Προτασεις ξηρας τροφης


Athina97

Member
16 Μαρτίου 2016
9
1
26
Καλημέρα σε όλους!Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη συμβουλή σας όσον αφορά τη διατροφή.Έχω ένα ημίαιμο Μαλινουά-Γ.Ποιμενικο(Αν και πιθανον να εχει και αλλη ρατσα καθως τη βρηκα στο δρομο και δν ξερω την προελευση της).Η Κιαρα ειναι 8,5 μηνων και 26 κιλα.Η αληθεια ειναι πως απο μικρη ειχε καποια ευαισθησια στο εντερο οπως άλλωστε και τα περισσοτερα μαλινουα που γνωριζω,και αντιμετωπισε καποιο προβλημα πριν περιπου ενα μηνα(συνεχη διαρροια)το οποιο τελικα ξεπερασε με την ιατρικη Intestinal της RC.Με την ιατρικη τροφη επανηλθε εντελως και τα κοπρανα της ηταν σκουρα σφιχτα και τα εκανε 2-3 φορες την ημερα.Μια χαρα δηλαδη.Ομως οπως ειναι λογικο δν μπορουσα να συνεχισω να της τη δινω για πολυ καιρο διοτι ειναι πανακριβη.Πριν απο το προβλημα αυτο ετρωγε τη maxi junior της Royal και ημουν πολυ ευχαριστημενη.Ομως μολις ξεκινησαμε το δευτερο τσουβαλι,σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες βεβαια αρχισε και η διαρροια(οχι εντελως νερο αλλα πολυ ρευστα κοπρανα).Ετσι αποφασισα μετα την θεραπεια με την Intestinal να μν της δωσω Royal αλλα να της δοκιμασω τη Hillls.Πηρα δειγμα 2.5 kg και μου φανηκε ενταξει καθως τις περισσοτερες φορες τα κοπρανα της ηταν σχηματισμενα και σφιχτα.Τελικα πριν λιγες μερες πηρα το τσουβαλι αλλα δν εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα.Τα κανει τουλαχιστον 5-6 φορες τη μερα και συνηθως ειναι μαλακα με κρεμωδη υφη και παρα πολυ εντονη δυσοσμια σε σχεση με προηγουμενες τροφες.Βεβαια ολα τα υπολοιπα(τριχα,διαθεση,ορεξη)ειναι μια χαρα ομως αποτι φαινεται μολις αρχισει να τελειωνει το τσουβαλι θα αρχισω παλι δοκιμες.Θα μπορουσε κανεις να μου προτεινει καποια ξηρη τροφη σχετικα οικονομικη?(περιπου 50-60 ευρω)Λογω του οτι ειναι ο πρωτος μου σκυλος ξερω μεν αρκετες τροφες αλλα δν γνωριζω εμπειρικα την ποιοτητα και τα αποτελεσματα τους οποτε θα εκτιμουσα καθε σχετικη προταση.Επισης να επισημανω οτι της αρεσει να τρωει τα παντα οποτε σιγουρα και αυτο παιζει ενα ρολο στην ολη κατασταση.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλώς όρισες.

Εκτός απο την ξηρά τροφή την δίνεις και τιποτα αλλο;
Μαγειρεμένα λαδερά απο το σπιτι πχ;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Αν δεν σταματήσεις να της δίνεις τα πάντα όμως δεν θα λύσεις το πρόβλημα ότι τροφή και να δοκιμάσεις. Πρέπει να καταλήξεις σε κάποια τροφή που θα της ταιριάξει και να ξεχάσεις τα τσιμπολογήματα. Εφόσον έχει πρόβλημα με το έντερο της και ιδιαίτερη ευαισθησία δεν πρέπει να της δίνεις λιχουδίτσες.
 


Athina97

Member
16 Μαρτίου 2016
9
1
26
Αν δεν σταματήσεις να της δίνεις τα πάντα όμως δεν θα λύσεις το πρόβλημα ότι τροφή και να δοκιμάσεις. Πρέπει να καταλήξεις σε κάποια τροφή που θα της ταιριάξει και να ξεχάσεις τα τσιμπολογήματα. Εφόσον έχει πρόβλημα με το έντερο της και ιδιαίτερη ευαισθησία δεν πρέπει να της δίνεις λιχουδίτσες.
Δικο μου το λαθος αλλα οταν ειπα οτι τρωει τα παντα εννοω ασχετα με φαγωσιμα.Της αρεσει να βαζει στο στομα της πετρες,ξυλα,τριχες και γενικα οτιδηποτε χωραει και αν δν την επιβλεπω μπορει να καταπιει διαφορα.Και δν ειναι απλως το κουταβισιο διοτι το κανει σε υπερβολικο βαθμο σε σχεση με αλλα σκυλια της ηλικιας της.Εννοειται πως τρωει αποκλειστικα τη δικη της τροφη.Ποτε δν της εχω δωσει απο το δικο μου φαγητο και δεν προκειται.Ουτε καν μπισκοτακια δν της δινω πλεον λογω του προβληματος που αντιμετωπισε.Να φανταστεις εκπαιδευση με κροκετα της κανω....
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Athina97

Member
16 Μαρτίου 2016
9
1
26
Καλώς όρισες.

Εκτός απο την ξηρά τροφή την δίνεις και τιποτα αλλο;
Μαγειρεμένα λαδερά απο το σπιτι πχ;
Καταρχην ευχαριστω.
Οχι δεν της δινω τιποτε αλλο.Μονο την τροφη της τρωει.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Σαν οικονομικότερη λυση προτείνω αυτην αλλα παντα σε
συνεννοηση με τον κτηνίατρο σου. Ειναι σε 10κιλο νομίζω.
Ειναι καινούργιες και βγένουν οικονομικότερα.
Και προσοχή στις ποσσοτητες παιζει ρόλο και αυτο.

http://www.farmina.com/gr/ΤΡΟΦΗ-ΓΙΑ...t-life-canine/65-gastrointestinal-canine.html

Εξετασεις αιματολογικές, κοπράνων κ.α. έχετε κανει μηπως το
βασανίζει τιποτα αλλο;
 


Athina97

Member
16 Μαρτίου 2016
9
1
26
Σαν οικονομικότερη λυση προτείνω αυτην αλλα παντα σε
συνεννοηση με τον κτηνίατρο σου. Ειναι σε 10κιλο νομίζω.
Ειναι καινούργιες και βγένουν οικονομικότερα.
Και προσοχή στις ποσσοτητες παιζει ρόλο και αυτο.

http://www.farmina.com/gr/ΤΡΟΦΗ-ΓΙΑ...t-life-canine/65-gastrointestinal-canine.html

Εξετασεις αιματολογικές, κοπράνων κ.α. έχετε κανει μηπως το
βασανίζει τιποτα αλλο;

Ευχαριστω για την προταση.Θα τη λαβω υποψη!
Εχουμε κανει αιματολογικες και ακτινογραφια στην κοιλιακη χωρα αλλα δν φανηκε τπτ.Δεν πηγαμε σε περαιτερω εξετασεις για παγκρεατιτιδα κλπ διοτι το σκυλι επανηλθε εντελως με την intestinal.Αυτο που μου λεει η γιατρος μου και αλλοι που εχω ρωτησει ειναι απλα να κανω δοκιμες με διαφορες τροφες για να καταληξω καπου.Τωρα αν δοκιμασω 5 τροφες και δν της κανει καμια ισως να το ψαξουμε το θεμα.Επισης παιρνει κανονικα βαρος(5 περιπου κιλα τους τελευταιου δυο μηνες)οποτε αυτο καπως αποκλειει καποιο πιο σοβαρο προβλημα στο στομαχι οπως η παγκρεατικη ανεπαρκεια.Ισως απλα για καποιο λογο καταστραφηκε η χλωριδα του εντερου(ισως εφαγε κατι που δν επρεπε) και χρειαζεται καιρος για να επανελθει.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
μπορεις να του κανεις για καποιες μερες ρυζι με κοτοπουλο βραστο και να εισαγεις την τροφη που θελεις απο 'κει, να δεις πως θα τα παει. τροφες πλουσιες σε πρωτεινη ενδεχεται να την ενοχλουν.
αν εχει ευαισθητο στομαχι και αλλαζεις απλα ξηρες τροφες (εστω και σταδιακα κανοντας τη μεταβαση), θα περασει καιρος να σταθεροποιηθει. αν σταθεροποιηθει.

σε καθε περιπτωση, να εισαι σε επικοινωνια με το γιατρο σου και μην αγοραζεις προς το παρον μεγαλες ποσοτητες τροφης μεχρι να δεις ποια ειναι η καταλληλη.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ξηρα τροφη ποιοτητας super premium και κατηγοριας sensitive ειναι μια εναλλακτικη λυση,,,, για οικονομικους λογους,,, αλλα κατοπιν δοκιμης και οι δοκιμες ειναι ταλαιπωρια για ενα ηδη ευαισθητο στομαχι,,,,!!
 


Athina97

Member
16 Μαρτίου 2016
9
1
26
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και προτάσεις σας. Τελικά η προσωρινή λύση στην οποία κατέληξα μέχρι να αρχίσει να τελειώνει το τσουβάλι Hills είναι η μείωση της ποσότητας που της δίνω. Η αλήθεια είναι ότι η Hills σε σχέση με άλλες τροφές έχει πολύ μεγαλύτερη δοσολογία.Οποτε της μείωσα τη δόση περίπου 100g δλδ κάπου στα 400/ημέρα αντί για 500g και η κατάσταση βελτιώθηκε αμέσως. Όπως και σε εμάς τους ανθρώπους κάποιες φορές το στομάχι δεν αντέχει όσο φαγητό όσο των άλλων και πρέπει να δημιουργηθεί μια λύση κομμένη και ραμμένη στην κατάσταση του καθενός.Ετσι, έχουμε κόπρανα 3-4 φορές τη μέρα, σφιχτά και με πιο σκούρο χρώμα.
 


Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
@Athina97 γειά σου! Ελπίω να έχεις βρει τη κατάλληλη.Άν όχι σου προτείνω τη profine λόγω συστατικών. Πρώτο συστατικό το κρέας κ το συκώτι,(έχω ξαναγράψει πως καλύτερα να αποφεύγονται τα "υποπροϊόντα κρέατος κ τα παράγωγα ζώου" στα συστατικά τους όπως γόνατα,αστραγάλοι,μύτες αυτια κτλ αλεσμένα),καλή ποσότητα ωμέγα3 για το λαμπερό τρίχωμα,καλή ποσότητα πρωτεϊνης. Στερεά κακά,χωρίς την έντονη κλασική μποχίλα,όταν τις αμολάει δεν καλύπτεις τη μύτη σου με τη μπλούζα κούτε αλλάζεις δωμάτιο, πλούσιο κ λαμπερό τρίχωμα,όχι διάρροιες κ εμετούς,πολύ ενέργεια κ τη βλέπω μια χαρά τη δικια μου.Φυσικά από σκυλί σε σκυλί διαφέρει ο μεταβολισμός.Απλά για να καταλήξεις σε μία θα πρέπει να τη χρησιμοποιείς τουλάχιστον 1 μήνα με 2 πιστεύω για να δεις αποτελέσματα! Ελπίζω να βοήθησα!
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Γειά σας!!! Αποφάσισα να γράψω σε το topic και να μην ανοίξω κάποιο καινούριο διότι αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι παρόμοια... Έχω ένα ημιαιμο τσιουαουα 4-4,5 μηνών... Της έδινα την profine αλλά πριν 1 μήνα που πήγα σε ένα πετ για να πάρω οδηγό και λουράκι μου είπε ότι η profine δεν είναι κατάλληλη τροφή για τσιουαουα (δεν ξέρω αν το είπε έτσι για να μου δώσει κάποια άλλη η αν όντως δεν ήταν καλή). Με την profine το κακο ήταν ότι έκανε συχνά την ανάγκη της και πεινούσε πάλι.. Αποφάσισα λοιπόν να της αλλάξω την profine με την brit care sport... Μίλησα και με τον κτηνίατρο και μου είπε να της κάνω σωστή αλλαγή από την μία στην άλλη και θα δούμε πως θα πάει... Όμως βλέπω ότι τα κακά της δεν είναι καθόλου σφιχτά, είναι σχηματισμενα αλλά όχι τόσο όσο να τα μαζεύω και να μην λερώνει κάτω και εκτός από αυτό κάνει και αρκετά... Για ένα τόσο μικρό κουτάβι το θεωρώ υπερβολή τόσα πολλά... Είναι 1,5 καλό και 4-4,5 μηνών.... Έχετε κάποια να μου προτείνετε;
Ευχαριστώ :)
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Ξέχασα να αναφέρω ότι και οι δύο είχαν μέσα κοτόπουλο... Έχω ακούσει για ξηρά με ψάρι σολομό αλλά δεν ξέρω κάποια καλή
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν το κουτάβι είναι αυτό του άβαταρ σου, κράτα το ημίαιμο και ξέχνα το τσιουάουα. Και οι αυτάρες αλλά και το μέγεθος που λες δεν συνάδουν στο τσιου. Καλή τροφή είναι αυτή που θα του κάτσει καλά
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Αν το κουτάβι είναι αυτό του άβαταρ σου, κράτα το ημίαιμο και ξέχνα το τσιουάουα. Και οι αυτάρες αλλά και το μέγεθος που λες δεν συνάδουν στο τσιου. Καλή τροφή είναι αυτή που θα του κάτσει καλά
Χαχαχαχαχαχα...ημιαιμο τσιουαουα μου είπαν ημιαιμο λέω και εγώ!!!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Χμμμ, μην γελάς, κι όντως βγάλε το τσιου από το μυαλό σου, ειδικά αν δίνεις τροφή που το πινακάκι στηρίζεται στο βάρος ενηλίκου σκύλου γιατί σε αυτή την περίπτωση μπορεί να την υποσιτισεις. Σκέψου ότι το τσιου είναι ενάμισι κιλό ενήλικο ενώ η δική σου είναι τόσο, κι είναι ακόμα μωρό.
 
  • Like
Reactions: bat-iris


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Γειά σας!!! Αποφάσισα να γράψω σε το topic και να μην ανοίξω κάποιο καινούριο διότι αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι παρόμοια... Έχω ένα ημιαιμο τσιουαουα 4-4,5 μηνών... Της έδινα την profine αλλά πριν 1 μήνα που πήγα σε ένα πετ για να πάρω οδηγό και λουράκι μου είπε ότι η profine δεν είναι κατάλληλη τροφή για τσιουαουα (δεν ξέρω αν το είπε έτσι για να μου δώσει κάποια άλλη η αν όντως δεν ήταν καλή). Με την profine το κακο ήταν ότι έκανε συχνά την ανάγκη της και πεινούσε πάλι.. Αποφάσισα λοιπόν να της αλλάξω την profine με την brit care sport... Μίλησα και με τον κτηνίατρο και μου είπε να της κάνω σωστή αλλαγή από την μία στην άλλη και θα δούμε πως θα πάει... Όμως βλέπω ότι τα κακά της δεν είναι καθόλου σφιχτά, είναι σχηματισμενα αλλά όχι τόσο όσο να τα μαζεύω και να μην λερώνει κάτω και εκτός από αυτό κάνει και αρκετά... Για ένα τόσο μικρό κουτάβι το θεωρώ υπερβολή τόσα πολλά... Είναι 1,5 καλό και 4-4,5 μηνών.... Έχετε κάποια να μου προτείνετε;
Ευχαριστώ :)
Καλό είναι να μη αλλάζουμε πολύ συχνά τροφές σε κουτάβια. Βρες μια που να του κάθεται καλά και μείνε σε αυτήν. Μπορεί να κάνει μαλακά κακά για πολλούς λόγους. Π.χ: Να μη του ταιριάζει το κοτόπουλο, να το πειράζουν τα σιτηρά που έχουν οι τροφές που του έχεις δώσει (αν έχουν), να είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη η δοσολογία από αυτή που του χρειάζεται. Θέματα με προτάσεις τροφών υπάρχουν παρα πολλά εδώ μέσα και είναι ένας πολύ καλός μπούσουλας.
 
  • Like
Reactions: Orilis


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Χμμμ, μην γελάς, κι όντως βγάλε το τσιου από το μυαλό σου, ειδικά αν δίνεις τροφή που το πινακάκι στηρίζεται στο βάρος ενηλίκου σκύλου γιατί σε αυτή την περίπτωση μπορεί να την υποσιτισεις. Σκέψου ότι το τσιου είναι ενάμισι κιλό ενήλικο ενώ η δική σου είναι τόσο, κι είναι ακόμα μωρό.
Δεν με ενοχλεί αν είναι ημιαιμο τσιουαουα η δεν είναι. Εμένα με νοιάζει να είναι καλά και δεν έχω απαιτήση να είναι κάποιος ράτσας από την στιγμή που την πήρα από φιλοζωικη
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Δεν με ενοχλεί αν είναι ημιαιμο τσιουαουα η δεν είναι. Εμένα με νοιάζει να είναι καλά και δεν έχω απαιτήση να είναι κάποιος ράτσας από την στιγμή που την πήρα από φιλοζωικη
Αυτό που προσπαθεί να σου πει είναι, να μη βασίζεσαι στο οτι θα έχει το μέγεθος και τα κιλά ενός τσιουαουα, γιατί ενδεχομένως θα το ταΐζεις πολύ λιγότερο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Αυτό που προσπαθεί να σου πει είναι, να μη βασίζεσαι στο οτι θα έχει το μέγεθος και τα κιλά ενός τσιουαουα, γιατί ενδεχομένως θα το ταΐζεις πολύ λιγότερο.
Ναι φυσικά και δεν θα έχει το μέγεθος και τα κιλά ενός τσιουαουα.. Όσο για την τροφή την ρύθμισα μαζί με τον κτηνίατρο και τρώει 50 γρ κάθε γεύμα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf