Πρέπει να παχύνει;


Doglove

Member
14 Απριλίου 2016
10
6
47
Γεια σας!Ειμαι νέα σκυλομαμά.Εχω ενα poodlάκι μινιατούρα καφετί κοριτςάκι.Τη λένε μπούκλα και είναι το τέλειο κουτάβι.Είναι 3ων μηνών και την έχω από 2 μηνών.Την πήρα από μια γέννα.Έχει μάθει ήδη εντολές κάτσε,ξάπλα, σήκω,σπίτι,μείνε.Είναι πάρα πολύ έξυπνη
Ερώτηση:Χθες την πήγα στη γιατρό για το 2ο πενταπλό εμβόλιο και μου είπε οτι είναι αδύνατη.Της δίνω acana puppies για μικρόσωμα σκυλιά, ακριβώς τη δοδολογία που αναγράφει.Αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να παχύνει αφού είναι 3.300γρ με αναμενόμενο τελικό βάρος 6 κιλά.Πιστεύετε οτι πρέπει να αυξήσω δόση;;;Ενταξει, πιάνω τα κοκκαλάκια της αλλα κ στομαχάκι καμπυλωτό κ μια χαρα μου φαινεται.
Η γνώμη σας;;;;;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ξέχνα το τελικό βάρος... το σκυλάκι είναι από γεννά, που σημαίνει ότι δεν ξέρεις ακριβώς τι γονίδια έχει μέσα του και δεν έχει τη σωστή μορφολογία... που με τη σειρά του σημαίνει ότι μπορεί να μην γίνει 6 κιλά...και ότι έχεις ένα σκυλάκι από ανευθυνη γέννα που μοιάζει με poodle...

Οπότε ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού... να βάλει βάρος...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Doglove

Member
14 Απριλίου 2016
10
6
47
Μα την ειδα τη μαμα του οταν το πηρα.Οπως κ τα αδελφακια του.Ηταν ολα καφετι πουντλάκια.Η μαμα ηταν 6 κιλα κ 30 ποντοι.Οπως μου ειπαν κ οπως ειδα.Η αληθεια ειναι οτι ηταν γεννα απο μη επαγγελματια εκτροφεα.Δεν εχω pedigree.Οκ....θα κανω αυτο που λεει ο γιατρος....
 


Doglove

Member
14 Απριλίου 2016
10
6
47
Δηλαδη αν το σκυλακι συνεχιζει να αναπτυσσει αυτον τον υπεροχο χαρακτηρα κ ειναι οκ με την ανατομια του, οταν ελθει η ωρα να εκτιμηθει απο τον κτηνιατρο στην ενηλικιωση του, αποκλειεται το ενδεχομενο να κανει μια γεννα;;;
Ο σκοπος μου φυσικα δεν εχει να κανει με το κερδος.Αλλα επειδη την αγαπω πολυ θα θελα κ τα κουταβακια της.Φυσικα αν πρωτα εξασφαλισω εκ των προτερων τις υιοθεσιες;;;
Διαφωνειτε πληρως σ αυτο;;;Πρεπει να τη στειρωσω αμεσως;;;
Θα ηθελα τη γνωμη σου Μαρθα&Σιλβα....
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εγώ δεν διαφωνώ με τις γέννες στο σπίτι απ το δικό σου σκυλί.
Οι κινέζοι ας πούμε θα έπρεπε να γίνουν βετζετέριαν αν δεν γεννούσαν τα σκυλιά τους.
Και όλοι λένε ότι είναι πιο καλά να μεγαλώνεις τα δικά σου αρνιά, κότες κλπ.
 




Doglove

Member
14 Απριλίου 2016
10
6
47
Ναι οκ....καταλαβαινω τι μου λες κ το σεβομαι.Απο αγαπη προς αυτη ηθελα τα κουταβακια της.Δηλαδη στειρωση κατ ευθειαν;;;Δεν θα χαρει ποτε τον κοσμο ετουτο
 




Doglove

Member
14 Απριλίου 2016
10
6
47
Οκ!!!!Θα το κανω....
Ασχετο...στη φαση αυτη που ψαχνομαι για εναν κτηνιατρο που να με εμπνεει βρεθηκα κ με μια η οποια ειδε στο βιβλιαριο το εμβολιο puppy κ το πρώτο πενταπλό κ μου ειπε οτι το σκυλι ειναι ανοσοποιημενο κ δεν χρειαζεται δευτερο πενταπλο αλλα μονο της λύσσας.Φυσικα δεν την ακουσα κ πηγα σε άλλον κτηνιατρο που της εκανε κανονικα τη δευτερη δοση στις 90 μερες.Μου ειπε οτι ενα πενταπλο=κανενα.
Ποια ειναι η γνωμη σας, για να γνωριζω το μεγεθος της ανευθυνοτητας της πρωτης κτηνιατρου, καθως εμπιστετεται το σιχ τσου της μια φιλη μου σ αυτην
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εσύ, ως νέα σκυλομαμά, όπως δηλώνεις ότι είσαι, πως έκρινες ότι έπρεπε "...φυσικά να μην ακούσεις την πρώτη, τεραστίου μεγέθους ανευθυνότητας, κτηνίατρο"; :)
 
  • Like
Reactions: LaCat


Doglove

Member
14 Απριλίου 2016
10
6
47
Α!Επισης η πρωτη κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν της δινει drontal γιατι θα της πεσει βαρυ κ της εβαλε μια αμπουλα που μου ειπε οτι ειναι κ για τα μεσα κ για τα εξω παρασιτα.Την εβαλε κ δεν τη σημειωσεψστο βιβλιαριο.Η δευτερη κτηνιατρος μου ειπε οτι τετοια αμπουλα κ για τα μεσα κ για τα εξω παρασιτα δεν υπαρχει.
Πειτε μου σας παρακαλω τι γνωριζετε;;
 




kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό και ασφαλές να κάνουμε κριτική στις διαγνώσεις/συμβουλές γιατρών, από τη στιγμή μάλιστα που λες πως δεν την εμπιστεύθηκες και πήγες αλλού (και καλά έκανες εφόσον δεν την εμπιστεύθηκες).
Αν θες, μπορείς να γράψεις περιοχή να σου συστήσουμε - εάν ξέρουμε και μπορούμε - κάποιον κτηνίατρο που εμπιστευόμαστε εμείς, και από εκεί και πέρα επιλέγεις.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ναι οκ....καταλαβαινω τι μου λες κ το σεβομαι.Απο αγαπη προς αυτη ηθελα τα κουταβακια της.Δηλαδη στειρωση κατ ευθειαν;;;Δεν θα χαρει ποτε τον κοσμο ετουτο
τι μας λες? γιατί μπερδεύεις τα σκυλιά με τους ανθρώπους. Τα σκυλιά δεν ζευγαρώνουν για την ευχαρίστηση αλλά για να διατηρήσουν το είδος τους, καμία σχέση.
Ύστερα, τα κουτάβια παίρνουν 50% από τη μαμά οπότε ποτέ δεν θα έχεις ξανά το ίδιο σκυλί.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


Doglove

Member
14 Απριλίου 2016
10
6
47
Οκ για το θεμα στειρωσης.Εκλεισε.Δεν το συζηταω.Καταλαβα.Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Μενω Βριλησσια.Φυσικα με δυνατοτητα να πηγαινω σε κτηνιατρο κ των περιξ περιοχων τυπου Χαλανδρι,Μελισσια. θα με βοηθουσε εξαιρετικα αν με κατευθυνατε σ εναν εμπειρο γιατρο που να μπορω να εμπιστευομαι.
Ευχαριστω κ παλι
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το αν θα χαρεί το κόσμο ετούτο εξαρτάται από το πόσο καλά θα ζήσει δίπλα σου και μόνο από αυτό.

Φυσικά να μην ζευγαρώσει πότε,ούτε οι γονείς της έπρεπε να ζευγαρώσουν.....

Η στειρωση είναι μια ιατρική απόφαση που θα πάρεις μαζί με τον γιατρό σου και μετά από αρκετή μελέτη για τα υπέρ και κατά γιατί επιχειρήματα υπάρχουν και στα δύο μέτωπα...
 


Doglove

Member
14 Απριλίου 2016
10
6
47
Το αν θα χαρεί το κόσμο ετούτο εξαρτάται από το πόσο καλά θα ζήσει δίπλα σου και μόνο από αυτό.

Φυσικά να μην ζευγαρώσει πότε,ούτε οι γονείς της έπρεπε να ζευγαρώσουν.....

Η στειρωση είναι μια ιατρική απόφαση που θα πάρεις μαζί με τον γιατρό σου και μετά από αρκετή μελέτη για τα υπέρ και κατά γιατί επιχειρήματα υπάρχουν και στα δύο μέτωπα...
Εγω χρειαζομαι τη γνωμη σας γι αυτο το θεμα γιατι και οι δυο κτηνιατροι που εχω παει ως τωρα ειναι καθετα υπερ.Αρα γνωριζω μονο τα επιχειρηματα υπερ της στειρωσης.Τα κατα δεν τα γνωριζω, περαν της επικινδυνοτητας μιας επεμβασης.
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγω χρειαζομαι τη γνωμη σας γι αυτο το θεμα γιατι και οι δυο κτηνιατροι που εχω παει ως τωρα ειναι καθετα υπερ.Αρα γνωριζω μονο τα επιχειρηματα υπερ της στειρωσης.Τα κατα δεν τα γνωριζω, περαν της επικινδυνοτητας μιας επεμβασης.
Κοίτα και εγώ δεν στείρωνα τη Barbie μου επειδή δεν μου παρουσίαζε ψευδοκύησεις και δε είχε επαφές με αρσενικά στον οίστρο. Και εγώ φοβόμουν την επέμβαση.
Τώρα όμως αφού έχουμε αρσενικό στο σπίτι, τα πράγματα άλλαξαν. Και εφόσον ήταν να κάνει μια επέμβαση για αφαίρεση πέτρας από την κύστη της, ρώτησα αν με μια νάρκωση γίνεται και h στείρωση και έτσι έγινε.
Και όχι, δεν έβαλε καθόλου κιλά, δεν έχει ακράτεια και είναι πολύ πιο ζωηρή και παιχνιδιάρα (είναι τώρα σχεδόν 6 ετών) σαν να ξανάγινε κουτάβι :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf