια τροφη" οπως η earthborn που ειναι ολιστικη βγαζει 3-4 γευσεις απλως κανει κ για κουταβια κ για ενηλικα σκυλακια ειναι απο ιρλανδια πανακριβη μεν 80€ τα 13 κιλα ομως παρα πολυ ποιοτικη.μπες σε site και διαβασε τα υλικα. Το μονο προβλημα που χα εχω με την συγκεκριμενη τροφη ειναι πως ειναι "βαρια" 80% καθαρο κρεας που σημαινει πως για ενα κλιμα σαν της ελλαδας δν ειναι η ιδανικη.δλδ εχει σχεδιαστει να προσφερει πολυ πολυ ενεργεια για τα σκυλια που ζουν βορια στους μειον 10 κ βαλε.
Κοντολογις κατεληξα στην ΑΑΤU η οποια ειναι αγγλικη τροφη βγαζει κοτοπουλο παπια σολωμο μονο. εχει 31% πρωτεινη οταν η καλυτερη puppy τροφη φτανει στο 27%.εαν μπεις στον κοπο και διαβασεις τα συστατικα της τπτ δν θα σου να αγνωστη λεξη. Ειναι 95€ τα δεκα κιλα ο σωλομος και η παπια και 85€ το κοτοπουλο.η μεγαλυτερη της σακουλα ειναι δεκακιλη.την προτεινω ανεπιφυλακτα.εχω samoyed και τα κακα του το τριχωμα του και η ενεργεια του ολα ειναι τελεια.
 


Kook_kook

Member
4 Νοεμβρίου 2015
9
7
34
Γερακας
AATU: παραθετω τα υλικα στν σωλομο που δινω εγω να ριξεις μια ματια
80% SALMON & HERRING



Σύνθεση:

80% Ψάρι (51% Φρέσκο Φιλέτο Σολομού, 29% Αφυδατωμένη Ρέγγα), Γλυκοπατάτα, Ρεβίθια, Αρακάς, Λουκέρνη, Ζωμός Σολομού, Καρότα, Ντομάτα, Ραδίκι, Ταπιόκα, Μήλο, Αχλάδι, Φίγγι (Κόκκινο Μούρο, Cranberry), Μύρτιλος (Μπλε Μούρο, Blueberry), Μούρο (Mulberry), Πορτοκάλι, Βατόμουρο (Bilberry),Είδος Μούρου (Cowberry), Μαϊντανός, Μέντα, Σπιρουλίνα (Spiroulina), Φύκι, Ρίγανη, Φασκόμηλο, Μαντζουράνα, Θυμάρι, Χαμομήλι, Φρούτο Τριαντάφυλλου (Rosehip), Τσουκνίδα, Κρινοειδές Φυτό (Yucca), Κατιφές, Γλυκάνισο, Λευκό Βότανο (Fenugreek), Κανέλα, Σύμπλεγμα για την φροντίδα Ισχίων & Αρθρώσεων (Γλυκοζαμίνη 350mg/kg, MSM 350gm/kg, Χονδροιτίνη 240gm/kg).



Χωρίς την προσθήκη συνθετικών χρωστικών, ενισχυτικών γεύσης ή συντηρητικών



Χημική Ανάλυση:

Ολικές Πρωτεΐνες 31%, Ολικά Λιπαρά 19%, Ανόργανα Συστατικά 7%, Ολικές Ινώδεις Ουσίες 2.5%, Υγρασία 8%, Ωμέγα-6 1.9%, Ωμέγα-3 4.5%

L-Carnitine 200mg

Enterococcus Faecium SF68:NCIMB 10415 at 1,000,000,000 cfu-

Ως βοήθημα για τη δημιουργία, τη συντήρηση και την αποκατάσταση της ισορροπίας της εντερικής μικροχλωρίδας σε σκύλους.

Βιταμίνες: Βιταμίνη A 17,310 IU, Βιταμίνη D3 1.540 IU, Βιταμίνη E 480 IU

Ιχνοστοιχεία: Μονοϋδρικός Θειικός Σίδηρος 641mg, Μονοϋδρικός Θειικός Ψευδάργυρος 534mg, Μονοϋδρικό Θειικό Μαγγάνιο 105mg, Πενταϋδρικός Θειικός Χαλκός 38mg, Άνυδρο Ιωδιούχο Κάλιο 4,72mg, Σεληνιούχο Νάτριο 0,53mg.
 
  • Like
Reactions: tzini


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πραγματικά ζαλίστηκα απο τα συστατικά της παραπάνω τροφής...

Το κορυφαίο βέβαια μετά απο ένα τέτοιο ''εξωπραγματικό'' γεύμα είναι αυτό: ''Ως βοήθημα για τη δημιουργία, τη συντήρηση και την αποκατάσταση της ισορροπίας της εντερικής μικροχλωρίδας σε σκύλους.'' Να σε κάψω Γιάννη, να σ' αλείψω λάδι που λένε...:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf