Προσοχη στης καμπιες!!!


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οπος καθε χρονο τετια εποχη περιπου, κυκλοφορουν και τωρα παλι οι (σιχαμερες για μενα!!) καμπιες των πευκων ( προνυμφες της Νυχτοπεταλούδα Thaumetopaea pityocampa).

Προσεξτε τα σκυλια σας αλλα και των εαυτο σας!!
Τα τριχίδια των προνυμφών μπορούν να προκαλέσουν μεγαλα προβλήματα υγείας στον άνθρωπο και στα σκυλια, οταν ερχονται σε επαφη με το δερμα, αλλα και με τους βλενογονους (μυτη, στομα των σκυλων). Προβληματα όπως εκζέματα, διάφορα εξανθήματα, πρηξημο, αναπνευστικές διαταραχές μεχρι εντονη δυσπνοια, προβλήματα στην όραση, ζαλη, πυρετος, φλεγμονες των ματιων ακομα και καταστασεις σοκ μπορει να προκαλουνται.

Ετσι καλο ειναι να αποφευγουμε την επαφη με τις καμπιες και με τις φωλιες των καμπιων, που ειναι και αυτες γεματες με τριχιδια.
Επισης υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα τα τριχιδια να μεταφερονται με τον αερα.

Σε περιπτοση που εγινε το κακο- καλο ειναι να προσπαθουμε να πλενουμε τα μερη του σωματος με ζεστο νερο (χορις να ερχομαστε και εμεις σε επαφη) και να επισκευτουμε εν συνεχεια τον κτηνιατρο.


 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
καλο ειναι,αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο να περνας 10μετρα διπλα απο καθε πευκο.σπαστικο κατανταει.αν και εχω εμπεδωσει το τι γινεται αν δεν το κανεις.καθε τετοια εποχη εχω τετοια σιμαδια σαν να εχω πρηστει σε διαφορετικα σημεια
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ελα ρε δεν είχα ιδέα,απλά δεν τα πλησίαζα γιατί τα ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ :evil:

Στο πάρκο που πάμε έχει πάρα πολλές,μέτρα ολόκληρα....

Δηλαδή αν την πατήσει το σκυλί θα πάθει κάτι το πόδι του σίγουρα?ή εξαρτάται από την ευαισθησία του κάθε ζώου?

Δηλαδή μας λες κάθε φορά που ερχόμαστε από το πάρκο να κάνει το ζώο μπάνιο με νερό μόνο?....αφού ακόμα κι αν δεν την πάτησε την κάμπια,τα τριχίδια μεταφέρονται με τον αέρα?
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες Frenchie! Ευχαριστούμε! :D

Αυτήν την εποχή γίνεται όντως ο χαμός από κάμπιες! Γιωργια, στο δικό μας πάρκο δεν μπορείς να περπατήσεις! Πολλοί δεν τις βλέπουν και τις πατάνε κιόλας… Άστα…
Εμένα ο δικός μου για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο (κατά πάσα πιθανότητα δοκίμασε μια φορά και του φάνηκαν άνοστες :lol: ), δεν τις πλησιάζει!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Κι εμείς είμαστε τίγκα από αυτές αλλά δεν ήξερ ότι είναι τόσο επικίνδυνες! Απλά τις απέφευγα από σιχαμάρα!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το να της πατησει μπορει να μην ειναι και τοσο πολυ επικυνδινο- οι πατουσες ειναι και καπος σκληρες.
Αλλα αν παει και τις γλειφει η μυρισει και εισπνευσει απο τα τριχιδια.....

Το ιρλανδικο Σεττερ μιας Φιλης μου το ειχε παθει δυο φορες- πηγε και μυρισε καμπιες και σε χρονο ρεκορ πριστικε απιστευτα και η μουρι της εγινε σαν ChowChow!!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
αχ,αγχωθηκα τωρα,εχουμε ενα τεραστιο στην μπροστινη αυλη και ενα τεραστιο πισω και τις σιχαινομαι αφανταστα :roll:
αντρας και κορη ειναι αλλεργικοι πολυ ωραια :?

αληθεια ειναι αυτες που γινονται πεταλουδες??? :shock:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Όλες οι κάμπιες γίνονται πεταλούδες! :wink:
Αυτές των πεύκων γίνονται νυχτοπεταλούδες! :D
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
αληθεια Κατερινα?κατι ειναι νομιζω η νυχτοπεταλουδα :-k στην Ελληνικη παραδοση δεν θυμαμαι.....
το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να τα σκοτωσεις :roll: οποτε πρεπει να περιμενουμε να γινουν πεταλουδες για να ειμαστε ησυχοι :?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μην νομιζετε ομος, οτι τα συνκεκκριμενα ειναι και τιποτα πανεμορφες πεταλουδες!
Δειτε πως γινονται:


Αυτες οι καμπιες κανουν και πολυ ζημεια στα πευκα και σε αλλα φυτα!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
μ'επεισες :D
αλλα...για να μην παρω την αμαρτια του φονου πανω μου καλεσα απεντομωτικη εταιρια πριν λιγο :twisted:
αυτοι με την σειρα τους μου δηλωσαν οτι οντας σε κουκουλι ακομη δεν μπορουν να δρασουν αλλα με το που θα τις δουμε να ξεπεταγονται θα σπευσουν να την εξοντωσουν και καλυτερα ετσι μην φαει καμια το μικρο και πεσει ξερο :lol:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
για να ησυχ'ασεις μια και καλή κόψε και τα πεύκα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :roll: :wink:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
μου δηλωσαν οτι οντως σε κουκουλι ακομη δεν μπορουν να δρασουν
Μπορουν να κοψουν ολοκληρο το κουκουλι απο το δεντρο!
Πριν ακομα να βγουνε οι καμπιες.



για να ησυχ'ασεις μια και καλή κόψε και τα πεύκα
Δεν χρειαζωνται και τοσο δραστικα μετρα!!

Αμα μαζευονται τα κουκουλια καθε χειμονα- γλυτωνει το δεντρο απο της καμπιες και εμεις απο τις επιπτοσεις τους.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
οχι ρε συ Μακη ειναι πανεμορφα και τεραστια δεν κοβω δεντρο με τιποτα γιατι να στερησω τη ζωη ενος δεντρου 25 χρονων και να μην στερησω την ζωη απο χιλιαδες καμπιες λιγων ημερων??? :twisted: :twisted: :twisted:

τελος παντων θα κανω την απεντομωση για να ειμαι ησυχη με την luna διοτι περναει απειρες ωρες εξω πλεον ειδικα τα σαβ/κα και γυρναει απο δω κι απο κει τρωει χωματα,μασαει κουκουναρες,μην αρχισει να τρωει και τα ερποντα :roll:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
και η απεντομωση πως θα γινει λουνα? δεν θα γινει με φαρμακα?:roll: ο πιο σωστος τροπος ειναι να παρεις τα κουκουλια και να τα καψεις,η να τα πεταξεις σε μια σακουλα.
τα δικα μου σκυλια παντως,ζουνε χρονια κατω απο πευκα με καμπιες (περυσι αρχισα να μαζευω τις φωλιες,μεχρι περυσι δεν τις πειραζα) και δεν επαθαν ποτε τιποτα.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
δεν εχει κουκουλια ομως ρε συ για να ειμαι ειλικρινης εχθες αυτο εψαχνα στα δεντρα μου που καναμε δουλειες στο χωραφι και δεν βρηκα,νομιζω οτι ξερω να τα ξεχωριζω και δεν βρηκα ουτε ενα...την απεντομωση σκεφτηκα να την κανω και να την εχω μετα περιορισμενη να βγαινει στο πισω κηπο για καμια βδομαδα υπο επιτηρηση και μετα μεσα,οχι ολες τις ωρες εξω,
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι,αλλα προσεχε,γιατι τα φαρμακα αυτα,μπορει να πανε και σε σημεια που δεν μπορεις καν να φανταστεις...εγω δεν θα το ρισκαρα με τιποτα :? (ειναι και μικροσωμο το δικο σου ,δεν ειναι το ιδιο με μεγαλα σκυλια)
τα κουκουλια κανουν μπαμ βρε,εαν ειχαν τα δεντρα θα τα ειχες δει :wink:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
οκ,τοτε θα τους πω ακυρο γιατι δεν το ρισκαρω οπως λες με τα φαρμακα....
οντως θα τα ειχα δει,δεν εχουν τιποτα τα δεντρα,τουλαχιστον δεν φαινεται το ενα ειναι και πολυ πυκνο....

ασχετο,μ'αυτες τις καμπιες παιζαμε οταν ειμασταν μικρα,τις τυρρανουσαμε οπως κανανε γραμμη και πηγαινανε :twisted: :twisted:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
τα δικα μου σκυλια παντως,ζουνε χρονια κατω απο πευκα με καμπιες (περυσι αρχισα να μαζευω τις φωλιες,μεχρι περυσι δεν τις πειραζα) και δεν επαθαν ποτε τιποτα.
¨

Μαλλον τυχερη εσυ και τα σκυλια σου.
Δειτε εδω, τι μπορει να παθει κανεις απο αυτες τις καμπιες



@luna
Τα κουκουλια κανουν μπαμ απο μακρια.
Αν δεν εχεις κουκουλια, δεν θα εχεις και καμπιες.
Δεν υπαρχουν και παντου.
Εδω στην φωτογραφια φαινονται- τα ασπρα "βαμβακια" που κρεμωνται εδω και εκει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3