Προβλήματα Ούρησης


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Για ουρολιθίαση μου μοιάζει.
Η περίπτωση έμφραξης της ουρήθρας χρειαζεται επείγουσα αντιμετώπιση

Γενικές πληροφορίες
Bladder Stones
http://www.animalsurgery.gr/images/stories/animal/pdf/UROLITHIASIS.pdf

Και δυστυχώς η ερώτηση για την προέλευση του σκύλου δεν είναι και τόσο άστοχη. Υπάρχει η κληρονομική πάθηση Hyperuricosuria (HU) για την οποία υπάρχει τεστ DNA για τη φυλή VetGen: Veterinary Genetic Services - Canine - List of Services - Hyperuricosuria (HU)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Πάντως μου έχει τύχει στο παρελθόν η περίπτωση και ο αρσενικός μου δεν είχε ουρήσει για ώρες..ήταν τότε 1,5 έτους και είχαμε πάει διακοπές..
Θεωρήθηκε πως είχε να κάνει με την αλλαγή περιβάλλοντος..και (βάση ιστορικού του).
Πάνε πολλά χρόνια από τότε..

Κάθε ιατρικό θέμα σχετίζεται με το από που το έχεις πάρει.., είτε η στιγμή είναι η "ενδεδειγμένη" είτε όχι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
μπορεί να μην ουρήσει και για δώδεκα ώρες και για εικοσιτέσσερις ,είναι "φυσιολογικό" εφόσον υπάρχει λόγος
απαράδεκτο είναι να υπάρχει τέτοιος λόγος για έναν κατοικίδιο σκύλο βέβαια
αλλά βιολογικά μπορεί να κρατηθεί τόσο
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
Καποιοι κτηνιατροι βγαζουν ακτινες με απλη ηρεμηση και οχι ναρκωση, μπορεις να το κοιταξεις κι αυτο ;)



Sent from my iPad using Tapatalk HD

θα τι ψαξω απο τωρα για να ειμαι προετοιμασμενη
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
δεν ειπα οτι δεν ουρουσε. ουρουσε στην αρχη σταγονα σταγονα κ μετα λιγο παραπανω κ αυτο συνεχισε για περιπου 6 ωρες. Μετα ουρουσε κανονικα εχοντας συνεχη ροη.
αυτο ηταν το περιεργο τησ υποθεσης.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
δεν ειπα οτι δεν ουρουσε. ουρουσε στην αρχη σταγονα σταγονα κ μετα λιγο παραπανω κ αυτο συνεχισε για περιπου 6 ωρες. Μετα ουρουσε κανονικα εχοντας συνεχη ροη.
αυτο ηταν το περιεργο τησ υποθεσης.
Και εμένα για ουρολιθίαση μου μοιάζει..
Βέβαια δεν σημαίνει πως και να έτυχε να κατέβει κάποιο πετραδάκι θα συμβεί έμφραξης της ουρήθρας..το buscopan πάντως βοηθά στην πρόληψη αυτής.
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
Και εμένα για ουρολιθίαση μου μοιάζει..
Βέβαια δεν σημαίνει πως και να έτυχε να κατέβει κάποιο πετραδάκι θα συμβεί έμφραξης της ουρήθρας..το buscopan πάντως βοηθά στην πρόληψη αυτής.


και εγω buscopan του δινω συμφωνα με τηην κτηνιατρο απλα ανησυχισα κ προτιμω να το προλαβω τωρα στην αρχη παρα να ταλαιπωρηθει μετα κ να ειναι πιο σοβαρη η κατασταση.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Εσύ θα το ψάξεις..!! και πολύ καλά κάνεις που για να είσαι σίγουρος κοιτάς κάθε περίπτωση..!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
δεν ειπα οτι δεν ουρουσε. ουρουσε στην αρχη σταγονα σταγονα κ μετα λιγο παραπανω κ αυτο συνεχισε για περιπου 6 ωρες. Μετα ουρουσε κανονικα εχοντας συνεχη ροη.
αυτο ηταν το περιεργο τησ υποθεσης.
Αυτό πάντως μπορεί να είναι σύμπτωμα (μερικής) απόφραξης της ουρήθρας
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
Αυτό πάντως μπορεί να είναι σύμπτωμα (μερικής) απόφραξης της ουρήθρας
σε ευχαριστω για τισ πληροφοριεσ και θα το συζητησω με την κτηνιατρο μου μηπωσ και κινηθουμε λιγο πιο γρηγορα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3