Προβλήματα Ούρησης










aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
τον εχω παρει απο το πετ σιτι γιατι ??
Δυστυχως μπηκες αργα, αφου τον ειχες αποκτησει. Διαβασε ομως και ενημερωσου γιατι δεν αγοραζουμε σκυλακια απο πετ σοπ σε καμια περιπτωση!! Ετσι θα ξερεις για αλλη αφορα, και θα μπορεσεις να ενημερωσεις και γνωστους σου. Καθαροαιμα μονο απο σωστους εκτροφεις!

Ευχομαι να πανε ολα καλα για τον τερτραποδο φιλο σου, να μας γραφεις νεα


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
Δυστυχως μπηκες αργα, αφου τον ειχες αποκτησει. Διαβασε ομως και ενημερωσου γιατι δεν αγοραζουμε σκυλακια απο πετ σοπ σε καμια περιπτωση!! Ετσι θα ξερεις για αλλη αφορα, και θα μπορεσεις να ενημερωσεις και γνωστους σου. Καθαροαιμα μονο απο σωστους εκτροφεις!

Ευχομαι να πανε ολα καλα για τον τερτραποδο φιλο σου, να μας γραφεις νεα


Sent from my iPad using Tapatalk HD


θα σου πω οτι δυστιχωσ ολοι οι γνωστοι μου που εχουν παρει απο εκτροφεισ εχουν υποφερει παρα πολυ με πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο οτι το δικο μου. εξαλλου πιστευω οτι λογο εκμεταλλευσησ ειναι τυχη τι σκυλι θα παρεις. εκτος αυτου ο ΔΙΑΣ μου με διαλεξε κ δεν τον διαλεξα εγω.
το θεμα ειναι να το βοηθησεισ ανεξαρτητα απο που τον εχεισ παρει γιατι ειναι ο φιλοσ σου και θελω η ζωη του να ειναι ομορφη και καλη.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
φιλε καλως ηρθες! δεν φαινονται ολες οι πετρες με τον υπερηχο,υπαρχουν και μη ανιχνευσιμες οπως ειχε ο σκυλος μου,βγαλε καμια ακτινα να σιγουρευτεις!
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
φιλε καλως ηρθες! δεν φαινονται ολες οι πετρες με τον υπερηχο,υπαρχουν και μη ανιχνευσιμες οπως ειχε ο σκυλος μου,βγαλε καμια ακτινα να σιγουρευτεις!

Με τις ακτινες τισ βρηκες?
Κ το σκυλι μετα την ναρκωση πωσ ηταν γιατι εγω κυριωσ αυτο φοβαμαι.
η ιδεα κ μονο με τρελαινει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
θα σου πω οτι δυστιχωσ ολοι οι γνωστοι μου που εχουν παρει απο εκτροφεισ εχουν υποφερει παρα πολυ με πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο οτι το δικο μου.
Καλό θα ήταν, να μας πεις από ποιά εκτροφεία τα έχουν πάρει και τι προβλήματα τους έβγαλαν.


...εξαλλου πιστευω οτι λογο εκμεταλλευσησ ειναι τυχη τι σκυλι θα παρεις...
Λόγω "εκμετάλλευσης" από ποιόν;
Η τύχη, έχει το μικρότερο ποσοστό συμμετοχής, στην επιλογή καθαρόαιμου σκύλου.


...εκτος αυτου ο ΔΙΑΣ μου με διαλεξε κ δεν τον διαλεξα εγω...
Δηλαδή; Για πες μας :)
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
το σκυλι ηταν καπως και για αρκετες ωρες μετα την ναρκωση αλλα εγω μετα αντιμετωπισα και αλλα προβληματα οποτε αστο...οι ακτινες ειναι σιγουρη λυση,ο κτηνιατρος μου μου ειχε πει πως υπαρχουν μην ανιχνευσιμες πετρες!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
θα σου πω οτι δυστιχωσ ολοι οι γνωστοι μου που εχουν παρει απο εκτροφεισ εχουν υποφερει παρα πολυ με πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο οτι το δικο μου. εξαλλου πιστευω οτι λογο εκμεταλλευσησ ειναι τυχη τι σκυλι θα παρεις. εκτος αυτου ο ΔΙΑΣ μου με διαλεξε κ δεν τον διαλεξα εγω.
το θεμα ειναι να το βοηθησεισ ανεξαρτητα απο που τον εχεισ παρει γιατι ειναι ο φιλοσ σου και θελω η ζωη του να ειναι ομορφη και καλη.
Κανενας ποτε δεν εχει πει οτι απο εκτροφεα θα σαι 100% σιγουρος οτι ο σκυλος σου δε θα εμφανισει καποια παθηση, οπως δυσπλασια. Μου κανει ομως εντυπωση ποσοι ειναι αυτοι οι γνωστοι που χουν τοσα προβληματα και κυριως, απο ποιους εκτροφεις ή "εκτροφεις" τα εχουν παρει.

Τυχη ειναι φιλε μου οταν παιρνεις ενα σκυλο απο πετ σοπ, που προερχεται απο puppy mill με φριχτες συνθηκες διαβιωσης και χωρις τη στοιχειωδη φροντιδα. Τυχη ειναι οταν παιρνεις ενα κουταβι χωρις να χεις ιδεα απο που κρατα η σκουφια του , ποιοι ειναι οι προγονοι του & τι προβληματα υγειας/συμπεριφορας ειχαν. Ενα κουταβι που καποιοι πηραν νωρις απο τη ταλαιπωρημενη μανα του και το χωσανε σ ενα φορτηγο με δεκαδες αλλα, προκειμενου να το φερουνε και να το βαλουν στις βιτρινες των μαγαζιων τους.

Φυσικα και πρεπει να το βοηθησεις!!!! Δεν ειπε κανεις το αντιθετο, ουτε το ποσο θα το αγαπας εξαρταται απο το που το αγορασες! Κι εγω παλαιοτερα πηρα ενα σκυλο απο πετ σοπ, οταν δεν ξερα τι παιζει. Πριν τρια χρονια που πηρα τον δευτερο, ενημερωμενη πια, απευθυνθηκα σε σωστο εκτροφεα. Φυσικα και τα δυο τα αγαπαω το ιδιο!!!
Απλα ειναι καλο μιας που μπηκες, να μαθεις και καποια πραγματα παραπανω, τα οποια ισως να μη γνωριζες. Κανεις δε γεννηθηκε παντογνωστης αλλωστε!

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
το σκυλι ηταν καπως και για αρκετες ωρες μετα την ναρκωση αλλα εγω μετα αντιμετωπισα και αλλα προβληματα οποτε αστο...οι ακτινες ειναι σιγουρη λυση,ο κτηνιατρος μου μου ειχε πει πως υπαρχουν μην ανιχνευσιμες πετρες!


Ευχαριστω. μου το προτεινε κ η γιατροσ αλλα απο τι στιγμη που μου λετε οτι τισ βρηκε ετσι θα το κανω κ εγω για να ειμαι σιγουρη.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
φιλε μου περα απο αυτο μιας και μπηκες δωσε μια βαση σε οτι σου λενε παραπανω περι σωστης αποκτησης ενος σκυλου,τβρα τελευται εχω συναντησει πολλους byb που πουλανε οτι να ειναι και εχω εκνευριστει!
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
κ βεβαι ακουω κα προσεχω τα παντα αλλα λογω δυστιχωσ εμπειριας απο φιλουσ μου που αγορασαν γερμανικουσ ποιμενικουσ απο εκτροφεις με πεντιγκρι κ ολα τα συναφη κ ο ενας εχει σοβαρο προβλημα καρδιας κ ο αλλος απο τισ χειροτερεσ μορφεσ δισπλασιας λεω οτι δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι ακομα και για τουσ εκτροφεις.
καλο ειναι να κραταμε μικρο καλαθι για ολους που κανουν εμποριο ζωων
γιατι οπωσ και να το κανουμε εκεινοι απο αυτο ζουνε ενω εμεις τα ποναμε τα σκυλια που περνουμε
γιατι ανηκουν στην οικογενεια μασ ισοτιμα
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εμεις εδω δεν υποστηριζουμε τους εκτροφεις,υποστηριζουμε τους σωστους εκτροφεις,αν βρεις εσυ ακομα και ιδιωτη με εκτροφικο πλανο που ξερει τι κανει,εξετασεις διασυνδεσεις......τοτε πληρωσε τον,αλλα ειναι σαν να ψαχνεις πετρελαιο...

απ την αλλη αυτους που πουλησαν στους φιλους σου και ηταν απατεωνες ενοειται τους κατακρινουμε αλλα οντως οπως καποιος ειπε παραπανω πολλες οι ιστοριες με εκτροφεις και προβληματικα σκυλια και λιγοτερες με πετ σοπ και ιδιωτες,μηπως δεν ξερουν τι σημαινει εκτροφεας...
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
παντωσ σας ευχαριστω ολουσ για τισ συμβουλεσ σας ηταν πολυ χρησιμες.
κ χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους που πονανε και βοηθανε τους αλλους που αντιμετωπιζουν προβληματα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
siren βγαίνουμε off topic, αλλά...

Δεν υπάρχει τίποτα μα τίποτα απολύτως, που να δικαιολογεί την αγορά σκύλου από τα ελεεινά pet shop και όλα όσο κρύβουν πίσω τους και προφανώς δεν γνωρίζεις, και από οπουδήποτε αλλού [όπως όλοι αυτοί οι καραγκιόζηδες που έχουν έναν σκύλο που μοιάζει με κάτι και τον βγάζουν στο κλαρί, για να κερδίσουν κανά φραγκάκι], που δεν περιλαμβάνει γνήσιο pedigree.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Toν προστάτη του τον εξέτασε η γιατρός; Αν και είναι μικρός δείτε το κι αυτό.
Είχα το ίδιο πρόβλημα με θηλυκό σκύλο, ουρούσε λίγο, συνέχεια, με δυσκολία και με αιματάκι. Τελικά ήταν κυστίτιδα.
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
Toν προστάτη του τον εξέτασε η γιατρός; Αν και είναι μικρός δείτε το κι αυτό.
Είχα το ίδιο πρόβλημα με θηλυκό σκύλο, ουρούσε λίγο, συνέχεια, με δυσκολία και με αιματάκι. Τελικά ήταν κυστίτιδα.


Τον μετρησα με υπερηχο κ εμφανιστηκε φυσιλογικοσ
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
@siren αν ειδες, πρωτο πρωτο το γραψα οτι απο εκτροφεα δεν εισαι 100% σιγουρος, δεν ειναι και Θεοι οι ανθρωποι. Οι εκτροφεις ομως τουλαχιστον δε ζευγαρωνουν σκυλια που εχουν προβληματα υγειας. Παιρνεις ενα κουταβι του οποιου και οι τονεις και οι παππουδες και ποσες γενιες πισω, ειναι απαλλαγμενοι απο τα κληρονομικα προβληματα της καθε φυλης. Απο γονεις επισης που εχουν κριθει σε εκθεσεις μορφολογιας οτι ειναι σωστα δειγματα της ρατσας τους, κι οχι ροτβαιλερ με ασπρο κεφαλι ή γ.π με αυτια λαμπραντορ κλπ.
Κουταβια που εχουν μεγαλωσει σε σωστο περιβαλλον με σωστη μεταχειριση! Και τελικα, εχοντας παντα διπλα σου εναν εμπειρο ανθρωπο με γνωσεις που μπορει να σε βοηθησει σε ο,τι χρειαστεις.
Δεν υπαρχει καμια, μα καμια συγκριση με τα puppy mills. Καμια ομως!

παντωσ σας ευχαριστω ολουσ για τισ συμβουλεσ σας ηταν πολυ χρησιμες.
κ χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους που πονανε και βοηθανε τους αλλους που αντιμετωπιζουν προβληματα
Η σημασια του φορουμ αυτη ειναι... Ν ανταλλαζεις αποψεις με αλλους, να βοηθας, και να βοηθιεσαι, ολα με σκοπο την ευζωια του καλυτερου μας φιλου!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf