Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Oxi με αυτά δεν έχει κανένα πρόβλημα.Αλλά πές μου κάτι.Από που έβγαλές το συμπέρασμα που είπες πριν(τζόρας)αφού μέχρι τώρα είχα παρουσιάσει ένα σκυλί μαλθακό αδιάφορο που δεν είναι φύλακας ούτε στο ελάχιστο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στα κοπάδια έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο κυριαρχικός είναι ένας σκύλος τόσο λιγότερο ζουζουνιάρης και περισσότερο απόμακρος είναι....

ΑΝ μου περιέγραφες όλη την υπόλοιπη συμπεριφορά του, χωρίς να αναφέρεις ότι δεν φυλάει, η αλήθεια είναι ότι με τίποτα δεν θα πήγαινε στο μυαλό μου ότι δεν φυλάει.....
Θα έπαιρνα όρκο ότι είναι 24 ώρες το 24ωρο ταγμένος στο καθήκον....

Εφόσον λοιπόν είναι γονιδιακό το να μην φυλάει, και δεν "χάλασε" ας πούμε από κανέναν από τους "εκπαιδευτές" η μοναδική δικαιολογία που θα μπορούσα να σκεφτώ, είναι ότι πάντα υπήρχαν μερικοί ποιμενικοί που αδιαφορούσαν για τους ανθρώπους κι επικέντρωναν την προσοχή τους μόνο σε ζώα εισβολείς και μήπως λοιπόν ο σκύλος σου ανήκει σε αυτήν την κατηγορία...
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Ξερω γω...μπορεί...θα προσπαθήσω να ανεβάσω και καμιά φωτό να τον δείτε.
 








Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Τα σκυλιά στις 2 πρώτες κατηγορέις που ανέφερε ο φίλος johnk να έχεις στο μυαλό σου ότι είναι μικρότερης και ελαφρύτερης κατασκευής από την τρίτη, που είναι τα εκθεσιακά!
Επίσης μην νομίζεις ότι λέγοντας πετ μεταμορφώθηκαν σε καλόβολα και ήπια σκυλάκια.....

Οι μαχες πάντως αφορούν σε σκυλιά στην περιοχή καταγωγής κατά βάση οπότε νομίζω οτι δεν είναι το πιο πιθανό να πετύχει κανείς τέτοια σκυλιά από εκτροφέα εδώ....
Εϊναι πάντως παραδοση και έχει ως στόχο να ξεχωρήσει τους ικανότερους φύλακες των κοπαδιών τους και μελλοντικούς επιβήτορες και δεν είναι όπως έχουμε στο μυαλό μας τις κυνομαχίες...μπορεί να λήξει κατευθείαν χωρίς καν μάχη, αν ο ένας σκύλος κάνει πίσω, ή κατεβάσει την ουρά ή το κεφάλι και κάποιες άλλες συμπεριφορές αμέσως μαζεύουν τον άλλο, έχει κερδίσει, δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.....

Είχα ένα πολύ ωραίο ντοκυμαντέρ που τα ανέλυε, είχα βάλει φίλο να βρει γνωστό να μου το μεταφράσει από τα Ρώσικα, αλλά δυστυχώς πήγε υπερ πίστεως σε ένα format μετά από έναν ιό.....την μετάφραση την έχω ακόμα.....το ντοκυμαντέρ δεν το ξαναβρήκα.....

Σϊγουρα βέβαια μιλάμε για άκρως κυριαρχική φυλή οπότε τους τσαμπουκάδες τους γουστάρει τρελά, από όποιες γραμμές και να είναι....


Ασχετο, και φυσικά πρόκειται για καθαρά προσωπική μου άποψη....αν κάποιος απλά θέλει τον σκύλο για φύλακα πιστεύω ότι μπορεί να βρει κάτι που θα τον καλύπτει και σε άλλες "ηπιότερες" φυλές, αν κάποιος θέλει ορεινό ποιμενικό για τα χαρακτηριστικά τους, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα....όπως βέβαια πιστεύω ότι ισχύει και για όλους τους λάτρεις συγκεκριμένων φυλών ή τύπο φυλών....
Φιλε εχεις διαβασει για την ρατσα και γενικοτερα βλεποντας τα ποστ σου εχεις ενημερωθει.
Ωστοσο θελω να σου επισημανω (επειδη ειχα 2 τετοια σκυλια και μαλιστα σε εποχες που δεν υπηρχαν πολλα στην Ελλαδα οπως σημερα) καποια πραγματα...
Πρωτον οντως οι τυποι ειναι διαφορετικοι..
Υπαρχουν CAO μακρομουσουδα και γυρω στα 75 εκατοστα και μαξιμουμ 70 κιλα υπαρχουν CAO που Μαστιφο-φερνουν και φτανουν ακομα 95 εκατοστα και 110 κιλα υπαρχουν αλλα που ειναι ενδιαμεσα με αυτα..Οι ιδιοι οι Ρωσοι θελησαν να εχουν ποικηλια στην Ρατσα....Να ειναι διαφορετικοι τυποι κεφαλιου και σωματος....
Αν δεν ηθελαν δεν θα εβγαζαν στις εκθεσεις μορφολογιας σκυλια Πρωταθλητες τον Θρυλικο πλεον Buldozer η τον πατερα του τον Tohmet τα οποια Μαστιφο-φερνουν.
Oλα τα σκυλια και σε διαφορες ρατσες παρατηρουντε διαφορες.Σε καποιες λιγοτερο σε καποιες περισσοτερο...
Για παραδειγμα δες μια αλλη ρατσα το Μαστινο Ναπολιτανο πως ηταν ο Γκουλιονε πως ηταν ο Γκαλικολα Ντι Μπονζανο και πως ο Καρνερα(οι δυο τελευταιοι Παγκοσμιοι Πρωταθλητες μορφολογιας το 91' αν θυμαμαι καλα και το 96').
Δες ποσο παραπανω πετσες εχει ο Καρνερα απο τον Γκαλικολα..


Τελος οσο αφορα τις μαχες....Καλως η κακως στην Ρωσια τα σκυλια αυτα κανουν μαχες...Για την ακρηβεια γινεται χαμος....
Οι Ρωσοι θεωρουν οτι τα σκυλια αποχτουν χαρακτηρα μεσα απο τις μαχες....
Το 90% των Εκτροφεων βαζουν τα σκυλια αυτα σε μαχες..Μαλιστα και σε ανοιχτα τουρνουα με πολυ κοσμο....
Ειναι ακριβως το αντιθετο με αλλες χωρες...Εκει οι Κυνομαχιες ειναι καθημερηνοτητα.......

Ο χαρακτηρας των σκυλιων ειναι καλος...Μπορουν να γινουν κοινωνικα.....
Εμενα τα σκυλια μου οταν ηταν στο χωρος τους και φυλαγαν εμπενες μεσα σε ειχαν καταπιει..Εξω απο το σπιτι δεν [ειραζαν ποτε ανθρωπο...Τα χαιδευαν οι παντες....

Οσο αφορα με αλλα σκυλια...Εκει υπαρχει θεμα....9 στις 10 φορες τα σκυλια αυτα ειναι επιθετικα προς τα αλλα σκυλια...
Γενικοτερα αυτο ισχυει για τις περισσοτερες φυλες Ποιμενικων..Και για τα Καυκασου και για τα Σαρπλανινατς και για τα Κανγκαλ...

Αυτη η ρατσα θελει καποιον εμπειρο ιδιοκτητη...Δεν ειναι για αρχαριους...
 




Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Master, καλώς ήρθες στο dogforum :) γιατί δεν περνάς από 'δω http://www.dogforum.gr/v3/forumdisplay.php?13-%CE%95%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%B1%CF%82!... να μάς πεις μερικά πράγματα για 'σενα και τα σκυλιά σου να ξέρουμε και με ποιόν μιλάμε ; ;)
Στα λεω εδω.Ειμαι 38 ετων Κωστα με λενε.Ειχα Γκρενενταελ,Ποιμενικο Κεντρικης Ασιας(2),Θιβετιανο Μαστιφ και ειμαι κοντα στο να παρω ξανα Ποιμενικο Κεντρικης Ασιας.Σκεφτομαι και για ενα Bully για μεσα στο σπιτι..
Εδω και 3 χρονια δεν ειχα σκυλια λογω ελειψης χρονου και ταξιδιων στο Εξωτερικο.Αυτα...
 


kostasagk

Member
27 Μαϊου 2011
9
0
αθηνα
εχω δυο θυλικα ενα 13 μηνων και ενα 5 μηνων,η συμβιωση ειναι πολυ καλη,ησυχα ζωα τα πανε καλα με τα παιδια και μπορω να πω οτι ειναι ιδανικα και για σπιτι. ζημιες δεν κανουν δεν γαυγιζουν ασκοπα και περπατανε πολυ καλα στο δρομο. μεσαιου μεγεθους τα θυλικα εν αντιθεση τα αρσενικα που ειναι σχεδον διπλασια. πριν απο αυτα ειχα μια απρη λυκαινα. αν θελετε να δειτε τετοια ζωα υπαρχη ενα κτημα που τα φιλοξενη πισω απο το jumbo της Βαρης
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
εχω δυο θυλικα ενα 13 μηνων και ενα 5 μηνων,η συμβιωση ειναι πολυ καλη,ησυχα ζωα τα πανε καλα με τα παιδια και μπορω να πω οτι ειναι ιδανικα και για σπιτι. ζημιες δεν κανουν δεν γαυγιζουν ασκοπα και περπατανε πολυ καλα στο δρομο. μεσαιου μεγεθους τα θυλικα εν αντιθεση τα αρσενικα που ειναι σχεδον διπλασια. πριν απο αυτα ειχα μια απρη λυκαινα. αν θελετε να δειτε τετοια ζωα υπαρχη ενα κτημα που τα φιλοξενη πισω απο το jumbo της Βαρης
Miια χαρα...Φαινεσαι ευχαριστημενος..
Απλα να σου πω οτι η συμβιωση θα κριθει ασφαλεστερα αργοτερα που θα ειναι και τα δυο σκυλια ενηλικα....
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Aς δουμε δυο απο τα πιο Θρυλικα CAO της τελυταιας 15ετιας.
Ο εξαιρετικος Υuzbash γιος του El Ermak
CH-UZBAH..jpg
Kαι ο θηριωδης Buldozer γιος του Tohmet
62040_1526198647718&.jpg
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
O δευτερος δε μου αρεσει... μοιαζει πολυ με μαστιφ.:cool: πολυ χαλαροτητα βρε παιδι μου :rolleyes:
 




Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
O δευτερος δε μου αρεσει... μοιαζει πολυ με μαστιφ.:cool: πολυ χαλαροτητα βρε παιδι μου :rolleyes:
O συγκεκριμενος σκυλος ειναι ξεχωριστος...Και οπως ξερουμε τα CAO εχουν διαφορους τυπους κεφαλιου...Αυτα που "μαστιφοφερνουν" και τα "αλογοκεφαλα" αλλα και κατι ενδιαμεσο..
Επισης ο "Μπουλντοζερ" ονομα και πραγμα οπως και ο πατερας του ο Τοχμετ ειναι βραβευμενοι σε εκθεσεις...
Πολλα CAO μαστιφοφερνουν και πολλα απο αυτα ειναι βραβευμενα......
Ειναι τοσο πολυπλοκη η Ιστορια της συγκεκριμενςη φυλης που δεν πρεπει να απορει κανεις με τοσους διαφορετικους τυπους..Απλα η πρωην EΣΣΔ δεν τα χωρισε σε φυλες αλλα σε τυπους....
Και μια συμβουλη...Για την συγκεκριμενη φυλη μην δινεται δεκαρα τι λεει η FCI..Η ιδια αναιρει.....
Κατα τα αλλα γουστα...Το πρωτο σκυλι ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου και ουτε εγω ειμαι μεγαλος φαν του Μπουλντοζερ αλλα οπως και να το κανουμε ειναι ξεχωριστο σκυλι και επισης εχει βγαλει και καποιους εξαιρετικους απογονους...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Για την συγκεκριμενη φυλη μην δινεται δεκαρα τι λεει η FCI..
Ναι αλλα θα πρεπει να λαβαινουμε κατα βαση ενα προτυπο και οχι γνωμες απο διαφορους εκτροφεις!
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Ναι αλλα θα πρεπει να λαβαινουμε κατα βαση ενα προτυπο και οχι γνωμες απο διαφορους εκτροφεις!
Δεν ισχυει ουτε αυτο...
Η συγκεκριμενη φυλη ειναι πολυπλοκη..Ποσο λεει το προτυπο?Τοσο..
Ποσο ηταν ο Παγκοσμιος Πρωταθλητης του 2009?Τοσο...(Καθολου τυχαια παραδειγματα)
Για αυτο λεω καμια επαφη και η FCI να παει να.....μην πω που...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
αν εχει φυγει πανω /κατω ελαχιστα εκατοστα, αλλα μιλαμε για πολυ καλη ποιοτητα συνολου,τοτε επιβαλεται να κανεις τα ''στραβα'' ματια.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
αν εχει φυγει πανω /κατω ελαχιστα εκατοστα, αλλα μιλαμε για πολυ καλη ποιοτητα συνολου,τοτε επιβαλεται να κανεις τα ''στραβα'' ματια.
Δεν εχει να κανει με το προτυπο...
Τα Ασιατικα ειναι μια φυλη πολυπλοκη με αρκετους τυπους κεφαλιων..
Σπανια πια θα δει κανεις σκυλο 70 κιλων(αρσενικο) να παιρνει εκθεσεις....
Και μην ξεχναμε οτι πια τα κορυφαια σκυλια ειναι πολλες φορες 90 εκατοστα και φτανουν μεχρι και τα 100 κιλα....
Για παραδειγμα ο Μπoμπουρ ενα απο τα κορυφαια δειγματα της φυλης τα τελευταια τουλαχιστον 20 χρονια ειναι οσο ειπα παραπανω 90 εκ. και 100 κιλα και χωρις να Μαστιφοφερνει...Πολυβραβευμενος και κατεμε σκυλαρα...
a-bobur1..jpg

Και παλι οπως ειπα η ιδια η Πρωην Σωβιετικη ενωση προτιμησε να χωρισει την φυλη σε τυπους παρα σε 2 η και 3 διαφορετικες φυλες....