Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
andreas.adele νομίζω ότι τελικά είναι ότι ταιριάζει στο σκύλο σου-εμείς με τα scalibor και τις αμπουλες έχουμε 1 χρόνο να δούμε τσιμπούρι.
Το seresto λεει οτι κρατάει 8 μήνες (αλήθεια ρε παιδιά τοσο πολυ?) αλλά η τιμή του μου φαίνεται κάπως τσιμπημένη...
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμείς μόλις δοκιμάζουμε ένα που δεν το ξέραμε, αυτό:image.jpg
Για αποτελεσματικότητα είναι ακόμα νωρίς να ειπωθεί κάτι αλλά ανθρωπαπωθητικό είναι σίγουρα. Η μυρωδιά του είναι αρκετά έντονη σε κλειστό χώρο
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
http://www.ab7-industries.fr/documents/download.php?ref=080002&type=FT
Τα γαλλικά μου δεν με βοηθάν. Δυο συστατικά βλέπω, το ένα γεράνι;
Edit: βιάστηκα κι έβαλα λάθος λινκ
www.ab7-industries.fr/documents/download.php?ref=135079&type=FT αυτό είναι με τρία,υποτίθεται φυσικά, συστατικά
Χμμμμ, αν είναι φυσικές οι δραστικές ουσίες όπως ισχυρίζονται, γιατί να απαγορεύεται σε κουτάβια κάτω από 4ων μηνών (τελευταία παράγραφος); :confused: Τι είναι το ΤΠ19?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Berna μας το εδωσε στο κτηνιατρικό φαρμακείο ως αποτελεσματικό. Όντως το tp19 δεν μοιάζει και για πολυ φυσικό συστατικό.. Αλλά το προτιμήσαμε από το scalibor. Η... νεκροψία θα δείξει (δηλαδή οι φθινοπωρινοχειμερινές εξετάσεις)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna μας το εδωσε στο κτηνιατρικό φαρμακείο ως αποτελεσματικό. Όντως το tp19 δεν μοιάζει και για πολυ φυσικό συστατικό.. Αλλά το προτιμήσαμε από το scalibor. Η... νεκροψία θα δείξει (δηλαδή οι φθινοπωρινοχειμερινές εξετάσεις)
Α, μάλιστα, το βρήκα

http://www.penntybio.com/index.php?...ons-sur-les-produits-biocides-et-insecticides

Είναι κατηγορία εντομοαπωθητικού.

Appat et répulsif TP19
Répulsif pour:

  • les chats
  • les chiens
  • les lapins
  • les serpents
Répulsif/appat pour lutter contre :

  • Aedes aegypti (moustique)
  • Aedes albopictus (moustique)
  • Culex sp. (moustique)
  • les acariens (ex. de maison : Dermatophagoides pteronyssinus) sauf les tiques et les aoûtats et les agents de la gale
  • les anopheles (Anopheles sp. Moustique)
  • les aoûtats hors usage médicament
  • les araignées (classe des arachnides)
  • les blattes
  • les cloportes (crustacés)
  • les fourmis (ex. pharaon noire)
  • les guèpes
  • les lépidoptères = papillons (y compris les mites)
  • les mites alimentaires
  • les mites des vêtements
  • les mouches
  • les puces hors usage médicament
  • les punaises de lits
  • les scorpions et pseudo-scorpions (classe des arachnides)
  • les tiques hors usage médicament
  • les milles pattes et autres myriapodes
  • d'autres moustiques
  • les taupes hors produits phytopharmaceutique
  • les poux
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Το Bravecto το έχει δοκιμάσει κάποιος? Είναι μασώμενο χάπι, κρατάει για 3 μήνες και το έδωσα και στα δύο διότι το μικρό (το τσιουάουα) εμφανίζει αλλεργία στο scalibor και σε κάθε μορφής περιλαίμιο, η δε μεγάλη μου εμφάνισε αλλεργία τη δεύτερη φορά που της έβαλα advantix. Με το bravecto είμαι ευχαριστημένη. Σημειώστε βέβαια πως ζούμε σε καθαρά αστική περιοχή, χωρίς χόρτα,χωράφια κλπ, τα σκυλιά κυκλοφορούν μόνο με λουρί και ,εκτός από τις 3 βόλτες την ημέρα το υπόλοιπο 24ωρο είναι μέσα στο σπίτι!
Πόσο το βρήκες;

Εμένα μου είπαν 28€, που είναι αρκετό μπορώ να πω...έχει βγάλει και η Merial πάντως, ένα NexGard ή κάπως έτσι, αλλά με διάρκεια ενός μόνο μήνα, σαν αμπούλα.

Το αρνητικό του Bravecto είναι πως σκοτώνει μόνο τους ενήλικους ψύλλους και δεν σταματάει την ανάπτυξη των προηγούμενων σταδίων...
...έτσι επιτρέπει στους ψύλλους να εκκολαφθούν και θα τους σκοτώσει μόνο αν τσιμπήσουν τον σκύλο...

Δεν θα το έλεγα λοιπόν πολύ βολικό για σκύλο που μένει μέσα στο σπίτι...

Αν θες λοιπόν πλήρη προστασία (διακοπή του κύκλου ζωής των παρασίτων) πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο επιπλέον σκεύασμα...
...καθότι η τιμή είναι ήδη υψηλή, μπορέι να είναι ασύμφορο στην τελική...

Βάλαμε τελικά το Activyl TickPlus...όντως αφήνει μια έντονη "λαδιά" πάνω στον σκύλο...περιμένω πώς και πώς να περάσουν 48-72 ώρες να τον κάνω ένα μπάνιο...

Θα δείξει ποσο αποτελεσματικό είναι, αλλά δεν θα ήταν η πρώτη μου επιλογή εν γένει...
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Βλέποντας το ζωντανό να ξύνεται ακόμη είπα να πάρω κανά spray να του ρίχνω τοπικά όταν βλέπω ότι παραγίνεται...
Γύρισα λίγο να δω τιμές και πέρασα και από τον βασικό μας κτηνίατρο ο οποίος μού πρότεινε - για συμπληρωματική προστασία στην αμπούλα - όχι σπρευ αλλά κολλάρο.

Μεταξύ Scalibor και Kiltix πρότεινε ξεκάθαρα το δεύτερο, λέγοντας ότι το Scalibor είναι πολύ μέτριο στην αντιμετώπιση ψύλλων και κροτώνων (δεν θα συμβάλλει στη λειτουργία που το θέλω δλδ), ενώ όσον αφορά τις σκνίπες και τα κουνούπια, αντιμετωπίζονται καλύτερα με σιτρονέλλα.
Ανέφερε κι αυτός επίσης ότι παρόλο που δεν το γράφει στη συσκευασία, το Kiltix προστατεύει σε κάποιο βαθμό από τις σκνίπες, όχι όμως επαρκώς ώστε να προτείνεται ως κύριο μέσο αντιμετώπισης.

Επίσης ο χρόνος διάρκειας του Kiltix αναφέρεται στη συσκευασία έως 7 μήνες, όχι 5 που σημειώνεται στην αρχική σελίδα του νήματος. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με το ότι δεν κόβεται (πλέον; ) το περίσσευμα, αλλά τυλίγεται/συγκρατείται στη περίμετρο του κολλάρου

Επειδή ο συγκεκριμένος κτηνίατρος είναι ειδικός στην παρασιτολογία, λέκτορας στο ΑΠΘ, τείνω να εμπιστεύομαι τη γνώμη του.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
οποιος ειναι σε περιοχη υψηλου κινδυνου βαζει αμπουλα,,,,,,,,,, ριχνει σπρει εντομοαπωθητικο οικολογικο με αιθερια ελαια και scalibor,,,, επισης δεν ποτιζει αργα το απογευμα τον κηπο ουτε αφηνει στασιμα νερα πλησιων του σκυλου,,, ολα τα υπολοιπα ειναι για να γινεται τζιρος στην αγορα,, η για καποιο σκυλι που του πεφτει βαρυ το scalibor,,,,,,, οσο για τους ειδικους κτηνιατρους στη παρασιτολογια,, εκατο να ρωτησεις θα σου πουν εκατο μαρκες,, υπαρχουν οικονομικα συμφεροντα,,, πανω απο ολα τα λεφτα....
 


D

Deleted member 14614

Guest
Τελικά, εμένα έκανε σίγουρα αλλεργική αντίδραση με την Εxspot. Με το που του έβαλα σε ένα σημείο στην πλάτη, επί 1 μήνα ξυνόταν και δαγκωνόταν εκεί. Με τον καιρό άρχισε να ηρεμεί και πλέον το κάνει σπάνια. Οπότε χρησιμοποιώ Advantix και Scalibor, μιας και τον βλέπω καλά με αυτά.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
οποιος ειναι σε περιοχη υψηλου κινδυνου βαζει αμπουλα,,,,,,,,,, ριχνει σπρει εντομοαπωθητικο οικολογικο με αιθερια ελαια και scalibor,,,, επισης δεν ποτιζει αργα το απογευμα τον κηπο ουτε αφηνει στασιμα νερα πλησιων του σκυλου,,, ολα τα υπολοιπα ειναι για να γινεται τζιρος στην αγορα,, η για καποιο σκυλι που του πεφτει βαρυ το scalibor,,,,,,, οσο για τους ειδικους κτηνιατρους στη παρασιτολογια,, εκατο να ρωτησεις θα σου πουν εκατο μαρκες,, υπαρχουν οικονομικα συμφεροντα,,, πανω απο ολα τα λεφτα....
Για τους κτηνιάτρους θα μπορούσες να το πεις αυτό εν γένει, για τους ειδικούς στην παρασιτολογία μάλλον όχι.

Εξάλλου στο δικό σου μήνυμα το Scalibor εμφανίζεται αξιωματικά καλύτερο/δυνατότερο, αλλά πιθανότατα δεν είσαι ούτε κτηνίατρος ούτε ειδικός/ή στην παρασιτολογία...

...έτσι χάνει το νόημά της όμως η σχετική συζήτηση, δηλαδή θεωρώντας πως ό,τι λέει κάποιος ειδικος γιατρός το λέει λόγω συμφερόντων...
...ασφαλώς κάθε ιδιοκτήτης ζώου θα κρίνει από την εμπειρία του εν τέλει, αλλά το να αντιστραφούν και πλήρως οι ρόλοι κι αυτό που λέει κάποιος στο διαδίκτυο (δεν μιλάω για σένα εδω, αναφέρομαι γενικά στη σχετική φιλολογία) να αντιμετωπίζεται με μεγαλύτερη ευπιστία και να αποκτά υψηλότερη αξιοπιστία από τη γνώμη κάποιου γιατρού, ε είναι κι αυτό κάποιο είδος μηδενισμού.

Τώρα που έψαχνα διάφορα προϊόντα αμπούλας/κολλάρου/σπρέϋ, αρκετοί κτηνίατροι που ρώτησα μου είπαν "από εσάς πληροφορούμαστε και μεις για αντιπαρασιτικά προϊόντα"...
Δηλαδή αν φέρουν πχ το Vectra3d στο μαγαζί μπορεί να το προτείνουν, αλλά περιμένουν και feedback να δουν πόσο αποτελεσματικό είναι.
Και για το συγκεκριμένο 2 τουλάχιστον μου είπαν ότι δεν ήταν ευχαριστημένοι οι αγοραστές (βέβαια υπάρχει πάντα το πρόβλημα με αυτά τα φάρμακα που εφαρμόζονται εξωτερικά ιδίως, κατά πόσο εφαρμόστηκε σωστά, αν τηρήθηκαν οι οδηγίες για τη συχνότητα πλυσίματος του ζώου, ποιές είναι οι ειδικές περιβαλοντικές συνθήκες κοκ)

Τώρα κάποιος που ειδικεύεται στην παρασιτολογία μπορέι να έχει κάνει κάτι περισσότερο από το να διαβάσει τις προδιαγραφές του φαρμάκου ή τις έρευνες της ίδιας της εταιρείας.

Ο δικός μου ο κτηνίατρος πάντως, σε αντίθεση με τη συντριπτική πλειοψηφία, δεν σπρώχνει μάρκες στο μαγαζί του, δεν φαίρνει καν καθόλου τροφές ούτε έχει σχετικές "αφίσες" εταιρειών...είναι πιο ανεξάρτητος δλδ...
Έχει κάποια ποικιλία από αντιπαρασιτικά (μαζί και το Scalibor) αλλά ως εκεί...

ΥΓ
Ο ερεθισμός που αναφέρεται από κάποιους που χρησιμοποιούν το Scalibor δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι πιο δυνατό/αποδοτικότερο φάρμακο...μπορεί να είναι απλώς ίδιον της δραστικής ουσίας, να δημιουργεί δλδ ευκολότερα αρνητικές αντιδράσεις.
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Μια ερώτηση... Οταν το σκαλιμπορ λερωνεται μπορω να το πλένω με νερό για να φύγει η βρωμια;
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Η κοπέλα που έχει το πετ σοπ της περιοχής μου με ενημέρωσε ότι έχει κυκλοφορήσει για τα εξωπαράσιτα το infront σε μασώμενο δισκίο....και μάλιστα το έχει δοκιμάσει στα σκυλιά της και ήταν σούπερ αποτελεσματικό...έχει κάποιος άποψη για το συγκεκριμένο?
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ναι παιδιά - και εμένα μ' ενδιαφέρει αυτό για το μασώμενο. Στο εξωτερικό το χρησιμοποιούν πολύ εδώ και χρόνια και διερωτώμαι αν κάνει τελικά καλύτερη δουλειά (δεδομένου ότι, όπως πολύ σωστά είπε και ο/η @illuminaughty, η τοποθέτηση αμπούλας, κτλ, προϋποθέτει και σωστή εφαρμογή).
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Υπερβολη δεν ειναι βρε παιδια;; Χαπι για τα σκουληκια,χαπι και για τα εξωπαρασιτα;;;
Κι ειναι οντως αποτελεσματικο;;;