Ποσότητα - ποιότητα - τιμή ξηράς τροφής.


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σκέφτηκα να το κάνω thread μιας και πέφτουν συχνά τέτοιες ερωτήσεις.
Ψάχνοντας να βρω ποια ξηρά τροφή είναι πιο συμφέρουσα για αγορά μεγάλης ποσότητας, βρήκα έναν μαθηματικό τύπο σε ένα site που υπολογίζει την ποσότητα για τα κιλά του σκύλου βάσει θερμιδικής αξίας, και κατόπιν ένα αυτόματο μηχανάκι υπολογισμού, που ήταν ακριβέστερο απ τον τύπο.
Η απόλυτη σημασία είναι στην θερμιδική αξία, τουλάχιστον όσο αφορά την ποσότητα που θα ταίσει κανείς. Σίγουρα η προσληψιμότητα και η ποιότητα είναι σημαντικότατες/ερες, αλλά δεν μπορούν να υπολογιστούν έτσι απλά.
ΟΜΩΣ, αυτό που μπορεί να σκεφτεί μόνος του ο μέσος καταναλωτής, ειδικά αυτός που έχει αγωνία για την πρωτείνη (ιδιοκτήτης μεγαλόσωμης φυλής), είναι το γεγονός ότι μια μεγάλη ποσότητα τροφής, θα σημάνει και αυξημένη πρωτεινη, ακόμα και αν "ονομαστικά" στο σακί αναγράφεται 22%.
Κάνοντας υπολογισμούς, βρήκα τροφή των 22% πρωτεινη να έχει ουσιαστικά πολύ μικρή απόκλιση (1,5%) στο συνολικό ποσό ταίσματος, από μια τροφή 29% με πολύ μεγαλύτερη θερμιδική αξία!
Από τότε, πάντα όταν ψάχνω τροφές, κοιτάζω αυτόματα την θερμιδική τους αξία, όχι μόνο για την οικονομία του θέματος, αλλά και για το πόσο εν τέλει πραγματική πρωτείνη (ή όποιο άλλο στοιχείο ενδιαφέρει τον καθένα) ταιζω τα σκυλιά μου.
Το μηχανάκι το βρήκα εδώ:

http://www.dogfoodadvisor.com/dog-feeding-tips/dog-food-calculator/

ΥΓ
Αντμιν, αν υπάρχει θέμα ήδη, σούταρέ το.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Επειδή δεν το πολυκαταλαβαίνω, μου γράφει ότι πρέπει να δίνω 921 θερμίδες/μέρα. Αυτό σημαίνει, λέει, στη συνέχεια, 1.32 κιλά/μέρα!! Έτσι και του δίνω 1.32 κιλά τροφής/μέρα, σε ένα μήνα θα έχει πεθάνει από καρδιακό λόγω παχυσαρκίας!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κάτι λάθος κάνεις.
Δεν πρέπει να σου γράφει αυτό.
Εσύ συμπληρώνεις κατά σειρά
-βάρος σκύλου
-είδος δραστηριότητας
-Θερμιδική αξία της ξηράς σου
Και αυτό σου βγάζει την ποσότητα της ξηράς
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Κάτι λάθος κάνεις.
Ένα ..."εύκολο" λάθος που κάποιος μπορεί να κάνει είναι στο βήμα 3
Εκεί ζητά kcal ανά kg κιλό

Συνήθως στις τροφές αναγράφεται η ποσότητα ανά 100gr κι όχι κιλό
Παράδειγμα η δικιά μου είναι 358.0 kcal/100g
Αν βάλω το 358 θα μου βγει λάθος
Πρέπει να βάλω 3580 (δηλαδή το νούμερο επί 10 )
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


D

Deleted member 14614

Guest
Όντως, βλακεία έκανα. Το calculator, με τα σωστά νούμερα πλέον, γράφει 270 γρ./μέρα. Εγώ του δίνω 200. Λέτε γι'αυτό να πεινάει όλη την ώρα? :p
 
  • Like
Reactions: dnassib








ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@sea-mol Αν ταΐσω την ποσότητα που μου βγάζει (290γρ ημερησίως) θα μπορώ να ακουμπήσω τασάκι/ποτήρι με άνεση. Όσο τάιζα ξηρά έδινα 240γρ ημερησίως.
Και για να σε προλάβω, στο activity level έβαλα overweight που βγάζει το χαμηλότερο αποτέλεσμα.
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3