Ποσότητα για barf




Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
φαγωθηκες..εχεις ποσοστα;
Να βοηθησω θελω. Με ρωτησε πιο πανω απο που να παρει barf. Και επειδη δεν πουλανε σε pet shop να πω μαγαζια αναλογα με την περιοχη που μενει. Τι ακριβως σε πειραζει???
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Καλημέρα και πάλι παιδιά, εδώ βρήκα ένα γεοπονικο κεντρο το οποίο πουλάει κ σκυλοτροφες και μπαρφ ... υπάρχει όμως κάποιο κριτιΡιο ? Θέλω να πω πως θα τον εμπιστευτώ ?
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Αφού θες να ταίζεις barf .....γιατί να πάρεις ετοιματζίδικη, που δεν ξέρεις τι έχει βάλει ο άλλος μέσα ;....ξέρεις την ποιότητα των κρεάτων ή τα υπόλοιπα που βάζουν ; αν είναι σε σωστές αναλογίες κλπ ;.....κάτσε να διαβάσεις (έχει τόσα θέματα στο φόρουμ) και πήγαινε να αγοράσεις τα υλικά και φτιάξε εσύ τα γεύματα, βάλτα κατάψυξη και βγάζε κάθε μέρα να ταίζεις...πιο φτηνά θα σου έρθει και θα είναι και πιο σίγουρα από πλευράς ποιότητας.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
1ον: Θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν ο Κασάπης στην Μπαρφ που ετοιμάζει αυτός, βάζει κανονικά κρέατα και δεν το κανει για να πουλάει οτι είχε για πέταμα. (προβιές, κόκκαλα και χαλασμένα κρέατα.)
Τόσο μεγάλη εντύπωση που είμαι διατεθημένος να παίρνω μια φορά το μήνα το καράβι και να έρχομαι να αγοράζω κρέατα για μένα και τον σκύλο μου απο αυτον.

2ον: το εχω γραψει πολλες φορες σε παρομοια θεματα και δεν θα βαρεθω να το γραφω.
Αφού ταιζετε ωμά γιατι δεν δίνετε ολόκληρα κομάτια κρέας που είναι καλυτερο για τον σκύλο και το ευχαριστείται και παρα πολύ σε σχέση με την σιχαμαρα που τα ταιζετε (κιμας - χυλός) ;;;;;
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
1ον: Θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν ο Κασάπης στην Μπαρφ που ετοιμάζει αυτός, βάζει κανονικά κρέατα και δεν το κανει για να πουλάει οτι είχε για πέταμα. (προβιές, κόκκαλα και χαλασμένα κρέατα.)
Τόσο μεγάλη εντύπωση που είμαι διατεθημένος να παίρνω μια φορά το μήνα το καράβι και να έρχομαι να αγοράζω κρέατα για μένα και τον σκύλο μου απο αυτον.

2ον: το εχω γραψει πολλες φορες σε παρομοια θεματα και δεν θα βαρεθω να το γραφω.
Αφού ταιζετε ωμά γιατι δεν δίνετε ολόκληρα κομάτια κρέας που είναι καλυτερο για τον σκύλο και το ευχαριστείται και παρα πολύ σε σχέση με την σιχαμαρα που τα ταιζετε (κιμας - χυλός) ;;;;;

Καλησπερα Manolo. Εχεις δικιο σε αυτο, την ιδια ερωτωτηση ειχα και γω αρχικα πριν δωσω μπαρφ στο σκυλο μου. Απλα στη μαπρφ δεν εχει μονο κρεας εχει λαχανικα πολτοποιημενα, φρουτα, και κοκκαλα. πρεπει να καψηχθει το πολτοποιημενο κρεας σε συγκεκριμενο βαθμο για να δωθει στο σκυλο για να μην παθει σαλμονελα, τοξοπλασμα, τανια, trichinella spiral, aujesky virus, anisakidae και αλλα μικροβια και ασθενιες.
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Παιδιά ο χασαπης είναι φίλος του πατέρα μου κυνηγοί και οι δύο και το κάνει μόνο για εμάς... αυτό που ρωτησα εξαρχής ήταν μηπως ηξερε καποιος να μου πει τις αναλογίες στην ποσότητα
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Tania3515 Συμφωνουμε οτι τα κρέατα πρεπει να μπαίνουν στην κατάψυξη αλλά και γερά κοματια μια χαρά καταψυχονται. Δεν είναι αναγκη να είναι πολτός.

@Mayra Αυτά έχουν γραφτεί σε παρα πολλά θέματα. Ψάξε στο φόρουμ και θα βρεις απαντησεις σε όλα.
 
  • Like
Reactions: Tania3515


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Παιδιά ο χασαπης είναι φίλος του πατέρα μου κυνηγοί και οι δύο και το κάνει μόνο για εμάς... αυτό που ρωτησα εξαρχής ήταν μηπως ηξερε καποιος να μου πει τις αναλογίες στην ποσότητα
η ποσοτητα ειναι 3%-4% του βαρους του σκυλου..απο εκει περνεις μια αρχη και καλυτερα για την συνεχεια θα σε παει το ματι σου,το πως βλεπεις τον σκυλο...αν περνει,χανει η ειναι οκ στο κορμι του..

η αναλογια ειναι 70% κρεας και 30% τα υπολοιπα
 
  • Like
Reactions: Tania3515


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
@Tania3515 Συμφωνουμε οτι τα κρέατα πρεπει να μπαίνουν στην κατάψυξη αλλά και γερά κοματια μια χαρά καταψυχονται. Δεν είναι αναγκη να είναι πολτός.

@Mayra Αυτά έχουν γραφτεί σε παρα πολλά θέματα. Ψάξε στο φόρουμ και θα βρεις απαντησεις σε όλα.
Σύμφωνω σε αυτό που λες. Θέλω και γω να το κάνω αυτό αλλά πρέπει να βρω ειδικά ψυγεία που καψυχονται στους μειων πόσους δε ξέρω. Αρχικά έπαιρνα κρέας με το κόκκαλο πολύ μεγάλο το έβραζα λίγο και της το έδινα. Τρελαινοταν. Και με αυτό που είπες ίσως της το ξανά κάνω. Μου έβαλες ιδέα.;)
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Θέλω και γω να το κάνω αυτό αλλά πρέπει να βρω ειδικά ψυγεία που καψυχονται στους μειων πόσους δε ξέρω.
Δεν ειναι αναγκη να τα καταψυξεις σε χαμηλες τιμες. Τα κρεατα που προοριζονται για ανθρωπινη καταναλωση ειναι απαλαγμενα απο το περισσοτερα. Προσωπικα, εγω τα εχω στην κανονικη μου καταψυξη αφου εχω χωρισει τα γευματα για τις Χ μερες την μερα της αγορας, και τα βγαζω καθε μερα το πρωι για να ειναι ετοιμα το βραδυ που τρωει. Δεν ειναι αναγκαιο να ειναι κιμας και δεν ειναι αναγκαιο να εχει καταψυχθει σε -1000 βαθμους. Το μονο που θα συμβουλευα οποιον ταιζει homemade BARF ή PMR να αποφυγει το χοιρινο κρεας. Οι νομοι περι τις trichiosis (ή οπως λεγεται τελος παντων) δεν ειναι αρκετα σαφης για τις χωρες της ΕΕ, τουλαχιστον απο αυτα που διαβασα πριν κανα μηνα.
Επισης, οι πιθανοτητες ο σκυλος να δηλητηριαστει ή να παθει σαλμονελλα απο BARF/PMR ειναι ιδιες με τις πιθανοτητες να τα παθει απο ξηρη τροφη. Δεν αλλαζει κατι σε αυτο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3