Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ βρήκα μια homemade συνταγή για ψύλλους, τσιμπούρια και κουνούπια η οποία είναι το ίδιο αποτελεσματική, και ίσως και πιο αποτελεσματική απ' όλα τα σκευάσματα που δοκιμάσαμε ως τώρα (και δοκιμάσαμε πολλά).

Συστατικά:
2χ λεμόνια
2χ πορτοκάλια
μιλόξυδο
λεβάντα
δενδρολίβανο


Πώς το ετοιμάζουμε:

1. Κόβουμε 2 λεμόνια και 2 πορτοκάλια σε κύκλους. Βάζουμε 4 κλαδάκια δενδρολίβανου. 1 λίτρο νερό. Το αφήνουμε να αρχίσει να βράζει.

2. Περιμένουμε να κρυώσει και το βάζουμε στο ψυγείο.

3. Το επόμενο πρωί το βγάζουμε απ' το ψυγείο και στραγγίζουμε.

4. Προσθέτουμε 1/3 μιλόξυδο και 10 σταγόνες λεβάντας

Ψεκάζουμε τον σκύλο πριν βγούμε βόλτα, και ειδικά πόδια, πατούσες και αφτιά γιατί εκεί συνήθως βρίσκουμε τσιμπούρια.

Voila.
 
  • Like
Reactions: LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Υπάρχει κάτι που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στο σπίτι (διάλυμα για σφουγγάρισμα, μέχρι σπρέυ για έπιπλα κτλ) ώστε να αποφύγουμε ή να καταπολεμήσουμε τη μόλυνση του χώρου;
Κάτι δηλαδή ασφαλές για τους ανθρώπους αλλά δραστικό;
Για το σπίτι και τα έπιπλα υπάρχει ένα spray το pubex που το παίρνεις από φαρμακείο.
Μια καλή ιδέα που είχα διαβάσει ήταν να ρίξεις από το σπρέι αυτό στη σακούλα της ηλεκτρικής σκούπας και μετά να σκουπίσεις.

Για σφουγγάρισμα ψάξε μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το sebacil. Δε ξέρω αν ενδείκνυται για εσωτερικούς χώρους αλλά σίγουρα θα βρεις σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ.
 




illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Εγώ βρήκα μια homemade συνταγή για ψύλλους, τσιμπούρια και κουνούπια η οποία είναι το ίδιο αποτελεσματική, και ίσως και πιο αποτελεσματική απ' όλα τα σκευάσματα που δοκιμάσαμε ως τώρα (και δοκιμάσαμε πολλά).

Συστατικά:
2χ λεμόνια
2χ πορτοκάλια
μιλόξυδο
λεβάντα
δενδρολίβανο


Πώς το ετοιμάζουμε:

1. Κόβουμε 2 λεμόνια και 2 πορτοκάλια σε κύκλους. Βάζουμε 4 κλαδάκια δενδρολίβανου. 1 λίτρο νερό. Το αφήνουμε να αρχίσει να βράζει.

2. Περιμένουμε να κρυώσει και το βάζουμε στο ψυγείο.

3. Το επόμενο πρωί το βγάζουμε απ' το ψυγείο και στραγγίζουμε.

4. Προσθέτουμε 1/3 μιλόξυδο και 10 σταγόνες λεβάντας

Ψεκάζουμε τον σκύλο πριν βγούμε βόλτα, και ειδικά πόδια, πατούσες και αφτιά γιατί εκεί συνήθως βρίσκουμε τσιμπούρια.

Voila.
Είχα βρει κάτι τέτοιες συνταγές, αλλά ανησυχώ μήπως επηρεάσουν αρνητικά τη δραστικότητα της αμπούλας, ειδικά αν γίνεται συχνή χρήση.

Από την άλλη, αφού βλέπω ότι ο σκύλος ξύνεται/δαγκώνεται ακόμη κτλ ίσως τελικά αφενός η Vectra 3D να μην είναι τόσο αποδοτική (θα επιστρέψω στη Frontline μού φαίνεται), αφετέρου χρειάζεται ο σκύλος κάποια ενίσχυση και καλύτερα να είναι φυσική παρά χημική/επεξεργασμένη που θα τον επιβαρύνει.

Το μηλόξυδο σε φαρμακείο το παίρνω και τη λεβάντα;

Συνήθως τα φαρμακεία είναι "φαρμάκι" στις τιμές, οπότε επειδή είμαι άσχετος με αυτά τα υλικά και πού μπορώ να τα βρω, ρίχτε καμιά συμβουλή.

Για το σπίτι και τα έπιπλα υπάρχει ένα spray το pubex που το παίρνεις από φαρμακείο.
Μια καλή ιδέα που είχα διαβάσει ήταν να ρίξεις από το σπρέι αυτό στη σακούλα της ηλεκτρικής σκούπας και μετά να σκουπίσεις.

Για σφουγγάρισμα ψάξε μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το sebacil. Δε ξέρω αν ενδείκνυται για εσωτερικούς χώρους αλλά σίγουρα θα βρεις σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ.
Θα ρωτήσω για το pubex.

To sebasil το έχω συναντήσει, αλλά απ' ότι ξέρω είναι για εξωτερικούς περισσότερο χώρους, είναι πολύ ισχυρό, ακόμη και αραιωμένο.

Πάντως η χρήση φαρμάκου εντός της σακούλας της σκούπας είναι καλή ιδέα.

Καλός σύνδεσμος...

Η πιο δραστική ουσία φαίνεται να είναι η λιναλοόλη/λιμονένιο λοιπόν, αφού σκοτώνει τους ψύλλους σε όλα τα στάδια ανάπτυξής τους.
...κι απ' ότι βλέπω με μια πρόχειρη αναζήτηση είναι αρκετά κοινό συστατικό/ουσία και βρίσκεται σε φυτά μέχρι και σε σαπούνια και τροφές.

Αλλά για τέτοια χρήση θα θέλει κάτι εξειδικευμένο.

Εγώ ιδανικά θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω και πάνω στο σκύλο, και σε έπιπλα και σε σφουγγάρισμα ακόμη.

Αύριο θα ρωτήσω σε φαρμακεία, ίσως βρω και ρωτήσω και σε κάποια εταιρεία απολύμανσης, αλλά αν έχετε γνώση/εμπειρία, θα με διευκολύνετε πολύ.
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Δεν ξέρω τι παίζει με τους ψύλλους και τις αμπούλες ρε παιδιά. Τσιμπήσαμε ψύλλους (είχα βάλει αμπούλα advantix 25 μέρες πριν). Την ψεκάζω με spray frontline βάζω αμπούλα frontline combo όμως έκανε αλλεργία από τους ψύλλους κοκκίνισε η καημενούλα μέχρι που μάτωσε από το ξύσιμο :(. Αποτέλεσμα.... doctor's orders αντισταμινικό σιρόπι για 4 μέρες, μπάνιο με ειδικό σαμπουάν ανά 3 μέρες για 3 φορές για να γλυτώσει την αντιβίωση. Μετά θα ξαναπεράσω αμπούλα.

Από ότι μου είπε φέτος υπάρχει έξαρση ψύλλων και έχουν γίνει και αυτοί πολύ ανθεκτικοί! :mad:
 




rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Επισης το scalibor οταν κανουμε μπανιο με σαμπουάν το βγάζουμε; Αν ναι, οταν το ξαναβάλουμε ο σκυλος θα ειναι πλήρης προστατευμένος μετα απο 10 μερες;
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Να κάνω μια χαζή ερώτηση;;το scalibor τι διαφορα έχει από κάποιο άλλο περιλαιμιο για ψύλλους κλπ;;
 






Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Εγώ της πήρα ένα top safe bio λόγω του ότι είναι ακόμα μικρή κ μου έχει προτείνει ο Κτηνιατρος να χρησιμοποιώ βιολογικά..το scalibor από ποια ηλικία χρησιμοποιείται;
 




Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Εμένα είναι τεσσάρων..της έβαλα αμπουλα..της πήρα κ αυτό το bio περιλαιμιο..επίσης πήρα κ σπρέι σιτρονελας!!ποια η γνώμη σας;;;
 










deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
καλησπερα παιδια...εχει ακουσει κανεις ενα σπρευ που λεγεται in front??? ειναι σαν το frontline η συσκευασια του και ειναι και πολυυυυυ πιο φθηνο,δλδ 29 ευρω το ενα 10 το αλλο τα αντιστοιχα ml. επειδη κολλησαμε ψυλλους(ο μικρος δλδ αλλα ειδα και πανω μου ενα ψυλλο να με τσιμπαει και εχω παθει συγκοπη) του εβαλα 2 μερα συνεχομενα frontline,και εβαλα και στη κιρκη προληπτικα και στα κουναβια επισης αλλα εχω μεινει ταπι γιατι η κιρκη θελει ενα πηγαδι για να πεις οτι κανεις δουλεια :)
επισης ηθελα να ρωτησω αφου τα ψεκασα και τα δυο κτλπ advantix,stronghold κτλ να τους βαλω κανονικα η να περιμενω γιατι οπου να ναι πρεπει να τους ξαναβαλω.
τι κακο αυτο με τους ψυλλους φετος,γινεται χαμος!

για τους ψυλλους διαβασα επισης οτι δεν αντεχουν καθολου την μυρωδια του λεμονιου,οποτε στο σφουγγαρισμα λεμονι θα ειναι κατι το οποιο θα τους απωθει.
 


vickaki4

New Member
8 Ιουνίου 2014
3
0
40
καλησπερα σας, ηθελα να ρωτησω εγω της φοραω της δικιας μου το seresto της bayer ειναι καλο? και ενω της το φοραω κανα μηνα τωρα εχει εδω και 2 εβδομαδες ξυνεται πολυ εντονα και φτανει στο σημειο να ματωνει το δερμα της και εκει που ματωνει να πεφτει το τριχωμα της. ρωτησα εννοειται την κτηνιατρο και μου ειπε οτι μπορει να ειναι καποιος ψυλλος αλλα την εχω ψαξει και δεν βρισκω κατι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf