Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Παρακαλώ τα φώτα όσων χρησιμοποιούν μη χημικές αμπούλες - για σκνίπα μιλάμε πάντα εεεε?
Χρησιμοποιώ μόνο φυτικά εδώ και μια τριετία.
Είχα κάνει μία λίστα με τα σχετικά προϊόντα -ποια είναι και τι καλύπτει το κάθε ένα. Θα προσπαθήσω να τη βρω και να την ανεβάσω.
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Εγώ μετά από αυτό που έπαθε και ο Σπίθας, έκατσα και "κάηκα" λίγο χθες! Συγκέντρωσα όλα τα αντιπαρασιτικά που κυκλοφορούν στην αγορά, έγραψα τα ενεργά συστατικά τους και ανέτρεξα σε έρευνες πανεπιστημίων και οργανισμών σχετικά με αυτά. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι καρκινογόνα, πέραν των όποιων άλλων προβλημάτων που μπορεί να προκαλέσουν και έχουν προκαλέσει σε πειραματόζωα (νευρολογικές διαταραχές, προβλήματα στα όργανα, κλπ.).
Οπότε, κόβω όλα τα χημικά και θα δοκιμάσω τις φυτικές αμπούλες και περιλαίμια πλέον.
Ο σκύλος σου τώρα είναι καλα??
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Παρεμπιπτόντως, υπάρχει φυτική αμπούλα που να καλύπτει σκνίπα και να μην είναι τοξική στις γάτες; Ξέρει κανείς;
Repello Collar απο αμπούλες δεν ξέρω... τώρα τελευταία πήρα και δοκίμασα τη Spot On της Beaphar που περιέχει αυτά: 1 - 2 που δεν τα λές και αθώα...
Το κολάρο σε συνδυασμό με το γνωστό μας Εukacib ίσως κάνουν δουλειά...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Repello Collar απο αμπούλες δεν ξέρω... τώρα τελευταία πήρα και δοκίμασα τη Spot On της Beaphar που περιέχει αυτά: 1 - 2 που δεν τα λές και αθώα...
Το κολάρο σε συνδυασμό με το γνωστό μας Εukacib ίσως κάνουν δουλειά...
Όχι για γάτες καλέ, στις γάτες :p
Γιατί στα χημικά αποπαρασιτικά για σκύλους, η ουσία που απωθεί τις σκνίπες είναι πολύ τοξική στις γάτες, και αν το σκυλί κυκλοφορεί σε σπίτι με γάτες παίζει προμπλεμ.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Όχι για γάτες καλέ, στις γάτες :p
Γιατί στα χημικά αποπαρασιτικά για σκύλους, η ουσία που απωθεί τις σκνίπες είναι πολύ τοξική στις γάτες, και αν το σκυλί κυκλοφορεί σε σπίτι με γάτες παίζει προμπλεμ.
Α καλά... -lol-
Πάντως το συγκεκριμένο κολάρο είναι και για σκύλους! :ROFLMAO:
Ο κτηνίατρος που πάμε την γάτα μου και τον σκύλο της αδερφής μου μας είπε ότι για οποιαδήποτε αμπούλα δεν υπάρχει πρόβλημα[τότε του έβαζε την vectra-3D] αρκεί να κρατήσουμε τα ζώα χώριστα μέχρι να απορροφηθεί μετά την εφαρμογή της[1-2 μέρες ανάλογα την αμπούλα].
 
  • Like
Reactions: *Kiara*


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Ναι, γιατί να ξέρεις, η vectra πειράζει. Και ναι, το επικίνδυνο είναι μέχρι να απορροφηθεί, αλλά υπήρξαν προβλήματα κ κατόπιν εορτής...
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ο σκύλος σου τώρα είναι καλα??
Ναι, μια χαρά είναι! Όπως πρώτα!
Repello Collar απο αμπούλες δεν ξέρω... τώρα τελευταία πήρα και δοκίμασα τη Spot On της Beaphar που περιέχει αυτά: 1 - 2 που δεν τα λές και αθώα...
Το κολάρο σε συνδυασμό με το γνωστό μας Εukacib ίσως κάνουν δουλειά...
Απ'ότι φαίνεται και οι φυτικές αμπούλες δεν είναι "αθώες", αλλά σίγουρα ισχύει το "μη χείρον βέλτιστον". Η αμπούλα είναι αυτή που πρότεινα παραπάνω νομίζω? Το δεύτερο συστατικό που παραθέτεις δεν είναι κάτι τραγικό (http://www.who.int/whopes/quality/en/IR3535_eval_april_2006.pdf), αλλά σαφώς το πρώτο είναι. Όπως και να'χει, καλύτερα να υπάρχει 1 πιθανή παρενέργεια, παρά 500, όπως ισχύει στις χημικές. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.
 
  • Like
Reactions: Aslan


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Πιστεύω ότι σε σπίτια που ζουν σκυλιά και γάτες μαζί, αν μπορείς να αποφύγεις τις αμπούλες που απωθούν τη σκνίπα (πχ vectra) καλό είναι να το κάνεις.
Εμείς είχαμε scalibor και frontline μέχρι πρόσφατα. Υποτίθεται ότι το scalibor είναι χρόνια δοκιμασμένο σε σπίτια που ζουν και γάτες, και γενικά είναι ασφαλές. Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζεται η εταιρία...
Δυστυχώς όμως η Κιάρα έκανε ΠΟΛΥ άσχημη αντίδραση στο scalibor τον Αύγουστο, μες το κατακαλόκαιρο δε μπορούσα να ρισκάρω να την αφήσω ακάλυπτη εντελώς στη σκνίπα.... Ηταν που ήταν σαν μαδημένο κοτόπουλο απ το scalibor, μόνο το να φλερτάρει και με το καλαζάρ μας έλειπε. Η κτηνίατρος επικοινώνησε με την εταιρία για τη vectra, να μας πουν ακριβώς τι χρόνο δίνουν πειραματικά για να απορροφηθεί, να μην υποθέτουμε. Είπαν 12 ώρες, εγώ τις χώρισα τρία 24ωρα εντελώς και έκτοτε δεν επιτρέπω να κοιμούνται μαζί και να γλείφονται. Και όταν λείπω είναι χωριστά πάντα. Τώρα ελπίζω η τύχη να είναι με το μέρος μας, τι να πω :(
 
  • Like
Reactions: Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ναι, μια χαρά είναι! Όπως πρώτα!

Απ'ότι φαίνεται και οι φυτικές αμπούλες δεν είναι "αθώες", αλλά σίγουρα ισχύει το "μη χείρον βέλτιστον". Η αμπούλα είναι αυτή που πρότεινα παραπάνω νομίζω? Το δεύτερο συστατικό που παραθέτεις δεν είναι κάτι τραγικό (http://www.who.int/whopes/quality/en/IR3535_eval_april_2006.pdf), αλλά σαφώς το πρώτο είναι. Όπως και να'χει, καλύτερα να υπάρχει 1 πιθανή παρενέργεια, παρά 500, όπως ισχύει στις χημικές. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.
Συμφωνώ μαζί σου και γι΄αυτό τελικά προτίμησα της beaphar για γάτες + το ότι βάζω και σε κάποιες ημιδεσποζόμενες-αδέσποτες κλπ οπότε με βόλεψε και η προσφορά του site.:barefoot:
 


D

Deleted member 14614

Guest
Λοιπόν, όπως είχα υποσχεθεί, να ενημερώσω: Κλείσαμε 1 εβδομάδα με την φυτική της Beaphar και προς το παρόν, όλα καλά! Δεν έχω βρει ίχνος ζουζουνιού πάνω του! Σημειωτέον ότι τον έχω με σκέτη αυτή, για να δω τη δραστικότητά της. Σαφώς, το σημαντικό είναι αν θα εξακολουθήσει αυτό έως και την 3η-4η εβδομάδα.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Δυστυχώς, ανακάλυψα 2 κουνούπια/σκνίπες να κάθονται πάνω στον Σπίθα. Τα έδιωξα και πάλι έκατσαν πάνω του, χωρίς πρόβλημα. Όσον αφορά ψύλλους, τσιμπούρια, κλπ είμαστε μια χαρά, προς το παρόν, αλλά δεν καλύπτει για τον κίνδυνο καλααζάρ... Άρα, ειδικά το καλοκαίρι, μην αφήσετε σκέτη φυτική αμπούλα με τίποτα πάνω στον σκύλο σας, συνδυάστε τη με κάτι άλλο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα γράψω τρία προΐοντα που χρησιμοποιώ κάθε καλοκαίρι τόσο στο Ρας, όσο και πάνω μου, αποτελεσματικά μέχρι τώρα.
Antiphlebotom spray (για σκύλους)
Naf off (για άλογα)
Crilen (για ανθρώπους, κατάλληλο και για μωρά κατά τη φαρμακοποιό μου)
Φέτος παραμελησα κάποια απογεύματα, ελπίζω να μην έχουμε δυσαρεστες εκπλήξεις όταν σταθεροποιηθουν τα κρύα
 






LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Δυστυχώς, ανακάλυψα 2 κουνούπια/σκνίπες να κάθονται πάνω στον Σπίθα. Τα έδιωξα και πάλι έκατσαν πάνω του, χωρίς πρόβλημα. Όσον αφορά ψύλλους, τσιμπούρια, κλπ είμαστε μια χαρά, προς το παρόν, αλλά δεν καλύπτει για τον κίνδυνο καλααζάρ... Άρα, ειδικά το καλοκαίρι, μην αφήσετε σκέτη φυτική αμπούλα με τίποτα πάνω στον σκύλο σας, συνδυάστε τη με κάτι άλλο.
Rick κρίμα.
Αν έκανες επανάληψη κάθε 10-15 μέρες;
Εγώ αυτό έκανα όταν έβαζα φυτική αμπούλα, τη biospotix.
Ή αν βάζεις και σιτρονέλα τα απογεύματα;
 


D

Deleted member 14614

Guest
Μπα, δε χρειάζεται. Δε δαγκώνει
Χλιμιντρίζει, όμως. :p
Rick κρίμα.
Αν έκανες επανάληψη κάθε 10-15 μέρες;
Εγώ αυτό έκανα όταν έβαζα φυτική αμπούλα, τη biospotix.
Ή αν βάζεις και σιτρονέλα τα απογεύματα;
Μπαα, σκέψου ήμασταν στην 11η μέρα και τα είδα πάνω του...
Από εκεί και πέρα, ναι, συμφωνώ! Σιτρονέλα, κανένα περιλαίμιο σιτρονέλας επίσης, κάτι τέτοιο έχω κι εγώ στο μυαλό μου!
 
  • Like
Reactions: LaCat


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
φτιάξτε μόνοι σας ένα διάλυμμα νερού και αρωματικώνέλαιων με βάση την σιτρονέλλα...
αν έχετε ενα σκύλο μόνο
φτιάξτε του ένα φουλάρι μουσκέψτε το με το διάλυμμα και φορέστε του το...
ενισχύστε το με eukacid....
πιστεύω θα έχετε αποτέλεσμα...
το καλό με το φουλάρι είναι ότι μπορείτε να του ρίξετε και πιο δυνατά απωθητικά...
αν έχετε μικρόσωμα σκυλακια πιστεύω θα σας καλύψει απόλυτα...
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Επαναφέρω το θέμα...Μόλις παρέλαβα το eukacid και μου δημιουργήθηκε μια απορία. Το εφαρμόζουμε στο δέρμα του σκύλου όπως την αμπούλα ή απλά στο τρίχωμα; Στις οδηγίες λέει ''for application on fur (skin)'', άρα υποθέτω δέρμα; μη κάνω καμιά βλακεία :confused:
διάβασα τα σχετικά θέματα αλλά μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Δεν χρειάζεται να σκάψεις να βρεις δέρμα όπως στην αμπούλα. Ρίχνεις 2 σταγόνες, μία στο σβέρκο και μία στο τέλος της ράχης. Προσοχή μην σου πέσει περισσότερο - εμένα πάντα μου πέφτει και μια ρημάδα 3η σταγόνα χωρίς να το θέλω :mad:
Μετά αφήνεις το σκύλο σπίτι και εσύ παίρνεις τα βουνά...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μια και μοναδική φορά το χρησιμοποίησα στον σκύλο, και μετά τον έβαλα στο ασανσερ για να πάμε βόλτα. Τις επόμενες δυο μέρες ανεβοκατεβήκαμε απ' τη σκάλα...

Ο οποίος σκύλος δεν καθόταν με τίποτα να του ρίξω τις σταγόνες (γιατί άραγε;; ), κι έπεσαν πάνω στη γούνα του. Μια χαρά βρωμοκοπούσε από χιλιόμετρα για μια εβδομάδα, οπότε νομίζω μια χαρά δουλεύει το βιολογικό όπλο κι έτσι.
 
  • Like
Reactions: bat-iris