Ποιότητα τροφής....


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Καλησπέρα,θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει καλά να μου δώσει μια γνώμη για μια ξηρά τροφή με αυτά τα συστατικά και τις αναλογίες..;;;
σολομός (35%), πατάτα (32%), πρωτεΐνη σολομού
(13%), λίπος κοτόπουλου (συντηρημένο με τοκοφερόλες),
έλαιο σολομού (3%), αποξηραμένα μήλα, φυσικά αρώματα,
μαγιά μπύρας, υδρολυμένα όστρακα (πηγή γλυκοζαμίνης,
320 mg/kg), εκχύλισμα χόνδρου (πηγή χονδροϊτίνης, 190 mg/kg),
mannan-ολιγοσακχαρίτες (180 mg/kg), βότανα και φρούτα
(δενδρολίβανο, γαρύφαλλο, εσπεριδοειδή, κουρκουμάς,
180 mg/kg), φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες (120 mg/kg), εκχύλισμα
Yucca schidigera (120 mg/kg), ινουλίνη (110 mg/kg), γάλα
γαϊδουράγκαθου (90 mg/kg).


:
πρωτεΐνη 28%, λίπος 15%, υγρασία
10%, τέφρα 7,4%, ακατέργαστες ίνες 2,5%, ασβέστιο 1,2%,
φώσφορος 1,0%.
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Μάρκα πες μου....

Και πάντα με επιφύλαξη στον σολομό κρύβει πολλές αλεργιες
 
Last edited by a moderator:






Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Αλλεργίες ένας σκύλος μπορεί να εμφανίσει σε οποιοδήποτε συστατικό των τροφών -κυρίως στο μοσχάρι, στο κοτόπουλο, στο αρνί, στο χοιρινό, στο κουνέλι, στο ψάρι, στα γαλακτοκομικά, στο αυγό, στο καλαμπόκι, στα σιτηρά, στην σόγια, στην μαγιά- με τα πιό συχνά αίτια αλλεργίας να είναι το μοσχάρι, τα γαλακτοκομικά και τα σιτηρά, ενώ τα λιγότερο συχνά αίτια να είναι το ψάρι και το κουνέλι. [από εδώ και εδώ]
Αν θές ρίξε μιά ματιά στα 1 & 2 να σου λυθούν κάποιες απορίες. Όπως είπα και πρίν αν δίνεις αυτή την τροφή και δεν του δημιουργεί κανένα πρόβλημα δεν χρειάζεται να ανησυχείς για καμία αλλεργία. Αν πάλι δείς συμπτώματα όπως κνησμό, εξαθήματα, ναυτία, χρόνια διάρροια, χρόνια αέρια, εμετό, δάγκωμα και γλύψιμο ποδιών κλπ τότε σε συνεργασία με τον κτηνιάτρο μπορείτε να εξετάσετε εάν αυτά οφείλονται σε αλλεργία ή σε κάτι άλλο.
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Αλλεργίες ένας σκύλος μπορεί να εμφανίσει σε οποιοδήποτε συστατικό των τροφών -κυρίως στο μοσχάρι, στο κοτόπουλο, στο αρνί, στο χοιρινό, στο κουνέλι, στο ψάρι, στα γαλακτοκομικά, στο αυγό, στο καλαμπόκι, στα σιτηρά, στην σόγια, στην μαγιά- με τα πιό συχνά αίτια αλλεργίας να είναι το μοσχάρι, τα γαλακτοκομικά και τα σιτηρά, ενώ τα λιγότερο συχνά αίτια να είναι το ψάρι και το κουνέλι. [από εδώ και εδώ]
Αν θές ρίξε μιά ματιά στα 1 & 2 να σου λυθούν κάποιες απορίες. Όπως είπα και πρίν αν δίνεις αυτή την τροφή και δεν του δημιουργεί κανένα πρόβλημα δεν χρειάζεται να ανησυχείς για καμία αλλεργία. Αν πάλι δείς συμπτώματα όπως κνησμό, εξαθήματα, ναυτία, χρόνια διάρροια, χρόνια αέρια, εμετό, δάγκωμα και γλύψιμο ποδιών κλπ τότε σε συνεργασία με τον κτηνιάτρο μπορείτε να εξετάσετε εάν αυτά οφείλονται σε αλλεργία ή σε κάτι άλλο.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,να είσαι καλά!!
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω στις πόσες μέρες κατανάλωσης της νέας τροφής βγάζεις συμπέρασμα ότι κάθεται καλά στο σκυλί(λίγα περιττώματα και άοσμα,τρίχωμα,καθαρή αναπνοή)και γενικά ότι συνεπάγεται από μια καλή αφομοίωση;
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω στις πόσες μέρες κατανάλωσης της νέας τροφής βγάζεις συμπέρασμα ότι κάθεται καλά στο σκυλί(λίγα περιττώματα και άοσμα,τρίχωμα,καθαρή αναπνοή)και γενικά ότι συνεπάγεται από μια καλή αφομοίωση;
Aνάλογα και τον σκύλο αλλά σε γενικές γραμμές κάποια πράγματα όπως τα περιττώματα και σε 3-4 μέρες μπορείς να παρατηρήσεις αλλαγές. Για το τρίχωμα μπορεί και 1-2 μήνες ανάλογα τον τύπο του σκύλου και του τριχώματος αλλά και την εποχή μερικές φορές..
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Αλλεργίες ένας σκύλος μπορεί να εμφανίσει σε οποιοδήποτε συστατικό των τροφών -κυρίως στο μοσχάρι, στο κοτόπουλο, στο αρνί, στο χοιρινό, στο κουνέλι, στο ψάρι, στα γαλακτοκομικά, στο αυγό, στο καλαμπόκι, στα σιτηρά, στην σόγια, στην μαγιά- με τα πιό συχνά αίτια αλλεργίας να είναι το μοσχάρι, τα γαλακτοκομικά και τα σιτηρά, ενώ τα λιγότερο συχνά αίτια να είναι το ψάρι και το κουνέλι. [από εδώ και εδώ]
Αν θές ρίξε μιά ματιά στα 1 & 2 να σου λυθούν κάποιες απορίες. Όπως είπα και πρίν αν δίνεις αυτή την τροφή και δεν του δημιουργεί κανένα πρόβλημα δεν χρειάζεται να ανησυχείς για καμία αλλεργία. Αν πάλι δείς συμπτώματα όπως κνησμό, εξαθήματα, ναυτία, χρόνια διάρροια, χρόνια αέρια, εμετό, δάγκωμα και γλύψιμο ποδιών κλπ τότε σε συνεργασία με τον κτηνιάτρο μπορείτε να εξετάσετε εάν αυτά οφείλονται σε αλλεργία ή σε κάτι άλλο.

Εντάξει ρε φίλε εννοείται οτι μπορει να αναπτύξει δυσανεξία σε οτιδήποτε αν υπαρχει προδιάθεση.... Απλα με τον σολομό και Τα βαριά λιπαρά και τις δύσκολα στο να διαλυθούν πρωτεΐνες υπαρχει πιθανότητα μεγαλύτερη στο να αναπτύξει κάποια δυσανεξία γενικότερα......
Πραγματικά κανεις την τρίχα τριχιά..... Σε παρακαλώ μην σχολιάσεις ξανά σχόλιο μου.... Βαρέθηκα...
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@Tilisos Δεν μίλησα πουθενά για δυσανεξία αλλά για αλλεργία -ΜΗΝ τα μπερδεύεις- και η απάντηση μου αφορούσε τον προβληματισμό του Μιχάλη[δεν μιλούσα σε εσένα δηλαδή].

Υ.Γ. Όσο έχω πληκτρολόγιο θα πληκτρολογώ! :ROFLMAO:
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Μετά από δυο μέρες και αφού κατανάλωσε σταδιακά 150γρ δηλαδή 6 X 25γρ απο τη τροφή την έπιασε τρελή φαγούρα σε σημείο να θέλει να φάει τα πόδια και τα πλευρά της!
 


Tilisos

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2016
53
7
39
Εντάξει ρε φίλε εννοείται οτι μπορει να αναπτύξει δυσανεξία σε οτιδήποτε αν υπαρχει προδιάθεση.... Απλα με τον σολομό και Τα βαριά λιπαρά και τις δύσκολα στο να διαλυθούν πρωτεΐνες υπαρχει πιθανότητα μεγαλύτερη στο να αναπτύξει κάποια δυσανεξία γενικότερα......
Πραγματικά κανεις την τρίχα τριχιά..... Σε παρακαλώ μην σχολιάσεις ξανά σχόλιο μου.... Βαρέθηκα...

Μια αλλεργία θεωρείται και δυσανεξία....
Καταλαβαίνεις οτι σημαίνει δεν την ανέχεται....
 




aloutos

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
21
0
Κύπρος
Καλησπέρα, για να μην ανοίγω άλλο topic ρωτάω εδώ.
Γνωρίζετε ή έχετε άποψη για την τροφή σκύλων "Proct-Dog";
Την βρίσκω 20Kg στα 25€ σε ένα κατάστημα με τροφές ζώων στην Κύπρο. Διάβασα στο ίντερνετ ότι θεωρείται καλή αλλά μου φαίνεται λίγο απίστευτο να είναι τόσο καλή με τέτοια ποσότητα/αξία.
Προορίζεται για τον κορίτσαρο της φωτογραφίας (2+ χρονών, 13Kg). http://www.visan.es/products/adult-plus-proct-dog/
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα, για να μην ανοίγω άλλο topic ρωτάω εδώ.
Γνωρίζετε ή έχετε άποψη για την τροφή σκύλων "Proct-Dog";
Την βρίσκω 20Kg στα 25€ σε ένα κατάστημα με τροφές ζώων στην Κύπρο. Διάβασα στο ίντερνετ ότι θεωρείται καλή αλλά μου φαίνεται λίγο απίστευτο να είναι τόσο καλή με τέτοια ποσότητα/αξία.
Προορίζεται για τον κορίτσαρο της φωτογραφίας (2+ χρονών, 13Kg). http://www.visan.es/products/adult-plus-proct-dog/

καλημέρα,
κοίτα, νομίζω η τιμή αυτή είναι ανάλογη με την ποιότητα (δηλαδή χαμηλή). Σε πρώτη θέση τα δημητριακά, μετά κρέας άγνωστης προέλευσης και ζωικά υποπροϊόντα...
χμ, εγώ θα έβρισκα κάτι καλύτερο αλλά καταλαβαίνω ότι σε εποχή κρίσης κάποιοι αναγκάζονται να κάνουν περικοπές.
 


aloutos

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
21
0
Κύπρος
Κάποια άλλη που έχεις να προτείνεις αλλά σε λογικά πλαίσια τιμών; Σίγουρα είναι καιρός κρίσης αλλά αυτό δεν μας επιβάλλει να δίνουμε και ότι πιο χαμηλής ποιότητας στα σκυλιά μας ;) Αν δεν θέλαμε έξοδα δεν θα παίρναμε σκύλο, υπάρχουν υποχρεώσεις άμα έχεις κατοικίδιο :)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη




27 Φεβρουαρίου 2016
16
3
31
Αν δε σας κάνει κόπο βρε παιδιά πείτε και μια γνώμη γι'αυτή...http://www.petshop88.gr/σκύλοι/ξηρά-τροφή-σκύλου/josera/josera-sensi-junior-15kg-detail
χρησιμοποιω την ιδια μαρκα αλλα αυτην ομως...και δεν μου εχει δημιουργισει κανενα προβλημα http://www.petshop88.gr/σκύλοι/ξηρά-τροφή-σκύλου/josera/josera-junior-20kg-detail
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3