Προβληματισμός ξηράς τροφής για μαλινουά.


billios

New Member
17 Φεβρουαρίου 2012
3
0
Καλησπερα, ειμαι νεο μελος στο φορουμ και θα ηθελα να με βοηθησετε οσο αφορα το θεμα της ξηρας τροφης..Εχω μια σκυλιτσα Μαλινουα 20 μηνων, η οποια δυστυχως εχει καλαζαρ και θα ξεκινησουμε τη θεραπεια σε λιγες μερες..Ποια ξηρα τροφη μου προτεινετε να της δωσω που θα την δυναμωσει και θα της προσθεσει βαρος;(γιατι με την ασθενεια εχει χασει αρκετο) Ευχαριστω εκ των προταιρων..
 


frog

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
129
0
Αθηνα
Καλως ηρθες κ να χαιρεσαι το μαλιν. Περαστικα κ καλη αρχη με τη θεραπεια!! Μεχρι τωρα ποια τροφη του εδινες;
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
Γεια σου εγώ εχω Groenendael και του δίνω acana grassland και είμαι ευχαριστημενως πολυ. Κανε μια δοκιμή
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Καλησπερα, ειμαι νεο μελος στο φορουμ και θα ηθελα να με βοηθησετε οσο αφορα το θεμα της ξηρας τροφης..Εχω μια σκυλιτσα Μαλινουα 20 μηνων, η οποια δυστυχως εχει καλαζαρ και θα ξεκινησουμε τη θεραπεια σε λιγες μερες..Ποια ξηρα τροφη μου προτεινετε να της δωσω που θα την δυναμωσει και θα της προσθεσει βαρος;(γιατι με την ασθενεια εχει χασει αρκετο) Ευχαριστω εκ των προταιρων..
Αν έχεις εμπιστοσύνη στον κτηνίατρό σου και δεν πουλάει ξηρές τροφές να ακούσεις τι έχει να προτείνει. Για σκύλους με πειραγμένα νεφρά μία επιλογή είναι η Royal Canin Renal.

Αν δεν του έχεις κάνει ήδη, επιβάλλεται μία πλήρη αιματολογική εξέταση να δεις αν έχει κάποιο παράγοντα έξω από τα φυσιολογικά όρια και πράττεις ανάλογα.

Καλή τύχη!
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Καλησπερα, ειμαι νεο μελος στο φορουμ και θα ηθελα να με βοηθησετε οσο αφορα το θεμα της ξηρας τροφης..Εχω μια σκυλιτσα Μαλινουα 20 μηνων, η οποια δυστυχως εχει καλαζαρ και θα ξεκινησουμε τη θεραπεια σε λιγες μερες..Ποια ξηρα τροφη μου προτεινετε να της δωσω που θα την δυναμωσει και θα της προσθεσει βαρος;(γιατι με την ασθενεια εχει χασει αρκετο) Ευχαριστω εκ των προταιρων..
Mπορεί να σου ακουστεί παράξενο αλλά έτσι όπως το διαβάζω θα έδινα ωμό (barf).
Γνωριζω περιπτώσεις όπου με διατροφή barf κατά τη διάρκεια θεραπείας, ο σκύλος δυνάμωσε, σχημάτισε ένα ικανοποιητικό σώμα και οι εξετάσεις ήταν πολύ καλές.
Ακόμα, η πρωτεΐνη του ωμού είναι λιγότερη από την ξηρά των 22% ως 25% (max) , που συνήθως ταΐζουν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Απάντηση πάντως για ποια ξηρά θα έδινα προσωπικά, είναι η Argen Grange Adult rice & chicken (25% πρωτεΐνη). Eκτός αν η βιοχημική εικόνα της μικρής είναι τέτοια όπου η πρόσληψη πρωτεΐνης χρίζει να είναι κάτω από 20%
Φυσικά και οι δύο αυτές απόψεις θα περάσουν πρώτα από το φίλτρο του κτηνιάτρου σου.
 
Last edited:


billios

New Member
17 Φεβρουαρίου 2012
3
0
Μεχρι στιγμης της εδινα χυμα..Θυμαμαι πως λεγεται απλα δεν μπορουσα να παρω καποια ακριβη γιατι σπουδαζω και δεν εβγαιναν τα οικονομικα..Τωρα ομως εχω σκοπο να της παρω καποια αξιολογη..
 


billios

New Member
17 Φεβρουαρίου 2012
3
0
Αν έχεις εμπιστοσύνη στον κτηνίατρό σου και δεν πουλάει ξηρές τροφές να ακούσεις τι έχει να προτείνει. Για σκύλους με πειραγμένα νεφρά μία επιλογή είναι η Royal Canin Renal.

Αν δεν του έχεις κάνει ήδη, επιβάλλεται μία πλήρη αιματολογική εξέταση να δεις αν έχει κάποιο παράγοντα έξω από τα φυσιολογικά όρια και πράττεις ανάλογα.

Καλή τύχη!
Οταν εγιναν οι εξετασεις δεν ειχαν πειραχτει τα νεφρα..Την προλαβαμε σχετικα νωρις..Ευχαριστω παντως για τις προτασεις!
 


frog

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
129
0
Αθηνα
εγω δεν θα του αλλαζα στην παρουσα φαση την τροφη του κ ας ηταν ποιοτικα κατωτερη απο καποιες αλλες εκτος αν ογιατρος μου το επεβαλε λογω αποτελεσματων απο τις εξετασεις. οπως κ να το κανεις ενα χρονικο διαστημα προσαρμογης στην καινουργια τροφη το θελει ο σκυλος! κ αν δεν του κατσει? αν αρχισει διαρροιες? θα πας σε αλλη τροφη? κ θα κανει κ τη θεραπεια? εντελως προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το σκυλι ισως ταλεπωρηθει περισσοτερο!! εγω λοιπον ισως του δινα λιγο παραπανω τροφη απ αυτη που ηδη δινω κ θα κανα υπομονη μεχρι να τελειωσει η θεραπεια κ μετα θα ψαχνομουνα για αλλαγη τροφης!! ολα τα παραπανω στο ξανατονιζω για να μην παρεξηγηθω, με την συμφωνη γνωμη του γιατρου.
κ το δικο μου σκυλι μαλιν ειναι κ του δινω acana wild prairie κ ειναι σουπερ ντουπερ!!:D:D
αυτο ομως δεν σημαινει τιποτα, στο δικο σου μπορει να μην κατσει!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
billio εύχομαι περαστικά στο σκυλί σου.
Ξέρεις όμως, ότι πρέπει να κάνουμε προληπτικές εξετάσεις δυό φορές τον χρόνο, για ερλίχεια/καλαζάρ και να παρέχουμε φουλ αντιπαρασιτική προστασία, σχεδόν όλο τον χρόνο;
Με τι τίτλο έχει διαγνωσθεί; Είναι τυχερή που προλάβατε και δεν έχουν πειραχτεί ζωτικά όργανα.
Τι θεραπεία θα της ξεκινήσεις;
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
Ξαναεπαναφερω το θεμα γιατι εψαξα για διατροφη και δεν βρηκα κατι να με βοηθησει
η δικια μου , αυτη που προσφατα βρηκα , εχει καλαζαρ 1/1600 χωρις να εχουν πειραχθει νεφρα συκωτι , την ταιζω ξηρα και μαγειρεμενο με ρυζι , και κατι αλλο που με ανησυχει ειναι οτι εχει αιμα απο την μυτη εστω και μετα 7 ημερων θεραπεια με μιλτεφοραν και ζυλαπουρ , ποτε θα επρεπε να σταματησει ?