Ποσότητα για barf


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Καλημέρα σας !! Έχω δώσει παραγγελία στον κρεοπωλη να μου φτιάξει barf αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πόσο πρέπει να δίνω στο σκύλο μου ? Ένα κιλό την ημέρα ?
 




Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Ηλικια? Βαρος σκύλου? Αθλείται?
14 μηνών είναι 30+ κιλά .. ( έχω να την ζυγισω από την τελευταία φορά που πήγαμε κτηνίατρο ) βγαίνουμε κάθε μέρα και συνήθως πέρα της απλής βόλτας πηγαίνουμε σε χώρο ώστε να μπορεί να τρέχει ...είναι κάνε κόρσο
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
3 με 4% του βαρους της. Θα ξεκινουσα με 4% και αν εβλεπα οτι παιρνει βαρος θα πηγαινα σε 3. Θα πρεπει να τη ζυγιζεις ομως. Γιατι μπορει να ναι 35 για παραδειγμα.
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
3 με 4% του βαρους της. Θα ξεκινουσα με 4% και αν εβλεπα οτι παιρνει βαρος θα πηγαινα σε 3. Θα πρεπει να τη ζυγιζεις ομως. Γιατι μπορει να ναι 35 για παραδειγμα.
Το βάρος της × 4% εννοείς ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το βάρος της × 4% εννοείς ?
Ναι. 4% μονο αν κανει ασκηση ο σκυλος ( καποιο σπορ, τρεχει καθημερινα χλμ κλπ) Εαν απλα παιζει και βγαινει βολτες τοτε με 3% θα ειναι οκ. Ισως και με 2% αργοτερα οταν ενηλικιωθει (γιατι ακομα 14 μηνων αναπτυτυσεται) . Εμενα η θυληκια μου ειναι 4 ετων καναριο ,46 κιλα και τρωει 900 γρ.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Ναι. 4% μονο αν κανει ασκηση ο σκυλος ( καποιο σπορ, τρεχει καθημερινα χλμ κλπ) Εαν απλα παιζει και βγαινει βολτες τοτε με 3% θα ειναι οκ. Ισως και με 2% αργοτερα οταν ενηλικιωθει (γιατι ακομα 14 μηνων αναπτυτυσεται) . Εμενα η θυληκια μου ειναι 4 ετων καναριο ,46 κιλα και τρωει 900 γρ.
Να την χαίρεσαι :D σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
 




Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
να ρωτησω τι εννοεις ο χασαπης σου θα της φτιαξει μπαρφ?
Φτιάχνει συνταγη κάνει το κοτόπουλο σαν κιμά κ πολτοποιει μαζί με αυτό και λαχανικά
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Καλησπερα, Αν κανει αθληματα τοτε το ποσοστο αυξανετε. Αν απλα κανετε βολτες και τρεχει και γενικα δεν κανει καποιο αθλημα τοτε 3% μπορει και 2,5%. Αρχισε με 3% και το βλεπεις αυτο. Αναλογα με το μεταβολισμο του σκυλου. Αυξομειωνεις. Αν δεν γνωριζεις πως να βρεις το ποσο να της δινεις ειναι πχ: Ο δικος σου σκυλος ειναι (πες) 30 κιλα. (ξαναζυγισε τον) οποτε εχουμε 30 κιλα του σκυλου με μετρια δραστηριοτητα και η ηλικια του ειναι 14 μηνων. 30kg επι 0,03% του σωματικου του βαρους= 0,900. δηλαδη λιγο λιγοτερο απο 1 κιλο. Εμενα ειναι 17 κιλα 1,5 χρονων και τρωει 500γρ την ημερα. Το γευμα καλο θα ηταν να το σπασεις σε 2 γευματα. δηλαδη απο 450γρ ενα πρωι και ενα βραδυ. Αλλα τι εννοεις οτι στη φτιαχνει ο χασαπης τη barf? Η barf πρεπει να καταψυχθει στους μειων ποσους δε θυμαμαι (αναλογα το τι κρεας ειναι) για να μην σου αρρωστησει. Απο ιους και βακτηριδια. Κανει καλη ψυξη? Και γιατι δεν παιρνεις ετοιμη barf απο μαγαζι που πουλανε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο? Επισης ηθελα να σου πω οτι με την barf μια φορα την εβδομαδα κανεις αφαγια στο σκυλο. ΔΕΝ τρωει τιποτα. Υποθετω οτι το ξερεις αλλα για να ειμαστε σιγουρη :p
 




Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Τώρα θα πρέπει να πάρω αυτό που έχω παραγγείλει...μετά όμως από που θα μου προτεινατε να πάρω ? Θέλω να πω είναι ένα μαγαζί με τροφές κ είδη κηπουρικης κ λέει πως πουλάει και μπαρφ ... η σκέψη μου ήταν πως ο χασαπης θα είναι πιο αψιοπιστος περί ποιότητας.. δεν γνωρίζω όμως πολλά πράγματα όπως κ για την σωστή επιλογή ... για αυτό κ έγραψα εδώ να μου πείτε την γνωμη σας εσείς που ξέρετε
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Τώρα θα πρέπει να πάρω αυτό που έχω παραγγείλει...μετά όμως από που θα μου προτεινατε να πάρω ? Θέλω να πω είναι ένα μαγαζί με τροφές κ είδη κηπουρικης κ λέει πως πουλάει και μπαρφ ... η σκέψη μου ήταν πως ο χασαπης θα είναι πιο αψιοπιστος περί ποιότητας.. δεν γνωρίζω όμως πολλά πράγματα όπως κ για την σωστή επιλογή ... για αυτό κ έγραψα εδώ να μου πείτε την γνωμη σας εσείς που ξέρετε
Εγώ πιστεύω ότι ο ζάχαρης θα σου δίνει ότι του είναι άχρηστο. Ότι δνε το θέλει. Περρισευματα που είπε και ο Τάσος από πάνω. Εγώ παίρνω από μαγαζί που πουλάει μόνο barf. Έχει πολλές γεύσεις και ανάλογες τιμές. Σε ποια περιοχή μένεις, να σου πω που έχει μαγαζί barf κοντά σε εσενα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Τώρα θα πρέπει να πάρω αυτό που έχω παραγγείλει...μετά όμως από που θα μου προτεινατε να πάρω ? Θέλω να πω είναι ένα μαγαζί με τροφές κ είδη κηπουρικης κ λέει πως πουλάει και μπαρφ ... η σκέψη μου ήταν πως ο χασαπης θα είναι πιο αψιοπιστος περί ποιότητας.. δεν γνωρίζω όμως πολλά πράγματα όπως κ για την σωστή επιλογή ... για αυτό κ έγραψα εδώ να μου πείτε την γνωμη σας εσείς που ξέρετε
επόμενη ερώτηση και πως εμαθε ο χασάπης να φτιάχνει μπαρφ?
 
  • Like
Reactions: stamatia and Orilis


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Εγώ πιστεύω ότι ο ζάχαρης θα σου δίνει ότι του είναι άχρηστο. Ότι δνε το θέλει. Περρισευματα που είπε και ο Τάσος από πάνω. Εγώ παίρνω από μαγαζί που πουλάει μόνο barf. Έχει πολλές γεύσεις και ανάλογες τιμές. Σε ποια περιοχή μένεις, να σου πω που έχει μαγαζί barf κοντά σε εσενα

χαχαχαχα!!! ο χασαπης ηθελα να πω... Το Τ9 το εγραψε ετσι.
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
επόμενη ερώτηση και πως εμαθε ο χασάπης να φτιάχνει μπαρφ?

Δεν ειναι δυσκολο να φτιαξεις barf. μπορεις και μονος σου να φταξεις βεβαια με το αναλογο διαβασμα. Να μαθεις τις αναλογιες αλλα το θεμα δεν ειναι το πως να φτιαξεις αλλα να ξερεις ποσες μερες και στους ποσους βαθμους πρεπει να το καταψηξεις. Εγω δεν θα εδινα στο σκυλο μου barf απο χασαπ ουτε για μια φορα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
κι εκατσε ο χασαπης και διαβασε για να φτιαξει την καταπαραγγελία μπαρφ?
δλδ πουλαει σε προγραμμα μπαρφ η επειδη το ζήτησε ο συμφορουμίτης?
 
  • Like
Reactions: Orilis


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
κι εκατσε ο χασαπης και διαβασε για να φτιαξει την καταπαραγγελία μπαρφ?
δλδ πουλαει σε προγραμμα μπαρφ η επειδη το ζήτησε ο συμφορουμίτης?
Τωρα να σου πω οτι εχεις αδικο ψεματα θα σου πω... Δεν ξερω το που εμαθε. ΚΑτα ενα μεγαλο ποσοστο δεν ξερει, εκτος και αν εχει σκυλο ή γατα και ξερει και φτιαχνει μονος του. Αλλα λιγο απιθανο.
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
κι εκατσε ο χασαπης και διαβασε για να φτιαξει την καταπαραγγελία μπαρφ?
δλδ πουλαει σε προγραμμα μπαρφ η επειδη το ζήτησε ο συμφορουμίτης?
Τώρα τι να σου πω δεν ξέρω ακριβώς ... γνωστός του πατέρα μ και ενός άλλου φίλου του, του ζήτησαν να τους φτιάξει ... δεν φτιάχνει και για άλλους ... τώρα αν αρχίσει να πουλάει και σε άλλους αν το ακούσουν δεν ξερω
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Τώρα τι να σου πω δεν ξέρω ακριβώς ... γνωστός του πατέρα μ και ενός άλλου φίλου του, του ζήτησαν να τους φτιάξει ... δεν φτιάχνει και για άλλους ... τώρα αν αρχίσει να πουλάει και σε άλλους αν το ακούσουν δεν ξερω
Σε ποια περιοχη μενεις για να σου πω μαγαζια με barf
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf