Ποια Puppy τροφη?


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Η πρωτεινη ειναι βασικο συστατικο ωστε να αναπτυχθει ο σκυλος και οι μυς τους.Η γιατρος μπορει να σου ειπε προ πλαν επειδη με αυτη συνεργαζεται.Γιατι ας πουμε δεν σου ειπε να πας σε royal που ειναι πιο ποιτικη απο προ πλαν και εχουν ιδιο ποσοστο πρωτεινης.Εγω παντως προτιμω να τρωει περισσοτερη πρωτεινη ο σκυλος και οση δεν την αποροφα να την βγαζει απο πισω παρα να τρωει οτι συνθετικη πρωτεινη υπαρχει,φυτικη αφυδατωμενα κρεατα κλπ.
 
Last edited:


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Η πρωτεινη ειναι βασικο συστατικο ωστε να αναπτυχθει ο σκυλος και οι μυς τους.Η γιατρος μπορει να σου ειπε προ πλαν επειδη με αυτη συνεργαζεται.Γιατι ας πουμε δεν σου ειπε να πας σε royal που ειναι πιο ποιτικη απο προ πλαν και εχουν ιδιο ποσοστο πρωτεινης.Εγω παντως προτιμω να τρωει περισσοτερη πρωτεινη ο σκυλος και οση δεν την αποροφα να την βγαζει απο πισω παρα να τρωει οτι συνθετικη πρωτεινη υπαρχει,φυτικη αφυδατωμενα κρεατα κλπ.
Κυριακο γνωριζεις οτι η πολυ πρωτεινη προκαλλει καρκινογεννεσεις? ρωτα τον κτηνιατρο σου! απο εκει κ περα η acana ειναι μια τροφη (καναδεζικη) που φτιαχνεται για κλιματα κρυα (οπως του Καναδα) γι'αυτο κ το υψηλο ποσοστο πρωτεινης κ λιπους!!! η συγκεκριμενη επισης τροφη (wild) εχει πολλα λαχανικα κ φρουτα που ειναι πολυ πιθανο να προκαλλεσουν μαλακα κοπρανα κ διαρροιες ακομα λογω τον πολλων φυτικων ινων που λαμβανει ο σκυλος! φυσικα αυτο ειναι θεμα πως θα "κατσει" στον καθε σκυλο! τελοσπαντων μπορει να κανω κ καπου λαθος αλλα μια ερευνα που εκανα σε συναργασια με τις 2 κτηνιατρους μου καταληξαμε σε αυτο το συμπερασμα!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Κυριακο γνωριζεις οτι η πολυ πρωτεινη προκαλλει καρκινογεννεσεις? ρωτα τον κτηνιατρο σου! απο εκει κ περα η acana ειναι μια τροφη (καναδεζικη) που φτιαχνεται για κλιματα κρυα (οπως του Καναδα) γι'αυτο κ το υψηλο ποσοστο πρωτεινης κ λιπους!!! η συγκεκριμενη επισης τροφη (wild) εχει πολλα λαχανικα κ φρουτα που ειναι πολυ πιθανο να προκαλλεσουν μαλακα κοπρανα κ διαρροιες ακομα λογω τον πολλων φυτικων ινων που λαμβανει ο σκυλος! φυσικα αυτο ειναι θεμα πως θα "κατσει" στον καθε σκυλο! τελοσπαντων μπορει να κανω κ καπου λαθος αλλα μια ερευνα που εκανα σε συναργασια με τις 2 κτηνιατρους μου καταληξαμε σε αυτο το συμπερασμα!
Αυτο ισχυει. Συγγενης μου που λατρευει τα σκυλια του δινει Orijen και δεν την αλλαζει με τιποτα. Ειναι οτι καλυτερο μπορεις να δωσεις στον σκυλο. Ομως επειδη το χει ψαξει αρκετα και εχει καταλήξει οτι για το κλιμα της Ελλαδας δεν ειναι αναγκαια τοση πρωτεϊνη, ειδικά αν η σωματικη δραστηριοτητα ειναι μετρια τη "νοθευει" με μερικα γραμμαρια καφε ρυζιου και μειωνει κατα μερικα γραμμαρια αντιστοιχα την ενδεικτικη αναγραφομενη ποσοτητα ταϊσματος.

Ειναι ενας τροπος να δωσεις την κορυφαια αυτη τροφη αλλα χωρις τα παρατραγουδα της υπερβολικης πρωτεϊνης.
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Αυτο με το κλιμα κλπ το εχω ξαναδιαβασει.Μου αρεσε η ιδεα σου με το ρυζι!
Για μενα η κορυφαία ξηρα ειναι η fish4dogs και η Pronature holistic αλλα ειναι σχετικα ακριβες.Ειδικα ο κωδικος παπια πορτοκαλι της Pronature ειναι το παρα παρα πολυ καλος.
Ξεφυγα λιγο και πηγα σε adult τροφες και εκτος budget!
Μηπως το ψαχνουμε αδικα τοσο πολυ?:cool:
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
τη fish4dogs τη βρισκεις 45 euros (την adult ομως. Την puppy δεν ξερω) απο Amazon. Ψαξ' το λιγο.
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Aπλα πιστευω οτι η fish4dogs ειναι κυριως καλη για ενηλικα σκυλια.Κουταβια θελουν κατι παραπανω απο ψαρι ωστε να αναπτυχθουν οπως πρεπει.Απο οτι διαβαζω απο εδω και απο εκει λεω..
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Aπλα πιστευω οτι η fish4dogs ειναι κυριως καλη για ενηλικα σκυλια.Κουταβια θελουν κατι παραπανω απο ψαρι ωστε να αναπτυχθουν οπως πρεπει.Απο οτι διαβαζω απο εδω και απο εκει λεω..
Οχι, ενταξει, σωστο μου ακουγεται.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Νομιζω οτι η ακανα ειναι μια χαρα για το κλιμα της Ελλαδα ειδικα τον χειμωνα.Παντως εγω προτιμω οπως ειπα να τρωει ο σκυλος μου μια πιο ποιοτικη τροφη σε λιγοτερη ποσοτητα παρα να τρωει τροφες οπως η royal που ειναι πανακριβες και γεματες συνθετικες και φυτικες πρωτεινης και τιγκα στο ρυζι και στο καλαμποκι που ειναι αχρηστα για εναν σκυλο.Εδινα στον σκυλο μου advance puppy protect οπου ειναι super premium και εχει ιδιες σχεδον αναλογιες με την royal και με το που εδωσα ακανα ακομα και στην προσαρμογη ειδα τον σκυλο μου να γεμιζει και να βαζει τα 3-4 κιλα που του ελειπαν.Τωρα ειναι 6,5 μηνων και 27 κιλα και ειναι φουλ ενεργεια και το βασικο τρωει με ορεξη την τροφη.Επισης αν θεωρειται την ακανα βαρια τοτε η μπαρφ που εχει συνηθως αναλογιες 70% κρεας 30% φρουτα-λαχανικα δεν ειναι βαρια για την ελλαδα?Προσωπικα πιστευω οτι η ακανα και orijen ειναι οσο πιο κοντα στην φυσικη διατροφη του σκυλου προερχονται απο μια "μικρη" εταιρεια σε σχεση με τις αλλες πολυεθνικες που οπως λεει εχει δικες της φαρμες παραγωγη.
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
φιλτατε κυριακο... μην υποτιμας το ρυζι τα ρεβυθια τις φακες κλπ... κανεις μεγα σφαλμα,,, το σκυλι δεν θελει πρωτεινη μονο να χτισει μυες,,, θελει και ενεργεια,,, πολλη ενεργεια,,, ειδικα οταν ειναι στην αναπτυξη,,,, αυτη την ενεργεια θα του την δωσουν οι αχρηστες τροφες κατα εσενα,,, οπως επισης πολλες βιταμινες μεταλλα φυτικες ινες και πολλα αλλα που το κρεας δεν μπορει να δωσει,,, και γενικα μην στηριζεται την διατροφη του σκυλου σε ξηρες τροφες,,, βαλτε και μια κατσαρολα στη φωτια,,, μην παιζεται το παιχνιδι των εμπορων κτηνιατρων,,, βλεπω οτι πολλοι ειδικοι διατροφολογοι τρομοκρατουν τον κοσμο..... μην φαει εκεινο μην φαει το αλλο κλπ που υπαρχει στο μαναβη η τον κρεοπωλη και αν ψαξει κανεις τα συστατικα κορυφαιων τροφων σε τιμη θα δουν και απαγορευμενες τροφες που κατα τη γνωμη τους θα πεθανει μια ωρα αρχητερα ο σκυλος με χιλιες δυο αρωστιες,,,, δεν ειναι αναγκη να παιξουμε το παιχνιδι τους,,,, ουτε ο ανθρωπος φτιαχτηκε να τρωει πιτσες προτηγανισμενα και προβρασμενα ουτε ο σκυλος να τρωει ξηρα τροφη φταγμενη απο χιλια δυο περιεργα αφυσικα συστατικα,,, απλα ευκολια ειναι στη ζωη μας οταν δεν υπαρχει χρονος ==))
 


Akitalove

Active Member
13 Οκτωβρίου 2012
25
0
Συμφωνώ οτι δεν ειναι απαραίτητα ολα τα σιτηρά κακα.Δεν ειπαμε να ειναι ολη η τροφη σιτηρα δεν ταιζουμε κοτες.Αλλα αν τα πρωτα 2 συστατικα ειναι καλο κρεας(oxi γευμα κρεατος κλπ) δεν υπαρχει προβλημα.Κατ εμε τα 70 ευρω για ξηρα τροφη 13 κιλα ειναι πααρα πολλα.Χιλιες φορες να κατσεις να ασχοληθεις και να μαθεις για την Barf και ας λενε οτι λενε.Eμενα μου αρεσουν και οι 2 επιλογες σου.Ειδικα η cibau για τα λεφτα της ειναι αξιολογη ειδικα η Puppy.Aλλιως αν βρεις την artemis(oχι την ελληνικη) ειναι αρκετα καλη τροφη oπως και η earthborn(αυτη ξεφευγει και ειναι και grain free).
 
Last edited:


Akitalove

Active Member
13 Οκτωβρίου 2012
25
0
Επειδη δεν μπορω να κανω επεξεργασια στον απο πανω θα γραψω ποιες κατα την γνωμη ειναι οι κορυφαιες ξηρες,ασχετα απο το κοστος μιας και οπως προειπα τις θεωρω ακριβες.Αναλογα και ποια θα κατσει καλα και στον καθε σκυλο ετσι.Η σειρα τυχαια..
Αcana οι σειρες (Pacifica,Wild Praire,Grassland)
Orijen
Fish4dogs
Artemis οχι η ελληνικη
Ν&D
Earthborn
Pronature holistic duck a l'orange
Και καπως πιο οικονομικες
Cibau ειδικα την Puppy
Equilibrio
Nutra Gold
Δεν θυμαμαι ακριβης κωδικους των τροφων επειδη εχω αρκετο καιρο να ασχοληθω με ξηρα τροφη αλλα παλιοτερα το εψαχνα πολυ.Αν θυμηθω καμια αλλη θα την ποσταρω.

Ps παντως για μενα σημαντικό οσο ειναι κουταβι να εχει πολυ καλη τροφη μετα μπορεις να πας σε κατι λιγοτερο καλο
 
Last edited:




Akitalove

Active Member
13 Οκτωβρίου 2012
25
0
ξεχασες την ακανα rachlands αν και λιγο βαρια για τα ελληνικα δεδομενα
Aυτο ακριβως πολυ βαρια και πανακριβη.Η πιο ακριβη της Acana χιλιες φορες η Pronature holistic duck a l'orange
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Παιδια ευχαριστω για ολες αυτες τις πληροφοριες αλλα ξεφυγαμε λιγο και σε τιμες και σε κατηγορια Puppy.Aν και βλεπω οτι πολλες απο αυτες που λετε ειναι για ολες τις ηλικιες!
Μαλλον για cibau puppy μας βλεπω.Ναι ξερω απο η χειρότερη απο οσες γραφτηκαν
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Ψάξε να βρεις την εκτροφική της FARMINA, την puppy. Είναι η ίδια ακριβώς με την Cibau puppy formula (η cibau είναι της farmina) . Εγώ αυτήν δίνω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κρήτη την βρίσκω 50€ τα 20 κιλά. Θεσσαλονίκη που έψαξα και πήρα τηλέφωνο μου είπαν 40€!!!
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Ορίστε και τα συστατικά της και η ανάλυση.

ΣυστατικάΑφυδατωμένο κρέας κοτόπουλου (36%),ρύζι (25%),καλαμπόκι,λίπος κοτόπουλου,αφυδατωμένο ψάρι,ξηρά υπολείμματα τεύτλων πολτού,τα ιχθυέλαια,φυτικά έλαια,χλωριούχο νάτριο,αφυδατωμένη μαγιά μπύρας.
Τυπική ΑνάλυσηCalcium: 1.20% Crude Ash: 7.50% Crude Fiber: 1.90% Phosphorus: 0.90% Crude fat: 20.20% Crude protein : 30.30% Moisture: 9.00%
 


Akitalove

Active Member
13 Οκτωβρίου 2012
25
0
Παντως εγω προσωπικα θα απεφευγα να δινω στο κουταβι τροφη με υψηλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη,μιας και κουταβι μεγαλοσομης φυλης πρεπει να αναπτυχθει ομαλα και οχι αποτομα-Για δυσπλασιες κλπ.Τεσπα να μην τα πολυλογο εμενα μου αρεσουν οι αρχικες σου επιλογες .Απλα η proplan ειναι σχετικα ακριβη και οχι απαραιτητα καλυτερη απο την cibau.Kαι η Εukanuba puppy μια χαρα ειναι.
Κirgiako μιας και βλεπω το εχεις ψαξει το θεμα η wild praire δεν ειναι πολυ βαρια για κουταβι?Ο εκτροφεας σου τι δινει?
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
ο εκτροφεας δινει και εδινα και εγω advance puppy protect maxi αλλα στον σκυλο μου δεν ειχε κατσει καλα.Δεν εκανε καλα κοπρανα,υπερβολικα πολλα,δεν την ετρωγε με ορεξη και ο σκυλος ηταν 3-4 κιλα κατω απο το κανονικο του βαρος και του εδινε 500 γρ την ημερα.Με το που εδωσα ακανα αρχισε να βαζει τα κιλακια που του ελειπαν απο την περιοδο της προσαρμογης.Ficha Producto Puppy Protect - Perros.Παντως δεν ειναι πολυ βαρια.Η advance εχει 30% πρωτεινη και η ακανα που δινω 34 απλα η διαφορα ειναι οτι στην ακανα η πρωτεινη προερχεται κυριως απο ζωικα προιοντα ενω στην advance απο επεξεργασμενα και φυτικα προιοντα.
 
Last edited:


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Ρε παιδιά έχω μία απορία!! Ακούω και λένε ότι η acana είναι από τις κορυφαίες ξηρές τροφές και από την άλλη ότι η πολύ πρωτείνη δημιουργεί διάφορα. Δεδομένου ότι η acana έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτείνη, το όλο θέμα δεν φάσκη και αντιφάσκη???
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
αν η μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη(34% δεν ειναι πολυ απλα περισσοτερο απο τις αλλες) δημιουργει προβληματα τοτε γιατι ολοι λεμε οτι η μπαρφ ειναι η καλυτερη τροφη που ειναι τιγκα στην πρωτεινη?Οι holistic τροφες ειναι σαν μπαρφ σε κροκετα χωρις σιτηρα και ειναι οι καλυτερες και πιο ακριβες τρωφες.Εκτος αν κανω λαθος.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.806
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf