Προσοχη στης καμπιες!!!




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:lol: :lol: :lol:
frenchie αυτο που μ'αρεσει σ'εσενα ειναι οτι μιλας παντα με φωτο αποδεικτικο υλικο :lol: :lol: :lol:

p.s.οχι δεν εχω τετοια κουκουλια εχω σκετο πευκο με κουκουναρα
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ameli said:
:shock: :shock:
Πολυ επικίνδυνο....
Αυτο δεν ειναι και τιποτα (με λιγο Fenistil κατι γινεται!!)- φαντασου ομως να το εισπνευσεις!
Η ο σκυλος σου!
Η να μπαινει στα ματια!!

Εκει μαλλον θα εχει μεγαλη πλακα! :? :shock: :cry:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
αυτο που λες ειναι το προβλημα,ο ανθρωπος που μιλησα σημερα της απεντομωτικης ειναι καλος πελατης μου και του εχω εμπιστοσυνη,μου ειπε ακριβως αυτα που εγραψες κι εσυ,επισης μου ειπε οτι ο ψεκασμος θα γινει ψηλα και μετα απο μια εβδομαδα δεν υπαρχει προβλημα να πλησιασουν παιδια,σκυλια κτλ. συν του οτι ειναι γι'αυτους ρουτινα γιατι υπαρχουν ανθρωποι με αλλεργια φουλ σε αυτα τα τριχιδια...
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
FrenchieFan said:
Ameli said:
:shock: :shock:
Πολυ επικίνδυνο....
Αυτο δεν ειναι και τιποτα (με λιγο Fenistil κατι γινεται!!)- φαντασου ομως να το εισπνευσεις!
Η ο σκυλος σου!
Η να μπαινει στα ματια!!

Εκει μαλλον θα εχει μεγαλη πλακα! :? :shock: :cry:
Δεν θελω να το φανταστώ.. :lloroso:
Βασικά πιο πολύ φοβάμαι για το φίλο μου που ειδικά την άνοιξη ταλαιπωρέιται απο αλλεργιες - σπυρακια εξανθήματα ...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
βασικα οι αντρες δεν εχουν αναγκη :twisted:
εγω για την κορη μου ανησυχω πιο πολυ ο αντρας μου κοκκινιζει,πρηζεται,γινεται μπλε,μωβ,τρεχουν τα ματια......
του δινω ενα ζιρτεκ και ξερενεται στον υπνο :twisted: :lol:
 




Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
LUNA07 said:
βασικα οι αντρες δεν εχουν αναγκη :twisted:
εγω για την κορη μου ανησυχω πιο πολυ ο αντρας μου κοκκινιζει,πρηζεται,γινεται μπλε,μωβ,τρεχουν τα ματια......
του δινω ενα ζιρτεκ και ξερενεται στον υπνο :twisted: :lol:
χαχαχαχχαχα !!!!!!!!!!!
Λες ε?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πριν λίγο στη βόλτα συνάντησα μια σκυλομάνα της γειτονιάς μ' ένα πίντσερ - το 'τρεχε μου 'πε 2 μέρες σευνέχεια στον κτηνίατρο. Το σκυλί έκανε εμετούς και πρήστηκε - μάλλον από τις κάμπιες (πρέπει να βόσκησε λίγο κάμπια...)
 






Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
:shock: βρε τα καυμένα στα καλα καθούμενα..οι κάμπιες είναι μόνο κοντα στα πεύκα?
 


EVAEVA

Active Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
36
0
Κάπου βόρεια!
Λοιπόν αν δε θέλετε να ραντίσετε τα δέντρα με κλασικα εντομοκτόνα (αυτό θα κάνει η εταιρία απεντόμωσης) μπορείτε να τα ψεκάσετε με βάκιλους θουριγίας.Είναι βιολογικό σκεύασμα για κάμπιες λεπιδόπτερων(πεταλούδες) και δεν υπάρχει πρόβλημα με την κατάπωση(μπορείς να το ραντίσεις και στα λαχανικά και να κόψεις και να φας την ίδια μέρα)!
Ο βιολογικός κύκλος των πεταλούδων είναι αβγό-προνύμφη(κάμπια)-πουπα(κουκούλι)-ακμαίο(πεταλούδα).Ή επεμβαίνεις στο στάδιο της προνύμφης ή στο στάδιο του ακμαίου ώστε να μην υπάρξει η επόμενη γενιά!Τώρα αυτά τα άσπρα που φαίνονται σα βαμβακι δεν είναι το κουκούλι (τα κουκούλια συνηθως βρίσκονται σε προστατευμένες περιοχές του φλοιού) άλλα άλλη εντομολογική προσβολή!
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Λοιπόν αν δε θέλετε να ραντίσετε τα δέντρα με κλασικα εντομοκτόνα (αυτό θα κάνει η εταιρία απεντόμωσης) μπορείτε να τα ψεκάσετε με βάκιλους θουριγίας.Είναι βιολογικό σκεύασμα για κάμπιες λεπιδόπτερων(πεταλούδες) και δεν υπάρχει πρόβλημα με την κατάπωση(μπορείς να το ραντίσεις και στα λαχανικά και να κόψεις και να φας την ίδια μέρα)!.....

Και που μπορεί κανείς να προμηθευτεί τους συγκεκριμένους βάκιλλους?


Ψάχνοντας εγώ βρήκα αυτή την ιστοσελίδα ή οποία είναι υπό το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Leonardo da Vinci, η οποία είναι πιλοτική απ' ότι αναφέρει αλλά πραγματικά περιέχει πολλά στοιχεία που μπορούν να βοηθήσουν και τον απλό περιστασιακό καλλιεργητή (πχ galazio)
 
Last edited:


EVAEVA

Active Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
36
0
Κάπου βόρεια!
Και που μπορεί κανείς να προμηθευτεί τους συγκεκριμένους βάκιλλους?


Ψάχνοντας εγώ βρήκα αυτή την ιστοσελίδα ή οποία είναι υπό το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Leonardo da Vinci, η οποία είναι πιλοτική απ' ότι αναφέρει αλλά πραγματικά περιέχει πολλά στοιχεία που μπορούν να βοηθήσουν και τον απλό περιστασιακό καλλιεργητή (πχ galazio)
Τους βάκιλους θα τους βρεις σε όλα τα καταστήματα με γεωργικά φάρμακα!Υπάρχουν διάφορα σκευάσματα με διάφορες ονομασίες!Όποιο και να πάρεις είναι το ίδιο!
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Καλημερα σε ολους. Μεχρι ποτε περιπου κυκλοφορουν οι καμπιες?
 




dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Τελευταία δεν έχω δει, αλλά εδώ λέει ότι οι καριόλες σουλατσάρουν μέχρι και τον Ιούλιο:
http://www.trihes.gr/οι-κάμπιες-των-πεύκων-είναι-επικίνδυν/
Ευχαριστω, αν και δε μου αρεσε καθολου η απαντηση. Ηλπιζα η τελευταια καμπια να να μεταλλασσεται σε πεταλουδα, μεσα στον μαιο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3