Ποια ξηρά τροφή να διαλέξω;


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
AATU: παραθετω τα υλικα στν σωλομο που δινω εγω να ριξεις μια ματια
80% SALMON & HERRING



Σύνθεση:

80% Ψάρι (51% Φρέσκο Φιλέτο Σολομού, 29% Αφυδατωμένη Ρέγγα), Γλυκοπατάτα, Ρεβίθια, Αρακάς, Λουκέρνη, Ζωμός Σολομού, Καρότα, Ντομάτα, Ραδίκι, Ταπιόκα, Μήλο, Αχλάδι, Φίγγι (Κόκκινο Μούρο, Cranberry), Μύρτιλος (Μπλε Μούρο, Blueberry), Μούρο (Mulberry), Πορτοκάλι, Βατόμουρο (Bilberry),Είδος Μούρου (Cowberry), Μαϊντανός, Μέντα, Σπιρουλίνα (Spiroulina), Φύκι, Ρίγανη, Φασκόμηλο, Μαντζουράνα, Θυμάρι, Χαμομήλι, Φρούτο Τριαντάφυλλου (Rosehip), Τσουκνίδα, Κρινοειδές Φυτό (Yucca), Κατιφές, Γλυκάνισο, Λευκό Βότανο (Fenugreek), Κανέλα, Σύμπλεγμα για την φροντίδα Ισχίων & Αρθρώσεων (Γλυκοζαμίνη 350mg/kg, MSM 350gm/kg, Χονδροιτίνη 240gm/kg).



Χωρίς την προσθήκη συνθετικών χρωστικών, ενισχυτικών γεύσης ή συντηρητικών



Χημική Ανάλυση:

Ολικές Πρωτεΐνες 31%, Ολικά Λιπαρά 19%, Ανόργανα Συστατικά 7%, Ολικές Ινώδεις Ουσίες 2.5%, Υγρασία 8%, Ωμέγα-6 1.9%, Ωμέγα-3 4.5%

L-Carnitine 200mg

Enterococcus Faecium SF68:NCIMB 10415 at 1,000,000,000 cfu-

Ως βοήθημα για τη δημιουργία, τη συντήρηση και την αποκατάσταση της ισορροπίας της εντερικής μικροχλωρίδας σε σκύλους.

Βιταμίνες: Βιταμίνη A 17,310 IU, Βιταμίνη D3 1.540 IU, Βιταμίνη E 480 IU

Ιχνοστοιχεία: Μονοϋδρικός Θειικός Σίδηρος 641mg, Μονοϋδρικός Θειικός Ψευδάργυρος 534mg, Μονοϋδρικό Θειικό Μαγγάνιο 105mg, Πενταϋδρικός Θειικός Χαλκός 38mg, Άνυδρο Ιωδιούχο Κάλιο 4,72mg, Σεληνιούχο Νάτριο 0,53mg.
Puppy giant 34% πρωτεΐνη....
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
AATU: παραθετω τα υλικα στν σωλομο που δινω εγω να ριξεις μια ματια
80% SALMON & HERRING
Σύνθεση:

80% Ψάρι (51% Φρέσκο Φιλέτο Σολομού,
Ποιοτικα υλικα στην τροφη αυτη αλλα με προβληματιζει ο σολωμος ... απο που ειναι πιασμενος ? Καλυτερα καθολου σολωμος παρα τιγκα στις τοξινες ειδικα οταν μιλαμε για καθημερινη καταναλωση μεγαλης ποσοτητας :
http://www.dailymail.co.uk/health/article-205547/Salmon-health-alert.html

Ακομα και ο ''ανθρωπινος'' σολωμος ειναι ιστορια απο που θα τον παρεις (που για σενα θα τον παρεις μια φορα στο τοσο...)
 
  • Like
Reactions: Aslan and LaCat


Kook_kook

Member
4 Νοεμβρίου 2015
9
7
34
Γερακας
Ποιοτικα υλικα στην τροφη αυτη αλλα με προβληματιζει ο σολωμος ... απο που ειναι πιασμενος ? Καλυτερα καθολου σολωμος παρα τιγκα στις τοξινες ειδικα οταν μιλαμε για καθημερινη καταναλωση μεγαλης ποσοτητας :
http://www.dailymail.co.uk/health/article-205547/Salmon-health-alert.html

Ακομα και ο ''ανθρωπινος'' σολωμος ειναι ιστορια απο που θα τον παρεις (που για σενα θα τον παρεις μια φορα στο τοσο...)
Οταν ρωτησαμε και εμεις πως γινετε να χει 50% σωλομο διοτι ειναι υπερποσοτητα μας ειπαν πως η καθε εταιρια ειναι αναγκασμενη να λεει επακριβως τα υλικα κ τις ποσοτητες βαση νομου αλλιως εχει προστιμα και ολα τα συναφη.καμια ανταγωνιστρια εταιρια δν θα εκανε τα στραβα ματια σε κατι τετοιο κ φανταζομαι κ ελπιζω πανω απ ολα πως το κρατος της μεγαλης βρετανιας ειναι πιο συνεπες απ οτι εμεις σε ελεγχους κλπ. Πιθανον να ειναι με τοξινες κλπ ομως ποια σκυλοτροφη θα ειναι ποτε ανωτερη απο την οποιαδηποτε ανθρωπινη τροφη?παντα σχετικα δευτερης διαλογης προιοντα θα χρησιμοποιουν(με το (δευτερης διαλογης δν εννοω χαλασμενα).π.χ ηταν να σφαχτει το μοσχαρι σε Χ μερες για τον ανθρωπο?εε φανταζομαι οσα σφαχτηκαν σε Χ+ μερες χρησιμοποιουνται και γ σκυλοτροφες. Το οποιο δν ειναι καθολου κακο απλως παυει τ κρεας να ναι τοσο νοστιμο οσο αν ειχε σφαχτει στην ωρα του. Οπως και να χει εγω με το πιο απλο που μπορω να κανω το να διαβαζω τα συστατικα εταιριων και να καταληξω περα απο συμβουλες σε διαφορα petshop ειτε τοπικα ειτε αλυσιδες , ειτε κτηνιατρους ειτε φιλους μου με σκυλακια κατεληξα πως ειναι αυτη τη στιγμη μια απ τις καλυτερες τροφες που μπορω να δινω.και τ καλυτερο ειναι πως βλεπω πραγματικο αποτελεσμα πανω στο σκυλι μου.και μαλιστα τωρα που ηταν εγκυος κ σε ολη την φαση του θηλασμου με εβγαλε ασπροπροσωπο.δεν εχασε ουτε γραμμαριο το σκυλι και ηταν παντα φουλ ενεργητικο και εξετασεις αιματος που της καναμε για ασβεστιο γλυκοζη κλπ γ να δουμε αν πεφτει καποιο απ τα επιπεδα οσο θηλαζει, ηταν ολα στα απολυτως φυσιολογικα τους.
Η γνωμη μου ειναι πως δωστε το σκυλακι σας οτι θεωρειτε πως ειναι καλυτερο γιατι αν ενδιαφερεστε πραγματικα για αυτο μια δυο τρεις θα βρειτε κ την ακρη.αρκει να υπαρχει ενδιαφερον κ οικονομικη ανεση ωστε να του παρεχετε κτ καλο.γτ εγω πιστευω σε γενικες γραμμες στο ρητο που μας ειπε ενας σε petshop "οτι πληρωνεις παιρνεις". Χωρις αυτο να συνεπαγετε πως μια πανακριβη τροφη ειναι απαραιτητως η καλυτερη η η σωστη για το καθε σκυλι μεμονομενα.
 


Kook_kook

Member
4 Νοεμβρίου 2015
9
7
34
Γερακας
Πραγματικά ζαλίστηκα απο τα συστατικά της παραπάνω τροφής...

Το κορυφαίο βέβαια μετά απο ένα τέτοιο ''εξωπραγματικό'' γεύμα είναι αυτό: ''Ως βοήθημα για τη δημιουργία, τη συντήρηση και την αποκατάσταση της ισορροπίας της εντερικής μικροχλωρίδας σε σκύλους.'' Να σε κάψω Γιάννη, να σ' αλείψω λάδι που λένε...:D
ΕΧεις δικιο για αυτο σου προτεινω τοτε να επιλεξεις ανεπιφυλακτα τα friskies.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πιθανον να ειναι με τοξινες κλπ ομως ποια σκυλοτροφη θα ειναι ποτε ανωτερη απο την οποιαδηποτε ανθρωπινη τροφη?παντα σχετικα δευτερης διαλογης προιοντα θα χρησιμοποιουν(με το (δευτερης διαλογης δν εννοω χαλασμενα)
Εγω βασικα αναφερομουν στον ''ανθρωπινο'' σολωμο και τα ''προβληματα'' του ...οποτε ,οπως σωστα παρατηρεις, ο σκυλισιος σολωμος ισως ειναι ακομη πιο επιβαρυμενος ...

Οι τοξινες ,απο μονες τους, δεν λενε κατι ... η συγκεντρωση τους ειναι αυτη που προκαλει ενδεχομενως προβληματα και αν ψαξεις σχετικα, θα δεις πως ακομα και στους ανθρωπους εχουν οριστει ανωτατα ορια καταναλωσης σολωμου ανα βδομαδα/μηνα/ετος . Πχ τελευταιες μελετες , οριζουν ως ανωτατο οριο καταναλωσης σολωμου ανα βδομαδα τα 1,3 κιλα καθως με αυτη την ποσοτητα, εχουν εξαντληθει τα εβδομαδιαια ορια ασφαλους προληψης διοξινων στον ανθρωπο και με προυποθεση πως ο ανθρωπος αυτος δε θα λαμβανει διοξινες απο αλλες πηγες (οποτε το πραγματικο οριο καταναλωσης σολωμου ειναι σημαντικα μικροτερο) ...και ολα αυτα σε μελετες Νορβηγικου Σολωμου ανθρωπινης καταναλωσης.

Δεν ειμαι γιατρος ή διατροφολογος (και σιγουρα δεν ταιζω εγω το σκυλι σου :) ) απλα παραθετω τον προβληματισμο μου ως προς το σολωμο οταν αυτος αποτελει την κυρια (και μονιμη) πηγη διατροφης ενος σκυλου (ή και ανθρωπου) ...προσωπικα με προβληματισε το θεμα στη διατροφη της γατας μου :) .
 
  • Like
Reactions: Aslan


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Εγω βασικα αναφερομουν στον ''ανθρωπινο'' σολωμο και τα ''προβληματα'' του ...οποτε ,οπως σωστα παρατηρεις, ο σκυλισιος σολωμος ισως ειναι ακομη πιο επιβαρυμενος ...

Οι τοξινες ,απο μονες τους, δεν λενε κατι ... η συγκεντρωση τους ειναι αυτη που προκαλει ενδεχομενως προβληματα και αν ψαξεις σχετικα, θα δεις πως ακομα και στους ανθρωπους εχουν οριστει ανωτατα ορια καταναλωσης σολωμου ανα βδομαδα/μηνα/ετος . Πχ τελευταιες μελετες , οριζουν ως ανωτατο οριο καταναλωσης σολωμου ανα βδομαδα τα 1,3 κιλα καθως με αυτη την ποσοτητα, εχουν εξαντληθει τα εβδομαδιαια ορια ασφαλους προληψης διοξινων στον ανθρωπο και με προυποθεση πως ο ανθρωπος αυτος δε θα λαμβανει διοξινες απο αλλες πηγες (οποτε το πραγματικο οριο καταναλωσης σολωμου ειναι σημαντικα μικροτερο) ...και ολα αυτα σε μελετες Νορβηγικου Σολωμου ανθρωπινης καταναλωσης.

Δεν ειμαι γιατρος ή διατροφολογος (και σιγουρα δεν ταιζω εγω το σκυλι σου :) ) απλα παραθετω τον προβληματισμο μου ως προς το σολωμο οταν αυτος αποτελει την κυρια (και μονιμη) πηγη διατροφης ενος σκυλου (ή και ανθρωπου) ...προσωπικα με προβληματισε το θεμα στη διατροφη της γατας μου :) .
Ειναι πολυ σωστά αυτά που λέτε.... Ο σολομός ειναι λιγο δύσκολο προϊόν.... Θελει μια δεύτερη σκέψη σίγουρα....
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ΕΧεις δικιο για αυτο σου προτεινω τοτε να επιλεξεις ανεπιφυλακτα τα friskies.
Η τροφή αυτή μπορεί θεωρητικά να είναι καλύτερη απο την friskies αν και με friskies μεγάλωσαν και έζησαν μια χαρά εκατομμύρια σκυλιά σε όλον τον κόσμο τις προηγούμενες 10ετίες όταν δεν υπήρχαν καθόλου τροφές σαν αυτή που παρέθεσες...

Έγραψα λοιπόν ότι ζαλίστηκα απο την πληθώρα συστατικών αυτής της τροφής και παρόλο που δεν έχω θέμα με τον γλυκάνισο πχ ας πούμε μιας και μπαίνει και στο τσίπουρο:cool:, με ''προβληματίζει λίγο ο Κατιφές...

Ισχύει δεν ισχύει αυτό, εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να ταίζουμε τα σκυλιά με τροφές που περιέχουν τόσα πράγματα που δεν έτρωγαν και δεν θα έτρωγαν ποτέ οι σκύλοι απο μόνοι τους. Άν είναι ''γκουρμέ'' λόγοι του ιδιοκτήτη, πάω πάσο...

Όταν απο τα 5 συστατικά φτάσαμε στα 35 και μετά φτάσουμε στα 65 βάζοντας μέσα και ότι υπάρχει σε σακουλάκια στα ράφια των σούπερ μάρκετ τότε κάποιοι θα μπορούν να πανηγυρίζουν ότι δίνουν την καλύτερη τροφή στον σκύλο τους έχοντας κάνει τον σκύλο ένα ακόμη θύμα της βιομηχανίας πέρα απο τον εαυτό τους...
 


Kook_kook

Member
4 Νοεμβρίου 2015
9
7
34
Γερακας
Η τροφή αυτή μπορεί θεωρητικά να είναι καλύτερη απο την friskies αν και με friskies μεγάλωσαν και έζησαν μια χαρά εκατομμύρια σκυλιά σε όλον τον κόσμο τις προηγούμενες 10ετίες όταν δεν υπήρχαν καθόλου τροφές σαν αυτή που παρέθεσες...

Έγραψα λοιπόν ότι ζαλίστηκα απο την πληθώρα συστατικών αυτής της τροφής και παρόλο που δεν έχω θέμα με τον γλυκάνισο πχ ας πούμε μιας και μπαίνει και στο τσίπουρο:cool:, με ''προβληματίζει λίγο ο Κατιφές...

Ισχύει δεν ισχύει αυτό, εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να ταίζουμε τα σκυλιά με τροφές που περιέχουν τόσα πράγματα που δεν έτρωγαν και δεν θα έτρωγαν ποτέ οι σκύλοι απο μόνοι τους. Άν είναι ''γκουρμέ'' λόγοι του ιδιοκτήτη, πάω πάσο...

Όταν απο τα 5 συστατικά φτάσαμε στα 35 και μετά φτάσουμε στα 65 βάζοντας μέσα και ότι υπάρχει σε σακουλάκια στα ράφια των σούπερ μάρκετ τότε κάποιοι θα μπορούν να πανηγυρίζουν ότι δίνουν την καλύτερη τροφή στον σκύλο τους έχοντας κάνει τον σκύλο ένα ακόμη θύμα της βιομηχανίας πέρα απο τον εαυτό τους...
Μπορει να μαι θυμα βιομηχανιας κλπ κλπ. Οπως και να χει απο την στιγμη που επιλεγουμαι να χουμε κατοικιδιο και δεν κυνηγα μονος την τροφη του, εγω πρακτικα επιλεγω αυτην την τροφη βλεποντας αριστα αποτελεσματα. Θεωρητικα αφηνω τα friskies να μεγαλωνουν γενιες και γενιες οπως για παραδειγμα και το σκυλι του γειτονα, ενα πανεμορφο καναδεζικο λυκοσκυλο το οποιο δεν τρωει ποτε τα friskies του εχει χασει πολλα κιλα ειναι συνεχεια υποτονικο αλλα ο ανθρωπος αυτος ισχυριζετε πως δν μπορει να του προσφερει κτ καλυτερο.ουτε οταν του προτεινα να μου δωσει τα 20€ που αγοραζει τροφη για να προσθεσω εγω αλλα τοσα κ να αυξησουμε την ποιοτητα ηθελε γτ "σκυλι ειναι δν φτανει που του δινουμε να φαει, να μας προσεχει το χουμε οχι να μας τα τρωει" οποτε ναι υποθετω υπαρχουν πολλοι τετοιοι δυστυχως που μεγαλωνουν γενιες και γενιες σκυλων.
Οταν ομως του αγοραζω εγω τροφη του σκυλιου του(το οποιο την καταφροχθιζει αμμεσα) δν εχει θεμα ισα ισα κοντευει να μ βρισει που δεν του παιρνω με το που τελειωνει η τροφη.
 


Kook_kook

Member
4 Νοεμβρίου 2015
9
7
34
Γερακας
Ε
Εγω βασικα αναφερομουν στον ''ανθρωπινο'' σολωμο και τα ''προβληματα'' του ...οποτε ,οπως σωστα παρατηρεις, ο σκυλισιος σολωμος ισως ειναι ακομη πιο επιβαρυμενος ...

Οι τοξινες ,απο μονες τους, δεν λενε κατι ... η συγκεντρωση τους ειναι αυτη που προκαλει ενδεχομενως προβληματα και αν ψαξεις σχετικα, θα δεις πως ακομα και στους ανθρωπους εχουν οριστει ανωτατα ορια καταναλωσης σολωμου ανα βδομαδα/μηνα/ετος . Πχ τελευταιες μελετες , οριζουν ως ανωτατο οριο καταναλωσης σολωμου ανα βδομαδα τα 1,3 κιλα καθως με αυτη την ποσοτητα, εχουν εξαντληθει τα εβδομαδιαια ορια ασφαλους προληψης διοξινων στον ανθρωπο και με προυποθεση πως ο ανθρωπος αυτος δε θα λαμβανει διοξινες απο αλλες πηγες (οποτε το πραγματικο οριο καταναλωσης σολωμου ειναι σημαντικα μικροτερο) ...και ολα αυτα σε μελετες Νορβηγικου Σολωμου ανθρωπινης καταναλωσης.

Δεν ειμαι γιατρος ή διατροφολογος (και σιγουρα δεν ταιζω εγω το σκυλι σου :) ) απλα παραθετω τον προβληματισμο μου ως προς το σολωμο οταν αυτος αποτελει την κυρια (και μονιμη) πηγη διατροφης ενος σκυλου (ή και ανθρωπου) ...προσωπικα με προβληματισε το θεμα στη διατροφη της γατας μου :) .
εχεις δικιο σε αυτο που λες για αυτο προσπαθω να την ταιζω εναλαξ.δλδ 1 μηνα σολωμο ενα παπια ενα σολωμο ενα κοτοπουλο ενα σολωμο και ουτω καθ εξης. Απλως επειδη λογω τριχωματος θελει ιδιαιτερη προσοχη η ρατσα αυτη ειναι προτιμοτερο το ψαρι χωρις αυτο να με εχει κανει να καθησυχαστω σε κτ συγκεκριμενο αλλα συνεχως να ψαχνω και γ κτ καλυτερο.σκεψου πως AATU δινω απ τ καλοκαιρι και μετα.δλδ συνεχως το ψαχνω.απλα απ οτι εχω παρατηρησει γενικα τροφες μεσ στην ευρωπη (ιταλικες ιρλανδικες ισπανικες αγγλικες)ειναι πιο προσεγμενες. Πριν εδινα μια εξισου καλη τροφη που εβγαινε μονο σε κοτοπουλο ισπανικη natural menou ξηρα τροφη με πιο μαλακο κροκο για να του φαινετε πιο ελκυστικη η οποια εβγαινε μονο σε 1κιλο κ 5κιλα γιατι χαλαει πιο γρηγορα(χωρις συντηρητικα)με 60% κρεας. Ολα μια χαρα με την συγκεκριμενη μονο που βαρεθηκε συνεχως την ιδια γευση κ επαψε να μου την τρωει οποτε δοκιμασα κτ αλλο κ ειδα και αλλαγη στην ποιοτητα του τριχωματος. Τωρα αν στ μελλον βρω κτ καλυτερο θα θελα να το προσφερω.οπως και να χει σιγουρα ολες οι τροφες εχουν τα ελλατωματα και τα προταιρηματα τους κ με βαση αυτα πρεπει να παρουμε την ευθυνη να επιλεξουμε αυτο που θεωρουμε καλυτερο.δν κρινω κανεναν που θα επιλεξει κτ αλλο.απλως εδωσα και αυτη την εναλλακτικη σε καποιον που δν την εχει ακουστα :)
 


Kook_kook

Member
4 Νοεμβρίου 2015
9
7
34
Γερακας
https://www.google.gr/search?q=natu...=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=XhZ6SmrloHnvwM:
Ε

εχεις δικιο σε αυτο που λες για αυτο προσπαθω να την ταιζω εναλαξ.δλδ 1 μηνα σολωμο ενα παπια ενα σολωμο ενα κοτοπουλο ενα σολωμο και ουτω καθ εξης. Απλως επειδη λογω τριχωματος θελει ιδιαιτερη προσοχη η ρατσα αυτη ειναι προτιμοτερο το ψαρι χωρις αυτο να με εχει κανει να καθησυχαστω σε κτ συγκεκριμενο αλλα συνεχως να ψαχνω και γ κτ καλυτερο.σκεψου πως AATU δινω απ τ καλοκαιρι και μετα.δλδ συνεχως το ψαχνω.απλα απ οτι εχω παρατηρησει γενικα τροφες μεσ στην ευρωπη (ιταλικες ιρλανδικες ισπανικες αγγλικες)ειναι πιο προσεγμενες. Πριν εδινα μια εξισου καλη τροφη που εβγαινε μονο σε κοτοπουλο ισπανικη natural menou ξηρα τροφη με πιο μαλακο κροκο για να του φαινετε πιο ελκυστικη η οποια εβγαινε μονο σε 1κιλο κ 5κιλα γιατι χαλαει πιο γρηγορα(χωρις συντηρητικα)με 60% κρεας. Ολα μια χαρα με την συγκεκριμενη μονο που βαρεθηκε συνεχως την ιδια γευση κ επαψε να μου την τρωει οποτε δοκιμασα κτ αλλο κ ειδα και αλλαγη στην ποιοτητα του τριχωματος. Τωρα αν στ μελλον βρω κτ καλυτερο θα θελα να το προσφερω.οπως και να χει σιγουρα ολες οι τροφες εχουν τα ελλατωματα και τα προταιρηματα τους κ με βαση αυτα πρεπει να παρουμε την ευθυνη να επιλεξουμε αυτο που θεωρουμε καλυτερο.δν κρινω κανεναν που θα επιλεξει κτ αλλο.απλως εδωσα και αυτη την εναλλακτικη σε καποιον που δν την εχει ακουστα :)
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf