Προβλημα στο αυτι.


Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Καλησπερα,εχω ενα πινσερ 5 κιλων και 3 ετων.Το σκυλι απο το καλοκαιρι στις ακρες του ενος αυτιου του, του εχουν φυγει οι τριχες,πηγαμε τοτε στον κτηνιατρο μας εδωσε ενα φαρμακο [που τωρα δεν το θυμαμε]και ειπε οτι ειναι μυκητιαση.Μεχρι τωρα δεν υποχωρισε και αρχισε και στο αλλο αυτι, το ξαναπηγα προσφατα και μου ειπε οτι ειναι κληρονομικο το προβλημα και τωρα μου ειπε να το βαζω φροντ λαιν σπρει και θα του φυγει.
Πηγα και σε ενα αλλο κτηνιατρο και μου ειπε δεν ειναι τιποτα, βαλτου μπεταντιν.
Απο οτι βλεπω, δεν παει καλα το προβλημα του και φοβαμε να μην επεκταθει, μηπως εχει καποιος υποψη του τη μπορει να ειναι και τι θεραπεια να κανω ?
Ευχαριστο.
 




magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Panos33, στην θέση σου πάω στο τρίτο κτηνίατρο, και ζητώ να κάνει καλλιέργεια (από ξύσμα του μέρους του αφτιού που φύγανε οι τρίχες) και περιμένω τα αποτελέσματα. Η εξέταση πρέπει να γίνει ενώπιόν σου, και κανονικά τα αποτελέσματα θα βγουν σε 2-3 μέρες.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Panos33 said:
Απο οτι βλεπω, δεν παει καλα το προβλημα του και φοβαμε να μην επεκταθει, μηπως εχει καποιος υποψη του τη μπορει να ειναι και τι θεραπεια να κανω ?
Κανένα forum δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον κτηνίατρο. Το μόνο που κάνουμε εδώ είναι να ανταλλάζουμε τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας.
Ο μόνος που έχει αρμοδιότητα να κάνει την διάγνωση και να δώσει την κατάλληλη θεραπεία στο σκυλί είναι ο κτηνίατρος σου. Εγώ στη θέση θα έκανα έπαιρνα και μια τρίτη γνώμη. :wink:
 






Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Δεν εχει σε κανενα αλλο μερος του σωματος του.
Ειναι αρσενικο το σκυλακι.
Παιδια να πω και την αληθεια εχω και αλλα δυο σκυλια,και δεν ειχα ιδεα αυτα που γινοντε με τις τροφες,τωρα που διαβασα θα του αλλαξω και τροφη,το θεμα ειναι εδω στην επαρχια θα βρω τετοιες τροφες.
Μπορει να εχει σχεση κατι με τη διτροφη του.
Αλλαξα πολες τροφες γιαι ειναι και δυσκολος στο φαι του,και τωρα τελευταια του δινω ρουαγιαλ και μαγιρεμενο απο το σπιτι.
Ευχαριστο για το ενδιαφερον σας,θα παω και καπου αλλου.
Να τος
http://img153.imageshack.us/my.php?image=picture077vt8.jpg
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Σίγουρα διάγνωση ΔΕΝ κάνουμε απλά ρίχνουμε ιδέες στο τραπέζι μπας και "βοηθήσουν" τον κτηνίατρο στην διάγνωση.Μπορεί να ακουγεται τρελό αυτό που λέω αλλά νομίζω πως όλοι θα συμφωνήσουμε σε αυτό:οι εμπειρίες όλων μας είναι χρησιμότατες στους κτηνιάτρους.Για ρώτα τον και για demodex :roll: Και βάλε και καμια φωτό αν μπορείς για να δούμε.Μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Panos33 said:
Αλλαξα πολες τροφες γιαι ειναι και δυσκολος στο φαι του,και τωρα τελευταια του δινω ρουαγιαλ και μαγιρεμενο απο το σπιτι.
1. Κακώς αλλάζεις συχνά τις τροφές. Ταλαιπωρείς τον οργανισμό του ζώου.

2. Panos33, τα δικά μας καλοζωισμένα σκυλιά δεν έχουν γνωρίσει ποτέ πείνα. Όταν λοιπόν την μια μέρα μαγειρεύεις στο σκυλί φρέσκο κρέας και την άλλη του σερβίρεις την άνοστη κροκέτα, είναι φυσιολογικό να μην φάει! Προτιμά το μαγειρευτό!

3. Καλή τροφή δεν είναι αυτή που τρώει ο σκύλος μας, καλή τροφή είναι η ποιοτική τροφή και η Royal δεν συγκαταλέγεται σ’ αυτές.
 


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
Πρίν ένα χρόνο το είχε πάθει και ο δικός μου στο ένα του αυτάκι στην άκρη δεν είχε τριχούλες και ήταν καπως ξηρή η περιοχή εκει. Νόμιζω και μένα μυκητιαση μου έιχε πει μου έδωσε μια αλοιφή που ήταν και για ανθρώπους και τελικά επανήλθε στα φυσιολογικά του μετά από κανενα δεκαήμερο.Θα Ψαξω να την βρώ την αλοιφή για να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες.

Πάντως αυτό με τις τροφές δεν το ήξερα ότι ταλαιπωρειται αν τις αλλάζουμε συνέχεια, Βασικά πιστευα ότι είναι καλύτερο να μην έχει μια συγκεκριμένη ώστε να μην τον πείραξει αν αλλάξει μάρκα.
Η ποιότητα μιας ξήράς τροφήσ δεν έχει σχέση με την τιμή?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η ποιότητα μιας ξήράς τροφήσ δεν έχει σχέση με την τιμή?
Nαι, κατά κύριο λόγο ... αλλά υπάρχουν και πιο ακριβές από αυτές τις συνηθισμένες ... οι οποίες ειναι ακριβές λόγω marketing και προώθησης ... αν συγκρίνεις την CIAO με την Purina, h Purina είναι σαφώς καλύτερη ... αν συγκρίνεις την Purina όμως με την Οrigen ...

Δές εδώ ... http://www.dogfoodanalysis.com/
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
άσχετο άλλα κατά την άποψη μου μεταξύ των επώνυμων - πολυδιαφημιζόμενων θεωρώ καλύτερη με διαφορά την Royal Canin.

την ακριβή σειρά της βέβαια γιατί εχει και φτηνή σειρά
 




Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Παιδια παντος παραγγειλα orijen να εχω το κεφαλι μου ησυχο, γιατι τον αγαπαω πολυ το σκυλο μου και δεθηκα μαζι του και πιστευω ο καθενας μας αγαπαει το σκυλο του και αν τον εχεις και στο σπιτι και κοιμασε μαζι του εκει ειναι :D τρελα,ναστε καλα που με ανοιξατε τα ματια.
Και θα ηθελα παρακαλω καποιος να μου στειλει σε π.μ και να με συμβουλευσει σιγα-σιγα να ξεκινησω και Barf και να του δινω και κοκκαλα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Χαίρομαι πολύ Panos33! :D
Περιμένουμε νεότερα για την υγειά του μικρού. Εύχομαι περαστικά!
 


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
Πάνο , τι έγινε με το αυτάκι του ?την αλοιφή που μου έιχε δώσει εμένα δεν τη βρήκα.Είναι καλύτερα τώρα??
 


Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Τα ιδια ειναι,η κατασταση παραμενει σταθερη και δεν εχει τριχες ο καημενος σε εκεινο το σημειο ,σημερα μηλησα με ενα κτηνιατρο για αυτο,
και που προτινε κορτιζονουχα αλοιφη,αλλα θα περιμενο λιγο ακομα πρωτα.